Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 04.05.2010, 21:44:44
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Spune-mi, nu e credinta unui individ mai puternica odata ce a gasit raspuns la intrebarile puse de partenerii de convesatie virtuala, fie ei atei sau nu? Daca ai raspunsurile, de ce te deranjeaza intrebarile?.
Cum poate un ateu sa intareasca intr-un crestin credinta raspunzand la intrebari? Intrebarile sunt puse tendentios iar sub masca unei logici aparente creeaza efecte secundare smintitoare pentru cineva cu un suflet curat.

.[/quote]Deci eviti dezbaterile legate de religia ta. Nu pot de cat sa te intreb: de ce? Religia in Romania nu e deloc o treaba personala, e cat se poate de publica, si vrea sa devina din ce in ce mai publica (cu sprijinul politic de rigoare), deci e normal sa starneasca discutii. Daca esti de neclintit in credinta ta, si ai argumente sa o sustii (fata de tine, nu de altcineva), de ce ai evita discutiile cu un ateu, sau cineva de alta religie??.[/quote]

Asta deja nu mai e religie in plan spiritual ci in plan social din ciclul 'norme sociale de convietuire decenta in societate sub auspiciul unei institutii'. Care sunt vrajmasii mantuirii? Diavolul, lumea si trupul. De ce cuviosii stau in locuri izolate de lume pentru a se mantui? Sau tu crezi ca mantuirea se face in piata publica, in cafenele sau pe forumuri? Sigur, se face si in familie, traind in comunitate dar fara contact cu lumea. Iar lumea are mai multe intelesuri, unul din ele fiind persoanele in care duhurile intunericului si-au facut locas.
Iar discutiile sunt starnite pentru ca se evita chintesenta religiei si se insista pe social.


Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Nu stiu despre ce "majoritate" vorbesti. Arunca o privire la postarile lui Topcat, si vei gasi o exprimare mai echilibrata si mai respectuoasa decat a multor crestini de pe aici, si mai presus de orice, argumentata. Si nu, nu facem bascalie. A, ok, facem bascalie, daca prin asta intelegi ca cerem ca interlocutorii sa isi sustina punctul de vedere adus in discutie cu argumente. Si argumentele cu dovezi. Logica e "hulita" de multi pe forum, dar putini dintre "hulitori" realizeaza ca o folosesc in fiecare zi, cu rezultate pozitive. Doar cand e vorba de religia proprie, devine demna de "hula".
E, asta ar trebui sa te duca la o particularitate a tineretului crestin-ortodox din Romania: ca este mai evlavios. Zic exemplul clasic al parintelui Cleopa cu durerea, daca eu te intep cu un ac cum demonstrezi tu logic durerea? Adica nici nu e nevoie, pt ca o simti. In occident persoanele sunt mai aplecate spre argumente logice, in Dumnezeu tb sa vada logica si este o logica superba, dar de ce ar descoperi-o Dumnezeu lor?


Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Dar daca tot ai intrat in explicatii, te rog spune-mi, de ce ar trebui simpla intrare in biserica sa ma faca crestin? Si de unde pana unde gandirea rationala e semn al unei prezente demonice? Singura diferenta intre tine si mine este ca tu aplici gandirea rationala in mod selectiv, iar eu am ales-o ca unealta principala de observare a lumii din jurul meu.
Departe de mine gandul ca gandirea rationala e demonica si stii ca nu am vrut sa zic asta. Gandirea rationala/logica nu e gandire impartiala ci poate fi inselatoare, sub impresia unei aparente logici multi oameni pot fi inselati. Insusi Iisus spune si indeamna la cercetare 'Va rataciti nestiind Scripturile'.
Gandirea ta logica nu e produsul tau ci a sistemului in care te-ai activat. Lumea acuza ortodocsii ca sunt habotnici iar ei se vad liberi.
Si stii care e diferenta aici?!
Ca eu stiu de ce imi zici habotnic si ca sunt 'prizonierul' unui sistem de gandire dar tu nu stii de ce iti zic asta?
De ce trebuie simpla intrare in biserica sa te faca crestin? Pt ca in Biserica e Duhul Sfant, asta desigur...daca nu vedem Biserica drept o institutie pur filantropica.
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
  #42  
Vechi 04.05.2010, 21:51:09
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Totul tine de bunul simt al fiecaruia si cum padure fara uscaturi,mai rar...
Spune-mi, te rog, dupa parerea ta, colegul flying are bun simt?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #43  
Vechi 04.05.2010, 22:26:32
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Cum poate un ateu sa intareasca intr-un crestin credinta raspunzand la intrebari? Intrebarile sunt puse tendentios iar sub masca unei logici aparente creeaza efecte secundare smintitoare pentru cineva cu un suflet curat.
Cred ca m-ai inteles gresit: crestinul e cel care trebuie sa (isi) raspunda la intrebari.

