Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 28.07.2013, 22:58:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ideea e buna in principiu.

Tinerii au nevoie de o suma de bani pentru unele lucruri si e normal ca cei apropiati sa participe, ei la randul lor urmand practic sa returneze in timp o parte din acesti bani participand la alte nunti.

Trebuie sa fii ipocrit sa spui ca nu ai nevoie de banii aia desi unii poate chiar nu a neaparat nevoie si vor doar sa epateze printr-o nunta cu fast, etc. sau nu au bani dar iarasi fastul nuntii inseamna pentru ei poate mai mult decat casatoria in sine, dar astea sunt deja alte aspecte care tin intr-adevar de patologic.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 28.07.2013, 23:29:05
_ruxa_ _ruxa_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Invitatii, ca sa rasplateasca ospitalitatea celor ce i-au invitat, pot sa-i rasplateasca pe cei doi miri cu daruri, dar nu sub forma de bani, pentru ca se perverteste notiunea de dar. Nu se dau niciodata bani in dar, este impotriva oricarei norme de politete si ospitalitate!
Eu locuiesc intr-un apartament de 50 mp. Poate suna nerecunoscator, dar eu arunc sau donez florile, tablourile, seturile de cafea si farfuriile primite la nunta. N-am unde sa le pun si nici ce sa fac cu ele. Casa mea este perfect utilata acum.



Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
<b>Numai la romani <b> se putea sa fie adoptat darul sub forma de bani cu atata succes. Ba mai mult, unii dintre noi transforma momentul respectiv intr-o veritabila licitatie cu strigare, avand ca singur scop umilirea invitatilor care au dat mai putin - un gest profund imoral.
Te inseli, mai e si pe la alte natii obiceiul cu banii. Si nu neaparat balcanice/orientale.

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Banii primiti cu manual de instructiuni sunt bani manjiti si cine accepta asa bani nu-i primeste de la un prieten adevarat [...]
Manjiti inseamna ca au fost furati sau obtinuti prin mijloace neoneroase, nu ca sunt sunt dati cu scopul de a obliga pe cineva la ceva.



Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
[...]si isi merita soarta.
De acord. Sau consoarta, depinde de la caz la caz :)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 28.07.2013, 23:43:57
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Eu locuiesc intr-un apartament de 50 mp. Poate suna nerecunoscator, dar eu arunc sau donez florile, tablourile, seturile de cafea si farfuriile primite la nunta. N-am unde sa le pun si nici ce sa fac cu ele. Casa mea este perfect utilata acum.
Foarte rau ca arunci cadourile primite. Mai bine le refuzai, e mai omenesc sa refuzi un cadou - ba chiar exista reguli de bune maniere care explica in ce fel si in ce conditii se refuza un cadou - decat sa le accepti ca apoi sa le arunci la gunoi. O mojicie. De asemenea, arata ca cei care ti-au facut cadourile respective nu s-au interesat inainte sa le faca si le-au luat ca sa nu zica lumea ca n-au luat nimic. Oricum, mai grav e sa arunci un cadou decat sa-l refuzi sau decat sa faci cadoul nepotrivit cuiva.

Iar mesajul tau arata exact mentalitatea bolnavicioasa de care ma tot plang in discutia asta. Ce-ti trebuie tie cadouri? La gunoi cu ele! Bani, taticule! Banii sa curga, ca restul nu ne folosesc la nimic. De ce? Pentru ca am facut nunta ca sa ne ajute lumea cu bani, nu ca sa celebram sincer uniunea dintre doi oameni.

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Te inseli, mai e si pe la alte natii obiceiul cu banii. Si nu neaparat balcanice/orientale.
Reciteste cu atentie ce-am scris si ai sa vezi ca nu am spus ca numai la noi se intampla acest lucru, ci ca numai la noi se putea sa prinda atat de bine obiceiul. E si la altii, dar la noi lumea iubeste pur si simplu acest obicei.

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Manjiti inseamna ca au fost furati sau obtinuti prin mijloace neoneroase, nu ca sunt sunt dati cu scopul de a obliga pe cineva la ceva.
Corect, trebuia sa folosesc in loc o alta expresie care sa arate ca sunt bani care vin conditionat, iar nu dezinteresat.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 28.07.2013, 23:59:43
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ideea e buna in principiu.

Tinerii au nevoie de o suma de bani pentru unele lucruri si e normal ca cei apropiati sa participe, ei la randul lor urmand practic sa returneze in timp o parte din acesti bani participand la alte nunti.
Atunci sa-i zica atunci pe nume, C.A.R., nu nunta. Dar daca scopul nuntii este de fapt exploatarea neamurilor, nasilor, prietenilor, colegilor si a cercului extins de cunstinte pentru folos financiar, inseamna ca intreaga petrecere este de fapt o farsa grotesca, o caricatura. Si daca exploatarea asta reprezinta o promisiune ca te vei lasa exploatat la randu-ti pe viitor, absurdul atinge cote maxime.

