Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 04.05.2010, 10:22:19
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Te rog să ierți astfeal de afirmații , căci omul la mânie mai greșește și cu vorba. Suntem supuși greșelilor și păcatelor , suntem toți o apă și-un pământ. Sunt sigur că prietenul nostru regretă vorbele spuse la supărare , deci iertare și înțelegere ! Cel ce a tulburat apele atât de rău , acel "ateu" rătăcit și neobrăzat până la urmă, a fost banat de admin . Toate cele bune ție , dragă Dumitru ! Doamne ajută !
Nu m-au suparat acele vorbe, desi mi-au fost adresate direct.
Dar consider ca astfel de atitudini fac mai mult rau decat bine religiei.
  #32  
Vechi 04.05.2010, 10:59:11
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit Atentia la ispitele de dreapta si la noi insine

O postare mai veche, de la celalalt thread cu acelasi topic:

1. Sfantul Vasile si (unul dintre) atei(i)

"[...] Eubul, om preaînțelept și mai bun decît toți filosofii cei din Atena, se minuna; iar Vasile vrînd să-l vîneze și să-l aducă la cunoștința de Dumnezeu, apoi un dar neprețuit ca acesta să-i dăruiască, pentru osteneala lui, l-a aflat odată înaintea cetății, vorbind cu ceilalți filosofi și întrebîndu-se despre filosofie [...]. Întrebîndu-se Eubul cu filosofii, pentru un cuvînt, a venit Vasile și îndată a dezlegat acel sofism și l-a deslușit. Apoi ziceau ceilalți: “Cine este cel care a deslușit cuvîntul filosofului?“. Răspuns-a Eubul, zicînd: “Ori Dumnezeu, ori Vasile.

Văzînd Eubul pe Vasile, a lăsat pe prietenii și pe ucenicii săi, iar el a șezut cu Vasile, și au petrecut trei zile în vorbă, întrebîndu-se de filosofie. Drept aceea, a întrebat Eubul pe Vasile: “Care este firea filosofiei?” Iar el a răspuns: “Firea filosofiei este pomenirea morții”. "[...] pe cît ne arată puterea bunătății, să împărțim la cei flămînzi pîinea înțelegerii; și pe cei ce s-au lipsit, pentru răutatea lor, de acoperămîntul faptei bune, pe aceia să-i aducem sub acoperămîntul lucrurilor celor bune; căci pe care-l vedem gol, îl îmbrăcăm și nu defăimăm trupul nostru.

Vasile grăind acestea, Eubul a strigat: O! Vasile, arătătorule de cele cerești, prin tine cred într-unul Dumnezeu, Tatăl Atotțiitorul, Făcătorul a toate, aștept învierea morților și viața veacului ce va să fie, Amin! Acesta este semnul credinței mele în Dumnezeu: toată averea ce o am, în mîinile tale o dau și cealaltă vreme a vieții mele cu tine o voi petrece, căci doresc nașterea din apă și din Duh”.'

2. Pilda egositului (cu aproximatie ...)
Odata, Dumnezeu a lasat o sfoara din cer, pe care oamenii sa se urce direct rai. Si primul care a gasit acea sfoara a fost un om egoist. Acesta, bucurandu-se ca a gasit-o, a inceput sa se catere pe ea, cu speranta ca va ajunge in rai. Intre timp, au mai vazut si altii sfoara si s-au agatat de ea; insa egoistul, vazandu-i, a inceput sa dea din picioare ca sa-i dea jos pe acestia, pentru ca franghia era subtire si se temea sa nu se rupa. La primul picior, franghia, care il tinuse pana atunci pe acela, s-a rupt imediat, iar un glas s-a auzit zicand: cu cat mai multi se urcau pe ea, cu atat ea tinea mai tare; acum, ca ai voit sa ramai singur pe ea, s-a rupt cu totul.

3. ... din păgâni mucenici
Sfintii Parinti ne invata sa fugim cat putem de tare de eretici, insa din 'pagani' a facut mucenci (a se vedea si sinaxarul): "Mare este puterea Crucii Tale, Doamne, că s-a înfipt în loc și lucrează în lume; și a arătat, din pescari, Apostoli, și din păgâni mucenici, ca să se roage pentru sufletele noastre." Sa nu uitam ca viata este dinamica, in schimbare si ca poate si noi am fost candva 'atei', insa harul botezului si mila lui Dumnezeu au lucrat asupra noastra. Acestia de ce n-ar avea dreptul? "Mila voiesc, iar nu jertfa"

PS Adaugare la 'Pilda egoistului': una din patimile care vine din egoism este judecarea
aproapelui.
  #33  
Vechi 04.05.2010, 11:03:02
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Asa, flying, ia atitudine. Musca din ei. Arrrrr.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
  #34  
Vechi 04.05.2010, 11:19:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Asa, flying, ia atitudine. Musca din ei. Arrrrr.
Ți-am trimis un m.p. pe vechiul id. în urmă cu două săptămâni , dar nu am primit răspuns ! De ce ți-ai schimbat id-ul ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #35  
Vechi 04.05.2010, 12:40:14
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Umila mea parere:

Hai sa nu cadem si noi in capcana 'political correct' si sa acceptam dictatura minoritatii asupra majoritatii.

