Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.06.2010, 02:05:19
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit Crucea de la gat

Va salut. Ce credeti despre crucea / cruciulita de la gat?

Ce beneficii reale aduce si cu ce influenteaza viata crestinului? Este obligatorie una? Ce se intampla cu cei care nu poarta? Din ce material e cel mai bine sa fie facuta? Ce marime sa aiba cel mai bine? Conteaza daca e model simplu sau ornamental?

Sunt cateva dintre intrebarile care mi-au venit in minte despre cruciulita de la gat. Va multumesc pentru rabdarea voastra.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.06.2010, 02:31:39
Laur28's Avatar
Laur28 Laur28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Va salut. Ce credeti despre crucea / cruciulita de la gat?

Ce beneficii reale aduce si cu ce influenteaza viata crestinului? Este obligatorie una? Ce se intampla cu cei care nu poarta? Din ce material e cel mai bine sa fie facuta? Ce marime sa aiba cel mai bine? Conteaza daca e model simplu sau ornamental?

Sunt cateva dintre intrebarile care mi-au venit in minte despre cruciulita de la gat. Va multumesc pentru rabdarea voastra.
Seara buna :). Din putinele mele cunostinte, imi amintesc doar ca crucea nu trebuie purtata la gat pentru a fi ferit de rele, blesteme, farmece, nenorociri, atribuindu-i, astfel, valoarea de amuleta/talisman. Din moment ce in Sfanta Scriptura nu e mentionata purtarea acesteia la gat, nu cred ca e obligatorie. Nu se intampla nimic cu cei care nu o poarta. Din contra, e posibil ca unii sa o foloseasca cu gandul de a se fali cat de buni si evlaviosi crestini sunt. Din lemn e cel mai bine sa fie facuta, micuta, cat pentru inima ta :). Poate sa fie si din argint sau aur sau orice altceva de bun simt daca nu o folosesti pe post de bijuterie (nu asta e scopul). Cred ca mai degraba crucea de la gat este o marturisire a lui Hristos, a faptului ca esti crestin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.06.2010, 03:35:00
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rau nu-ti face asta e sigur.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.06.2010, 13:37:00
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu cat mai mare, cu atat mai bine. Astfel Sf. Ilie isi poate regla mai usor tinta cand se mai supara!...
Attached Images
File Type: jpg cruciulita.jpg (31,7 KB, 30 views)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.06.2010, 14:31:09
Florin Liviu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Purtarea Sfintei Cruci

Ce s-a mai discutat... Poate va foloseste...

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=9211
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.06.2010, 14:31:46
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nu stiu ce sa zic. Gandesc insa asa...

Sfanta Cruce, purtata la gat, ma face sa ma simt crestin.
Mai bine spus, atunci cand uit, ea imi reaminteste ca a fi crestin inseamna a fi intins pe cruce.
"Nu este ucenicul mai mare decat Invatatorul lui." Iar daca Hristos a stat si inca mai sta pe Cruce, cum am putea sa o ocolim noi.
Am ajuns sa cautam numai binele si usorul, de parca Ortodoxia ar fi "bun si usor", cand toata este impregnata de Cruce.

Are putere asupra diavolului.
Desi nu este amuleta ori talisman magic, ea are mare putere, nefiind un simplu simbol sec.
In "Pelerinul rus", diavolul se tulbura numai la prezenta fizica a Bibliei, pe un raft.
Cu atat mai mult, diavolul sufera cand vede ca noi Il iubim si Il cinstim pe Acela pe care el l'a omorat, pe Cruce.

Ma odihnesc nespus de mult crucile de lemn, sculptate. Sunt uneori scumpe (20-40 lei), insa tin o viata.
Nu imi plac crucile de aur, pe lant de aur. Gandesc la faptul ca omul nu este vrednic de aur. Parintii purtau sfoara.
Nu este rau insa a purta aur, acolo unde inima slujeste deplin lui Dumnezeu. Mie insa imi este incomod, caci lupt cu mandria.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 10.06.2010 at 14:34:22.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.06.2010, 14:57:25
Florin Liviu
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Parerea mea

Sfanta Cruce este semnul biruintei vietii prin moarte si pe urma a mortii prin viata. Nimic mai minunat ! Dar oamenii vor de multe ori sa faca tot posibilul sa uite de ea pentru ca daca o vad este ca o strafulgerare pentru ei care ii aduce la esenta crestina pe care unii in ascuns sau fatis o vor moarta. Iar oamenii de multe ori refuza cu indaratnicie sa fie readusi cu picioarele pe pamant si multora dupa felul fiecaruia le trezeste repulsie caci ei se cred prea luminati si departe de adevarul Sfintei Cruci si cand se afla in functii inalte apare discordant un om dezbracat rastignit cu "dumnezeirea" la care au ajuns ei insisi prin eforturi personale; "le place mai mult berea !" Ar fi prea frumos sa ajungem toti sa o purtam... Iata ca nu se poate ! Oamenii sunt macinati de interese marunte... Si nu mai vad padurea din cauza copacilor.

Last edited by Florin Liviu; 10.06.2010 at 15:57:34.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.06.2010, 16:31:08
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

daca purtam o cruce la git nu facem rau decit diavolului si slujilor lui,crucea este insotita de putere,toata lumea stie ca semnul sfintei cruci se face pt.a ne incarca, cu acea energie cosmica,care vine de la Dumnezeu si ne incarcam precum un acumulator, iata acum stinta demonstreaza acest lucru ,s-a verificat la institutul de fizica atomica din ucraina.iar binecuvintarea ce se da la masa tot acelas institut a verificat ,rezultatul fiind:o mare parte din toxinele existente in mincare au disparut instantaneu,oare ce sa intimplat?.de aceia purtarea unei cruci sfintite la git este semn mare si puternic impotriva diavolilor si a slujitorilor lui,deoare-ce este prezenta fizica,nu-numai semn.apoi purtarea crucii la git mai are o parte buna daca este din argint,aur sau un metal de care organismul are carente , o parte infima dar constanta va intra in organismul nostru, in contact sau prin frecarea cu pielea,iar argintul si aurul face mult bine in organism[se poate verifica].un medic ce profeseaza medicina antropomorfa chear a recomandat purtarea crucii la git in permanenta si asta in Romania noastra.

Last edited by gibilan; 10.06.2010 at 16:35:13.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.06.2010, 16:43:27
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Cu cat mai mare, cu atat mai bine. Astfel Sf. Ilie isi poate regla mai usor tinta cand se mai supara!...
omule bun aista-i un romulan si atit ii poate dovleacul ce nu lasa ,ca sa-l ploaie in git
crucea aceia il va baga in iad direct, da ii treaba lui.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.06.2010, 20:05:55
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Sfanta Cruce a Lui Hristos, apara-ne si ne pazeste de tot raul vazut si nevazut!
Personal imi amintesc o frumoasa intamplare , cand am sarutat Sfanta Cruce in Biserica. Minunata esti, Cruce de aur a Domnului nostru Iisus Hristos!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crucea Sf. Apostol Petru vs. crucea satanica camy_d Sfintii Apostoli Petru si Pavel 19 14.04.2011 04:23:25
Crucea Ioana-Andreea Secte si culte 70 13.01.2011 19:58:47
Crucea catolica Dia20_diana Biserica Romano-Catolica 135 06.12.2010 23:45:33
crucea celtica oncioiu Generalitati 4 14.10.2010 11:11:57
Crucea Lui - comoara mea Ioan_Ciobota Generalitati 0 30.03.2007 11:24:39