Simplu: gasind raspunsurile. Daca raspunsurile exista, si nu necesita o abordare irationala sau ilogica pentru validarea lor, ele pot fi un sprijin cat se poate de puternic pentru credinta, pentru ca pot inchide gura oricarui carcotas care o contesteaza.
Ce vrei sa zici prin "tendentios"? Religia s-a bucurat de statutul de subiect tabu, de neatacat, multa vreme. Ei bine, vremurile se schimba, si daca vii cu niste afirmatii cu caracter extraordinar, trebuie dovedite cu dovezi pe masura. Faptul ca cerem acele dovezi nu e comportament tendentios, e un apel la onestitate.

Citat:
Asta deja nu mai e religie in plan spiritual ci in plan social din ciclul 'norme sociale de convietuire decenta in societate sub auspiciul unei institutii'.
Nu, nu ma refer la asta. Nu e nevoie de (nici un fel de) religie pentru a stabili niste norme sociale de convietuire decenta.

Vorbesc despre educatie religioasa la modul confesional, predata in scolile finantate de un stat laic, si vorbesc despre o catedrala megalomaniaca, ce se va construi pe banii tuturor, intr-o tara unde nu se gasesc bani de spitale, scoli si autostrazi.. In momentul in care vrei reprezentare in spatiul laic, trebuie sa poti discuta in spatiul laic, nu doar in "bula" ta, limitata la un sistem de valori neatacabil, ca na, e sfant.

Citat:
Iar discutiile sunt starnite pentru ca se evita chintesenta religiei si se insista pe social.
Religia in Romania e reprezentata de oameni care nu nici o treaba cu "chintesenta" de care vorbesti tu. As indrazni sa afirm ca marea majoritate a celor 87% ortodocsi din Romania isi aduc aminte de religia lor doar de craciun si paste, si atunci o fac pentru ca e rost de multa mancarem sau e o manifestare care tine mai mult de tribalism, decat de religiozitate. Eram unul din ei, pana cand am inceput sa imi pun intrebari.
Interpretabilitatea religiei crestine de de fapt una din probleme, fiecare intelege ce vrea. Te rog sa nu imi zici ca ea nu exista, daca nu exista, nu aveam aproximativ 34.000 de denominatii crestine in lume, toate bazate pe aceeasi carte.

Citat:
E, asta ar trebui sa te duca la o particularitate a tineretului crestin-ortodox din Romania: ca este mai evlavios.
Lipsa abilitatii de a a purta o discutie argumentata inseamna ca sunt "evlaviosi"? De unde pana unde "evlavia" exclude capacitatea de a argumenta in favoarea unui punct de vedere?
In afara de evlaviosi, tineretul crestin-ortodox mai are cateva particularitati: nu prea citeste, nu intelege ce citeste, si e puternic manelizat. Trebuie sa mentionez ca ii includ aici pe toti cei care se declara ortodocsi, si vorbesc de majoritate.

Citat:
Zic exemplul clasic al parintelui Cleopa cu durerea, daca eu te intep cu un ac cum demonstrezi tu logic durerea? Adica nici nu e nevoie, pt ca o simti.
Faptul ca tu simti durerea nu e o demonstratie/explicatie pentru existenta durerii. Din fericire, s-au gasit ceva curiosi, si uita asa stim si cum se explica durerea, la nive biologic/neurologic.

