Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Sfintii Apostoli Petru si Pavel
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.06.2011, 23:39:34
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Testamentul biblic al Apostolului Petru?

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Daca Petru a avut sau nu copii, nu stiu. Dar sunt cutremurat de raspunsul sau la chemarea lui Hristos. Nu face analize, nu evalueaza, raspunde fara retineri ca-L urmeaza. Nu da acest raspuns din cauza ca nu era intelept, ci pentru ca inima i s-a aprins atat de mult dupa unirea cu Hristos, incat nu-l mai opreste nimic. Gestul sau poate parea nebunesc pentru noi, ba unii pot gasi in raspunsul lui Petru un motiv de a-si parasi familiile pentru Hristos. Toti cei care vor sa se asemene lui Petru sa ia aminte la un lucru de capetenie - Petru a fost chemat de Domnul sa-L urmeze in acest chip.
Ma alatur si eu abordarii dvs dar as avea o precizare cu privire la capacitatea de analiza si evaluare a lui Petru.Cu siguranta ca Petru a raspuns exact cum ati spus chemarii Mantuitorului dar in Epistola II Petru da dovada si de o capacitate uimitoare de analiza,stiut fiind faptul ca Petru,in comparatie cu Pavel sau Luca,de exemplu,era un om simplu,fara mari veleitati intelectuale,cel putin aparent.Insa,in ciuda acestor aparente,sub calauzirea Duhului Sfant,Petru,in epistola mentionata
isi depaseste cu mult conditia la care unii critici,in mod nedrept,il condamnasera sub impulsul unor idei preconcepute.

Epistola cu pricina este considerata a fi un testament,sau un mesaj de ramas-bun din partea apostolului,scris sub forma unei scrisori,cu putin inainte de moartea sa(2 Petru 1:14).Scopul acesteia este de a reaminti cititorilor invatatura si de a o apara de obiectiile ridicate de catre falsii invatatori care aruncau o umbra de indoiala asupra Parusiei asteptata de catre crestini si sustineau libertinismul. Epistola pare sa se adreseze unei dintre bisericile(II Petru 3:1) la care se adresa si Epistola I Petru si avand carcteristici de testament se inscrie si in lunga traditie ebraica,prezenta si in aceea epoca(I Enoh 91-104,II Baruh 57-86,IV Ezdra 14;28-36).
Invatatura este condensata in 2 Petru 1:3-11 care este o omilie scurta,dupa tiparul folosit in discursurile de ramas bun.Are si doua pasaje profetice(II Petru 2:1-3a si 3:1-4).

O sa las o schema de analiza,nu neaparat exegetica,nu imi apartine mie ci cercetatorilor,pentru cine ar dori sa aprofundeze acesta epistola exceptionala a marelui apostol.M-am gadit ca ar fi un bun prilej,acum cu o zi inainte de pomenirea Apostolilor Petru si Pavel.Sper sa nu fi gresit cu initiativa mea.Precizari:A=material apologetic,Ex=material exhortativ/denuntiativ,Ep=material epistolar,T=material testamentar.

(Ep1)>Destinatar si salut(2Petru 1:1-2)
(T1)>Un rezumat al mesajului lui Petru(2Petru 1:3-11).
(T2)>Ocazie:Testamentul lui Petru(2Petru 1:12-16)

(A1)>Prima sectiune apologetica(2Petru 16-21)
  • doua replici la prima obiectie a falsilor invatatori cu privire la faptul ca apostolii si-au bazat predicarea Parusiei pe mituri omenesti(2 Petru 1:16-19)
  • replica la obiectia referitoare la faptul ca profetiile Vechiului Testament erau produsul mintii omenesti (2Petru 1:20-21)
(T3)>Prezicerea lui Petru cu privire la invatatura falsa(2Petru 2:1-3a)

(A2)>Cea de-a doua sectiune apologetica(2Petru 2:3b-10a)
  • replica la cea de-a treia obiectie cu privire la faptul ca Judecata divina nu va avea loc niciodata (2Petru 3b-10a).
(Ex1)>Denuntarea profetilor falsi(2Petru 2:10b-22)

(T4)>Prezicerea lui Petru cu privire la batjocoritori si inselatori(2Petru 3:1-4)

(A3)>Cea de-a treia sectiune apologetica(2Petru 3:5-10)
  • doua replici cu privire la cea de-a patra obiectie referitoare la faptul ca asteptarea Parusiei estecontrazisa de propria intarziere(2Petru 3:5-10)
(Ex2)>Indemn la o traire sfanta(2Petru 3:11-16)

(Ep2)>Concluzii(2Petru 3:17-18).

