Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 13.05.2013, 21:19:36
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Iertare de neînțelegere.
Nu-i nimic!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #232  
Vechi 13.05.2013, 21:39:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

cezar_ioan
Senior Member

. . ., știi bine că nu pot să amestec ce își imaginează cei aflați în afara Bisericii cu ceea ce trăiesc efectiv, experimentînd ca mădulare ale Bisericii, creștinii. Filosofia analitică a celor din afara Bisericii naște cu totul alte roade decât viețuirea organică din Biserică.
Deși se pot face mii de paralele și tot atâtea interpretări, fie ele și frumoase pentru intelectul amator de gândire, paralelele tot paralele rămân. Nu poți să te împărtășești de Hristos când nu faci parte din Trupul al cărui Cap este El. Dar poți să-ți imaginezi, ce-i drept, chiar cu mare intensitate... Părinții numesc această imaginație cu termenul de înșelare, după cum probabil știi prea bine (îmi amintesc că ai participat la alte discuții arătînd că ai cunoștințe precise despre scrierile Sfinților Părinți).
Eu așa cred, sper că nu te supără prea tare credința mea.

P.S. Cât privește psihologia omului care se împărtășește de Hristos, îți recomand cu toată căldura două cărți: Sfântul Teofan Zăvorâtul (orice lucrare despre rugăciune) și cartea "Starețul meu - Gheron Iosif Isihastul". În aceste texte, un căutător al Adevărului poate găsi mii de subtilități privind psihologia rugăciunii și, în general, a vieții unor trăitori autentici în Hristos.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #233  
Vechi 18.05.2013, 05:33:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Zaharia 2009:

"Pai Dumnezeu este chelnerul universal care datorita faptului ca ne-a zidit pe noi din dragoste , de atunci sta mereu la cheremul nostru cu servetul alb pe antebratul sting si ne intreaba in fiecare zi : ce mai vreti copii, cu ce va mai servesc, ce pofte mai aveti ???? Si noi stam tolaniti pe nesimtirea noastra bronzindu-ne cu razele prostiei umane si in briza instrainarii de sine comandindu-i tot ce ne trece prin cap , fara ca El sa indrasneasca sa se supere vreunpic !"



http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=16494&page=4
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #234  
Vechi 18.05.2013, 10:34:57
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Zaharia 2009:

"Pai Dumnezeu este chelnerul universal care datorita faptului ca ne-a zidit pe noi din dragoste , de atunci sta mereu la cheremul nostru cu servetul alb pe antebratul sting si ne intreaba in fiecare zi : ce mai vreti copii, cu ce va mai servesc, ce pofte mai aveti ???? Si noi stam tolaniti pe nesimtirea noastra bronzindu-ne cu razele prostiei umane si in briza instrainarii de sine comandindu-i tot ce ne trece prin cap , fara ca El sa indrasneasca sa se supere vreunpic !"



http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=16494&page=4
Chiar credeti ca Dumnezeu este la dispozitia noastra? Nu e cam mult? De cand creatura este mai presus decat Creatorul?
Reply With Quote
  #235  
Vechi 18.05.2013, 11:10:11
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nastya Vezi mesajul
Chiar credeti ca Dumnezeu este la dispozitia noastra? Nu e cam mult? De cand creatura este mai presus decat Creatorul?
Autorul postarii este un maestru al ironiei si malitiei. Trebuie citit in acest registru.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #236  
Vechi 18.05.2013, 12:32:39
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nastya Vezi mesajul
Chiar credeti ca Dumnezeu este la dispozitia noastra? Nu e cam mult? De cand creatura este mai presus decat Creatorul?
Pareri sora ... Pareri si pareri ! Nu puneti totul la inima ! Pastrati-o nevatamata !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #237  
Vechi 18.05.2013, 12:45:49
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Zaharia 2009:

"Pai Dumnezeu este chelnerul universal care datorita faptului ca ne-a zidit pe noi din dragoste , de atunci sta mereu la cheremul nostru cu servetul alb pe antebratul sting si ne intreaba in fiecare zi : ce mai vreti copii, cu ce va mai servesc, ce pofte mai aveti ???? Si noi stam tolaniti pe nesimtirea noastra bronzindu-ne cu razele prostiei umane si in briza instrainarii de sine comandindu-i tot ce ne trece prin cap , fara ca El sa indrasneasca sa se supere vreunpic !"



