Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 16.02.2014, 20:32:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu ti s-a parut ca au invatat ceva din modul defectuos, in care s-au miscat cu ocazia accidentului? Sa fi fost chiar inutil sacrificiul uman? Si crezi ca s-ar fi mobilizat de data asta de la mic la mare, daca nu ar fi avut experienta tragica cu accidentul de avion?!?
Eu sunt mai sceptica de felul meu, cred ca doar s-a dorit sa se dea impresia ca au invatat ceva...
Oricum, important e ca totul s-a terminat cu bine, inca un motiv de scandal si de barfa pentru presa si telespectatorii lor...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 16.02.2014, 20:40:03
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mie mi se pare o problema serioasa acest caz si nu un circ.
O pagina de ortodoxie sa se exprime in acest fel...face mai bine oare?

Nu este vorba sa criticam aici ortodoxia sau Biserica (credinta) pe ansamblu, ci sa tragem niste invataturi.

Dar sa termin mai intai cu comantariul de mai sus.
Din cate stiu se duc si copii la manastire, dar numai ca sa traiasca acolo (daca nu au parinti, sau acestia sunt saraci). Eu imi inchipui ca trecerea la monahism se face mai tarziu si cu anumite conditii.

Eu nu am nimic nici cu manastirile sau calugaria. In orice caz nu discut aici asemenea probleme. Ceea ce as avea de spus este ca varsta de calugarie ar trebui sa fie mai mare, trebuie ca persoanele care solicita asta sa fie mature din toate punctele vedere, neinfluentate de nimeni etc. Trebuie conditii mai aspre poate, in sensul de perioada de proba, discutii indelungi cu cei candidati, pregatire religioasa.

Si da, trebuie mai multa preocupare pentru toti tinerii, si pentru aceia care isi incep prea curand viata sexuala, care traiesc in desfrau si fac si alte pacate.
Nu exclude nimeni acest aspect!!!!

Mai intai problema asta cu fuga de acasa, sau disparitiile trebuie inteleasa bine. Fie ca este ceva pozitiv (mersul la manastire), fie ca este o indragosteala, sau un teribilism, sau o influenta de la o terta persoana, trebuie avut grija de tineri.
Iata concret: copiii si tinerii trebuie sa stie pericolele care pot apare daca: corespondeaza pe net cu necunoscuti si apoi se duc sa-i cunoasca, daca pleaca de pe strada cu necunoscuti pentru om ciocolata sau o jucarie, daca fug de acasa cu prieteni sau colegi, te miri pe unde.

Legat de cazul actual am citit undeva ca si in familie sau facut ceva greseli, fata are anumite traume.
Sunt tot felul de informatii contradictorii: ba ca mama este vinovata ca e prea severa, ba ca ea a condus-o spre biserica.
Ba ca de ce avea duhovnic...

Eu de duhovnic nu am spus nimic, decat ca poate ar trebui pana la o anumita varsta a copilului sa colaboreze cu parintii.
N-am inteles bine situatia si cine si ce influenta a avut asupra fetei.
Daca a fugit de frica, de tulburare, sau de dragul monahismului.

Ma intreb cum ar trebui sa procedeze preotii (duhovnicii) cu copiii? Daca sa anunte parintii in cazul in care afla anumite situatii riscante, daca sa intervina, daca sa indrume copiii fara stiinta parintilor.

Credinta este altfel perceputa de un copil si altfel de un adult (nici adultii de multe ori nu o percep cum ar trebui, fac greseli si nu stiu sa procedeze).

Asemenea aspecte am gandit sa discutam aici si nu batai de joc si atacuri la persoana.

E bine ca a fost gasita si ca este teafara. Dar la varsta ei sunt niste lucruri de clarificat acum. Cred ca este foarte derutata si cine stie ce este in sufletul ei. Si altii au de suferit: parinti, duhovnic, cei de la manastire unde a fost.

Nu e vorba sa facem aici praf pe cineva (nici macar pe mine), ci de vazut ce trebuie facut cu si pentru tinerii din ziua de azi. Cum sa fie educati si sfatuiti.
Se vede ca sunt foarte tulburati si derutati.
Si este nevoie si de niste reguli in multe locuri:
- sa faci anumite actiuni cu copii sub 16 sau 18 ani (ma refer la partea cu amanetul lucrurilor pentru bani).
- regulile de calugarie si primire la manastiri
- consilierea de catre preoti sau chiar profesorii de religie


