Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.12.2009, 20:58:29
Order66 Order66 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.12.2009
Mesaje: 33
Implicit parerea mea

Salutare tuturor,am si eu o intrebare despre Vechiul Testament.
Vreau sa mentionez ca sunt agnostic si ca am o atitudine mai critica la adresa religiilor.

Nu am citit toata Biblia,dar am gasit niste citate evil in VT,ca de exemplu:

"Căci, cine păzește toată Legea, și greșește într-o singură poruncă, se face vinovat de toate. "
Nu te poti face vinovat de toate greselile daca ai facut doar o greseala.Asta e o nedreptate ,dupa parerea mea.
"Voi trimite împotriva voastră nu numai foametea, ci și fiarele sălbatice, care vă vor lăsa fără copii. Ciuma și vărsarea de sânge vor trece prin mijlocul tău: voi aduce peste tine și sabia. Eu, Domnul, vorbesc."


"Am nimicit neamuri, le-am dărâmat turnurile, le-am pustiit ulițele și nu mai trece nimeni pe ele! Cetățile lor sunt pustiite, nu mai au nici un om în ele, și nimeni nu mai locuiește în ele!
8 "De aceea așteptați numai, zice Domnul, până în ziua când Mă voi scula la pradă: căci am hotărât să strâng neamurile, să adun împărățiile, ca să-Mi vărs urgia peste ele, toată aprinderea mâniei Mele; căci toată țara va fi mistuită de focul geloziei Mele."

" Când au ajuns la aria lui Chidon, Uza a întins mâna să apuce chivotul, pentru că boii erau să-l răstoarne.
10 Domnul S-a aprins de mânie împotriva lui Uza, și Domnul l-a lovit, pentru că întinsese mâna pe chivot. Uza a murit acolo înaintea lui Dumnezeu. "

"Domnul, de la dreapta Ta, zdrobește pe împărați în ziua mâniei Lui.
6 El face dreptate printre neamuri: totul este plin de trupuri moarte; El zdrobește capete pe toată întinderea țării. "

"Să n-adăugați nimic la cele ce vă poruncesc eu, și să nu scădeți nimic din ele; ci să păziți poruncile Domnului, Dumnezeului vostru, așa cum vi le dau eu.
3 Ați văzut cu ochii voștri ce a făcut Domnul cu prilejul faptei lui Baal-Peor: Domnul, Dumnezeul tău, a nimicit din mijlocul tău pe toți aceia care se duseseră după Baal-Peor. "

Unde este Dumnezeul acela bun si iubitor de care se tot pomeneste?Eu am vazut o gramada de masacre...
Nu vreau sa supar pe nimeni ,dar asta e parerea mea.
Vreau sa stiu cum isi explica un crestin aceste nedreptati si atrocitati facute de Dumnezeu.
Vreau sa stiu de ce ?De ce un Dumnezeu atotiubtor si atutputernic a facut asa ceva in VT?

Astept parerile voastre.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.12.2009, 21:22:40
somasema
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Order66 Vezi mesajul
Salutare tuturor,am si eu o intrebare despre Vechiul Testament.
Vreau sa mentionez ca sunt agnostic si ca am o atitudine mai critica la adresa religiilor.

Nu am citit toata Biblia,dar am gasit niste citate evil in VT,ca de exemplu:

"Căci, cine păzește toată Legea, și greșește într-o singură poruncă, se face vinovat de toate. "
Nu te poti face vinovat de toate greselile daca ai facut doar o greseala.Asta e o nedreptate ,dupa parerea mea.
"Voi trimite împotriva voastră nu numai foametea, ci și fiarele sălbatice, care vă vor lăsa fără copii. Ciuma și vărsarea de sânge vor trece prin mijlocul tău: voi aduce peste tine și sabia. Eu, Domnul, vorbesc."


