Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 17.02.2012, 19:40:55
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
ce zici atunci de algocalmin(interzis in multe state europene)? sau de Piafen(interzis in Danemarca, Belgia, Spania, Irlanda si grecia inca din 1990, iar in state unite e interzis inca din '77)?

Cand e vorba de bani, restul nu conteaza...
Normal ca asta nu e versiunea oficiala, nimeni nu si-ar da foc la valiza singur.
Este interzis pt ca provoaca agranulocitoza, facand astfel victime. La noi in tara nu a fost semnalat nici macar un caz. In momentul de fatza se elibereaza doar pe baza de prescriptie. Daca reusesti sa il iei fara prescriptie, e vina farmacistului.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 17.02.2012, 19:52:03
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

O sa va spun ceva: sunt total impotriva medicamentelor de orice fel, desi sunt farmacist. Orice medicament are o anume toxicitate. Pana si banala aspirina are o toxicitate mai mare decat se credea. Totusi, acolo unde este absoluta nevoie, omul trebuie sa apeleze la medicamente. In ultima vreme se face din ce in ce mai mult abuz, multi oameni fiind chiar farmacomaniaci (vin unii si cumpara cate 3 plase de medicamente, toate OTC, asa ca nu pot sa-i refuz; le spun care sunt riscurile si eventual le sugerez 'sa o lase mai moale').
In privinta vaccinurilor nu ma pot pronunta f clar, inca nu am studiat suficient problema.

@Florin-Ionut, ceea ce voiam eu sa spun este ca fabricile respecta ceea ce spune Farmacopeea Europeana. Downloadeaza de pe net una si o sa vezi care sunt limitele de admisibilitate pt ca un medicament (care deja are APP) sa poata iesi din fabrica.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 17.02.2012, 21:34:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu am știut de amenzi.

Eu știam că în momentul în care directorul respectiv îți refuză copilul la școală, trebuie să-i ceri în să-ți prezinte în scris motivele refuzului. Atunci se va teme de o acțiune în instanță și va accepta copilul.

Cam așa ceva. Cineva considera că prigoana a început deja... Probabil că are dreptate.
Nu cred ca exista vreun fel de amenzi?
In ce baza?

Dpdv legal este o zona gri deocamdata, la gradinita regulile probabil le face primaria si prin norme interne pot exclude acesti copii.

Deocamdata normele (scrise) nu cred ca exista dar daca se inmultesc cazurile de genul asta vor apare.

La scoala nu stiu cum vor reglementa acest aspect, invatamantul este obligatoriu deci e greu sa justifice un refuz.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 17.02.2012, 21:36:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Mis e pare ca suna a: tu ai dreptul sa refuzi cipul(implant) dar nu o sa ai posibilitatea sa iti cumperi alimente fara el! Da' noi il respectam liberul albitru...Strasnic, nu?
ALtfel spus..ori faci cum spune noi...ori nu ai de ales. Dar tu ai posibilitatea de a alege.
Te-a implantat cineva?
Ce legatura au elucubratiile astea cu vaccinarea?
Reply With Quote
  #135  
Vechi 17.02.2012, 21:40:09
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Este interzis pt ca provoaca agranulocitoza, facand astfel victime. La noi in tara nu a fost semnalat nici macar un caz. In momentul de fatza se elibereaza doar pe baza de prescriptie. Daca reusesti sa il iei fara prescriptie, e vina farmacistului.
Vai, vai... eu numai cu algocalmin+paracetamol scap de durerea de cap. Nu stiu eu prea multa hematologie (am mai prins cate ceva prin spital, timp de 17 ani cu fiica mea...) dar deduc ca gresesc, insa e singurul remediu probat si eficace, si altele nu prea pot lua ca sunt contraindicate la thalassemia mea...subliniez, insa, ca iau destul de rar, zic eu, poate cineva considera altfel (4-5 ori, maxim pe luna).
Reply With Quote
  #136  
Vechi 18.02.2012, 11:23:05
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Iată întrebările la care nimeni nu vrea să vă răspundă:

• De ce sunt copiii cei care trebuie să primească cei dintâi un vaccin… experimental? • Ce va face statul în cazul în care copiii și femeile însărcinate vor fi lezate, vor avea de suferit?
• De ce în SUA și in Comunitatea Europeană (deci și în România) se acordă imunitate totală în fața legii, împotriva oricăror plângeri în instanță care ar putea rezulta în urma vaccinării? Adică de ce s-a decis că nimeni nu răspunde de efectele vaccinurilor?
• De ce se impune vaccinarea obligatorie când riscurile bolii sunt mici, iar riscurile vaccinării sunt enorme?
• Cum poate fi impusă vaccinarea obligatorie când etica medicală și legile țării prevăd pentru orice tratament medical, consimțământul informat al pacientului? Copiii nu pot merge la școală sau la liceu dacă nu au vaccinurile făcute!!! V-a informat cineva corect și v-a cerut acordul să vă vaccinați copiii?
• De ce nu există nicio organizație care să controleze conținutul vaccinurilor la firmele producătoare? De ce li s-a interzis oficial specialiștilor noștri de la Institutul Cantacuzino să vorbească cu presa?


La ora actuala, exista doua mari tipuri de celule folosite in productia vaccinurilor: celule de provenienta animala (rinichi de maimuta, embrion de pui, etc.) si celule de provenienta umana. Referitor la celulele de provenienta umana, se stie ca, in mod normal, acestea nu supravietuiesc in afara corpului omenesc. Celulele umane utilizate in productia de vaccinuri sunt asa-numitele celule “nemuritoare”. Acestea sunt, de fapt, celule… canceroase provenite din diferite tipuri de tumori umane sau celule fetale provenite din embrion uman avortat, singurele capabile sa supravietuiasca in vitro si sa se divida fara limita de timp si spatiu. [...]"
(sursa articolului complet: http://gandeste.org/general/vaccinar...nceroase/14661 )


Pareri pro si contra vacinurilor gasesti peste tot. Ai de unde lua informatii. Ramane la latitudinea fiecaruia sa creada ce doreste.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 20.02.2012, 17:41:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Arunca o minciuna medicala unui fara cunostinte medicale.

Daca mai pui ceva pe langa, o sa devina adevarul ultim pentru respectivul.

Iar realitatea arata ca se pot pacali chiar si cei care au cunostinte medicale, daca li se ofera o motivatie (acel "ceva pe langa")..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42