Citat:
In occident persoanele sunt mai aplecate spre argumente logice, in Dumnezeu tb sa vada logica si este o logica superba, dar de ce ar descoperi-o Dumnezeu lor?
In Occident oamenii sunt mai aplecati spre argumentatie pentru ca
1.au o educatie care le dezvolta gandirea critica si creativitatea si
2. religia a pierdut, in mare parte, statutul de tabu de care se bucura inca, in Romania.
Cele mai multe din obiectiile ridicate la adresa crestinismului au caracter general, nu tin de confesiune. Din pacate, nici una din confesiuni nu are raspunsuri satisfacatoare. Insasi faptul ca imi spui ca in dumnezeu se "vede" o logica superba, imi arata faptul ca intelegi semantic cuvantul "logica" intr-un sens foarte larg, pe care eu nu il impartasesc.

Citat:
Departe de mine gandul ca gandirea rationala e demonica si stii ca nu am vrut sa zic asta.
Imi cer scuze, nu am vrut sa iti pun vorbe in gura, doar ca definirea termenilor folositi intr-o discutie e o problema de care ma tot lovesc pe acest forum.

Citat:
Gandirea rationala/logica nu e gandire impartiala ci poate fi inselatoare, sub impresia unei aparente logici multi oameni pot fi inselati.
Gandirea rationala e o unealta, depinde de cine o foloseste, si cum o foloseste, dar principiile ei sunt foarte clare, si sunt departe de a fi inselatoare. Abordarea irationala ceruta de religie e mult mai inselatoare, pentru ca se bazeaza pe "simt" (adica pe creier), care e o unealta neadecvata si inexacta (in absenta metodelor adiacente de observare a realitatii, cum ar fi metoda stiintifica, de exemplu) pentru observarea realitatii inconjuratoare.

Citat:
Insusi Iisus spune si indeamna la cercetare 'Va rataciti nestiind Scripturile'.
Si cat de convenabil a fost acest citat pentru marile biserici, de fiecare data cand limitau accesul "prostimii" la biblie, sau cand trebuiau sa isi justifice existenta sustinuta de catre stat sau de catre sclavi.

Citat:
Gandirea ta logica nu e produsul tau ci a sistemului in care te-ai activat.
Gresit. Logica, la fel ca aritmetica, e cat se poate de clara si de inflexibila. Nu are legatura cu mediul in care ai crescut, pentru ca e impersonala. Nu exista "logica mea" si "logica ta".

Citat:
Pt ca in Biserica e Duhul Sfant, asta desigur...daca nu vedem Biserica drept o institutie pur filantropica.
Am fost in nenumarate biserici, din Romania si din strainatate, de nenumarate ori. Le-am admirat din punct de vedere artistic, acolo unde era cazul, dar cam atat. Daca exista vreun duh sfant, eu nu l-am vazut sau auzit. Probabil ca e simtit doar de cei conditionati in prealabil sa il simta.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #44  
Vechi 04.05.2010, 22:29:20
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Spune-mi, te rog, dupa parerea ta, colegul flying are bun simt?
Nu stiu frate,nu stau sa urmaresc cine are bun simt si cine nu.Eu citesc ce ma intereseaza,spun punctul meu de vedere acolo unde consider ca pot ajuta cu ceva si ,sincer,ma doare cand vad comentarii si dialoguri acide.E atat de scurta viata incat este pacat sa risipim timpul fara rost.Eu inteleg ca fiecare are felul lui de a fi si ca atare il accept pe fiecare asa cum este.Toate cele bune!
  #45  
Vechi 05.05.2010, 00:25:58
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow Quod erat demonstrandum !

@konijiro :

asteptam cu nerabdare un ateu sa-mi incununeze afirmatia threadului (s-a intamplat sa "pici" tu ,asta-i viata) ca sa pot raspunde :

SAH-MAT !


=>te-ai cam lasat asteptat ,dar a meritat sa astept; in comentariul tau mamut se gasesc toate capetele de acuzare !

iata numai o proba
Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Am fost in nenumarate biserici, din Romania si din strainatate, de nenumarate ori. Le-am admirat din punct de vedere artistic, acolo unde era cazul, dar cam atat. Daca exista vreun duh sfant, eu nu l-am vazut sau auzit. Probabil ca e simtit doar de cei conditionati in prealabil sa il simta.
=>ati citit pasajul de mai sus ? nu-i asa ca nu-i un limbaj agresiv ,ci din contra ,chiar de foarte "bun simt" ,nu jigneste pe nimeni ,nu-i asa? :) desigur omu ' si-a ales cuvintele foarte bine mai ales ca raspundea la un asemenea subiect referitor la atei...

