Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.10.2010, 00:02:18
anonim30 anonim30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Implicit Vreau o familie

Da. Vreau o familie si nu una oricum, ci una care sa respecte regulile prin care as putea ajunge la El. Imi doresc atat de mult asta, ca am ajuns intr-o stare de depresie din care nu reusesc sa mai ies, vazand ca nu se intampla orice as incerca sa fac: fie apare cate cineva pe care eu nu-l consider potrivit, fie el nu ma considera potrivita lui.
Cum sa fac sa scap de depresie? Stiu ca acum poate vorbesc precum fariseul dar: la slujbe merg, post tin, cu vreun barbat nu am mai fost de vreo 10 luni..Ce-i drept am pacatuit tare in trecut, dar incerc sa-mi plang pacatele cum pot.
Ma intreb: daca este pedeapsa, de ce nu ma omoara pur si simplu? Am unele stari de gandesc ca uneori ar fi mai simplu asa..Oare nu este voia Lui casatoria pentru mine?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.10.2010, 00:15:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonim30 Vezi mesajul
Oare nu este voia Lui casatoria pentru mine?
Este o întrebare. Există mereu posibilitatea ca Dumnezeu să ne cheme la deplina consacrare Lui și nu trebuie să pierdem din vedere această posibilitate. Cea mai în măsură să răspundeți la această întrebare de discernământ vocațional sunteți dv, împreună cu duhovnicul dv.

Acuma, presupunând că aveți o chemare reală spre viața în căsătorie, rămâne problema găsirii soțului rânduit de El. Cu rugăciunea și, în general, cu viața de credință sunteți în mod clar pe calea cea bună. Poate că tot ceea ce vă lipsește este un pic de răbdare și un pic de încredere ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.10.2010, 00:28:38
anonim30 anonim30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Este o întrebare. Există mereu posibilitatea ca Dumnezeu să ne cheme la deplina consacrare Lui și nu trebuie să pierdem din vedere această posibilitate. Cea mai în măsură să răspundeți la această întrebare de discernământ vocațional sunteți dv, împreună cu duhovnicul dv.

Acuma, presupunând că aveți o chemare reală spre viața în căsătorie, rămâne problema găsirii soțului rânduit de El. Cu rugăciunea și, în general, cu viața de credință sunteți în mod clar pe calea cea bună. Poate că tot ceea ce vă lipsește este un pic de răbdare și un pic de încredere ?

De rugat am incetat sa ma mai rog pentru ceva anume...El stie mai bine de ce am nevoie. M-am mai rugat pentru lucruri concrete care s-au dovedit a nu fi bune pentru mine.
Iar cu nerabdarea...poate ca asa este, dar cum scap de depresie?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.10.2010, 00:41:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonim30 Vezi mesajul
dar cum scap de depresie?
Cum poate să fie o creștină deprimată ? Și dv, ca și mine, am cunoscut atâția oameni. Unii mai așa, alții mai altfel. Dar chiar și în cazul oamenilor cei mai minunați pe care i-am cunoscut, a existat ceva care ne-a plăcut mai puțin, ceva ce am fi vrut să fie îndreptat. Să presupunem acum că ar exista cineva care ar avea reunite în el toate însușirile frumoase pe care le-am întâlnit la diferiți oameni. Să mai presupunem că ar avea multe alte însușiri, atât de minunate încât nu numai că nici nu le-am întâlnit în viața de până acum, dar nici măcar nu ne-am putea gândi la ele. Cine nu ar iubi un asemenea prieten ? Mai ales dacă el ne-ar iubi cu o iubire mult mai are decât suntem noi capabili ? Cine nu ar petrece lângă un astfel de prieten o viață întreagă, ba chiar o eternitate ?

Dar exact acest lucru ni se va întâmpla. Un asemenea prieten există și ne-a așteptat cu o foarte lungă răbdare. Chiar vom petrece o eternitate întreagă alături de El, dacă vom avea grijă să nu pierdem prietenia lui.

În fața unei asemenea perspective, mai poate fi vorba de depresie ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.10.2010, 00:50:05
anonim30 anonim30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cum poate să fie o creștină deprimată ? Și dv, ca și mine, am cunoscut atâția oameni. Unii mai așa, alții mai altfel. Dar chiar și în cazul oamenilor cei mai minunați pe care i-am cunoscut, a existat ceva care ne-a plăcut mai puțin, ceva ce am fi vrut să fie îndreptat. Să presupunem acum că ar exista cineva care ar avea reunite în el toate însușirile frumoase pe care le-am întâlnit la diferiți oameni. Să mai presupunem că ar avea multe alte însușiri, atât de minunate încât nu numai că nici nu le-am întâlnit în viața de până acum, dar nici măcar nu ne-am putea gândi la ele. Cine nu ar iubi un asemenea prieten ? Mai ales dacă el ne-ar iubi cu o iubire mult mai are decât suntem noi capabili ? Cine nu ar petrece lângă un astfel de prieten o viață întreagă, ba chiar o eternitate ?

