Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.01.2010, 21:10:21
AlinNNN
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

in Jud.Hunedoara nu stiti nici un preot bun?,pentru ca eu sunt din Hunedoara
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.01.2010, 21:21:00
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofia_78 Vezi mesajul
Uite, daca vrei senzatii tari, sau daca vrei sa crezi in biserica, INCEARCA MACAR! sa mergi de 3 ori cel putin, la Molitfele Sfantului Vasile cel Mare, sunt niste slujbe ortodoxe, iti pot recomanda eu niste preoti, in Constanta, Slobozia, Suceava, Neamt, Focsani, Cluj si mai sunt si alte locuri, dar sa te pregatesti mai inainte sufleteste, adica sa nu te sperii daca oi observa ca se petrece ceva in interiorul tau si nu-ti mai poti stapani corpul, sau oi urla si-oi sari de colo colo fara sa te poti abtine, ca aia nu sunt decat demonii cu care lucreaza vrajitorii si care nu pot suporta cuvantul si puterea Domnului care e mai mare ca a lor, si-asa te vei vindeca si tu, o sa vezi si-o sa crezi.
imi permit sa fac si eu o recomandare: daca vrem sa ni se zguduie sufletul, sa simtim ce nu am simtit niciodata, daca vrem "senzatii tari", sa ne asezam la rugaciune si sa ne plangem pacatele! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.01.2010, 12:49:03
sofia_78's Avatar
sofia_78 sofia_78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit ..

Draga AlinNNN, din toate posturile tale, "Dumenezeu e facut de Ra?", "De ce nu accepta Dumnezeu ocultismul?", "Care este numele lui Dumnezeu?", posturi despre demoni si magie neagra etc... trag concluzia ca tu nu ai intrat pe forumul asta ca sa aflii raspunsuri, pentru ca de-ai fi un ortodox te-ai duce la parintele tau si l-ai intreba la spovedanie, dar tu ai intrat sa isti conflicte, semne de intrebare, certuri intre ortodocsi si poate poate dai de vreun adept care sa creada aberatiile astea (am facut ca mai sunt vreo 2-3 ca tine pe site).

Bag seama ca ori esti eretic ori in partea intunecata ai ceva experienta. Si cu astia degeaba iti bagi capul ca tot pe-a lor o tin, le-a pus necuratul nisip in ochi sa nu mai vada altceva.