"Am nimicit neamuri, le-am dărâmat turnurile, le-am pustiit ulițele și nu mai trece nimeni pe ele! Cetățile lor sunt pustiite, nu mai au nici un om în ele, și nimeni nu mai locuiește în ele!
8 "De aceea așteptați numai, zice Domnul, până în ziua când Mă voi scula la pradă: căci am hotărât să strâng neamurile, să adun împărățiile, ca să-Mi vărs urgia peste ele, toată aprinderea mâniei Mele; căci toată țara va fi mistuită de focul geloziei Mele."

" Când au ajuns la aria lui Chidon, Uza a întins mâna să apuce chivotul, pentru că boii erau să-l răstoarne.
10 Domnul S-a aprins de mânie împotriva lui Uza, și Domnul l-a lovit, pentru că întinsese mâna pe chivot. Uza a murit acolo înaintea lui Dumnezeu. "

"Domnul, de la dreapta Ta, zdrobește pe împărați în ziua mâniei Lui.
6 El face dreptate printre neamuri: totul este plin de trupuri moarte; El zdrobește capete pe toată întinderea țării. "

"Să n-adăugați nimic la cele ce vă poruncesc eu, și să nu scădeți nimic din ele; ci să păziți poruncile Domnului, Dumnezeului vostru, așa cum vi le dau eu.
3 Ați văzut cu ochii voștri ce a făcut Domnul cu prilejul faptei lui Baal-Peor: Domnul, Dumnezeul tău, a nimicit din mijlocul tău pe toți aceia care se duseseră după Baal-Peor. "

Unde este Dumnezeul acela bun si iubitor de care se tot pomeneste?Eu am vazut o gramada de masacre...
Nu vreau sa supar pe nimeni ,dar asta e parerea mea.
Vreau sa stiu cum isi explica un crestin aceste nedreptati si atrocitati facute de Dumnezeu.
Vreau sa stiu de ce ?De ce un Dumnezeu atotiubtor si atutputernic a facut asa ceva in VT?

Astept parerile voastre.
Bine ai venit pe forum

Raspunsul este foarte simplu
Toate suferintele,"nedreptatile" de care zici tu si atrocitatile care se petrec in lume sunt consecinta pacatului,sunt consecinta indepartarii omului de Dumnezeu
Pentru ca omul a ales sa traiasca independent de Dumnezeu,oamenii au ales sa traiasca dupa bunul lor plac si sa conduca lumea dupa stupida lor stiinta si nu dupa stiinta lui Dumnezeu,e ca si cum I-ar fi zis lui Dumnezeu: "Nu te recunoastem ca stapan al acestei lumi,nu vrem sa te respectam,lasa-ne de capul nostru sa facem ce vrem noi si sa conducem lumea cum vrei noi,nu cum vrei tu Dumnezeule"
Asta s-a si intamplat si iata de ce sunt atatea suferinte in lume.Cred ca ti-am raspuns la intrebare

Pacatul a deschis usa diavolului care este acum stapanul acestui veac,stapanul acestui pamant pe care traim
Si sa nu uitam Dumnezeu la inceput a creat totul perfect,dar neascultarea omului a distrus toate
Prin pacatul Evei si a lui Adam a inceput sa se strice lumea,pacatul are un efect de domino,un pacat aduce altul si apoi altul si tot asa pana se creaza un haos de nedescris

Last edited by somasema; 08.12.2009 at 21:26:20.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.12.2009, 21:51:06
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Order66 Vezi mesajul
Salutare tuturor,am si eu o intrebare despre Vechiul Testament.
Vreau sa mentionez ca sunt agnostic si ca am o atitudine mai critica la adresa religiilor.

Nu am citit toata Biblia,dar am gasit niste citate evil in VT,ca de exemplu:

"Căci, cine păzește toată Legea, și greșește într-o singură poruncă, se face vinovat de toate. "
Nu te poti face vinovat de toate greselile daca ai facut doar o greseala.Asta e o nedreptate ,dupa parerea mea.
"Voi trimite împotriva voastră nu numai foametea, ci și fiarele sălbatice, care vă vor lăsa fără copii. Ciuma și vărsarea de sânge vor trece prin mijlocul tău: voi aduce peste tine și sabia. Eu, Domnul, vorbesc."