Dar exact acest lucru ni se va întâmpla. Un asemenea prieten există și ne-a așteptat cu o foarte lungă răbdare. Chiar vom petrece o eternitate întreagă alături de El, dacă vom avea grijă să nu pierdem prietenia lui.

În fața unei asemenea perspective, mai poate fi vorba de depresie ?

:) Asa ma gandeam si eu...pai atunci sunt depresiva ca nu ajung mai repede la El. Oare asta vrea, sa ma dedic in totalitate Lui?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.10.2010, 01:11:23
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am avut si uneori am si eu aceiasi problema.......de multe ori rational gadensc ca nu exista fericire in afara lui Hristos si ca degeaba intalnesc pe oricine daca nu il am pe El sau invers ca pot sa fiu in pustia pustiilor dar daca sunt cu El fericirea e inimaginabila si deplina si nimeni nu mai poate adauga nimic la ea ....si oricum numai fiind cu El poti sa fii cu adevarat cu ceialalti...indiferent unde esti, indiferent daca mai esti cu cineva sau nu, etc......numai ca desi rational gandesc asa de simtit de multe ori simt cu totul altfel...o lipsa totala de interes fata de persoana lui Hristos si o nostalgie profunda fata de fata pe care inca nu am intalnit-o sau poate nu o voi intalni sau fata de niste potentiali prieteni mai pe aceiasi lungime de unda cu mine etc....si gandindu-ma la aceasta diferenta intre ce gandesti si ce simti..intre diferenta dintre minte si inima ma duce gandul la ceea ce se intampla cu cei foarte imbunatatiti duhovniceste cand spun rugaciunea inimii : "li se coboara mintea in inima"......sunt sigur ca asta avem de facut si noi cand ne cuprinde depresia...sa luam gandurile alea pe care rational le acceptam dar care nu trezesc nici o simtire si sa le coboram in inima...si ma gandesc ca pe langa asceza propriu zisa asta se poate face doar printr-un mare efort de vointa ...adica auntci cand te cuprinde depresia sa te fortezi din rasputeri sa iti indrepti cugetele si nadejdea catre Hristos....asa neatragator sau insipid cum iti poate aparea El in momentul respectiv....ca sa nu ma acuze nimeni de blasfemii poate ar trebui sa lamuresc un pic faza cu insipiditatea.....fiind sincer cu mine am observat ca in toate momentele astea de depresie desi rational stiu ca Hristos este lumina si iubire infinita la nivelul simtirii Il percep ca fiind lipsit de orice dezirabilitate...insipid cum s-ar spune....si cu atat mai mult atunci trebuie sa te stradui din rasputeri sa iti indrepti toata fiinta spre El

Last edited by VladCat; 16.10.2010 at 01:15:55.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.10.2010, 01:37:15
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonim30 Vezi mesajul
De rugat am incetat sa ma mai rog pentru ceva anume...El stie mai bine de ce am nevoie. M-am mai rugat pentru lucruri concrete care s-au dovedit a nu fi bune pentru mine.
Iar cu nerabdarea...poate ca asa este, dar cum scap de depresie?
De depresie nu scapi cautand neincetat in jurul tau un sot care trebuie sa apara, si repede,dimpotriva procedand asfel devii o victima sigura pentru cei care vor sti sa profite de singuratatea ta si de nevoia de a avea pe cineva alaturi de tine.Nu poti face decat o alegere gresita in aceste conditii.Invata sa tii la tine,mai fa si ceea ce-ti place,nu ceea ce spun altii ca trebuie.Care barbat crezi ca va accepta o femeie depresiva langa el,caci de indragostit nici vorba nu poate fi!Si inca ceva,daca nu iesi in lume nu va veni nimeni la usa ta sa te ceara in casatorie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.10.2010, 01:54:00
emiliabirgau's Avatar
emiliabirgau emiliabirgau is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Dumnezeu le randuieste si le stie pe toate, draga sufletel tulburat.Nu trebuie sa gandesti asa, stiu cum e, am 30 de ani si nu sunt casatorita si trebuie sa suport uneori comentarii rautacioase, dar rabdarea inseamna f mult. Trebuie doar sa te calmezi, sa vezi lucrurile frumoase din viata ta, sa te bucuri de ele. Incearca sa-ti gasesti linistea. Gandeste-te ca asta e o ispita, Dumnezeu nu ne vrea tulburati. Sa stii ca te inteleg f bine. Cauta linistea, care e numai la Dumnezeu, accepta-ti viata asa cum e, dar nu te mai tulbura, te rog. Inconjoara-te de prieteni dragi care sa-ti umple viata si nu uita ca centrul vietii noastre trebuie sa fie Dumnezeu. Lupta pentru sufletul tau, bucura-te de tot ce e frumos, in viata exista si parti frumoase, acum ai nevoie sa le vezi sa poti trece mai departe.Roaga-te la Dumnezeu sa alunge tulburarea din sufletul tau si sa-ti dea pacea. Roaga-te mult, spune-i lui Dumnezeu: ,,Doamne, arata-mi calea mea."Spune-i cu nadejde, cu pace.
O prietena scumpa mi-a trimis o rugaciune frumoasa, roaga-te lui Dumnezeu si daca asta iti doresti, sa te ajute Dumnezeu si sa-ti dea ceea ce este de folos sufletului tau:).