O spui intr-un mod atat de natural; "tinerii au nevoie de bani"... Pai toata lumea are nevoie de bani, asta nu inseamna ca cersetoria e acceptabila. Si eu am nevoie de bani, de ce nu-mi trimiti niste bani chiar acum? Sau de ce nu trimiti prietenilor tai despre care stii ca au nevoie? De ce e acceptabil sa dai bani la nunta si la alte ocazii nu este?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Trebuie sa fii ipocrit sa spui ca nu ai nevoie de banii aia desi unii poate chiar nu a neaparat nevoie si vor doar sa epateze printr-o nunta cu fast, etc. sau nu au bani dar iarasi fastul nuntii inseamna pentru ei poate mai mult decat casatoria in sine, dar astea sunt deja alte aspecte care tin intr-adevar de patologic.
Ipocrit esti cand spui ca n-ai nevoie de banii aia, dar la final ii bagi in buzunar. Nu e ipocrizie sa refuzi, chiar daca ai nevoie de ei. Cati n-au nevoie de bani? Cine refuza cu placere o suma de bani ce ii este oferita de bunavoie?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 29.07.2013, 00:04:25
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Fragment dintr-un articol gasit chiar acum:

Citat:
In unele zone din Romania sau Republica Moldova, mirii trec, cu cosuletul, de la masa la masa, pentru a recolta cash-ul, guristul de serviciu anunta la microfon fiecare suma, iar la sfarsit toata lumea afla cifra de afaceri a serii.
Oribil.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 29.07.2013, 00:20:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Atunci sa-i zica atunci pe nume, C.A.R., nu nunta. Dar daca scopul nuntii este de fapt exploatarea neamurilor, nasilor, prietenilor, colegilor si a cercului extins de cunstinte pentru folos financiar, inseamna ca intreaga petrecere este de fapt o farsa grotesca, o caricatura. Si daca exploatarea asta reprezinta o promisiune ca te vei lasa exploatat la randu-ti pe viitor, absurdul atinge cote maxime.
Pai scopurile sunt multiple, nu doar CAR :)
Exploatare? De ce ar fi exploatae? Cei care nu pot contribui, nu vin sau vin doar la starea civila/biserica, evenual cu un mic cadou/atentie/suma mai mica si gata.

Si fii sigur ca si cei "exploatati" la randul lor au pretentii similare deci unde este "exploatarea"?
Nu dai, nu primesti.

Citat:
O spui intr-un mod atat de natural; "tinerii au nevoie de bani"... Pai toata lumea are nevoie de bani, asta nu inseamna ca cersetoria e acceptabila.
Nu vad unde vezi tu cersetorie.
E un serviciu care se intoarce candva.

Citat:
Si eu am nevoie de bani, de ce nu-mi trimiti niste bani chiar acum? Sau de ce nu trimiti prietenilor tai despre care stii ca au nevoie? De ce e acceptabil sa dai bani la nunta si la alte ocazii nu este?
Ba poti sa dai cand vrei si cum vrei tu.
Si sa ceri la fel. :)

Citat:
Ipocrit esti cand spui ca n-ai nevoie de banii aia, dar la final ii bagi in buzunar. Nu e ipocrizie sa refuzi, chiar daca ai nevoie de ei. Cati n-au nevoie de bani? Cine refuza cu placere o suma de bani ce ii este oferita de bunavoie?
Pai nu stiu cine a procedat asa, dar in orice caz, nu discutam cazuri particulare ci chestiunea ca si principiu ori ce ai spus oleaca mai sus nu se incadreaza aici.

La fel si cu asta:

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Fragment dintr-un articol gasit chiar acum:
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 29.07.2013, 00:34:55
_ruxa_ _ruxa_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Foarte rau ca arunci cadourile primite. Mai bine le refuzai, e mai omenesc sa refuzi un cadou - ba chiar exista reguli de bune maniere care explica in ce fel si in ce conditii se refuza un cadou - decat sa le accepti ca apoi sa le arunci la gunoi. O mojicie. De asemenea, arata ca cei care ti-au facut cadourile respective nu s-au interesat inainte sa le faca si le-au luat ca sa nu zica lumea ca n-au luat nimic. Oricum, mai grav e sa arunci un cadou decat sa-l refuzi sau decat sa faci cadoul nepotrivit cuiva.
Iar mesajul tau arata exact mentalitatea bolnavicioasa de care ma tot plang in discutia asta. Ce-ti trebuie tie cadouri? La gunoi cu ele! Bani, taticule! Banii sa curga, ca restul nu ne folosesc la nimic. De ce? Pentru ca am facut nunta ca sa ne ajute lumea cu bani, nu ca sa celebram sincer uniunea dintre doi oameni.Ce-ti trebuie tie cadouri? La gunoi cu ele! Bani, taticule! Banii sa curga, ca restul nu ne folosesc la nimic. De ce? Pentru ca am facut nunta ca sa ne ajute lumea cu bani, nu ca sa celebram sincer uniunea dintre doi oameni.