Aceasta epistola mai are o particularitate semnificativa.Caracterul teologic consta dintr-o combinatie remarcabila intre limbajul religios elenistic si ideile si imaginistica escatologiei evreiesti.Pasajul 2 Petru 1:3-11 a fost considerat printre cele mai elenistice pasaje din tot Noul Testament in timp ce escatologia iudaica apare in 2 Petru 3:1-13.Este o epistola de exceptie si din perspectiva adaptarii crestinismului la cultura elenistica,acesta epistola putand fi o excelenta dovada a unui punct de legatura din perioada apostolica.Ca si cum intrepatrunderea din viata de zi cu zi se muta in text,ideile si formularea se imbratiseaza si anticipeaza ceea ce a urmat.Pe langa teazarul invataturii crestine transmis,Apostolul Petru a lasat,si prin acesta epistola,o mostenire remarcabila atat cu privire la personlitatea sa cat si cu privire la istoria raspindirii crestinismului.Unele dintre obiectiile cu care s-a luptat sunt invocate de unii si astazi si fie si din acesta perspectiva argumentele,logica si abordarea apostolului pot fi de un real folos.

Scuze daca cumva am batut campii,m-am gandit sa ma alatur si eu,cumva,esentei observate de dvs.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.06.2011, 23:40:06
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

"un Petru a avut si Hristos, dar si acela l-a parasit."

Această aparentă părăsire a fost îngăduită pentru a-l întări pe Petru în credința și dragostea lui pentru Hristos. Petru a revenit de îndată, plin de căință și de iubire. A fost iertat și pus în cinstea de a i se da cheile Împărăției cerurilor. El devine slujitor neînfricat al lui Hristos din momentul coborârii Duhului sfânt asupra sa (la Cincizecime). El slujește lui Hristos cu mult devotament, se jertfește tot restul vieții sale pentru propovăduirea învățăturii mesianice.

"Și Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui.
Și îți voi da cheile Împărăției cerurilor și orice vei lega pe pământ va fi legat și în ceruri, și orice vei dezlega pe
pământ va fi dezlegat și în ceruri." (Ev. Matei, Cap. 16)

Last edited by Carmen FUNIERU; 28.06.2011 at 23:59:54.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.02.2013, 09:34:28
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
"un Petru a avut si Hristos, dar si acela l-a parasit."

Această aparentă părăsire a fost îngăduită pentru a-l întări pe Petru în credința și dragostea lui pentru Hristos. Petru a revenit de îndată, plin de căință și de iubire. A fost iertat și pus în cinstea de a i se da cheile Împărăției cerurilor. El devine slujitor neînfricat al lui Hristos din momentul coborârii Duhului sfânt asupra sa (la Cincizecime). El slujește lui Hristos cu mult devotament, se jertfește tot restul vieții sale pentru propovăduirea învățăturii mesianice.

"Și Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui.
Și îți voi da cheile Împărăției cerurilor și orice vei lega pe pământ va fi legat și în ceruri, și orice vei dezlega pe
pământ va fi dezlegat și în ceruri." (Ev. Matei, Cap. 16)
Edgar J.Goodspeed,in cartea sa ,,The Twelve,The story of Christ's Apostles",relata faptul ca: ,,Cuvintele cu care s-a despartit Petru de sotia lui,care era dusa spre locul unde avea sa fie martirizata,sunt consemnate de Clement din Alexandria,in lucrarea sa Stromata,si sunt repetate de Eusebius in scrierea lui, Istoria Bisericii :,,Se spune ca,atunci cand binecuvantatul Petru si-a vazut sotia condusa spre moarte,s-a bucurat,datorita chemarii si intoarcerii ei acasa,si a strigat-o,ca sa o incurajeze si sa o mangaie,spunandu-i pe nume si zicandu-i:,,Aminteste-ti de Domnul!''.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cu cine a avut Cain copii? RaduIoan Din Vechiul Testament 13 03.08.2016 12:27:55
Ce parere aveti Angerii au avut liberul arbitru? ARHANGHELUL Reguli in Biserica 27 26.02.2013 13:16:41
Ati avut vreodata sentimentul... ? bluester Generalitati 77 11.06.2012 02:59:07
Cati patriarhi crestini ortodocsi a avut BO a Ierusalimului? mihailt Generalitati 3 14.12.2009 04:43:06