Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.01.2010, 13:34:09
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Cat de mult ne-am schimbat!

Oamenii au inceput sa culeaga roadele pamantului inainte de coacerea deplina. Daca ii vom intreba de ce, ne vor raspunde: „Daca le mai las sa se coaca nu mai am ce culege, ca mi le fura".

La serviciu avem un frigider comun. Sunt cativa care au inceput sa fure din mancarea celorlalti. La intrebarea "ce mancam astazi?", unii raspund "ce avem in frigider".

Ce minunat spunea un om imbunatatit: "Ca sa fie cu putinta asa ceva, a trebuit mai intai sa se produca o degradare a sentimentului ca Dumnezeu i-a dat fiecaruia cele ale lui si, ca atare, daca ravnesti la ce nu-i al tau, Dumnezeu stie si pedepseste, caci te-ai facut stricator de cele divine, de randuiala lui Dumnezeu."

Traim multe pe dos, caci se admite ca cel care n-are sa ia de la cel care are, ba chiar este indrumat sa-si insuseasca ceea ce nu-i al lui.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.01.2010, 13:43:41
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Sa nu furi!

Un hot a furat ceva de la Demostene. Fiind prins, i-a zis:
- Nu stiam ca este lucrul tau.
- Dar stiai ca nu este al tau, ii raspunse Demostene.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.01.2010, 13:48:05
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Cred ca exista un fel de "sindrom al lui Robin Hood", dar gresit inteles.

Lozinca celor molipsiti de acest sindrom este: "Daca nu aveti, luati de la cei care au!"

P.S. Costel, pentru cei carora le dispare mancarea, recomanda'le o lada frigorifica. Prize exista in fiecare birou.
.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.01.2010, 13:54:46
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Ai dreptate Costel,societatea romaneasca a schimbat valorile cu nonvalori.Eu sunt baiat de la tara.Prin anii "70,in satul natal,cand se afla ca X a furat ceva de la fabrica tot satul il condamna.Prin anii "85 tot cel ce lucra la fabrica fura justificand:de unde muncesti,trebuie sa traiesti.Acum,cand in vara merg acasa si lucrez ca disperatul sa termin casa de construit,aud comentarii de genul:nu-i mai satura Dumnezeu...muncesti ca esti prost...
Cum nu schimbam atitudinea aceasta si nu reinventam valorile,nu vad eu un salt in societatea romaneasca...atata timp cand mergand la cumparaturi trebuie sa strangem bine poseta...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.01.2010, 14:01:27
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

nu le poti impune oamenilor ce sa faca oricat ai incerca sa discuti cu ei si daca stai sa te gandesti la fiecare in parte cu ce greseste iti vei face rau singur fara ca sa rezolvi nimic...dar in schimb te poti feri de cei care fac astfel de fapte si sa te separi de ei bineinteles ca intr-un mod politicos..tu poti sa-ti iei la serviciu mancare ce nu trebuie pusa la frigider si astfel nu mai ia nimeni nimic...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.01.2010, 14:04:02
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Atata timp cand mergand la cumparaturi trebuie sa strangem bine poseta.
Daca iti strangi bine poseta, ramai fara cosul de cumparaturi (e mai "usor" sa il iei direct din magazin, decat de afara)
daca strangi bine telefonul mobil, ramai fara portofel,
daca ai grija de portofel, ramai fara caciula de blana agatate de manerul cosului.

Cred ca oricum ai face, tot nu scapi. Cei care "se joaca de'a hotii" sunt din ce in ce mai buni.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.01.2010, 14:27:47
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Bolnavi de "schimbare"

Am fost la clinica Domnului pentru un control de rutină și am constatat că sunt bolnav:
Când Domnul mi-a măsurat tensiunea, am remarcat că tandrețea mea era foarte scăzută.
Când mi-a verificat temperatura, termometrul indica 40 de grade de anxietate.
Am făcut și o electrocardiogramă, iar diagnosticul a fost acela că am nevoie de câteva transfuzii de iubire, deoarece arterele mele erau astupate de solitudine și amărăciune. Ele nu mai puteau iriga inima mea goală.
Am fost la ortoped deoarece nu mai puteam să merg alături de fratele meu.
Nu puteam să îi acord o îmbrățișare fraternă, pentru că îmi făcusem o fractură când m-am împiedicat de gelozie.
Domnul mi-a mai descoperit o miopie datorită faptului că nu puteam să văd dincolo de aspectele negative ale aproapelui meu.
Când i-am spus Domnului că urechile mele au asurzit, El a constatat că am neglijat să ascult zilnic vocea sa.
În marea sa milostivire, Domnul mi-a oferit o consultație gratuită. Astfel eu mă angajez, părăsind această clinică, să nu iau decât remediile naturale pe care Domnul mi le-a prescris în acest moment de adevăr cu mine:
Când mă ridic din pat să beau un pahar de recunoștință;
Înainte de a merge la muncă să iau o lingură de pace.
La fiecare oră să aplic o compresă de răbdare și să înghit o ceasca de smerenie.
Spre casă să îmi fac o injecție cu o bună doză de iubire.
Și, înainte de a merge la culcare, să iau două capsule de conștiință împăcată.

