Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.05.2012, 10:33:51
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit “Barack Obama este primul presedinte GAY”

Nu va fi, poate, la fel de controversat precum coperta revistei Time (in care o femeie isi alapteaza copilul de patru ani), insa fotografia de pe prima pagina din Newsweek il declara pe presedintele Barack Obama drept “primul presedinte gay”. Acest cover-story din revista Newsweek va aparea pe piata in 21 mai, iar articolul a fost scris de Andrew Sullivan, un cunoscut blogger politic, care apara drepturile gay, potrivit Yahoo News. Deocamdata pe internet a aparut doar coperta acestei editii, iar in fotografie Barack Obama are inclusiv o aura in culorile curcubeului, simbol al homosexualilor.
Obama, scrie Sullivan, “a fost nevoit sa-si descopere identitatea de culoare, iar apoi sa se impace cu familia sa alba, la fel cum un homosexual isi descopera identitatea, iar apoi este nevoit sa se impace cu familia sa heterosexuala“.

Articolul complet al editiei Newsweek din 21 mai nu poate fi inca accesat pe internet, insa intr-o postare recenta pe blogul sau, Andrew Sullivan scrie ca suportul declarat al lui Obama pentru casatoriile intre persoanele de acelasi sex i-au adus lacrimi in ochi.

Nu stiu cat din aceasta poveste a fost aranjata dinainte si nu stiu nici daca a existat un plan. Insa ce stiu este ca, pe masura ce stirile curgeau, imi pierdeam pur si simplu cuvintele, nestiind ce sa scriu, si, la fel ca multi altii, aveam lacrimi in ochi.

Asa ca o sa spun pur si simplu atat. Ma gandesc la toti homosexualii care de acum inainte stiu ca il au pe presedinte de partea lor. Ma gandesc la Maurice Sendak, care tocmai a murit, si a carui relatie indelungata nu a primit niciodata respectul cuvenit. Ma gandesc la secolele si veacurile in care homosexualii au crezut ca este imposibil sa se casatoreasca si sa fie acceptati de societate, fiind striviti de presiunea sociala si religioasa. Ma gandesc la toti cei care, in anii infestarii cu ciuma, strigau prin spitale, erau aruncati din case si tratati ca niste gunoaie umane din simplul motiv ca iubeau o alta fiinta umana. Ma gandesc la Frank Kameny. Ma gandesc la toti parintii gay, care acum stiu ca presedintele lor este in spatele sacrificiilor lor si a dragostei pentru copiii lor.


Acest articol nu schimba nicio lege, nu are un efect tangibil. Insa reafirma pentru mine integritatea acestui om si faptul ca suntem extrem de norocosi sa il avem la Casa Alba. da, a existat si politica in aceasta situatie, insa nu in totalitate. Eram acolo, inainte de primarele din 2008, atunci cand Obama a stat de vorba cu mama unui baiat homosexual, sustinand ideea egalitatii. El a spus atunci ca este pentru egalitate, insa nu si pentru casatorie. Cinci ani mai tarziu, el si-a dat seama, la fel ca noi toti, ca nu poti avea una fara cealalta. Insa chiar si asa, el l-a vazut atunci pe acel baiat ca pe un cetatean cu drepturi egale. A fost momentul in care am inceput sa-l sustin.


Astazi, Obama face mai mult decat un pas logic. Nu ii mai este frica. Este clar ca e pregatit sa lase valurile politice sa cada asa cum s-o nimeri. Din acest motiv eu il voi vota
.” – scrie bloggerul american Andrew Sullivan, citat de Yahoo News.


O alta revista importanta din SUA, The New Yorker, scrie de asemenea despre casatoriile intre persoanele de acelasi sex din America, intr-o editie care va aparea pe 21 mai. “Este un moment care trebuie celebrat de tara noastra, iar acest lucru am incercat sa-l surprind“, spune Bob Staake, autorul copertii.

Nu sunt pasionat in mod deosebit de culorile acestea ale curcubeului, insa ele sunt …ceea ce sunt. Am fost nevoit sa le folosesc. Si am vrut sa celebrez declaratia publica a Presedintelui – o declaratie mult asteptata. Suntem de partea cea buna a istoriei.” a mai spus Staake.
Obama s-a declarat in favoarea mariajului intre persoane de acelasi sex

Pe 9 mai, presedintele Statelor Unite, Barack Obama, s-a declarat, in premiera, in favoarea mariajului intre homosexuali. Declaratia a fost facuta in timpul unui interviu pentru ABC. “Pentru mine, personal, este important sa mentionez ca eu consider drept normal ca acele cupluri de acelasi sex sa se poata casatori“, a declarat Obama, mentionand ca depinde de statele americane de a decide.

Obama, care devine astfel primul presedinte al Statelor Unite, in exercitiu, care ia o astfel de pozitie, cu mai putin de sase luni pana la alegerile prezidentiale, a adoptat pana acum o atitudine ambigua in legatura cu acest subiect social cu potential exploziv.

