Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.03.2010, 18:47:47
valiy_ilie valiy_ilie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2010
Mesaje: 3
Implicit Candela

Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva sa ma invete cum sa confectionez o candela. Unde locuiesc eu e greu sa gasesc o biserica ortodoxa ,ca sa nu mai vorbesc de un loc de unde pot cumpara o candela.
Cum trebuie confectionat plutitorul, fitilul, din ce materiale, ce fel de ulei etc.. fara a exista pericolul sa se aprinda.
Va multumesc de ajutor si Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.03.2010, 19:41:03
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Eu zic ca poti folosi un pahar obisnuit fara picior si mai mic putin, ca punte poti taia un capac de borcan si fitil putina vata. Functioneaza in situatii de criza...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.03.2010, 20:21:01
valiy_ilie valiy_ilie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2010
Mesaje: 3
Implicit

Multumesc de sfat. Am sa incerc asa cum spui.
Toate cele bune
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.03.2010, 20:53:03
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Multumesc, la fel! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.03.2010, 21:09:06
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

1.Un pahar de sticla groasa
2.Ulei de orice tip
3.Un fitil (O bucata de hartie taiata si rasucita imbibata in ulei si pusa la uscat sau o sfoara atinsa de ulei)
4.O bucata de pluta sau un dop de la vin taiat rotund,cu o gaura in mijloc unde sa intre fitilul
5.O iconita care sa o pui in fata candelei
Uleiul se pune in pahar,fitilul in plutitor(ai grija sa fie potrivit focul si fitilu sa nu fie nici prea sus nici prea jos) apoi se pune in pahar si se aprinde

Asta este tot,Dumnezeu sa te ajute !

Daca doresti cu adevarat o candela iti pot trimite eu una gratis in orice tara doar sa zici adresa si un nr de contact printr-un mesaj privat
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.03.2010, 21:22:12
valiy_ilie valiy_ilie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2010
Mesaje: 3
Implicit

Multumesc de sfaturi
Cred ca am reusit. Am confectionat una cu fata mea care m-a ajutat.
Am gasit pahar gros din sticla, partea metalica de la lumanarelele parfumate, din aluminiu , am taiat-o si i-am lasat niste urechiuse de le-am rasucit sub pluta, doua discuri din pluta de vreo 2 mm fiecare de la un "coaster" de se pun sub pahare la masa si fitil mi-a dat un vecin. E de la o biserica greceasca. Mic, rosu , din bumbac si cerat.
A mers ca pe roate si arde minunat. Cum sa nu merga. Cand vede Dumnezeu ca faci ceva sa tii lumina credintei aprinsa, asa cum poate fiecare, pune si el umarul.
Multumesc ca v-ati pierdut timpul cu pacatosi ca mine.
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.03.2010, 21:23:52
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valiy_ilie Vezi mesajul
E de la o biserica greceasca.
deci ai o biserica greceasca pe aproape?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.03.2010, 21:27:19
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valiy_ilie Vezi mesajul
Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva sa ma invete cum sa confectionez o candela. Unde locuiesc eu e greu sa gasesc o biserica ortodoxa ,ca sa nu mai vorbesc de un loc de unde pot cumpara o candela.
Cum trebuie confectionat plutitorul, fitilul, din ce materiale, ce fel de ulei etc.. fara a exista pericolul sa se aprinda.
Va multumesc de ajutor si Doamne ajuta.
doamne ajuta! as fi bucuros daca sfatul meu iti va ajuta la mine a mers cand am avut nevoie de candela. inafara de pahar cauti un dop de pluta de preferabil de la o sticla de sampanie din zona care este mai gros tai o "feliuta" de vreo 8mm perfect dreapta ca altfel se va rasturna si acoperi acest plutitor deasupra cu o tablita de la o cutie de bere ca sa nu ia foc tablita sa fie decupata dupa forma plutitorului, iar dupa faci o gaura in centrul acestui plutitor si la tablita nu intr-o parte ca altfel se va rasturna iar daca nu ai fitil de candela ii pui vata sau ceva de bumbac nu uita sa pui ulei si sa imbibi si fitilul.DUMNEZEU SA ITI AJUTE
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.04.2010, 22:49:09
adimirea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vă mulțumesc, am reușit și eu să improvizez o "candelă", cu indicațiile de aici, cum a spus Ionuț Ștefan.

Hristos a Înviat!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.05.2010, 19:59:09
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Astazi am pus punti noi la doua dintre candelele mele, cu gandul de a le folosi intermitent. Dupa-amiaza am observat ca, la ambele candele a inceput sa se prelinga uleiul pe marginea puntilor (ceea ce nu mi s-a mai intamplat niciodata pana acum), insa numai prin partea dreapta, fara insa a cadea sau macar a picura de pe suportul unde se afla candela si icoana. Stergand uleiul prelins, mi-am amintit ca este sfintit de rugaciunile care se fac in fata icoanei si l-am folosit la glezna umflata si dureroasa. Durerea a disparut iar gezna incepe sa-si revina si deja nu-mi mai creeaza probleme!

Last edited by carmina; 16.05.2010 at 20:02:07.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Candela icamilin Despre Biserica Ortodoxa in general 84 13.07.2017 01:39:17
candela! cdiasimi Generalitati 6 05.04.2016 23:21:24
Candela sau lumanarea ana ana Slujba inmormantarii 7 28.04.2011 20:56:27
candela tudorcaty Stiri, actualitati, anunturi 6 19.02.2010 20:59:02
A arde in candela Mara2009 Vrajitoria 2 25.12.2009 22:07:03