Însănătoșire grabnică!


Doamne, binecuvinteaza reteta aceasta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.01.2010, 14:36:50
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Implicit Pai

Problema trebuie discutata, facand o sedinta sau ceva.
Si in fiecare zi, cineva din birou trebuie sa aduca mancare pentru toti ... dupa posibilitati... si astfel nu se mai fura. Ba chiar se poate stabili un meniu de comun acord, fiecare specificand de ce are nevoie.
Sau se pot pune bani in comun de la toti, si astfel se rezolva problema.
Solutii sunt... trebuie doar comunicare si bunavointa... si evident intelegere (cine refuza sa se implice, sigur are ceva probleme acasa si nu are posibilitati materiale... sau e avar= asa macar va aflati hotii si macar ii puteti ajuta cu dragoste si rabdare sa se schimbe, sau sa nu se mai simta naspa ca trebuie sa fure de foame)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.01.2010, 15:22:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aida975 Vezi mesajul
tu poti sa-ti iei la serviciu mancare ce nu trebuie pusa la frigider si astfel nu mai ia nimeni nimic...
Asta nu inseamna ca oamenii s-au vindecat. Daca nu vor fura de aici, vor fura din alta parte. Nu e grav ca eu am ramas fara mancare, nu aici vad gravitatea, ci in faptul ca omul se invoieste sa ia ceea ce nu-i al lui.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.01.2010, 21:38:48
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Incerc sa inteleg de la costel la ce raporteaza schimbarea omului. Se refera la romanul de dinainte de revolutie si cel de acum, sau oamenii din diverse tari in aceeasi epoca, sau la exact. Pentru ca este o diferenta.
Daca ne referim la romani in diverse locuri si ipostaze atunci da, este o mare schimbare, dar este fortata de imprejurari, de conditiile de viata. Putini sunt cei care nu au motiv sa fie intr-un fel sau altul.
Daca inainte de 1989 eram toti cam la fel din punct de vedere material, aveam serviciu, casa, masina etc., era o intrebare de ce unii furau, sau omorau, intr-adevar.
Acum este insa foarte explicabil. Diferenta intre oameni este f.mare, chiar si la aceeasi munca prestata.
Cand spun aceeasi munca prestata, ma refer cand doua persoane au serviciu cat de cat similar (dar la stat, respectiv privat).
Este aceasta nebunie,scuzati termenul, a banului si a consumului.
Ca sa termin ideea de mai sus, exista urmatoarele situatii:
- unul lucreaza, altul n-are serviciu, deci nu are posibilitati si din lipsuri ajunge la disperare si ia de la altul sub diverse forme, de la furtul de care spune Costel din frigider, la cel de software sau muzica de pe internet (pe care eu nici nu-l numesc furt)
- lucreaza si unul si altul, dar sunt platiti f.diferit si atunci: "eu sa muncesc pe degeaba, sa ma spetesc?" De ce? Si daca nu o fac tot acolo e.
- unii au de nu se mai poate, de multe ori in mod nedrept si ilicit, altul n-are si atunci i-a de la celalalt, ca o normala compensare
Pentru fiecare gest marunt trebuie la ora asta sa platesti, chiar pentru lucruri vitale.
Si nu te apuca disperarea?
Ca sa ai serviciu ori trebuie sa lupti ani de zile in disperare, umilinta si nedreptati, ori tii cu dintii si dai pe altul la o parte in modul cel mai crunt.
Este o lupta de supravietuire, pur si simplu.
Si atunci nu este normal sa se schimbe omul? Sa se adpateze.
Si ce este mai trist este ca toata credinta din lume nu te ajuta, nu-ti da nici serviciu, nici casa.
Da, Dumnezeu te ajuta si face si minuni. Stiu, dar asta nu te scuteste de a lupta, de a face renuntari si de a suferi.
Si inca voi in tara nu le stiti toate astea, putini sunt inca cei care cunosc somajul/concedierea.
Sigur ca nu este de acceptat o fapta rea facuta fara un motiv bine intemeiat, numai din lene sau rautate (iei de la altul numai pentru ca sa nu cheltui tu, desi ai, sau ca ti-e lene sa aduci/cumperi tu, etc.)
Dar trebuie sa avem putin discernamant inainte sa criticam.

Si saraci si necajiti sunt peste tot in lume, si in Africa si in SUA. Si e bine sa ne gandim sa si daruim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce Minastirea nu face mai mult? andreicozia Despre Biserica Ortodoxa in general 64 03.12.2010 00:24:45
Au schimbat scribd? Nu se mai poate citi nimic! sophia Resurse ortodoxe on-line 12 19.08.2010 21:03:09
s-a schimbat programul la manastirea radu voda(sf nectarie) annajanette Generalitati 6 18.07.2010 21:29:08
Cum sa traiesti mai mult cu 14 ani absolutep0wer Generalitati 4 11.06.2010 14:21:13
de ce Biserica nu face mai mult? anamariaplop2000 Despre Biserica Ortodoxa in general 14 18.05.2010 19:07:25