=>omu' nostru e chiar mai periculos decat un ateu neaos hulitor in mod direct ,e un ateu hulitor "politically correct " ->introduce dubitatia nu intra ca nesimtitu' , ci face doar o gaurica mica prin care isi insinueaza ideile ca sa nu sperie "prada". =>metoda pe care o foloseste omu' nostru e chiar mai parsiva decat metodele pe care le criticam in postul meu (hulitori si nesimtiti pe fata )

=>vedeti ce "frumos" se poate spune ca de fapt Duhul Sfant s-ar putea de fapt sa fie DOAR O PACALEALA ,ca konijiro desi a fost in multeee,multeee biserici si e foarte inteligent si "plimbat" prin lume NU A VAZUT NICAIERI PE DUHUL SFANT .(desi Duhul Sfant e peste tot in aceasta lume caci "Cerurile spun slava lui Dumnezeu si facerea mainilor lui o vesteste taria")

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Daca exista vreun duh sfant, eu nu l-am vazut sau auzit. Probabil ca e simtit doar de cei conditionati in prealabil sa il simta.
=>vedeti parsivenia ascunsa sub Political correctness ?probabil "doar de cei conditionati " spune omu' nostru ,daaa. vedeti ? nu spune "de cei indoctrinati" sau " de cei indobitociti" de religie ,nuu! el spune de cei "conditionati" .

=>ati vazut cum se huleste politically correct si nimeni nu se sesizeaza ? dar la nivel mental dubitatia lucreaza : mai...dar daca are dreptate ? daca ma insel eu si inteligentu de konijiro are dreptate ?

=>EVA A CAZUT PENTRU CA A LEGAT UN DIALOG CU DIAVOLUL ! DACA I-O RETEZA DIN START ,DIAVOLUL NU MAI AVEA POSIBILITATEA NICI MACAR "SA DESCHIDA GURA" SA-SI "EXPRIME" VICLENIA ,NICIDECUM SA O MAI SI INSELE !
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
  #46  
Vechi 05.05.2010, 01:21:58
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
@konijiro :

asteptam cu nerabdare un ateu sa-mi incununeze afirmatia threadului (s-a intamplat sa "pici" tu ,asta-i viata) ca sa pot raspunde :

SAH-MAT !


=>te-ai cam lasat asteptat ,dar a meritat sa astept; in comentariul tau mamut se gasesc toate capetele de acuzare !

iata numai o proba

=>vedeti ce "frumos" se poate spune ca de fapt Duhul Sfant s-ar putea de fapt sa fie DOAR O PACALEALA ,ca konijiro desi a fost in multeee,multeee biserici si e foarte inteligent si "plimbat" prin lume NU A VAZUT NICAIERI PE DUHUL SFANT .(desi Duhul Sfant e peste tot in aceasta lume caci "Cerurile spun slava lui Dumnezeu si facerea mainilor lui o vesteste taria")



=>vedeti parsivenia ascunsa sub Political correctness ?probabil "doar de cei conditionati " spune omu' nostru ,daaa. vedeti ? nu spune "de cei indoctrinati" sau " de cei indobitociti" de religie ,nuu! el spune de cei "conditionati" .

=>ati vazut cum se huleste politically correct si nimeni nu se sesizeaza ? dar la nivel mental dubitatia lucreaza : mai...dar daca are dreptate ? daca ma insel eu si inteligentu de konijiro are dreptate ?
Imi cer scuze ca intru si eu asa tam nesam. Probabil ca in ochii dumneavoastra sunt un alt neavenit pe aici.

Am impresia insa ca sunteti foarte departe de sah-mat.
Cum se pare ca sunteti foarte departe de a va cere in mod crestinesc scuze pentru vocabularul dumneavoastra necrestinesc.

Ceea ce a afirmat Konjiro cu privire la Duhul Sfant este foarte adevarat.
Nu toti oamenii il pot simti pe Dumnezeu intr-o biserica.
Desigur Duhul Sfant era prezent in unele din bisericile despre care vorbea el.

