Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #28  
Vechi 23.03.2011, 15:40:34
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu spun ca nu contează deloc, însă nu cred că influențează cu mult decizia finală de la Judecata particulară.
Cred ca ai dreptate, dar cred si ca slujba ii mai dezmorteste putin pe cei din jur participanti la inmormantare.
Imi aduc aminte ca murise tatal unui coleg de munca. Un om cam legat de bautura, dar in ultimii ani ai vietii cand a aflat ca are cancer a inceput sa mearga la biserica si sa se indrepte. Pe vremea respectiva eu nu eram foarte atras de biserica, dar cum majoritatea colegilor de munca au mers, am mers si eu. Singura rugaciune pe care am putut s-o spun a fost: "Domane nu stiu viata omului acestuia si cum l-a gasit moartea, dar macar pentru simplu fapt ca din cauza lui am mai ajuns si eu la biserica fa-i viata de dincolo cat de usoara poti".
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 20:01:52
Ortodoxia dobrin7m Dogmatica 64 25.09.2011 20:23:28
Problema mea cu ortodoxia oana_21 Despre Biserica Ortodoxa in general 37 19.05.2009 17:14:33
ORTODOXIA cosmin_lovin Despre Biserica Ortodoxa in general 73 14.08.2008 13:43:58
Ortodoxia danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 33 03.11.2007 14:59:22