Dumnezeu sa te-ajute!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.01.2010, 12:56:09
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Nu are nici o experienta serioasa de partea intunecata,dar nici in cea de lumina.Pare profilul clasic de teribilist,amator de senzatii tari si de a fi in contradictie cu cei care i se par traditionalisti in gandire.
Eretic iarasi nu poate fi numit,pentru ca ma indoiesc ca in momentul de fata are habar pe ce lume se afla dpdv spiritual.
Dar,sunt si astea cautari ale sufletului specifice anumitor varste,doar persoanele de genul ar trebui sa stie ca daca te joci cu focul risti sa te prajesti.
Ocultismul nu este o joaca de copii,ci ceva ce poate avea repercursiuni serioase asupra vietii cuiva.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 31.01.2010 at 12:58:20.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.01.2010, 13:00:58
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Nu are nici o experienta serioasa de partea intunecata,dar nici in cea de lumina.Pare profilul clasic de pusti teribilist,amator de senzatii tari si de a fi in contradictie cu cei care i se par traditionalisti in gandire.
Eretic iarasi nu poate fi numit,pentru ca ma indoiesc ca in momentul de fata are habar pe ce lume se afla dpdv spiritual.
Dar,sunt si astea cautari ale sufletului specifice anumitor varste,doar persoanele de genul ar trebui sa stie ca daca te joci cu focul risti sa te prajesti.
Ocultismul nu este o joaca de copii,ci ceva ce poate avea repercursiuni serioase asupra vietii cuiva.
Tin si eu sa precizez ca este extrem de periculos ocultismul daca nu esti bine ancorat in credinta in Dumnezeu, pentru ca la un moment dat granita dintre bine si rau nu se mai distinge si e foarte usor sa cazi in rau, crezand ca e bine. Cautarile sunt firesti, fac parte din viata, toti cautam raspunsuri, toti avem nevoie de indrumari, dar singura liniste si libertate este in Dumnezeu si o poti gasi in rugaciune. Dumnezeu face minuni multe, atunci cand crezi.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.01.2010, 13:09:40
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Repet si eu ca prostul: ce ofera ocultismul special fata de crestinismul ortodox?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.01.2010, 13:16:03
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inorog Vezi mesajul
Repet si eu ca prostul: ce ofera ocultismul special fata de crestinismul ortodox?
Crestinismul ortodox pune in prim plan minunile lui Dumnezeu care se infaptuiesc prin credinta si te scuteste de multe dureri de cap si rataciri, doar ca "pomul cunosterii binelui si raului" nu e chiar o iluzie, ci un gust care inca mai persista si te urmareste pana cand obosesti sa mai cauti raspunsuri si te abandonezi Dumnezeului viu din inima ta...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.01.2010, 14:00:58
AlinNNN
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sa fie clar:nu sut satanist,nu sunt ocultist,si nu ma pot numi nici crestin.E am fost botezat ortodox,deci religia mea este crestin-ortodox.In legatura cu preoti,am fost la preotul din parohia mea si o zis ca sunt nebun dupa aceea mi-am auzit si povesti de pe la vecini.Dupa ce am vazut ce fac preoti nu mai imi inspira incredere nici unul.Si incet incet mi-am pierdt incredera in religie.Nu am venit pe forumu asta sa aduc erezi bla bla asta e parerea voastra.Eu nu faca aceva decat sa caut raspunsuri,si asta am incercat prin alte metode,adica viata ma adus intr-o inprejurare in care am cunoscut ocultismul ,am citit carti din domeniul asta dar nici decum nu am indraznit sa practic asa ceva mai ales satanismul.Isa am vazut ca crestinismul nu are dovezi clare si nu imi poate oferi nici un raspuns.Toti vor puterea si catolici si ortodixi si sectanti etc.spun ca sunt cei mai tari dar nu o si dovedesc.Eu vreau dovezi clare ca sa cred in ceva,dar nu neg si nu am negat niciodata existenta lui Dumnezeu.Toate popoarele au Dumnezeul lor de unde sa stiu care e adevaratul?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.01.2010, 14:03:02
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate, fii te rog mai pragmatic putin. Zi si mie, asa, ca la prost, ce lipseste din ortodoxie care ai gasit in ocultism. Caci sa ma intelegi bine, eu n-am fost un nene incuiat la cap si am mers la oricine pretindea ca vindeca ceva, intre hindusi si ocultisti de toate felurile europeni, si faptul ca sunt unde sunt acum nu e rodul bunatatilor gasite peste gardul ortodoxiei :)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.01.2010, 14:03:04
AlinNNN
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofia_78 Vezi mesajul
Draga AlinNNN, din toate posturile tale, "Dumenezeu e facut de Ra?", "De ce nu accepta Dumnezeu ocultismul?", "Care este numele lui Dumnezeu?", posturi despre demoni si magie neagra etc... trag concluzia ca tu nu ai intrat pe forumul asta ca sa aflii raspunsuri, pentru ca de-ai fi un ortodox te-ai duce la parintele tau si l-ai intreba la spovedanie, dar tu ai intrat sa isti conflicte, semne de intrebare, certuri intre ortodocsi si poate poate dai de vreun adept care sa creada aberatiile astea (am facut ca mai sunt vreo 2-3 ca tine pe site).

Bag seama ca ori esti eretic ori in partea intunecata ai ceva experienta. Si cu astia degeaba iti bagi capul ca tot pe-a lor o tin, le-a pus necuratul nisip in ochi sa nu mai vada altceva.

Dumnezeu sa te-ajute!
uitate mai bine sa vezi cine a deschis subiectul cu "Dumenezeu e facut de Ra?"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica Nestoriana sau "Asiriana a Rasaritului": o biserica a martirilor! Theodor_de_Mopsuestia Alte Religii 73 03.04.2012 19:34:08
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27