"Am nimicit neamuri, le-am dărâmat turnurile, le-am pustiit ulițele și nu mai trece nimeni pe ele! Cetățile lor sunt pustiite, nu mai au nici un om în ele, și nimeni nu mai locuiește în ele!
8 "De aceea așteptați numai, zice Domnul, până în ziua când Mă voi scula la pradă: căci am hotărât să strâng neamurile, să adun împărățiile, ca să-Mi vărs urgia peste ele, toată aprinderea mâniei Mele; căci toată țara va fi mistuită de focul geloziei Mele."

" Când au ajuns la aria lui Chidon, Uza a întins mâna să apuce chivotul, pentru că boii erau să-l răstoarne.
10 Domnul S-a aprins de mânie împotriva lui Uza, și Domnul l-a lovit, pentru că întinsese mâna pe chivot. Uza a murit acolo înaintea lui Dumnezeu. "

"Domnul, de la dreapta Ta, zdrobește pe împărați în ziua mâniei Lui.
6 El face dreptate printre neamuri: totul este plin de trupuri moarte; El zdrobește capete pe toată întinderea țării. "

"Să n-adăugați nimic la cele ce vă poruncesc eu, și să nu scădeți nimic din ele; ci să păziți poruncile Domnului, Dumnezeului vostru, așa cum vi le dau eu.
3 Ați văzut cu ochii voștri ce a făcut Domnul cu prilejul faptei lui Baal-Peor: Domnul, Dumnezeul tău, a nimicit din mijlocul tău pe toți aceia care se duseseră după Baal-Peor. "

Unde este Dumnezeul acela bun si iubitor de care se tot pomeneste?Eu am vazut o gramada de masacre...
Nu vreau sa supar pe nimeni ,dar asta e parerea mea.
Vreau sa stiu cum isi explica un crestin aceste nedreptati si atrocitati facute de Dumnezeu.
Vreau sa stiu de ce ?De ce un Dumnezeu atotiubtor si atutputernic a facut asa ceva in VT?

Astept parerile voastre.
Bine ai venit Order66.
E bine ca te-ai oprit la doi de 6. daca mai puneai unul intram la idei.
Sa-ti raspund la intrebare. In completare la raspunsul dat de somasema.
In VT Dumnezeu e prezentat mai aspru. Ca sa iasa in evidenta Dreptatea
Sa. Iubirea, Milostenia si Bunatatea Sa le gasesti din belsug in NT. Omul
pacatos trebuie intai atentionat de greselile sale si in masura in care se
schimba sau macar sa aibe doar intentia, el e ajutat imediat cu dragoste.
Cei din acele timpuri nu numai ca nu doreau sa se schimbe, dar si lepadau
pe Creatorul lor, Il blasfemiau prin adorarea altor idoli si faceau vointa celui
rau, potrivnicul Lui Dumnezeu.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.12.2009, 11:56:04
Order66 Order66 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.12.2009
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
Pentru ca omul a ales sa traiasca independent de Dumnezeu,
De ce vorbesti despre om la modul general?Sunt o gramada de credinciosi adevarati.
Citat:
amenii au ales sa traiasca dupa bunul lor plac si sa conduca lumea dupa stupida lor stiinta
Eu te intreb,calculatorul dupa care scrii tu,dupa ce stiinta a fost facut?
Medicamentele pe care le iei cand esti bolnav,dupa ce stiinta au fost facute?
Masina pe care o conduci(am presupus ca ai o masina),dupa care stiinta a fost facuta?

Ma irita ingrozitor de mult afirmatia ta.Un om ca tine are posibilitatea sa inconjoare globul in 24 de ore,are posibilitatea sa comunice cu alti oameni de pe Pamant la mii de KM distanta prin intermediul telefonului,cu un delay foarte foarte mic,sau prin intermediul calculatorului,are un acoperis deasupra capului....
Pe scurt:de ce insulti stiinta asta care a facut atata bine lumii?Nu uita ca datorita stiintei s-a dublat speranta de viata si s-au facut alte lucruri minunate...
Si apropo,sunt oameni care nu traiesc dupa bunul lor plac si care au ales sa fie credinciosi la extrem,care nu tolereaza sexul,petrecerile si alte chestii d'astea.Asa ca nu mai generaliza.
Citat:
Asta s-a si intamplat si iata de ce sunt atatea suferinte in lume.Cred ca ti-am raspuns la intrebare
Deci,daca nu il urmezi pe Dumnezeu,el se departeaza de tine si daca patesti ceva rau,nu-i mai pasa de tine?