Dar chiar daca Duhul Sfant e peste tot in aceasta lume caci "Cerurile spun slava lui Dumnezeu si facerea mainilor lui o vesteste taria" asta nu inseamna ca toti oamenii il vad sau il simt.

Si cum ar putea un ateu sa-l simta daca il respinge si nu crede in El?

Cred ca va bucurati prea devreme de un loz necastigator.

Last edited by penticostalulmantuibil; 05.05.2010 at 02:13:29.
  #47  
Vechi 05.05.2010, 03:27:34
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
@konijiro :

asteptam cu nerabdare un ateu sa-mi incununeze afirmatia threadului (s-a intamplat sa "pici" tu ,asta-i viata) ca sa pot raspunde :

SAH-MAT !


=>te-ai cam lasat asteptat ,dar a meritat sa astept; in comentariul tau mamut se gasesc toate capetele de acuzare !

iata numai o proba

=>ati citit pasajul de mai sus ? nu-i asa ca nu-i un limbaj agresiv ,ci din contra ,chiar de foarte "bun simt" ,nu jigneste pe nimeni ,nu-i asa? :) desigur omu ' si-a ales cuvintele foarte bine mai ales ca raspundea la un asemenea subiect referitor la atei...

=>omu' nostru e chiar mai periculos decat un ateu neaos hulitor in mod direct ,e un ateu hulitor "politically correct " ->introduce dubitatia nu intra ca nesimtitu' , ci face doar o gaurica mica prin care isi insinueaza ideile ca sa nu sperie "prada". =>metoda pe care o foloseste omu' nostru e chiar mai parsiva decat metodele pe care le criticam in postul meu (hulitori si nesimtiti pe fata )

=>vedeti ce "frumos" se poate spune ca de fapt Duhul Sfant s-ar putea de fapt sa fie DOAR O PACALEALA ,ca konijiro desi a fost in multeee,multeee biserici si e foarte inteligent si "plimbat" prin lume NU A VAZUT NICAIERI PE DUHUL SFANT .(desi Duhul Sfant e peste tot in aceasta lume caci "Cerurile spun slava lui Dumnezeu si facerea mainilor lui o vesteste taria")



=>vedeti parsivenia ascunsa sub Political correctness ?probabil "doar de cei conditionati " spune omu' nostru ,daaa. vedeti ? nu spune "de cei indoctrinati" sau " de cei indobitociti" de religie ,nuu! el spune de cei "conditionati" .

=>ati vazut cum se huleste politically correct si nimeni nu se sesizeaza ? dar la nivel mental dubitatia lucreaza : mai...dar daca are dreptate ? daca ma insel eu si inteligentu de konijiro are dreptate ?

=>EVA A CAZUT PENTRU CA A LEGAT UN DIALOG CU DIAVOLUL ! DACA I-O RETEZA DIN START ,DIAVOLUL NU MAI AVEA POSIBILITATEA NICI MACAR "SA DESCHIDA GURA" SA-SI "EXPRIME" VICLENIA ,NICIDECUM SA O MAI SI INSELE !


@flying
nu ai senzatia ca confunzi inamicul? si crezi ca jubilatia ta va provoca instant o metanoia celui caruia l-ai adresat?
ah, dar nu asta a fost intentia ta. sau asta a fost doar asa sa-ti lustruiesti floreta.

nu ti se pare ca iti oferi pe tava propriile argumente spre a fi folosite impotriva ta? nu de konijiro sau altii care se declara atei fara sa fie. stii la cine ma refer.
Inainte de a duce vreo lupta pe nisipuri miscatoare, stii de la sfintii parinti ca ai de luptat cu patimile din tine.
Ca de pornesti la lupta cu mintea proprie, cu inteligența și rațiunile proprii oricât ar fi ele de geniale și subtile (ceea ce nu-i deloc cazul la unii), înseamnă sa te dai legat infasurat inamicului. Singurele arme biruitoare sunt iubirea, smerenia, simplitatea, mărturisirea Adevărului în deplinătatea lui si rugaciunea.