http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=16494&page=4
Te-ai cam pripit in a evalua mesajul. Nu era de pus aici. Ai scos un fragment mic dintr-un mesaj mai mare care este plin de atacuri la persoana.
Chiar nu l-ai citi? Chiar ti-a placut atat de mult?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #238  
Vechi 18.05.2013, 15:01:22
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zaharia 2009 Vezi mesajul
:

"Pai Dumnezeu este chelnerul universal care datorita faptului ca ne-a zidit pe noi din dragoste , de atunci sta mereu la cheremul nostru cu servetul alb pe antebratul sting si ne intreaba in fiecare zi : ce mai vreti copii, cu ce va mai servesc, ce pofte mai aveti ???? Si noi stam tolaniti pe nesimtirea noastra bronzindu-ne cu razele prostiei umane si in briza instrainarii de sine comandindu-i tot ce ne trece prin cap , fara ca El sa indrasneasca sa se supere vreunpic !"
Nu stiu unde a postat Zaharia acest mesaj initial...deci nu cunosc acel context, dar citind in acest topic, am vazut ca cineva l-a selectat la "cea mai buna postare"...desi termenii folositi se vede ca sunt intentionat alesi eu subscriu...

Citind, mi-am adus aminte de una din intrevederile si discutiile avute cu pr. Arsenie Papacioc, Dumnezeu sa-l odihneasca...
Astfel intr-o zi, povestind parintelui "boala" ce-o aveam, imi zice: "...mai tata cand vei intelege ca Maica Domnului sta si plange ca tu nu o pui la treaba?!?"
Am facut ochii cat cepele...cum adica? sa o pun la treaba?...cine sunt eu sa o pun pe MAICA DOMNULUI la treaba?...eu-un nimeni, un vierme...bla-bla-bla, Doamne Sfinte...imi treceau o sumedenie de false ganduri smerite prin cap...auzi ce imi zice parintele...hmmm!!!

Si atunci parintele zambaind pe sub barba si uitandu-se fix in ochii mei zice iar: "soro daca nu te rogi, daca nu o rogi pe Maicuta Sfanta, Ea cum vrei sa te ajute??? cum vrei sa intervina la Hristos pentru tine? cu forta?...EA sta si se uita cum te chinui dar nu poate interveni daca nu o chemi, daca nu o rogi, adica "daca nu o pui la treaba"...tu ai LIBERTATEA sa alegi ce vrei sa faci, cum vrei sa faci pentru tine.

OK!!!
Si acum revenind la comentariul userului Nastya

Citat:
În prealabil postat de Nastya Vezi mesajul
Chiar credeti ca Dumnezeu este la dispozitia noastra? Nu e cam mult? De cand creatura este mai presus decat Creatorul?
Da, eu cred ca Dumnezeu este la "dispozitia" noastra insa sa nu uitam de DREAPTA SOCOTEALA (cred ca pe asta se baza si Zaharia cand a ales sa scrie acel mesaj, folosind termeni ceva mai exagerati)
Parerea mea este bazata pe evolutia evenimentelor din Sf. Scriptura iar exemplul suprem este Iisus Hristos si daca vrei sa intelegi mai bine citeste si aprofundeaza Epistola 1 catre Corinteni a Sf. Ap. Pavel (cap. 13)...si astfel sper sa intelegi ca niciodata creatura nu va fi mai presus decat Creatorul pentru ca nu exista o competitie....Dumnezeu nu ne-a creat sa aiba cu cine concura, ci ca sa aiba cu cine lucra/ comunica si pe cine iubi ...iar daca El ca si Creator nu este un permanent EXEMPLU pentru creatie, atunci cum poate pretinde ca noi sa ajungem la "asemanare" cu EL?
In fine, subiectul e prea amplu din pct meu de vedere si cred ca merita discutat doar in contextul in care "vorbim aceeasi limba".