,,O Doamne, eu stiu ca fericirea mea este sa te iubesc pe Tine din tot
sufletul meu, din toata inima mea si sa implinesc voia ta cea sfanta.
Indrepteaza Doamne sufletul meu si umple inima mea. Vreau sa fac doar
voia ta caci Tu esti Ziditorul si Dumnezeul meu. Pazeste-ma Doamne de
mandrie si de iubirea de sine; intelepciunea, smerenia si fecioria sa
infrumuseteze chipul meu. Trandavia nu este pe placul Tau si naste
patimi. Da-mi dorinta si putere de munca si binecuvinteaza toate
faptele mele.
Tu ai poruncit oamenilor sa traiasca in casnicie cinstita. Asadar
invredniceste-ma si pe mine, Parinte, de acesta chemare sfanta, nu
pentru implinirea poftelor mele, ci pentru implinirea voii Tale. Caci
Tu insuti ai spus:”Nu este bine sa fie omul singur” si i-ai dat femeie
intr-u ajutor, si i-ai binecuvantat sa cresca , sa se inmulteasca.
Auzi acesta smerita rugaciune a mea, pe care o inalt Tie din adancul
inimii mele: Da-mi un sot cinstit si binecredincios, pentru ca
impreuna, in intelegere si iubire sa Te slavim, Mult Milostive Doamne,
in numele Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in
vecii vecilor. Amin."'

Sper sa-ti placa rugaciunea si sa-ti asculte Dumnezeu dorinta sufletului tau, ai nadejde. Lupta sa ai o viata placuta lui Dumnezeu, spune Paraclisul Maicii Domnului sa alunge de la tine toata intristarea, fa acatistele Sf. casatoriti, ocrotitori ai familiei: Sf. Ioachim si Ana, Sf. Iuliana, Sf. Xenia de Sankt Petersburg, Sf. Nicolae Planas sau roaga-te la Sf. la care ai evlavie si care este mai drag sufletului tau.
Roaga-te cu pace si cu nadejde lui Dumnezeu. Sper sa nu te supere cu nimic mesajul meu, eu iti spun cu toata dragostea si cu toata nadejdea, ai nadejde, sufletel. Cauta mai intai Imparatia Cerurilor si apoi toate celelalte se vor adauga tie. Oare nu poate Dumnezeu orice? Spune-i Lui sa-ti mangaie sufletul si sa-ti daruiasca bucuria, ai rabdare si credinta. Sa te ajute Dumnezeu si spor la rugaciune.:)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.10.2010, 02:10:40
anonim30 anonim30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
De depresie nu scapi cautand neincetat in jurul tau un sot care trebuie sa apara, si repede,dimpotriva procedand asfel devii o victima sigura pentru cei care vor sti sa profite de singuratatea ta si de nevoia de a avea pe cineva alaturi de tine.Nu poti face decat o alegere gresita in aceste conditii.Invata sa tii la tine,mai fa si ceea ce-ti place,nu ceea ce spun altii ca trebuie.Care barbat crezi ca va accepta o femeie depresiva langa el,caci de indragostit nici vorba nu poate fi!Si inca ceva,daca nu iesi in lume nu va veni nimeni la usa ta sa te ceara in casatorie.

Cand spui ' lume ', la ce te referi ?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.10.2010, 02:30:54
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

La cei din jur,adica nu numai serviciu si casa.Daca mergi la biserica du-te in pelerinaje,participa la actiuni conduse de parohie,integreaza-te intr-un grup cu acelesi interese.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Violenta in familie? alexaa Generalitati 56 12.01.2015 22:51:12
In familie cred_cu_adevarat Generalitati 6 21.11.2011 10:52:25
Familie VS Servici Mirela0110 Generalitati 16 19.06.2010 19:52:00
Familie sau Celibat colaps Generalitati 19 14.05.2010 18:33:59
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 14:04:07