Sunt de acord cu flying si iata de ce:
- pt cei cu o samanta a credintei care asteapta sa rodeasca, un ateu pe acest forum produce sminteala si ridica niste intrebari dracesti care inabusa un viitor rod;
- pe mai toate forumurile existente sunt sectiuni legate de religie unde 80% sunt atei, liberi cugetatori, anti-crestini, etc.: acesta e un motiv pt care eu nu intru pe alte forumuri decat f rar si punctual; asa ca, cel mai bine, acest forum sa devina o oaza in peisajul on-line;
- cine se amageste ca vine un ateu si prin bunatatea celor de pe forum o sa fie induplecat si convins sa devina evlavios vorbeste teoretic. vreau niste cazui concrete! majoritatea vin sa isi dea frau liber frustrarii, sa lanseze intrebari iar apoi sa faca bascalie de raspusnurile primite.
Sa fim seriosi... iei omul de mana, ii explici, il duci si la Biserica si tot nu devine crestin, cu atat mai putin iese diavolul din gandul lui de la niste converstatii pe forum.
Avem vrajmasi zi de zi si smintitori in jurul nostru, macar aici sa incercam 'deparazitarea'!
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
  #36  
Vechi 04.05.2010, 15:03:03
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

mooama, cand citesc cuvantul ala, mi se face rau. sunt cumva insecte de trebuie "deparazitat" forumul? deja s-a intins topicul asta pe 3 pagini si tot se posteaza. nu puteti sa-i ignorati, pur si simplu? sa-i lasati in pace? si nu, nu tin cu ateii si nici cu ceilalti; nu iau apararea nimanui, dar cand vad atata exagerare si atata tam-tam pentru un forum pe care ne putem exprima opiniile fara sa jignim (nasol pentru cei care ajung sa si jigneasca, dar fara grija... adminii vor avea grija de respectivii care incalca regulile), trebuie sa facem ziduri virtuale ca deh... noi suntem ortodocsi si suntem cei mai tari...
asa-si fac o impresie proasta, mai rau decat probabil o aveau inainte.
da, sunt de acord. vorbesc frumos cu cel care mi se adreseaza atata timp cat si el imi vorbeste frumos si civilizat. dar daca il apuca pe respectivul, ce fac? stau si ma agit, fac ca trenul si incep sa arunc cu fel si fel de vorbe doar pentru ca sunt ortodox? sau ce?
eu nu va inteleg :| m-am uitat ieri pe la anumite topicuri si ce-am gasit comun la toate: cearta inutila! de ce? pentru ca sunt unii care nu se pot abtine sa nu comenteze aiurea atunci cand unul comenteaza; fiecare are parerea lui si nu si-o schimba decat daca i se explica civilizat si ii arata ca e adevarat sau stiu eu ce crede el. dar sa nu stau acum sa ma apuc, sa comentez, eventual sa si jignesc (cine se simte e problema lui/ei; eu nu am dat nume) doar pentru ca sunt eu smechera si-mi permit ca e doar un forum 8-|

si-i cam dau dreptate userului Scotianul si daca prin asta intelegeti ca eu sunt impotriva invataturilor lui Iisus Hristos sau ca sunt de partea ateilor, atunci nu mai zic nimic (din nou).

mai terminati odata. rugam un admin/moderator sa inchida topicul asta ca e degeaba deschis.
  #37  
Vechi 04.05.2010, 15:15:49
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voodoo Vezi mesajul
Ce titlu de thread .
Numai comunistii mai gandeau asa .
Daca nu esti cu noi , esti impotriva noastra ...

Halal invataturi ...
Nu cred ca ai inteles mesajul...
  #38  
Vechi 04.05.2010, 15:21:56
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
mooama, cand citesc cuvantul ala, mi se face rau. sunt cumva insecte de trebuie "deparazitat" forumul? deja s-a intins topicul asta pe 3 pagini si tot se posteaza. nu puteti sa-i ignorati, pur si simplu? sa-i lasati in pace? si nu, nu tin cu ateii si nici cu ceilalti; nu iau apararea nimanui, dar cand vad atata exagerare si atata tam-tam pentru un forum pe care ne putem exprima opiniile fara sa jignim (nasol pentru cei care ajung sa si jigneasca, dar fara grija... adminii vor avea grija de respectivii care incalca regulile), trebuie sa facem ziduri virtuale ca deh... noi suntem ortodocsi si suntem cei mai tari...
asa-si fac o impresie proasta, mai rau decat probabil o aveau inainte.
da, sunt de acord. vorbesc frumos cu cel care mi se adreseaza atata timp cat si el imi vorbeste frumos si civilizat. dar daca il apuca pe respectivul, ce fac? stau si ma agit, fac ca trenul si incep sa arunc cu fel si fel de vorbe doar pentru ca sunt ortodox? sau ce?
eu nu va inteleg :| m-am uitat ieri pe la anumite topicuri si ce-am gasit comun la toate: cearta inutila! de ce? pentru ca sunt unii care nu se pot abtine sa nu comenteze aiurea atunci cand unul comenteaza; fiecare are parerea lui si nu si-o schimba decat daca i se explica civilizat si ii arata ca e adevarat sau stiu eu ce crede el. dar sa nu stau acum sa ma apuc, sa comentez, eventual sa si jignesc (cine se simte e problema lui/ei; eu nu am dat nume) doar pentru ca sunt eu smechera si-mi permit ca e doar un forum 8-|

