Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.06.2011, 11:19:46
gmariusg gmariusg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.09.2010
Mesaje: 42
Implicit O rugaciune?

Buna tuturor. Sunt Marius, un baiat de 17 ani. Am cazut intr-un pacat foarte grav, cel al malahiei, pe care l-am practicat timp de 2 ani. Poimaine vreau sa ma duc la spovedit sa scap de el definitiv. Dar cea mai importanta consecinta a acetui pacat asupra mea a fost faptul ca sunt FOARTE emotiv. Sunt tobosarul unei formatii cu care vom avea un concert in centrul orasului nostru sabata aceasta si nu cred ca in 3 zile vor disparea aceste emotii de la sine.

As vrea sa va rog, daca va ingaduie timpul si daca credeti ca ar ajuta sa spuneti o rugaciune scurta pentru mine ca sa ma schimb, sa devin un om normal si sa nu am emotii atat de mari, fara sens, pentru ca numai cu ajutorul Lui Dumnezeu voi putea sa ma schimb.

Va multumesc dinainte,

Marius

Doamne ajuta!

Last edited by gmariusg; 20.06.2011 at 11:22:07.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.06.2011, 18:21:02
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gmariusg Vezi mesajul
Buna tuturor. Sunt Marius, un baiat de 17 ani. Am cazut intr-un pacat foarte grav, cel al malahiei, pe care l-am practicat timp de 2 ani. Poimaine vreau sa ma duc la spovedit sa scap de el definitiv. Dar cea mai importanta consecinta a acetui pacat asupra mea a fost faptul ca sunt FOARTE emotiv. Sunt tobosarul unei formatii cu care vom avea un concert in centrul orasului nostru sabata aceasta si nu cred ca in 3 zile vor disparea aceste emotii de la sine.

As vrea sa va rog, daca va ingaduie timpul si daca credeti ca ar ajuta sa spuneti o rugaciune scurta pentru mine ca sa ma schimb, sa devin un om normal si sa nu am emotii atat de mari, fara sens, pentru ca numai cu ajutorul Lui Dumnezeu voi putea sa ma schimb.

Va multumesc dinainte,

Marius

Doamne ajuta!
Acum doua saptamani cand am fost la Liturghie preotul ne-a spus ca cel mai nerusinat este diavolul pe lumea asta. Cand omul vrea sa pacatuiasca diavolul ii spune: Poti face asta ca nu e rusine! Iar cand vrea sa se spovedeasca preotului diavolul ii spune omului: Nu marturisi ca e rusinos ce-ai facut!
Trebuie sa marturisesti preotului acest lucru fara rusine...
In privinta emotiilor acestea se vor mai estompa cu timpul, astea tin de firea ta. Poate mostenesti pe cineva din familie care este sau a fost mai emotiv.
Eu si acum rosesc sau am emotii uneori desi sunt la maturitate. Incearca sa te gandesti la altceva cand simti ca te napadesc emotiile..
Domnul sa-ti lumineze calea!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.06.2011, 18:24:06
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Doamne ajuta Marius Dumnezeu sa-ti ajute si sa te ierte. Amin
__________________
Αγνή Παρθένε Δέσποινα, Άχραντε Θεοτόκε,
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.06.2011, 21:49:10
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Sa te spovedesti caci preotul stie ce este pacatul si ispita asadar sa nu iti fie rusine.
Sa te ajute Dumnezeu sa pui inceput bun!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.06.2011, 23:17:59
gmariusg gmariusg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.09.2010
Mesaje: 42
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Acum doua saptamani cand am fost la Liturghie preotul ne-a spus ca cel mai nerusinat este diavolul pe lumea asta. Cand omul vrea sa pacatuiasca diavolul ii spune: Poti face asta ca nu e rusine! Iar cand vrea sa se spovedeasca preotului diavolul ii spune omului: Nu marturisi ca e rusinos ce-ai facut!
Trebuie sa marturisesti preotului acest lucru fara rusine...
In privinta emotiilor acestea se vor mai estompa cu timpul, astea tin de firea ta. Poate mostenesti pe cineva din familie care este sau a fost mai emotiv.
Eu si acum rosesc sau am emotii uneori desi sunt la maturitate. Incearca sa te gandesti la altceva cand simti ca te napadesc emotiile..
Domnul sa-ti lumineze calea!
Stiu, toata lumea are emotii, dar la mine cele mari se manifesta cu tremurat si greata.

Multumesc tuturor pentru ajutor!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.06.2011, 23:39:04
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gmariusg Vezi mesajul
Buna tuturor. Sunt Marius, un baiat de 17 ani. Am cazut intr-un pacat foarte grav, cel al malahiei, pe care l-am practicat timp de 2 ani. Poimaine vreau sa ma duc la spovedit sa scap de el definitiv. Dar cea mai importanta consecinta a acetui pacat asupra mea a fost faptul ca sunt FOARTE emotiv. Sunt tobosarul unei formatii cu care vom avea un concert in centrul orasului nostru sabata aceasta si nu cred ca in 3 zile vor disparea aceste emotii de la sine.

