Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 23.03.2011, 15:40:34
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu spun ca nu contează deloc, însă nu cred că influențează cu mult decizia finală de la Judecata particulară.
Cred ca ai dreptate, dar cred si ca slujba ii mai dezmorteste putin pe cei din jur participanti la inmormantare.
Imi aduc aminte ca murise tatal unui coleg de munca. Un om cam legat de bautura, dar in ultimii ani ai vietii cand a aflat ca are cancer a inceput sa mearga la biserica si sa se indrepte. Pe vremea respectiva eu nu eram foarte atras de biserica, dar cum majoritatea colegilor de munca au mers, am mers si eu. Singura rugaciune pe care am putut s-o spun a fost: "Domane nu stiu viata omului acestuia si cum l-a gasit moartea, dar macar pentru simplu fapt ca din cauza lui am mai ajuns si eu la biserica fa-i viata de dincolo cat de usoara poti".
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #32  
Vechi 23.03.2011, 15:43:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Cred ca ai dreptate, dar cred si ca slujba ii mai dezmorteste putin pe cei din jur participanti la inmormantare.
Așa mă gîndeam și eu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 23.03.2011, 15:45:18
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De parcă mult ar conta înaintea Lui Dumnezeu slujba de înmormîntare... Nu spun ca nu contează deloc, însă nu cred că influențează cu mult decizia finală de la Judecata particulară. Viața, credința și faptele omului - astea contează cu adevărat!
Florin, nu suntem animale. Asa cum avem slujbe prin care intram in viata, avem si slujbe prin care plecam din viata. Daca aceste lucruri nu ar mai fi fost atat de importante, crezi ca femeile mironosite s-ar mai fi dus la mormantul Domnului cu miresme? Nu le era de ajuns ca L-au ingropat? Iata ca nu le-a fost de ajuns, au alergat dis de dimineata, deci nu au lasat sa treaca multa vreme. Toate detaliile au importanta, sa nu ne lipsim de ele.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 23.03.2011, 15:54:40
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Florin, nu suntem animale. Asa cum avem slujbe prin care intram in viata, avem si slujbe prin care plecam din viata. Daca aceste lucruri nu ar mai fi fost atat de importante, crezi ca femeile mironosite s-ar mai fi dus la mormantul Domnului cu miresme? Nu le era de ajuns ca L-au ingropat? Iata ca nu le-a fost de ajuns, au alergat dis de dimineata, deci nu au lasat sa treaca multa vreme. Toate detaliile au importanta, sa nu ne lipsim de ele.
Voi vedea la înmormîntarea mea cît de folositoare îmi va fi slujba. :) Asta dacă voi avea parte de o înmormîntare creștinească, ținînd cont de vremurile ciudate care se apropie.

Pentru mironosițe tradiția era importantă, de aceea o respectau. Nu?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.03.2011, 15:56:47
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Florin, nu suntem animale. Asa cum avem slujbe prin care intram in viata, avem si slujbe prin care plecam din viata. Daca aceste lucruri nu ar mai fi fost atat de importante, crezi ca femeile mironosite s-ar mai fi dus la mormantul Domnului cu miresme? Nu le era de ajuns ca L-au ingropat? Iata ca nu le-a fost de ajuns, au alergat dis de dimineata, deci nu au lasat sa treaca multa vreme. Toate detaliile au importanta, sa nu ne lipsim de ele.
Nu inteleg ce vrei sa spui prin aceasta comparatie? Ca imediat dupa inmormintarea unui parinte sa zicem , trebuie sa alergam cu sufletul la gura a doua zi de dimineata cu miresme ?..pentru ce anume? Parintele este deja tarina, la ce sa mai inmiresmam atmosfera in jurul mormintului sau a cenusei din urna?
Sau tu crezi ca parintele tau s-ar putea scula din mormint, sau s-ar putea sa nu mai fie acolo, ci auto-degropat si plecat pe aleea cimitirului?
Oi fi vazut prea multe filme?,...stau si ma intreb
Reply With Quote
  #36  
Vechi 23.03.2011, 16:43:44
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Andrei, am dorit sa-i spun lui Florin ca este foarte important sa-i facem celui decedat, indiferent de modul in care s-a intamplat acest lucru, slujba inmormantarii. Am dat ca exemplu actul mironositelor, pentru a arata ca toate trebuie implinite, chiar daca noi le consideram lipsite de importanta.