Nu-ti era mai de folos sa te rogi in loc sa stai la panda pana iti pica vreun ateu in plasa? si in timpul asta ii vorbeai lui Dumnezeu si de ei, ca tot ai Lui sunt.
Degeaba unii ii vorbesc unui ateu despre un Dumnezeu superb daca tot ce poate el sa perceapa la un credincios e un suflet diform, pus pe hartuiala si provocari gratuite. Arata-i Chipul Lui din tine neostentativ, nedemonstrativ si poate asa o sa-L caute din alta perspectiva.

Nu e vorba aici ca unii pica pe spate la "inteligenta si subtilitatea" argumentatiei ateului si nu sesizeaza mesajul subliminal din bomboana otravitoare invelita in staniol politic corect, ci cat de mult simtim cat il doare pe Dumnezeu razboiul cel inutil dintre noi
  #48  
Vechi 05.05.2010, 08:40:03
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit In numele ospitalitatii

Este adevarat ca un forum crestin nu este o biserica. Dar este un loc din apropierea bisericii.
Un FORUM CRESTIN este, intr-un fel, o casa crestina, un loc de intalnire CRESTIN. Adevarat? Deci, se presupune ca aici sunt bineveniti crestinii, cei care cred in Dumnezeu. Au ei si divergente (ohohoooo!!!), dar ... in sfarsit, sunt precum certurile intr-o familie, sa zicem.
Ei, la un moment dat, atrasi de discutii sau manati de alte ganduri/scopuri, incep sa se apropie si altii. Unii mai din topor, dand cu vorbe groase si hulitoare, altii mai subtili, sau - cum ar zice Flying, cu atat mai parsivi! - cu vorba prefacuta, cu "maniere", dar care sunt mult mai periculosi, strecurand idei nu doar necrestine, ci de-a dreptul anti-crestine! Acestia nu vin cu gand sa "capete lumina" si, primind-o, sa vina la credinta - nu, ei vin cu gandul doar-doar or reusi sa clatine pe unul in credinta, sa strecoare o indoiala sau macar putina zazanie.
Iar "gazdele", in numele unei ospitalitati impuse de ei (sunteti crestini! ce fel va purtati? am intrat sa caut un sfat la voi, crestinii, si am gasit numai rautate! etc), gazdele trebuie sa-i suporte cu toate marlaniile, cu toate obrazniciile, cu toate intrebarile tendentioase.
De ce? Pentru ca li se spune: Vai, dar va temeti sa discutati?
Nu sa discutam trebuie!
Ospitalitatea e una, iar plecarea capului si inghitirea blasfemiilor si a hulei si a ereziilor in numele "dragostei crestine" este altceva. Pentru ca, vedeti voi? Ei nu pe noi ne jignesc, nu cu noi au ce au - desi la prima vedere asa pare - ei sunt slugile celui rau, si voia lui o fac, si ia ghiciti unde tintesc?
De ce ar trebui sa-i toleram?
Foarte bine a punctat Flying! Cand casa ti se umple de "paraziti", nu te apuci de deparazitare? Nu arunci afara oameni, ci idei-parazit, erezii, batjocuri - pe care vrajmasul se straduie sa ti le strecoare.
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
  #49  
Vechi 05.05.2010, 10:07:42
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Este adevarat ca un forum crestin nu este o biserica. Dar este un loc din apropierea bisericii.
Un FORUM CRESTIN este, intr-un fel, o casa crestina, un loc de intalnire CRESTIN. Adevarat? Deci, se presupune ca aici sunt bineveniti crestinii, cei care cred in Dumnezeu.
Nu, domnule Mishi55, ma scuzati dar nu este adevarat.
Daca in biserica sunt bineveniti toti oamenii sa asculte, pe un forum sunt bineveniti toti utilizatorii sa posteze civilizat si in limitele regulamentului de functionare. Pe forum nu este ca in Biserica, aici toti utilizatorii au drepturi egale.