si-i cam dau dreptate userului Scotianul si daca prin asta intelegeti ca eu sunt impotriva invataturilor lui Iisus Hristos sau ca sunt de partea ateilor, atunci nu mai zic nimic (din nou).

mai terminati odata. rugam un admin/moderator sa inchida topicul asta ca e degeaba deschis.
Mie mi se pare simpatica atitudinea lui Flying; imi aminteste oarecum de palma pe care Sfantul Nicolae i-a dat-o ereticului Arius.
  #39  
Vechi 04.05.2010, 21:11:08
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
- pt cei cu o samanta a credintei care asteapta sa rodeasca, un ateu pe acest forum produce sminteala si ridica niste intrebari dracesti care inabusa un viitor rod;
Spune-mi, nu e credinta unui individ mai puternica odata ce a gasit raspuns la intrebarile puse de partenerii de convesatie virtuala, fie ei atei sau nu? Daca ai raspunsurile, de ce te deranjeaza intrebarile?

Citat:
- pe mai toate forumurile existente sunt sectiuni legate de religie unde 80% sunt atei, liberi cugetatori, anti-crestini, etc.: acesta e un motiv pt care eu nu intru pe alte forumuri decat f rar si punctual; asa ca, cel mai bine, acest forum sa devina o oaza in peisajul on-line;
Deci eviti dezbaterile legate de religia ta. Nu pot de cat sa te intreb: de ce? Religia in Romania nu e deloc o treaba personala, e cat se poate de publica, si vrea sa devina din ce in ce mai publica (cu sprijinul politic de rigoare), deci e normal sa starneasca discutii. Daca esti de neclintit in credinta ta, si ai argumente sa o sustii (fata de tine, nu de altcineva), de ce ai evita discutiile cu un ateu, sau cineva de alta religie?

Citat:
majoritatea vin sa isi dea frau liber frustrarii, sa lanseze intrebari iar apoi sa faca bascalie de raspusnurile primite.
Nu stiu despre ce "majoritate" vorbesti. Arunca o privire la postarile lui Topcat, si vei gasi o exprimare mai echilibrata si mai respectuoasa decat a multor crestini de pe aici, si mai presus de orice, argumentata. Si nu, nu facem bascalie. A, ok, facem bascalie, daca prin asta intelegi ca cerem ca interlocutorii sa isi sustina punctul de vedere adus in discutie cu argumente. Si argumentele cu dovezi. Logica e "hulita" de multi pe forum, dar putini dintre "hulitori" realizeaza ca o folosesc in fiecare zi, cu rezultate pozitive. Doar cand e vorba de religia proprie, devine demna de "hula".

Citat:
Sa fim seriosi... iei omul de mana, ii explici, il duci si la Biserica si tot nu devine crestin, cu atat mai putin iese diavolul din gandul lui de la niste converstatii pe forum.
Te rog sa nu explici, pentru ca atunci ai recurge la ratiune, si ai intra in contradictie cu colegi crestini de pe forum, care ne asigura ca, de indata ce lasam ratiunea la o parte, vom "simti" pe dumnezeu, oricare ar fi el.

Dar daca tot ai intrat in explicatii, te rog spune-mi, de ce ar trebui simpla intrare in biserica sa ma faca crestin? Si de unde pana unde gandirea rationala e semn al unei prezente demonice? Singura diferenta intre tine si mine este ca tu aplici gandirea rationala in mod selectiv, iar eu am ales-o ca unealta principala de observare a lumii din jurul meu.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #40  
Vechi 04.05.2010, 21:12:08
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu este o regulă, Langule ! Problema este alta aici , să se respecte niște reguli ale administrației site-ului și atunci "accidentele"nedorite vor fi evitate !
Adevarat,insa va fi foarte greu ca sa nu spun imposibil.Totul tine de bunul simt al fiecaruia si cum padure fara uscaturi,mai rar...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni pentru atei. cod_gabriel Generalitati 48 11.08.2014 07:25:49
Despre atei si scopul lor pe acest forum neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 332 05.09.2011 15:04:32
Pentru atei xanixade Teologie si Stiinta 84 06.04.2011 19:24:36
Cuvant pentru atei dobrin7m Generalitati 179 14.03.2011 10:03:30
atei rightful8912 Generalitati 646 05.08.2010 11:15:28