Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 23.10.2010, 14:39:35
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Multumesc Mihnea, dar nici macar nu-mi sarise de la locul ei. :)
M-am obisnuit cu acest tip de abordare a sexualitatii in cadrul ortodoxiei, ba chiar ma astept sa se ridice voci care sa sustina aplicarea "inversa" a metodei calendarului. Adica sa calculezi mai intai perioada fertila a sotiei si doar atunci sa faci dragoste cu ea, altminteri desfranezi marital cu buna stiinta (fireste, pot exista exceptii la aceasta "regula"). (!!)

Nu ma plasez la extrema "cainitului", asa cum frumos ma gratuleaza Zaharia, ci incerc sa inteleg cum de nu exista cale de miljoc in viata sexuala de familie. Daca o expresie precum "castitate maritala" a ajuns sa fie "inventata", atunci este un semn clar ca trendul care se doreste a fi instaurant este unul de nevointa manastireasca in cadrul familiei, ceea ce mie imi semnaleaza existenta unei fracturi logice pe undeva prin mijlocul rationamentului.
Sora, sora, ce segalnica si noncomformista esti dumneata, cit de mult palpita viata lumeasca in propriile-ti vine, dar... si ce mult ti sa fi vazuta ca si o crestina de bunacuviinta si destoinica . Ca sa fiu sincer : s-ar putea sa fie si asa dar doar cu cine iti tine ! In credinta nu putem fi ambivalenti : sa ne fringem de dorul trupului si a carnii arzinde dorind acut o ...implinire la ,,mijlocul drumului ", macar din cind in cind si sa credem ca si pe D.zeu il iubim ,,mult de tot". Procedind astfel, cred ca ne plimbam cu ochii inchisi pe marginea prapastiei . Ce bine v-ar prinde sa fiti prietena sau cunoscuta cu un preot duhovnic de spital ; ati putea afla lucruri cutremuratoare, nesperat de cutremuratoare ! Dar probabil ca va ginditi sa traiti bine in lumea aceasta deoarece in cealalta cumva, cumva o sa o scoateti la capat precum si altii !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #102  
Vechi 23.10.2010, 14:50:32
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Intrebarea femeii era foarte clara- la fel trebuiau sa fie si raspunsurile. Acum cand s-a adus Cinstita Cruce a lui Hristos, sa ne cutremuram si sa ne aducem aminte de jertfa Mantuitorului. Unde exista dragoste adevarata, nu este nevoie de "artificii". Iar o casatorie implica mult mai mult decat "desfatarea "- obsesie, la care fac referire coforumistii nostri.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #103  
Vechi 23.10.2010, 14:55:32
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Eu cred ca un raspuns la dilema ridicata de cea care a deschis acest thread...era ca in unele situatii nu trebuie sa mai intrebi duhovnicul, sau sa citesti reviste...si sa intrebi pe ceilalti ce e permis si ce nu...ci uneori daca noua pur si simplu nu ne surade o idee...nu ii dam curs.

Pana la urma acestea sunt niste discutii intre parteneri, si nu cred ca e nevoie sa ii intrebi pe restul oamenilor ce fac, si pana unde merge fiecare in dormitor, pentru a-i putea spune partenerului...ca ceva nu iti convine.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 23.10.2010, 14:58:52
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Eu cred ca un raspuns la dilema ridicata de cea care a deschis acest thread...era ca in unele situatii nu trebuie sa mai intrebi duhovnicul, sau sa citesti reviste...si sa intrebi pe ceilalti ce e permis si ce nu...ci uneori daca noua pur si simplu nu ne surade o idee...nu ii dam curs.

Pana la urma acestea sunt niste discutii intre parteneri, si nu cred ca e nevoie sa ii intrebi pe restul oamenilor ce fac, si pana unde merge fiecare in dormitor, pentru a-i putea spune partenerului...ca ceva nu iti convine.
Da, dar cand e vorba de pacat...poti intreba... chiar si pe preot.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #105  
Vechi 23.10.2010, 15:06:24
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Da, dar cand e vorba de pacat...poti intreba... chiar si pe preot.
Eu din modul in care a fost expusa situatia...am dedus ca se stia foarte bine ce e ( nu stiu acum daca fata acesta e cea care se confrunta cu aceasta dilema, sau o alta de fapt).
Reply With Quote
  #106  
Vechi 23.10.2010, 15:35:54
Preotul tau Preotul tau is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