Presedintele democrat, care s-a declarat in favoarea parteneriatelor civile in 2008, fara a ajunge sa sustina mariajul intre homosexuali, s-a multumit sa spuna ca pozitia sa privind acest subiect “este in curs de evoluare”.
In schimb, posibilul adversar republican al lui Barack Obama la alegerile prezidentiale americane din noiembrie, Mitt Romney, si-a reafirmat miercuri opozitia fata de mariajul intre persoanele de acelasi sex. Romney, care ar trebui sa fie investit de catre partidul sau, in august, pentru a-l infrunta pe Obama pe sase noiembrie, a sustinut la un post de televiziune local ca “nu sustine mariajul intre persoane de acelasi sex si nici uniuni civile daca acestea nu difera de casatorii decat prin simplu nume”.

Candidatul republican, considerat in cadrul partidului ca fiind un moderat, a adaugat ca “dreptul de a face partenerul sa beneficieze de unele beneficii, printre care dreptul la vizite in spital, sau alte lucruri de acest gen, sunt de bun simt, dar nu si restul”.
Attached Images
File Type: jpg obama-gay.jpg (26,2 KB, 1 views)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.05.2012, 11:02:46
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Titlul e usor tendentios. Daca americanii schimba codul familiei si legalizeaza casatoria homosexuala, atunci de ce nu,in virtutea acelorasi drepturi, ar solicita si altii casatoria poligama (poliginie, poliandrie, mixt intre ele)? Accepti doi barbati, de ce nu doi barbati si o femeie? In functie "de ce" vor defini ei casatoria? Legalizarea casatoriilor homosexuale deschide cutia Pandorei, pentru ca nu mai exista reper la care sa te raportezi, in momentul in care consideri firescul (casatoria barbat-femeie) doar o alternativa.

Last edited by ioanna; 19.05.2012 at 11:12:13.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.05.2012, 11:20:36
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Eu cred ca batalia nu se va da atat pe acceptarea casatoriilor homosexuale de catre stat cat pentru fortarea fiecarui individ sa accepte aceste lucruri ca normale.Deja in occident asta este propaganda si functioneaza pe foarte multe voci de la "crestini " la atei radicali.

Singurul mijloc de aparare ar putea fi reafirmarea faptului ca libertatea religioasa este un drept inalienabil al fiecarui individ si ca ea nu poate fi ingradita in nici un fel de catre stat sau subordonata unor alte drepturi. Probabil cultele religioase ar trebui sa se adune si sa gaseasca o formula care sa nu lase loc la interpretari si care sa fie introdusa in constitutie la o eventuala viitoare modificare.
Pentru ca uitati ce se intampla in occident.Libertatea lor de a fi gay a devenit mult mai importanta decat libertatea ta de a nu fi de acord cu homosexualitatea ( vedeti cazul amenzilor date unor proprietari de pensiuni din Marea Britanie ).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.05.2012, 11:31:32
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Eu cred ca batalia nu se va da atat pe acceptarea casatoriilor homosexuale de catre stat cat pentru fortarea fiecarui individ sa accepte aceste lucruri ca normale.Deja in occident asta este propaganda si functioneaza pe foarte multe voci de la "crestini " la atei radicali.
Tocmai asta e; in momentul in care legalizezi, inseamna ca sunt vazute drept “normale” la nivelul societatii, nu se mai face distinctia intre homosexuali si homosexualitate, iar daca iti vei manifesta intoleranta fata de homosexualitate, care e o practica devianta, mesajul tau va fi perceput si speculat de altii drept unul de intoleranta fata de oameni (homosexuali), ceea ce e evident gresit.

Citat:
Libertatea lor de a fi gay a devenit mult mai importanta decat libertatea ta de a nu fi de acord cu homosexualitatea ( vedeti cazul amenzilor date unor proprietari de pensiuni din Marea Britanie ).
Efectul multiculturalismului radical: dreptul omului homosexual de a nu se simti ofensat, bate dreptul omului de a se exprima liber impotriva homosexualitatii. Statul nu poate sa-si propuna sa-l protejeze din principiu pe un om, fara a afecta, tot din principiu, libertatea civila a altuia.

Culmea e ca atunci cand vine vorba de religie, statul nu limiteaza libertatea de expresie de dragul sensibilitatii religioase, deci dreptul omului credincios de a nu se simti ofensat, nu bate dreptul omului de a se exprima liber.