Nu,nu mi-ai raspuns la intrebare.Vreau sa stiu de ce Dumnezeu a facut El Insusi atatea masacre in VT?apropo,nu zic ca nu exista pasaje in VT si NT in care se arata iubirea lui Dumnezeu.Eu cred ca un zeu atotputernit,atotiubitor si atotstiutor nu ar fi apelat la violenta ca sa restabileasca ordinea.Dupa parerea mea,ar fi facut ceva extraordinar.

Citat:
E bine ca te-ai oprit la doi de 6. daca mai puneai unul intram la idei.
Si ce,daca erau 3 de 6,eram posedat,nu?:)
UIte,mie imi place numarul 666.Asta inseamna ca sunt satanist?Aparentele inseala,sa stii :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.12.2009, 13:45:05
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Ce sa intimplat pe pamint e datorita omului nu LUI DUMNEZEU.
Parasirea DIVINITATII a cauzat aceste distrugeri pentru ca neam alaturat entitatilor rele (satan) prin faptele noastre iar distrugerea care a urmt a fost datorita faptului ca printre acei oameni decazuti mai erau si unii buni ,iar DUMNEZEU nu vroia pierderea lor ci indreptarea (moartea nu reprezinta nimic pentru DUMNEZEU e doar o trecere din lumea fizica in cea spirituala).In biblie este aratat ca DUMNEZEU distruge pe oamni pentru ca nimic nu se face fara voia LUI,dar nu DUMNEZEU insusi a distrus pe oameni ci entitatile care au fost trimese.Iubirea DIVIANA nu poate fi inteleasa de oameni daca nu ne ridicam la o constiinta cu mult mai inalta de cit cea umana asa ca parerea noastra e subiectiva si asta e gresita.

Ai dreptate stiinta a facut foarte multe lucruri bune in plan fizic dar din punct de vedere spiritual a fost doar o risipa de spirit si suflet.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.12.2009, 14:58:18
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

@Order66, in privinta numelui tau nu mi-as face griji sau preconceptii, anuntand ca sunt un om deschis (cel putin asa cred). Insa, orice societate are regulile ei, iar daca tu vrei sa faci parte din comuniune, trebuie sa te supui regulile si legile lor, sa fii unul de-al (ma refer la savarsirea de unele lucruri) etc etc. Acest forum e crestin, exista o anumita regula de politete, iar faptul ca ai ales un nume cu aluzie la noua ordine mondiala si la numarul fiarei (asa mi se pare mie la prima vedere, deci nu pot fi blamat daca nu am dreptate), cu scopul de a soca, irita, a te desparti de ceilalti, sau in fine, orice alt scop, chiar si de a te fi denumit neintentionat, fara un scop precis, asta mi se pare o usoara ofensa adusa utilizatorilor. Daca ti-ai fi pus numele acesta pe alt gen de forum, sau intr-un joc online, sau mi te-ai recomanda pe strada, nu as avea nimic impotriva. Gata cu prostiile. Uita tot ce ti-am zis pana acum, pentru ca nu as vrea sa te simti prost, intolerat sau marginalizat, asa ca iti urez BUN VENIT! Numele a fost decizia ta, ti-o respect, la fel cu sinceritatea si toleranta politicoasa de care ai dat dovada in primul post.

In primul rand, nu eu o sa iti raspund la probleme ce le-ai pus. Ai venit cam brutal pe forum cu aceste probleme, in fata unor useri care, in esenta, sunt aici pentru a-si exprima parerea, polemiza, schimba informatii. Iti spus de la inceput sa nu fi deziluzionat ca nu vei primi un raspuns concret si exhaustiv. Eu, cu micul meu ajutor, te voi indruma catre o carte pe care sper ca o vei gasi pe DC, daca nu reusesc sa o atasez aici. Se numeste Bacchiocchi Samuele - Violenta in Coran si in Biblie.