Nu vad nici eu nici o legatura cu accidentul aviatic (nici nu cunosc cazul respectiv). Chiar nici una. Da, trebuie actionat rapid si profesional in toate cazurile.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #43  
Vechi 16.02.2014, 21:22:20
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-care atei eu sau cel care a scris pe blogul lui?
In nici un caz nu te puteam face pe tine ateu, caci ne cunoastem de pe forum de prea multa vreme.
Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-
-pai nu e normal sa poti sa te calugaresti chiar daca esti minor/minora?
-deci BOR nu accepta minori la calugarie desi Părintele Cleopa a intrat la mânăstire la 9 ani. Patriarhul Teoctist a devenit călugăr pe la vreo 12 ani
-si unii(destui) zic ca a fost la manastire si reprezentantii BOR zic ca nu a fost la nici o manastire din jud Suceava; ce sa mai intelegem ?
-deci fata s-a dus la manastire ca asa a simtim ea ,nu vad care e problema ? poate are chemare sa ramana la vreo manastire ;
-trebuia cautata cu SRI-ul si rascolite toate manastirile din Suceava ?
-si acum Poliția a deschis DOSAR PENAL :

http://www.evz.ro/detalii/stiri/mesa...s-1082403.html

"Poliția Română a anunțat că s-a deschis un dosar penal în acest caz. Anchetatorii vor să afle cine a ajutat-o pe fată să fugă și unde a fost aceasta cazată, a informat RTV.

Starețul Mânăstirii Adormirea Maicii Domnului, preotul Gavril, neagă că fata a fost în incinta lăcașului sfânt. Polițiștii au făcut, până în acest moment, două controale la mânăstire. La rândul său, șeful de tren a declarat că fata era îmbrăcată în straie preotești, însă erau de culoare gri. În tren, Iulia s-a îmbrăcat în haine normale. Potrivit surselor EVZ, există și un martor care ar fi văzut-o pe fată la mănăstire.

Autoritățile sucevene au verificat în ultimile zile 112 unități de cult, mănăstiri, schituri, biserici din județ, unde ar fi putut fi primită Iulia”, a declarat, prefectul Florin Sinescu. El a spus că verificările au fost efectuate de polițiști care au încheiat și procese-verbale cu reprezentanții unităților de cult, aceștia susținând că nu au văzut-o sau cazat-o pe tânăra din București. Prefecul a mai spus că trebuie așteptate precizările fetei în acest caz, ce vor elucida ceea ce s-a întâmplat în zilele cât a fost plecată de acasă. "
Chiar daca in teorie poate deveni calugarita o adolescenta de 15 ani, totusi, modul in care a disparut de acasa, a nelinistit pana si pe necunoscutii din fata aparatelor tv, care nu o stiau pe adolescenta dinainte de acest "eveniment". Nu exista nici un indiciu ca ea ar fi plecat spre o manastire; putea la fel de bine sa fie altul motivul disparitiei ei de acasa... S-au mai vazut cazuri de disparitii de acest gen, care nu au sfarsit totcmai bine. Auzind ca este asa un copil bun si ascultator, nimeni nu i-a dorit raul si cu totii am dorit sa se intoarca cu bine acasa.
Da, mi se pare normal, atunci cand au fost aruncate in joc atatea forte, sa se faca un raport in care sa se elucideze anumite aspecte.
Si apoi, nu te mira ca domnul prefect a fost atat de activ, ca doar stii ca in ultima vreme s-a cam focusat pe prefecti... trebuia sa isi faca si el datoria.

Inca ma intreb la ce manastire a fost Iulia si cum de umbla ea imbracata in straie gri de calugarita?!? Cine era acel preot si de unde il stia Iulia?
Moldova e plina de manastiri; ce cauta ea tocmai la Suceava?!? Intelegem doar daca mai fusese acolo...
Nu este inca elucidata intrebarea, daca Iulia a fost la manastire sau nu. Ea spune ca da, BOR spune ca nu.
Odata ce statul s-a implicat in cautarea Iuliei, s-au folosit instrumentele de care dispune acesta. Cred ca enigma se va elucida, cand se va gasi acel preot. Daca se va gasi.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 16.02.2014, 21:32:21
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu sunt mai sceptica de felul meu, cred ca doar s-a dorit sa se dea impresia ca au invatat ceva...
Oricum, important e ca totul s-a terminat cu bine, inca un motiv de scandal si de barfa pentru presa si telespectatorii lor...
Sigur, glykys, cu o flaore nu faci primavara, dar sper ca acesta este doar inceputul schimbarii atitudinii oficialilor, atunci cand e nevoie de ajutorul lor. Indiferenta lor trebuie sa dispara, caci sunt platiti de contribuabili.
Se pare ca oficialilor nu le place ca media sa fie cu ochii pe ei...
Eu cred ca s-au simtit cu musca pe caciula dupa nereusita interventie la accidentul aviatic si atunci au actionat in forta. Si bine au facut.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 16.02.2014, 22:23:46
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu nu am nimic nici cu manastirile sau calugaria. In orice caz nu discut aici asemenea probleme. Ceea ce as avea de spus este ca varsta de calugarie ar trebui sa fie mai mare, trebuie ca persoanele care solicita asta sa fie mature din toate punctele vedere, neinfluentate de nimeni etc. Trebuie conditii mai aspre poate, in sensul de perioada de proba, discutii indelungi cu cei candidati, pregatire religioasa.
Exista un Regulament pentru organizarea vietii monahale si functionarea administrativa si disciplinara a manastirilor, in care sunt precizate foarte clar conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca persoana ce doreste sa imbratisesze viata monahala.