P.S Pt Zaharia...cu ceva ani in urma am avut un schimb de opinii si la un moment dat ti-am spus:
Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
ok... fiecare are asteptarea lui in orice...totul depinde de mintea noastra pana la urma. Desi citim aceeasi carte (MESAJ) interpretarile sunt intotdeauna diferite pt ca si noi suntem diferiti. :)
Desi atunci ai incercat sa ma contrazici in stilul tau caracteristic, acum cred ca se certifica afirmatia mea.

Si in alta ordine de idei, ai tot respectul meu, nu ma dezic...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #239  
Vechi 18.05.2013, 15:31:47
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Nu stiu unde a postat Zaharia acest mesaj initial...deci nu cunosc acel context, dar citind in acest topic, am vazut ca cineva l-a selectat la "cea mai buna postare"...desi termenii folositi se vede ca sunt intentionat alesi eu subscriu...

Citind, mi-am adus aminte de una din intrevederile si discutiile avute cu pr. Arsenie Papacioc, Dumnezeu sa-l odihneasca...
Astfel intr-o zi, povestind parintelui "boala" ce-o aveam, imi zice: "...mai tata cand vei intelege ca Maica Domnului sta si plange ca tu nu o pui la treaba?!?"
Am facut ochii cat cepele...cum adica? sa o pun la treaba?...cine sunt eu sa o pun pe MAICA DOMNULUI la treaba?...eu-un nimeni, un vierme...bla-bla-bla, Doamne Sfinte...imi treceau o sumedenie de false ganduri smerite prin cap...auzi ce imi zice parintele...hmmm!!!

Si atunci parintele zambaind pe sub barba si uitandu-se fix in ochii mei zice iar: "soro daca nu te rogi, daca nu o rogi pe Maicuta Sfanta, Ea cum vrei sa te ajute??? cum vrei sa intervina la Hristos pentru tine? cu forta?...EA sta si se uita cum te chinui dar nu poate interveni daca nu o chemi, daca nu o rogi, adica "daca nu o pui la treaba"...tu ai LIBERTATEA sa alegi ce vrei sa faci, cum vrei sa faci pentru tine.

OK!!!
Si acum revenind la comentariul userului Nastya



Da, eu cred ca Dumnezeu este la "dispozitia" noastra insa sa nu uitam de DREAPTA SOCOTEALA (cred ca pe asta se baza si Zaharia cand a ales sa scrie acel mesaj, folosind termeni ceva mai exagerati)
Parerea mea este bazata pe evolutia evenimentelor din Sf. Scriptura iar exemplul suprem este Iisus Hristos si daca vrei sa intelegi mai bine citeste si aprofundeaza Epistola 1 catre Corinteni a Sf. Ap. Pavel (cap. 13)...si astfel sper sa intelegi ca niciodata creatura nu va fi mai presus decat Creatorul pentru ca nu exista o competitie....Dumnezeu nu ne-a creat sa aiba cu cine concura, ci ca sa aiba cu cine lucra/ comunica si pe cine iubi ...iar daca El ca si Creator nu este un permanent EXEMPLU pentru creatie, atunci cum poate pretinde ca noi sa ajungem la "asemanare" cu EL?
In fine, subiectul e prea amplu din pct meu de vedere si cred ca merita discutat doar in contextul in care "vorbim aceeasi limba".

P.S Pt Zaharia...cu ceva ani in urma am avut un schimb de opinii si la un moment dat ti-am spus:
Desi atunci ai incercat sa ma contrazici in stilul tau caracteristic, acum cred ca se certifica afirmatia mea.

Si in alta ordine de idei, ai tot respectul meu, nu ma dezic...
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=16494&page=4

Aici este tot mesajul. Da, fragmentul cu pricina nu este rau, dar este scos dintr-un context care nu-l face de "cea mai buna postare".
Daca scria doar acest fragment, filozof era si ramanea.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #240  
Vechi 18.05.2013, 15:43:55
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ești sigură-sigură că e așa?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum poate cineva sa isi stearga propria lui postare ? mbarboi Reguli generale de utilizare a forumului 11 13.02.2013 18:30:35
buna costan bianca Umanitare 21 10.12.2010 16:27:25
Buna Liliane Generalitati 22 31.08.2010 18:56:23
Buna llaurentiu Stiri, actualitati, anunturi 2 14.10.2008 22:09:55
POSTARE agapius Generalitati 0 21.09.2007 19:48:02