Cat despre faptul ca si noi trebuie sa mergem si la mormantul celui decedat, nu e o invitatie din filme, ci din viata Ortodoxiei. Oare monahii unei manastiri care aprind mereu lumanari la mormantul celui decedat sunt niste incuiati la minte?
Reply With Quote
  #37  
Vechi 23.03.2011, 21:04:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dezlegarea din cadrul slujbei de inmormantare este deosebit de importanta pentru sufletul crestinului adormit. Citeam undeva si ca preotii care oficiaza slujba trebuie sa fie foarte atenti, sa nu scurteze nimic, pentru ca fiecare cuvant al rugaciunilor e ca un strop de apa pentru omul insetat. http://www.parohiagirona.com/2011/02...etat%E2%80%9D/
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 24.03.2011, 00:14:11
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Dacă ne referim la Biserica Ortodoxă Română, aceasta s-a pronunțat prin cel mai înalt for al ei, Sfântul Sinod, încă din anul 1928, în problema incinerării. Fiind pus în fața unei atitudini ce trebuia exprimată, datorită atmosferei care se crease prin înființarea crematoriului din București, Sfântul Sinod, în ședința din 15 iunie 1928, a hotărât mai întâi următoarele: 1. Preoții să prevină din vreme pe enoriași, atrăgându-le atenția că, în cazul când cineva dintre ei ar voi să se incinereze, Biserica le va refuza orice asistență religioasă;
2. Înainte de oficierea slujbei de prohodire a unui mort, preotul respectiv să aibă grijă să se informeze pe lângă familia mortului, la care cimitir se va înmormânta cel decedat;
3. Celor ce totuși au fost incinerați sau se vor incinera să fi se refuze orice serviciu religios, atât la moarte, cât și după moarte.
Problema incinerării a fost reluată și în ședința Sfântului Sinod din 22 februarie 1933, în care s-a hotărât ca instrucțiunile formulate în ședința din 15 iunie 1928, cu privire la incinerare, să se comunice tuturor chiriarhilor spre a le pune în vedere preoților, în scopul aplicării lor. De asemenea, a hotărât ca chestiunea incinerării să se trimită la sediul Comisiei pentru doctrină și viață religioasă spre a preciza dacă în cazurile de incinerare forțată și fără voia sa a vreunui credincios, i s-ar putea da asistența bisericească. Hotărârea Sf. Sinod a fost aplicată trimițându-se tuturor eparhiilor hotărârea din 15 iunie 1928 pentru a fi comunicată preoților, cu ordinul de a lua cunoștință și a se conforma. Hotărârea a fost adusă la cunoștința preoților și pe alte căi, iar în ordinul din 18 septembrie 1933, dat în urma unui caz de abatere de la hotărâre, s-a făcut precizarea că "pentru orice abatere de la hotărârea luată de Sfântul Sinod, în respectul doctrinei și practicii Sfintei noastre Biserici Creștine Ortodoxe, preoții vor fi opriți de la toată lucrarea preoțească și trimiși în judecata Consistoriului Spiritual Eparhial, spre aspră sancționare".
Așadar, Biserica Ortodoxă Română are o atitudine clar exprimată față de cei care s-au incinerat sau se vor incinera. Din 1928 și 1933, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române nu a revenit asupra acestei hotărâri, așa, încât ea exprimă punctul de vedere oficial al Bisericii noastre.
Problema este ca am gasit acest text si altele asemanatoare, in care se spune despre decizia Sinodului si ce au de facut preotii.
Nu scrie insa nicaieri explicatia. De ce s-a luat aceasta decizie, de ce nu este acceptata incinerarea? Exact de asta am nevoie.
Asa in mare stiu cate ceva, dar cum argumenteaza biserica ortodoxa am fost intrebata.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #39  
Vechi 24.03.2011, 19:53:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Problema este ca am gasit acest text si altele asemanatoare, in care se spune despre decizia Sinodului si ce au de facut preotii.
Nu scrie insa nicaieri explicatia. De ce s-a luat aceasta decizie, de ce nu este acceptata incinerarea? Exact de asta am nevoie.
Asa in mare stiu cate ceva, dar cum argumenteaza biserica ortodoxa am fost intrebata.
Sophia, da click pe linkul pe care l-am postat prima data pe acets topic si vezi ca are si explicatie...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 24.03.2011, 20:58:29
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

M-am uitat si pe link-ul tau, Glykys. Nu este ceea ce caut.
Cred ca nu scrie nicaieri.
Nu cred ca este ceva scris, sau vreun canon. Este vorba doar de traditii.
Nu cred ca este interzis de biserica, ci nu este obisnuit, nu este in traditie.
Exista doar explicatia cu "ne intoarcem in pamantul din care am venit" si cu invierea mortilor la revenirea lui Iisus.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 20:01:52
Ortodoxia dobrin7m Dogmatica 64 25.09.2011 20:23:28
Problema mea cu ortodoxia oana_21 Despre Biserica Ortodoxa in general 37 19.05.2009 17:14:33
ORTODOXIA cosmin_lovin Despre Biserica Ortodoxa in general 73 14.08.2008 13:43:58
Ortodoxia danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 33 03.11.2007 14:59:22