As vrea sa va rog, daca va ingaduie timpul si daca credeti ca ar ajuta sa spuneti o rugaciune scurta pentru mine ca sa ma schimb, sa devin un om normal si sa nu am emotii atat de mari, fara sens, pentru ca numai cu ajutorul Lui Dumnezeu voi putea sa ma schimb.

Va multumesc dinainte,

Marius

Doamne ajuta!
Marius, maine vei merge sa te spovedesti. Ma rog la Dumnezeu sa-ti dea curaj sa-ti marturisesti toate pacatele. Ar fi bine sa citesti dintr-un indreptar de spovedanie toate rugaciunile pentru aceasta.
Dumnezeu ti-a dat si tie un Inger pazitor la botez, care te pazeste de primejdii. Roaga-l pe el sa-te ajute, cheama-l in ajutor atunci cand te cuprind acele slabiciuni. Staruieste in rugaciune, catre Maica Domnului si catre Sfantul Inger pazitor si vei invinge patimile.
Curaj si Domnul sa te miluiasca!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.06.2011, 23:52:36
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gmariusg Vezi mesajul
Stiu, toata lumea are emotii, dar la mine cele mari se manifesta cu tremurat si greata.

Multumesc tuturor pentru ajutor!
Doamne ajuta!
Marius draga doar tu iti poti controla emotiile. Pur si simplu trebuie sa iti impui sa fii mai puternic decat ele. Tu trebuie sa-ti conduci trairile, sa le gestionezi, nu trairile sa te conduca pe tine. Pune-ti in functiune ratiunea si gandeste-te ca NU AI NICI UN MOTIV sa ai emotii. Desigur sunt in viata situatii in care inevitabil te iau emotiile pe sus, dar si in aceste cazuri autocontrolul face minuni. Ai incredere in Dumnezeu ! Daca credinta iti este mare, emotiile scad in intensitate pana la anihilare, pentru ca iti lasi momentele de care ti-e teama, doar in mainile lui Dumnezeu!

Sa-ti ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.06.2011, 00:17:05
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gmariusg Vezi mesajul
As vrea sa va rog, daca va ingaduie timpul si daca credeti ca ar ajuta sa spuneti o rugaciune scurta pentru mine ca sa ma schimb, sa devin un om normal si sa nu am emotii atat de mari, fara sens, pentru ca numai cu ajutorul Lui Dumnezeu voi putea sa ma schimb.
O să-ți vând un pont: Când ai emoții foarte mari, ceea ce trebuie să-ți propui este nu să ți le stăpânești, ci, din contră, să te emoționezi și mai tare. Știu că pare o nebunie, însă vei vedea că funcționează: dacă transpiri, trebuie să-ți spui, înainte de reprezentație: acum o să le arăt cât de tare pot transpira; o să transpir de două ori mai tare decât până acum. Dacă te pierzi în fața publicului și nu te mai poți coordona, să-ți spui înainte: acum o să le arăt cât de tare îmi tremură picioarele și cât de multe gafe pot să fac.
Și ca să știi că nu de la mine te sfătuiesc așa: e metoda unui mare psihiatru, Viktor Frankl.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.06.2011, 01:13:08
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
O să-ți vând un pont: Când ai emoții foarte mari, ceea ce trebuie să-ți propui este nu să ți le stăpânești, ci, din contră, să te emoționezi și mai tare. Știu că pare o nebunie, însă vei vedea că funcționează: dacă transpiri, trebuie să-ți spui, înainte de reprezentație: acum o să le arăt cât de tare pot transpira; o să transpir de două ori mai tare decât până acum. Dacă te pierzi în fața publicului și nu te mai poți coordona, să-ți spui înainte: acum o să le arăt cât de tare îmi tremură picioarele și cât de multe gafe pot să fac.
Și ca să știi că nu de la mine te sfătuiesc așa: e metoda unui mare psihiatru, Viktor Frankl.
Ceea ce spui aici este tot o metoda de a-ti controla mental emotiile.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.06.2011, 10:36:30
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Ceea ce spui aici este tot o metoda de a-ti controla mental emotiile.
Da. Se numește intenția paradoxală și e descrisă de psihiatrul amintit, care a întemeiat Logoterapia, adică terapia prin aflarea sensului vieții.

Și se potrivește cu sfatul pe care i l-ai dat tu, de a lăsa totul în seama lui Dumnezeu. În felul ăsta nu mai ai grija reacțiilor tale.

Sfatul tău este mai creștinesc, dar în cazul de față, unde mi s-a părut că e vorba de o preocupare profană, mi-a venit în minte un sfat mai profan.

Last edited by N.Priceputu; 22.06.2011 at 10:41:57.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
rugaciune ajutor malahie

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune, va rog VelvetSky Rugaciuni 11 13.06.2012 20:33:24
O rugaciune emiliulia Umanitare 49 03.03.2010 06:33:21
Rugaciune anirod Umanitare 3 05.05.2009 15:25:12
La rugaciune Hartford Stiri, actualitati, anunturi 10 09.08.2008 21:31:49
o rugaciune alexa.oni Generalitati 9 07.07.2008 16:37:44