cititi ce spun sfintii Parinti, caci ei ne invata tot ceea ce trebuie sa stim pentru desavarsirea noastra.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 23.10.2010, 15:44:07
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Preotul tau Vezi mesajul
cititi ce spun sfintii Parinti, caci ei ne invata tot ceea ce trebuie sa stim pentru desavarsirea noastra.
Sunteti preot sau e doar un nick?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #108  
Vechi 23.10.2010, 15:55:15
Preotul tau Preotul tau is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Sunteti preot sau e doar un nick?
E doar un nick, bineinteles.
Nu sunt un crestin ortodox foarte practicant, insa din cand in cand mai merg la biserica si mai citesc carti bisericesti pentru linistea sufletului meu.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 23.10.2010, 16:01:44
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Preotul tau Vezi mesajul
E doar un nick, bineinteles.
Nu sunt un crestin ortodox foarte practicant, insa din cand in cand mai merg la biserica si mai citesc carti bisericesti pentru linistea sufletului meu.
Deci sa inteleg ca pentru dumneata preotia nu inseamna mare lucru, asa-i? Ce oare ai avut in gand cand ai hotarat sa te prezinti in aceasta comunitate, fie ea si virtuala, cu acest nickname? Domnul sa ne ierte, ca mare mai este gradina asta, a Lui; si multi "șmecheri" se chinuie sa sara gardul, spre interior!!! Tată, este si o poarta, sa stii! Incearca pe acolo!
Reply With Quote
  #110  
Vechi 23.10.2010, 16:04:56
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Sa inteleg ca Biserica dumneavoastra nu defineste cu exactitate ce este pacat si ce nu ?

Nasol.

Inseamna ca, in pat, ortodoxul casatorit nu poate fi niciodata sigur daca ceea ce face nu il va duce cumva in iad ?

"Daca pun mana aici, e probabil ok.... dar daca nu e ?!.... Dar daca pun mana putin mai jos, e sigur desfranare, mai bine sa nu mai pun mana de loc !"
Dar voi, dragilor, cand sunteti cu sotia sau sotul, va ganditi la fiecare gest 'oare ceea ce fac este permis de Biserica'? Sau aveti cartea pe noptiera cu gesturile permise si nepermise? ;-)

Orice ar spune unii ca Zaharia, ortodocsii nu definesc asa exact ce avem de facut. In nici un domeniu. Canoanele nu sunt legi, ci sunt date spre orientare (NB preotilor, nu mirenilor, la origine). Tocmai de asta e grea ortodoxia. Trebuie sa ne cercetam mereu constiinta si sa innaintam mereu pe calea unirii cu Dumnezeu. In libertatea Duhului. Principiile fiind dragostea de Dumnezeu si de aproapele. Si poruncile asa cum sunt explicate in Predica de pe munte.

Din cate am inteles eu, criteriul in viata trupeasca pentru ceea ce este binecuvantat si ceea ce devine pervers ar trebui sa fie unul internalizat in inima si in trupul nostru: adica, mangaierile pe care le dam celuilalt sa izvoreasca din iubire si nu din folosirea celuilalt ca un obiect.
Si cred ca, tot asa cum in viata de zi cu zi atitudinea noatra poate deveni din ce in ce mai plina de dragoste jertfelnica, tot asa si in viata trupeasca poate deveni, daca un cuplu se afla pe calea asta.
Viata trupeasca de altfel oglindeste in general viata duhovniceasca. Daca avem acolo un comportament pervers, relatia dintre noi are ceva pervers si in alte planuri.

Sunt de acord cu postarea lui Mihnea Dragomir de mai sus in care ne intreaba unde exact suntlimitele aceea ce 'avem voie' sa facem: tocmai, ca aceste limite nu le poate nimeni defini clar din afara; este treaba cuplului. Definite mai clar sunt extremele si mai ales, principiile.
In rest...

Si NB, observatia mea nu este neaparat anticatolica; genul asta de atitudine se gaseste atat la catolici cat si la ortodocsi : de a face reguli in stilul unei religii a legii. Or crestinismul nu este o religie a legii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 23.10.2010 at 16:11:20.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica ortodoxa marturiseste ca impreunarea din casatorie este foarte curata! mihailt Nunta 23 02.11.2010 21:03:03
permis biometric cosmin95 Generalitati 8 30.08.2009 16:11:12