Iata o parte din aceste hotarari:

Actele necesare
Art.15 - Primirea in manastire, schit sau metoc a celor care doresc sa intre in monahism se face numai cu aprobarea Chiriarhului.
Atr.16 - Cel care doreste sa intre in viata monahala este dator sa inainteze Chiriarhului locului o cerere scrisa, insotita de urmatoarele acte:
a) certificatul de nastere;
b) certificatul de botez;
c) actul de studii (solicitantul, daca este minor, sa fie absolvent al Scolii generale, cel putin si sa aiba acordul parintelui sau tutorelui;
d) cazier judiciar;
e) certificat de stare civila, din care sa se constate ca nu are nici una din obligatiile familiale prevazute de Codul familiei;
f) recomandarea preotului paroh;
g) act privind stagiul militar si declaratia ca renunta la averea sa donand-o rudelor sau manastirii;
h) fisa medicala privind starea sanatatii fizice si psihice.
Varsta minima pentru primirea in manastire, ca novice, este de 16 ani (cu acordul scris al parintilor sau tutorilor).
Minorii vor depune si consimtamantul scris al ambilor parinti sau al tutorilor.

Art.17 - La primirea in manastire, staretul (stareta) va avea in vedere cercetarea amanuntita a noului venit: scopul venirii (vocatie, deceptie, interese personale), starea fizica si psihica, caracter, temperament, aptitudini, cunostinte religioase, formare spirituala, hotarare, impedimente.

Art. 18 - Dupa cercetarea actelor de mai sus, staretul (stareta) manastirii (schitului) incredinteaza pe noul venit unui (unei) calugar (consiliere) din Consiliul Duhovnicesc si-l aseaza in ascultarile manastirii pentru incepatori, iar in cazul cand candidatul (candidata) dovedeste o purtare buna si este folositor obstii manastiresti, dupa o probare de trei luni, staretul (stareta) il (o) recomanda Chiriarhului pentru admiterea in randul fratilor, inaintandu-i cererea cu toate actele, urmand ca, dupa aprobare, sa fie randuit pentru ispitirea canonica.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 16.02.2014, 22:33:51
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Inca ma intreb la ce manastire a fost Iulia si cum de umbla ea imbracata in straie gri de calugarita?!? Cine era acel preot si de unde il stia Iulia?
Seful de tren a spus ca fata era imbracata in straie preotesti de culoare gri :-))
Reply With Quote
  #47  
Vechi 16.02.2014, 22:38:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Seful de tren a spus ca fata era imbracata in straie preotesti de culoare gri :-))
Cum ziceam, tara ortodoxa, de 2000 ani, alea alea..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 16.02.2014, 22:40:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Eu nu stiu de ce ne mai miram ca mass media reactioneaza asa cand e implicata Biserica. La cate scandaluri si stiri au inventat, ar fi trebuit sa ne fie deja invatatura de minte. Mereu vaneaza probleme ca sa arunce si mai mult noroi in Biserica si sectarizeaza.
*
Bine ca fata a fost gasita si e teafara. Bine, gasita impropriu spus, caci se intorcea acasa.

Sunt curioasa care a fost reactia monahiilor cand s-au trezit cu o fata de 15 ani, fugita de acasa.
Dragostea de Dumnezeu care zicea ea ca a adus-o la manastire nu te indeamna la neascultare de duhovnic si ignorarea parintilor, etc.

Nu, nu cred ca se intorcea acasa, a fost trimisa acasa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 16.02.2014, 23:12:27
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Post

Personal impartasesc opinia userilor Parascheva16 si Antiecumenisim
E din nou o lovitura asupra Bisericii Ortodoxe.
Multa mediatizare, ca niciodata...nu zic, e f. bine ca s’a terminat fara suferinte, dar acest ‘caz ‘(‘rezolvat’) trezeste mari semne de intrebare..
O adolescenta dragutza, premianta, cu o coronita pe cap si ‘privire limpede spre viitor’, e data disparuta.Pricina:a fugit de’acasa, spre manastire, cica..
Se inoculeza deja ideea unei ‘subjugari mentale’ din partea cultului ortodox mai ceva ca din partea unei secte apocaliptice.
Minora, e vazuta, ori ba, in straie calugaresti ..Se tot repeta cuvinte ca :manastire, calugarie, minora,f uga, disparitie, politie, straie calugaresti, etc
Politistii au tot rascolit, inteleg, in 120 manastiri, ca in 120 de cuiburi de infractori...
Daca era aceeasi vigilentza zilnica , intru toate, presupun ca eram acum o tara prospera...
Presupun ca minora si familia ei au niste probleme vechi si grave...Mai grav insa, e ca au fost speculate, intru discreditarea Bisericii Ortodoxe.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 16.02.2014, 23:26:44
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Zic totusi sa nu facem din tantar, armasar!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare