Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.09.2011, 20:20:44
teodoraianys teodoraianys is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 42
Implicit Cat timp va intarzia raspunsul lui Dumnezeu la rugaciunile noastre?

Ma intreb cat va mai intarzia Dumnezeu in a apleca urechea si catre mine pacatoasa. Nu stiu ce nu fac bine, caci simt ca bat pasul pe loc de vreo...3 ani. Parca nimic nu se misca; parca m-am oprit in loc si nu stiu incotro sa o iau: la stanga sau la dreapta...Ma gandesc si la casatorie (dar nu apare nimeni); ma gandesc si la calugarie (dar nu am suficient curaj). Intradevar, progresul il simt in interior. Simt pace, chiar si in furtuna...Insa uite ca a venit momentul in care imi vine sa strig: pana cand Doamne? Oare cat timp va mai dura starea aceasta? Oare ce vrea sa ma invete Domnul de ma tine asa...in stand-by?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.09.2011, 20:29:38
teodoraianys teodoraianys is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 42
Implicit

Acum, la nici doua minute de la postare, am ascultat raspunsul la nelamurirea mea la radio Trinitas :) Poate ca Domnul mi-a vorbit :)

Daca ne incredintam purtarii de grija a lui Dumnezeu, El ne poarta de grija. Sa cerem lui Dumnezeu sa se faca voia Lui si sa ne inarmam cu rabdare. Acesta este raspunsul! Cum reusim sa ne lasam in voia lui Dumnezeu? Teoretic stiu, practic...imi pare drum lung si anevoios...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.09.2011, 20:42:04
teodoraianys teodoraianys is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 42
Implicit

'Numai cel ce a staruit mult in rugaciune, pretuieste mai mult darul, atunci cand vine.' Iarasi ascult, chiar acum, o predica tot la radio Trinitas :)

Domnul este milostiv, numai ca eu, putincredincioasa, sunt pe cale 'sa ma inec'...

Last edited by teodoraianys; 08.09.2011 at 20:49:51.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.09.2011, 20:50:13
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ai duhovnic?
Maine ii sarbatorim pe Sfintii Parinti Ioachim si Ana, care erau drepti in fata Domnului, dar se tot rugau si rugau de zeci de ani pentru a le da un copilas, iar rabdarea si staruinta lor a fost rasplatita din plin.
Dar din cat citesc, tu nu stii prea bine ce sa ii ceri lui Dumnezeu...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.09.2011, 20:53:19
teodoraianys teodoraianys is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 42
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ai duhovnic?
Maine ii sarbatorim pe Sfintii Parinti Ioachim si Ana, care erau drepti in fata Domnului, dar se tot rugau si rugau de zeci de ani pentru a le da un copilas, iar rabdarea si staruinta lor a fost rasplatita din plin.
Dar din cat citesc, tu nu stii prea bine ce sa ii ceri lui Dumnezeu...
Nu stiu Nu stiu ce e mai bine pentru mine: calugaria sau casatoria...Stiu doar ca ceva lipseste, ca nu mi-e bine asa cum este. Macar de-as fi in stare sa ma las in voia Lui...macar asa nu m-as mai chinui...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.09.2011, 22:05:19
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

rabdare,rabdare si iar rabdare....daca ai hotarat sa gasesti "calea"spre mantuire.....ai de luptat din rasputeri .........cum te abati un picut de la cale...ai picat..o iei de la capat....citeste sfaturile parintelui Arsenie Papacioc(Dumnezeu sa-l odihnesca)....eu lupt de vreo 20 ani ptr.aceasta "cale"....si nu cred ca am reusit sa fac macar o jumatate de pas pe ea......
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.09.2011, 23:28:40
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodoraianys Vezi mesajul
Nu stiu Nu stiu ce e mai bine pentru mine: calugaria sau casatoria...Stiu doar ca ceva lipseste, ca nu mi-e bine asa cum este. Macar de-as fi in stare sa ma las in voia Lui...macar asa nu m-as mai chinui...
Un parinte spunea (nu-mi mai amintesc exact cine) ca mai bine e sa te casatoresti si sa regreti dupa aceea ca nu te-ai calugarit, decat sa intri in monahism si sa-ti para rau ca nu te-ai casatorit. :)

Nu te grabi sa faci ceva daca inima ta nu te indeamna cu adevarat catre acel lucru. Dumnezeu te va lumina, iti va arata la un moment dat calea pe care trebuie sa mergi. Incearca sa traiesti crestineste, nu te indeparta de Sfintele Taine, care ne dau Viata, echilibru sufletesc.

Iti recomand spre citire Viata de familie a Parintelui Paisie Aghoritul. Personal, pot spune ca mi-a fost de mare folos.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.09.2011, 16:35:53
EmaSimona's Avatar
EmaSimona EmaSimona is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodoraianys Vezi mesajul
Ma intreb cat va mai intarzia Dumnezeu in a apleca urechea si catre mine pacatoasa. Nu stiu ce nu fac bine, caci simt ca bat pasul pe loc de vreo...3 ani. Parca nimic nu se misca; parca m-am oprit in loc si nu stiu incotro sa o iau: la stanga sau la dreapta...Ma gandesc si la casatorie (dar nu apare nimeni); ma gandesc si la calugarie (dar nu am suficient curaj). Intradevar, progresul il simt in interior. Simt pace, chiar si in furtuna...Insa uite ca a venit momentul in care imi vine sa strig: pana cand Doamne? Oare cat timp va mai dura starea aceasta? Oare ce vrea sa ma invete Domnul de ma tine asa...in stand-by?
Când Dumnezeu nu răspunde rugăciunilor, ori noi așteptăm ca să ne facă nouă toată treaba, cum ar fi să avem un job fără să răsfoim anunțurile de angajare, sau nu știm ce cerem, vrem ceva nepotrivit, care ne va face poate rău.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.09.2011, 18:26:27
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

De foarte multe ori Dumnezeu ne raspunde imediat dar noi nu-I acceptam raspunsul pentru ca nu este cel dorit de noi, ne este greu sa taiem voia noastra, sa ne smerim si sa-I acceptam voia.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.09.2011, 20:17:28
teodoraianys teodoraianys is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 42
Talking

Sa fie pentru ca cer...cam multe? Desi, stiu ca pentru Dumnezeu nimic nu-i prea mult. Am cerut asa: nu as putea pleca impacata nici la manastire si nici sa ma casatoresc, decat dupa ce ii voi sti pe parintii mei si surorile mele bine (in sensul ca nu le-as lasa cu probleme majore, nerezolvate). Deci cer rezolvarea a doua lucruri dintr-un foc!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa-l pomenim in rugaciunile noastre pe Parintele Arsenie Papacioc ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 45 18.09.2013 21:08:53
Casele noastre sau Casa lui Dumnezeu ? Constanta Intrebari utilizatori 18 02.09.2011 10:33:39
Sa ii pomenim in rugaciunile noastre... Sandra27 Umanitare 5 11.02.2011 16:40:38
Rugaciunile impotriva dusmanilor Il supara pe Dumnezeu costel Rugaciuni 39 16.10.2009 17:42:13
Incendiul din California; Raspunsul lui Dumnezeu Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 24 09.08.2008 20:36:31