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Ei, la un moment dat, atrasi de discutii sau manati de alte ganduri/scopuri, incep sa se apropie si altii. Unii mai din topor, dand cu vorbe groase si hulitoare, altii mai subtili, sau - cum ar zice Flying, cu atat mai parsivi! - cu vorba prefacuta, cu "maniere", dar care sunt mult mai periculosi, strecurand idei nu doar necrestine, ci de-a dreptul anti-crestine! Acestia nu vin cu gand sa "capete lumina" si, primind-o, sa vina la credinta - nu, ei vin cu gandul doar-doar or reusi sa clatine pe unul in credinta, sa strecoare o indoiala sau macar putina zazanie.
Iar "gazdele", in numele unei ospitalitati impuse de ei (sunteti crestini! ce fel va purtati? am intrat sa caut un sfat la voi, crestinii, si am gasit numai rautate! etc), gazdele trebuie sa-i suporte cu toate marlaniile, cu toate obrazniciile, cu toate intrebarile tendentioase.
De ce? Pentru ca li se spune: Vai, dar va temeti sa discutati?
Nu sa discutam trebuie!
Daca un ateu vine cu motivatii rele dar isi exprima ideile intr-un mod logic si manierat, pe forum este dreptul lui sa-si expuna ideile.
Foarte important este raspunsul crestinului. Crestinul are „arme” foarte puternice. Dar acestea in nici un caz nu sunt invectivele.

Daca nu sa discutam trebuie, atunci ce trebuie sa facem?
Sa ne insultam unii pe altii? Acesta este raspunsul crestin: „paduche flausat”?

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Ospitalitatea e una, iar plecarea capului si inghitirea blasfemiilor si a hulei si a ereziilor in numele "dragostei crestine" este altceva. Pentru ca, vedeti voi? Ei nu pe noi ne jignesc, nu cu noi au ce au - desi la prima vedere asa pare - ei sunt slugile celui rau, si voia lui o fac, si ia ghiciti unde tintesc?
De ce ar trebui sa-i toleram?
Nu se solicita ospitalitate. Pe un forum nu exista gazde si musafiri. Aici sunt administratori si utilizatori. Crestinii, desigur nu ar trebui sa „inghita blasfemii, hule si erezii”, dar nici nu ar trebui sa isi injoseasca semenii prin cuvinte nedemne precum cele din prima postare a acestui topic.

Ei, cu ajutorul Duhului Sfant si al intelepciunii, ar trebui sa prezinte oponentilor lor Adevarul.
Dar injuriile si vorbele urate precum „capuse, paduchi, purici, ganganii, laturi” nu arata decat neputinta.
  #50  
Vechi 05.05.2010, 10:46:12
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Ereticii care intra pe forum (atei sau sectanti) vin de obicei sa faca propaganda si sa puna în inferioritate pe credinciosi. Politetea lor, cu unele exceptii, este doar o masca menita sa le permita aceasta.

Aceiasi atei care aici fac pe politicosii, pe forumurile lor îi insulta sau ridiculizeaza pe credinciosi.

Comportarea umila nu-i impresioneaza deoarece o considera un formalism, ceea ce din pacate si e în multe cazuri.

Aici nu avem de a face cu oameni ce pot fi întorsi la pocainta ci cu batjocoritori carora nu trebuie sa le dam margaritarele credintei. Cine nu întelege aceasta nu are el însusi respect pentru cele sfinte, pentru învatatura Bisericii.


Discutiile cu ateii sunt neroditoare, ereziile, inclusiv ateismul, nefiind doar niste lucruri false ci si moduri de gândire rudimentare, deraieri intelectuale.


Acest forum este unul public, deschis oricui. Oricine îsi poate face un cont si posta oricând. Pe forumul ateilor, desi teoretic e deschis si acela oricui, trebuie sa primesti aprobare ca sa-ti faci cont iar daca dai semne ca ai fi credincios (printr-un id sau parola specifice) nu primesti, deoarece le e frica de discutii deschise si au doar vreo doi membri credinciosi vechi de care nu se simt amenintati.


Nu exista motive sa fie banati ateii care nu calca regulamentul, dar pentru unii membri cel putin prezenta lor e suparatoare. Solutia e sa-i ignoram, sa nu le raspundem decât daca cumva prin raspuns ne adresam celorlalti participanti.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni pentru atei. cod_gabriel Generalitati 48 11.08.2014 07:25:49
Despre atei si scopul lor pe acest forum neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 332 05.09.2011 15:04:32
Pentru atei xanixade Teologie si Stiinta 84 06.04.2011 19:24:36
Cuvant pentru atei dobrin7m Generalitati 179 14.03.2011 10:03:30
atei rightful8912 Generalitati 646 05.08.2010 11:15:28