Nunta mea nu a fost inca, dar pana acum am privit slava cerului fel de fel de inutilitati, cu alte ocazii. Uneori - cand am considerat ca se poate - le-am refuzat, alteori m-am facut ca imi plac si le-am planificat durata de viata la mine in casa.
Revenind la nunti, cum crezi tu ca se poate implementa cadoul de nunta civilizat, fara mojicie? Uite, prin alte tari, poate si pe la noi - exista listele de cadouri pt nunti. Mirii trimit invitatiile care au pe ele adresa catre lista de cadouri deschisa, si acolo gasesti cam ce ar vrea insurateii, iar casa de evenimente pur si simplu taie un obiect de pe lista care a fost anuntat ca fiind "luat". Este o modalitate ca invitatii sa se intereseze si sa afle precis ce si-ar dori mirii fara riscul de a fi refuzat/aruncat cadoul. Dar cred ca ai considera si chestia asta "mojicie" pentru ca mirii nu asteapta timid sa primeasca (sau sa nu primeasca) un cadou de la tine, ceva ce consideri tu din proprie initiativa si nu din obligatie ca li s-ar potrivi lor.


Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Reciteste cu atentie ce-am scris si ai sa vezi ca nu am spus ca numai la noi se intampla acest lucru, ci ca numai la noi se putea sa prinda atat de bine obiceiul. E si la altii, dar la noi lumea iubeste pur si simplu acest obicei.
Cat timp nu ai niste date clare legate de cum/ce/cat se da la noi in raport cu felul in care se da in afara tarii, cum poti sa sustii asa drastic ca doar la noi a prins asa bine? Pana la urma e si o chestiune practica sa dai/primesti bani - eu nu ma simt obligata de nimeni si de nimic, daca nu imi plac mirii sau nu ii consider apropiati pur si simplu nu ma duc la nunta.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 29.07.2013, 05:08:24
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Povestesc cum a fost la ai mei.

Cand mama si tata s-au luat, au primit de la familia mamei o suma de bani ptr. inceput. 10.000 de lei vechi nu stiu exact cat valora aceasta suma pe vremea lui Ceausescu. Peste o vreme, sora mai mica a mamei s-a casatorit, iar ai mei au fost (si sunt teoretic) nasii lor de cununie si botez copilului. La nunta lor, tata nu a dat tot 10.000 de lei, caci avea ceva probleme financiare, a dat inapoi 7.000 de lei. Si evident ca a iesit scandal, caci ei doreau sa isi recupereze banii si au inceput sa ii ignore pe ai mei.

Daca singurul motiv ptr. care dai bani la o nunta este ptr. ai recupera inapoi si nu ptr. ai ajuta pe cei doi tineri, atunci mai bine nu dai deloc. Nu ar trebui sa se conditioneze invitatia sau prezenta unei persoane la nunta de dar. Daca omul nu are bani asta nu inseamna ca nu il mai chemi la nunta ta, mai ales daca e prieten bun sau ruda. Si inainte era acest obicei sa dai dar, dar nu se facea mare tam-tam si nu erai batjocurit daca nu dadeai cat trebuie sau mai stiu eu ce.

Acea petrecere, care se face dupa Taina Cununiei, este un moment de sarbatoare, caci Nunta este o sarbatoare, un prilej de bucurie, nu de facut bani.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 29.07.2013, 10:41:21
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Revenind la nunti, cum crezi tu ca se poate implementa cadoul de nunta civilizat, fara mojicie? Uite, prin alte tari, poate si pe la noi - exista listele de cadouri pt nunti.
Exact, e o modalitate mult mai buna cea cu lista. Se evita cadourile inutile si plicul cu bani.


Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Cat timp nu ai niste date clare legate de cum/ce/cat se da la noi in raport cu felul in care se da in afara tarii, cum poti sa sustii asa drastic ca doar la noi a prins asa bine? Pana la urma e si o chestiune practica sa dai/primesti bani - eu nu ma simt obligata de nimeni si de nimic, daca nu imi plac mirii sau nu ii consider apropiati pur si simplu nu ma duc la nunta.
Era o observatie fatalista, de tipul „ca la noi, la nimeni”, nu o statistica.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 29.07.2013, 13:30:21
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

da, multe nunti pe interes material...se dau bani, cadouri scumpe....o lume materialista......si unde mai pui ca se casatoresc si dupa 2-3 ani divorteaza si se bat pe averile ramase......
Reply With Quote
Răspunde