Last edited by ioanna; 19.05.2012 at 11:48:07.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.05.2012, 11:46:11
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Tocmai asta e; in momentul in care legalizezi, inseamna ca sunt vazute drept “normale” la nivelul societatii, nu se mai face distinctia intre homosexuali si homosexualitate, iar daca iti vei manifesta intoleranta fata de homosexualitate, care e o practica devianta, mesajul tau va fi perceput si speculat de altii drept unul de intoleranta fata de oameni (homosexuali), ceea ce e evident gresit.
Problema este ca noi traim intr-o lume secularizata si nu stiu daca va fi posibil sa impiedicam adoptarea unei asemenea legi. Probabil se poate in Rusia dar ma indoiesc ca se va putea si in Romania.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.05.2012, 11:50:36
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Efectul multiculturalismului radical: dreptul omului homosexual de a nu se simti ofensat, bate dreptul omului de a se exprima liber impotriva homosexualitatii. Statul nu poate sa-si propuna sa-l protejeze din principiu pe un om, fara a afecta, tot din principiu, libertatea civila a altuia.
De asta ar fi importanta reafirmarea libertatii religioase si libertatii de gandire sau chiar reformularea acestor idei in Constitutie.Nu dau eu lectii sant convins ca sant destui oameni mai destepti care ar putea gasi o cale care sa ne protejeze un pic fata de viitoare abuzuri.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.05.2012, 11:56:50
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Problema este ca noi traim intr-o lume secularizata si nu stiu daca va fi posibil sa impiedicam adoptarea unei asemenea legi.
Legea poate fi depasita prin comportamentul oamenilor. Ortodoxia iti modeleaza comportamentul, noi cu noi insine ne luptam, nu cu legile statului.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.05.2012, 12:04:26
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Legea poate fi depasita prin comportamentul oamenilor. Ortodoxia iti modeleaza comportamentul, noi cu noi insine ne luptam, nu cu legile statului.
De acord cu tine dar asta presupune pe langa vocatia de martir si faptul ca ar trebui sa fim isteti ca serpii.Deci un pic de planificare nu ar strica.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.05.2012, 13:26:14
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
De acord cu tine dar asta presupune pe langa vocatia de martir si faptul ca ar trebui sa fim isteti ca serpii.Deci un pic de planificare nu ar strica.
Istetimea trebuie folosita pentru a ajuta oamenii, pentru ca homosexualii sa inteleaga ca noi nu suntem impotriva lor, ci suntem intotdeauna pentru oameni, pentru regasirea de sine. E atat de usor sa te amagesti pe tine insuti, sa te blindezi cu certitudini psihologice, sa fii convins ca homosexualitatea e genetica si necorijabila, excluzand indoiala si nesiguranta, doar pentru a-ti gasi linistea. Asa cum cel care crede este tot timpul in dialog cu necredinta ("Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!") asa trebuie sa fie si ei. Suntem impotriva autoamagirii, indiferent de care natura, suntem pentru cultivarea indoielii de sine, a incertitudinii, intr-o valorificare pozitiva.

Last edited by ioanna; 19.05.2012 at 13:41:20.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.05.2012, 15:31:15
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Istetimea trebuie folosita pentru a ajuta oamenii, pentru ca homosexualii sa inteleaga ca noi nu suntem impotriva lor, ci suntem intotdeauna pentru oameni, pentru regasirea de sine. E atat de usor sa te amagesti pe tine insuti, sa te blindezi cu certitudini psihologice, sa fii convins ca homosexualitatea e genetica si necorijabila, excluzand indoiala si nesiguranta, doar pentru a-ti gasi linistea. Asa cum cel care crede este tot timpul in dialog cu necredinta ("Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!") asa trebuie sa fie si ei. Suntem impotriva autoamagirii, indiferent de care natura, suntem pentru cultivarea indoielii de sine, a incertitudinii, intr-o valorificare pozitiva.
Ioana vorbim de 2 lucruri diferite.Pe de o parte tu spui care este atitudinea crestinului fata de semenul lui care se confrunta cu aceasta problema si sant total de acord cu tine trebuie sa cultivam indoiala in sensul bun al cuvantului si sa-l incurajam pe fiecare individ sa se regaseasca pe sine.
Dar totul are in spate o masinarie bine pusa la punct si masinaria intra in conflict cu lumea crestina si mai mult, este creata tocmai impotriva lumii crestine.Si se foloseste un discurs pe foarte multe voci de la un crestinism pervertit care ne spune ca in fond este vorba de iubire, ca Iisus atunci cand a vindecat sluga sutasului de fapt a fost de acord cu homosexualitatea si multe alte chestii, pana la argumente "stiintifice" si pana la propaganda militant ateista care se alatura oricarei idei care este impotriva crestinismului.
Deci individul care se confrunta cu aceasta problema este indoctrinat sa creada ceea ce crede si scopul propagandei este ca toata lumea sa accepte aceleasi idei. Eu vad lucrul acesta din discutiile mele cu oameni obisnuiti din strainatate si pot spune ca propaganda aceasta face ravagii.
Si intr-o zi vrem nu vrem eu cred ca ne vom confrunta cu aceeasi problema.Si va trebui sa oferim un raspuns. Si in functie de raspunsul nostru putem spera ca "indoiala " sa se nasca in sufletele semenilor nostri. Chiar daca batalia va fi pierduta poate ca unii vor sesiza unde este adevarul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barack Obama , a intors spatele lui Dumnezeu ! cristiboss56 Generalitati 34 29.11.2011 20:28:48
Proiectul N.A.S.A. “Blue Beam”. Simularea holografica a venirii “Salvatorului” Noii O annajanette Generalitati 52 26.05.2011 01:46:16
Barack Obama-ce ne asteapta? alexandra28again Generalitati 44 27.01.2009 08:11:13
ALTERMEDIA VA ADUCE “JOC FINAL” Iustin44 Stiri, actualitati, anunturi 2 04.05.2008 02:08:28