Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.02.2016, 09:34:09
LaviniaS LaviniaS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2016
Mesaje: 3
Exclamation Manastiri de maici Athonite

Imi permit sa deschid acest thread pt ca as vrea sa stiu care sunt manastirile de maici athonite din tara dar si de afara.

Intreb asta pt ca am vizitat multe manastiri iar cele de maici (unde fiind femeie pot sa petrec mai mult timp) dau in general iz de hotel/ pensiune mai degraba decat duh de rugaciune/ priveghi (care dupa parerea mea ar trebui sa fie primul scop). Manastirea de care sunt vel mai atasata, Manastirea Oasa (calugari), m-a invatat ca daca Dumnezeu este pus si mentinut ca prim si unic scop, restul se adauga si nu vei duce lipsa de nimic. Adica nu este nevoie sa renunti la activitati duhovnicesti in favoarea celor de servicii pt turisti daca il mentii pe Dumnezeu ca scop unic.

Alt lucru pe care l-am constatat la manastirile de maici este ca in cele mai multe au preot care slujeste doar in weekend, in timpul saptamanii nu fac decat ele rugaciuni/ cantari/ ceasuri.

Revin- as vrea sa va rog sa imi recomandati manastiri de maici in stilul Manastirii Oasa. Program de rugaciune riguros, cu preot care sa faca Liturghia zilnic si in care sa simti ca Dumnezeu este singurul si unicul scop, sa te simti ca si cum ai fi pe Muntele Athos, total rupt de lume, intr-un inalt mediu duhovnicesc (la Manastirea Oasa asa se simte). In acelasi timp avand o obste predominant tanara si cu studii superioare.

Inca un detaliu- preferabil ca locatia sa fie la munte.

Va multumesc si imi cer iertare daca in vreo parte din descrierea pe care am facut-o am judecat sau am suparat pe cineva.
Reply With Quote
 

Tags
manastire maici, manastirea oasa, obste tanara, regim athonit