Ideea generala ce se desprinde din carte este urmatoarea: au fost violente, razboaie, etc dar acestea au fost ca pedeapsa divina a acelor popoare. Daca citesti bine Biblia, o sa observi cum se spune subtil despre pacatele acelor popoare, si ca aceasta este cauza pedepsirii lor. Dumnezeu e Bunul Absolut; dar in acelasi timp, e si drept si corect.

Ok. In rest, numai bine!
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.12.2009, 20:06:06
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Order66 Vezi mesajul

Si ce,daca erau 3 de 6,eram posedat,nu?:)
UIte,mie imi place numarul 666.Asta inseamna ca sunt satanist?Aparentele inseala,sa stii :)
Si mie :).E doar un numar ca oricare altu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.12.2009, 08:31:06
Dex53 Dex53 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.01.2009
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Sa-ti raspund la intrebare. In completare la raspunsul dat de somasema.
In VT Dumnezeu e prezentat mai aspru. Ca sa iasa in evidenta Dreptatea
Sa. Iubirea, Milostenia si Bunatatea Sa le gasesti din belsug in NT. Omul
pacatos trebuie intai atentionat de greselile sale si in masura in care se
schimba sau macar sa aibe doar intentia, el e ajutat imediat cu dragoste.
Cei din acele timpuri nu numai ca nu doreau sa se schimbe, dar si lepadau
pe Creatorul lor, Il blasfemiau prin adorarea altor idoli si faceau vointa celui
rau, potrivnicul Lui Dumnezeu.
aha. sunteti incredibili....deci Yahve se poarta ca un dement sangeros care sfarteca mii de oameni per pagina de poveste; macelareste fara discriminare femei insarcinate, batrani si copii, nu numai ca tolereaza, dar mai si incurajeaza sclavia, discrimineaza femeia, ineaca in sange popoare intregi, cere sacrificii umane precum si alti zei imaginari din aceiasi perioada si totusi e plin de iubire si milostenie.

daca Iisus este atat de altruist si drept de ce nu-si critica tatal. sa-i zica: Tata nu mai macelari atatia oameni! sau poate ii zice dar este trimis in camera lui :)

ar fi ok sa existe o "Protectie a copilului divina". la cate crime a facut impotriva propiilor copii, Yahve ar fi fost de mult decazut din drepturile parintesti.
__________________
Mark Twain - "It ain't those parts of the Bible that I can't understand that bother me, it is the parts that I do understand."

Stephen F.Roberts - "I contend we are both atheists, I just believe in one fewer god than you do. When you understand why you dismiss all the other possible gods, you will understand why I dismiss yours."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.12.2009, 10:54:17
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Konijiro, tu ai citit Vechiul Testament in intregime?
Da. De ceva vreme, nu recent. Biblia e cartea care mi-a deschis drumul spre ateism. Ironic, nu?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.12.2009, 11:09:36
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Uitate tu dupa virgula desteptule asta faceti voi materialisti va uitati dupa virgule.Sint curios ce fel de om esti in viata de zi cu zi si citi oameni ai dezamagit prin atitudinea ta.Daca nu crezi nu te obliga nimeni sa faci asta e viata ta insa asta nu inseamna ca alti oameni nu au vazut ceea ce tu cu stiinta nu ati descoperit.Pina stiinta ta nu o sa descopere tu nu ar trebui sa spui nimic pentru ca ai fi in nestiinta de cauza .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parerea mea... iustin10 Generalitati 22 20.09.2010 11:18:01
parerea mea luciamanta Despre Biserica Ortodoxa in general 13 26.06.2010 22:52:17
parerea dumneavoastra Anamaria_anca Generalitati 12 11.03.2010 18:57:39
PAREREA VOASTRA ! cristiboss56 Botezul 51 20.08.2008 16:51:03
spuneti-va parerea alexa.oni Generalitati 12 06.01.2008 15:40:38