Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.03.2010, 18:03:37
Mada1ina Mada1ina is offline
 
Data înregistrării: 22.03.2010
Locație: italia-roma
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit Intrebare

Se inchina copilul nebotezat ortodox in biserica (baietelul in altar)? urgent multumesc anticipat
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.03.2010, 22:13:32
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

nu se inmormanteaza un copil nebotezat in cimitir alaturi de credinciosi si nici nu i se face slujba de inmormantare...el este ingropat la marginea cimitirului...nu ai voie sa duci baiatul in altar sau sa-l impartasesti decat dupa botez
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.03.2010, 23:22:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Chestia cu inmormantatul sunt reguli depasite, acum cimitirul se considera un loc public/comunitar, stiu cazuri in care nu erau ortodocsi si totusi n-au fost ingropati la marginea cimitirului, fiecare unde isi are locul de veci cumparat, ba unii chiar ultracentral ca sunt ortodocsi sau nu, nu ii intreaba nimeni cand le ia banii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.03.2010, 23:55:14
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chestia cu inmormantatul sunt reguli depasite, acum cimitirul se considera un loc public/comunitar, stiu cazuri in care nu erau ortodocsi si totusi n-au fost ingropati la marginea cimitirului, fiecare unde isi are locul de veci cumparat, ba unii chiar ultracentral ca sunt ortodocsi sau nu, nu ii intreaba nimeni cand le ia banii.
Dar constituie problemele de spatiu sau cele ce tin de vulnerabilitatea unora in fata banului o scuza, o dispensa pentru a inmormanta pe cei nebotezati laolalta cu cei botezati? Crestineste cum e normal?
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.03.2010, 00:07:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Crestineste cum e normal?
Asta, da, e o întrebare grea. Mai grea decât pare.
Pe de o parte, nu există nici un motiv teologic serios de a nu îngropa pe necreștini alături de creștini. Faptul că un cimitir e un loc consacrat nu înseamnă că ar putea fi profanat de prezența necreștinilor. Cei care au murit în stare de grație și vor învia cu trupul, vor face astfel chiar dacă lângă ei sunt trupurile unora care vor învia spre osândă, după cum noi credem că martirii lui Cristos aflați în gropi comune cu criminalii de drept comun vor învia spre glorie.

Pe de altă parte, înmormântarea necreștinilor în cimitir în linie cu creștinii ar putea fi motiv de scandal public. În plus, în aceste vremuri în care creștinii înșiși sunt înclinați să relativizeze credința asupra caracterului salvific al Sf Botez, această alăturare ar putea fi încă un prilej de sminteală de la credință.

În concluzie, cred că este rolul Bisericii ca, în baza judecății ei prudente, să emită reguli de ghidare pentru asemenea situații.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.03.2010, 14:04:29
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

se inmormanteaza oriunde dar nu pot avea parte de o inmormantare ortodoxa decat daca sunt botezati!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.03.2010, 16:39:55
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mada1ina Vezi mesajul
Se inchina copilul nebotezat ortodox in biserica (baietelul in altar)? urgent multumesc anticipat
Vad ca la greci se aduc copii de 40 de zile in biserica ii inchina parintele la icoane fie baiat or fata nu ii baga in altar numai baietii dupa botez, macar ca am vazut o data un preot grec ortodox a intrat in altar cu o fetita va dati seama cum a fost reactia celor din biserica. Pentru cei morti in caz de urgenta eu zic ca e mai bine sa suni duhovinicul sau orice preot.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!

Last edited by Hartford; 23.03.2010 at 17:40:56.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.03.2010, 08:28:32
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

uhm, eu nu inteleg o treaba. si va rog sa-mi explicati si mie :|
daca se intampla ca un prunc nebotezat sa moara si nu au avut parintii/familia respectivului cum sa-l boteze asa cum se cere la ortodoxi (la 40 de zile de la nastere) din diferite motive (si sa le luam pe cea mai grava: banii -pt ca in ziua de azi majoritatea daca nu chiar toti preotii nu boteaza si nu fac nimic daca nu ai banul si asta am vazut-o cu ochii mei).
ce vina are acel copil sau parintii? :| adica, parintii vroiau sa-l boteze si poate nici nu aveau de unde sa stie ca propriul copil va muri (ca se poate intampla in ziua de azi sa fie neglijenta medicului -cum a fost cazul de la galati- sau mai stiu eu) nebotezat.
si de ce sa-l inmormanteze fara sa-i faca o slujba sau sa-l ingroape la marginea cimitirului? mi se pare o prostie si o nedreptate sa se faca asta unui prunc care nu a trait decat cateva zile in lumea asta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.03.2010, 08:37:45
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

De ce prostie și nedreptate ? Este vorba de slujba creștină și de cimitir creștin. Dacă sunteți de părere, însă, că și necreștinilor trebuie să li se acorde funeralii creștine, atunci, da, devine normal ca și copiii nebotezați să fie înmormântați ca niște creștini.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.03.2010, 09:17:03
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

ce vina are pruncul mort nebotezat? :|
eu la asta ma refer. are vreo vina ca a murit devreme si nu a apucat sa fie botezat?
are vreo vina ca parintii nu si-au permis sa-l boteze cand a trebuit?
sau au fost si cazuri cand a murit inainte de cele 40 de zile (ca asa scrie: il botezi dupa 40 de zile de la nastere). daca moare pana in 40 de zile, de ce nu e inmormantat crestineste? :|
eu asta nu inteleg.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla cu sufletul nebotezat? serb_crina Generalitati 25 20.01.2013 20:06:31
Ea ortodoxa - el nebotezat in nici un fel tinutza Nunta 13 26.09.2011 23:19:57
baietelul meu a murit nebotezat adri-ionela Botezul 52 11.02.2011 18:38:11
Nebotezat si necununati roman2010 Generalitati 14 15.01.2011 23:01:29
Cine nu poate fi inmormantat costel Generalitati 8 03.04.2009 10:58:06