Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #711  
Vechi 19.10.2012, 10:44:59
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
... cum putem noi ajuta in lupta cu demonul ateist, cu demonul ignorantei duhovnicesti, intelectuale...
Din punct de vedere filozofic, stiintific, consider elocventa metodologia folosita de Socrate... modelul acestuia fiind urmat de sfiintii ortodocsi, ajutati de harului Duhului Sfant intru Hirstos Iisus in Sfanta Biserica.

Socrate cunostea partial Logos-ul, insa L-a iubit cu toata puterea lui (psiho-somatica, intelectuala, afectiva...) mergand chiar pana la moarte pentru Adevar... si toata viata lui a indemnat si a contribuit la zdrobirea ignorantei, a viciilor, a patimilor, a minciunii... a nestiintei si neintelepciunii.

Viata lui Socrate
http://www.crestinortodox.ro/religie...ate-71703.html

Din punct de vedere filocalic, patristic, duhovnicesc, slava Domnului avem nenumarate exemple (metodologie, modele...): Sfantul Luca al Crimeii, Sfantul Simenon Noul Teolog, Sfantul Serafim de Sarov, Sfantul Ioan Damaschin...

Doamne ajuta. Mila, harul, dragostea, pacea Domnului Iisus Hirstos sa fie cu noi cu toti. Maica Domnului, Sfintii Ingeri dreptslavitori ai Sfintei Treimi, Sfintii lui Hrstos Iisus sa ne aiba in paza spre mantuirea noastra spre slava lui Hristos Iisus si a Sfintei Sale Biserici.

P.S. Pentru cei interesati (inclusiv) de Socrate, va rog sa fiti atenti sa nu confundati "daimon" cu demon. Daimon in mitologia elena erau ingeri (spirite) bune si nu are conotatii peiorative (asa cum in crestinsim demonul este o denumire exclsiva pentru ingeri cazuti).
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
  #712  
Vechi 19.10.2012, 23:03:29
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul

P.S. Pentru cei interesati (inclusiv) de Socrate, va rog sa fiti atenti sa nu confundati "daimon" cu demon. Daimon in mitologia elena erau ingeri (spirite) bune si nu are conotatii peiorative (asa cum in crestinsim demonul este o denumire exclsiva pentru ingeri cazuti).
Intr-adevar... Si gasesc acum un exemplu: poetul Nichita, Dumnezeu sa il odihneasca in pace!
Poetul Nichita Stanescu, considerat de toti cunoscutii sai drept un "patriarh", un inger de om, bunatate de nespus, a scris multe poeme in care apare "daimonul".
Rauvoitorii insa, desigur, s-au grabit sa il vada posedat de demoni. Dumnezeu sa ii ierte si sa ne miluiasca si pe noi, mereu corigentii la purtare...
  #713  
Vechi 19.10.2012, 23:35:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Adevarat !

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Intr-adevar... Si gasesc acum un exemplu: poetul Nichita, Dumnezeu sa il odihneasca in pace!
Poetul Nichita Stanescu, considerat de toti cunoscutii sai drept un "patriarh", un inger de om, bunatate de nespus, a scris multe poeme in care apare "daimonul".
Rauvoitorii insa, desigur, s-au grabit sa il vada posedat de demoni. Dumnezeu sa ii ierte si sa ne miluiasca si pe noi, mereu corigentii la purtare...
Dumezeu sa-l ierte si sa -i ierte pe toti cei care judeca cu minte stramba !
La cati ani se naste un poet ca Nichita . . . ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #714  
Vechi 19.10.2012, 23:40:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit "Adevar" sau minciuna ? . . .

"Creativitatea, strâns legată de bolile psihice. Scriitorii sunt cei mai expuși riscului de a suferi de afecțiuni mintale"

vezi articolul in HTML5


Creativitatea este însoțită, de multe ori, de o boală mintală și scriitorii sunt cei mai expuși pericolului de a căpăta o afecțiune psihică, arată un studiu citat de BBC News.

Scriitorii sunt cei mai expuși unor afecțiuni precum anxietatea, tulburările bipolare, schizofrenia, depresia și dependența de droguri sau alcool, au demonstrat cercetătorii suedezi de la Institutul Karolinska. Riscul de a suferi de afecțiuni psihice este două ori mai mare în cazul scriitorilor decât în cazul altor categorii de persoane.

Dansatorii și fotografii sunt și ei expuși riscului de suferi de tulburări bipolare.

„Este important să nu-i „romanțăm” pe cei care au probleme psihice care, de multe ori, sunt prezentați precum genii creative. Una din patru persoane a fost diagnosticată cu o problemă psihică în acest an”, a declarat profesorul Simon Kyaga.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #715  
Vechi 20.10.2012, 00:03:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Nichita : cateva vorbe . . .

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Intr-adevar... Si gasesc acum un exemplu: poetul Nichita, Dumnezeu sa il odihneasca in pace!
Poetul Nichita Stanescu, considerat de toti cunoscutii sai drept un "patriarh", un inger de om, bunatate de nespus, a scris multe poeme in care apare "daimonul".
Rauvoitorii insa, desigur, s-au grabit sa il vada posedat de demoni. Dumnezeu sa ii ierte si sa ne miluiasca si pe noi, mereu corigentii la purtare...
"Cinstea nu este o vocatie, cinstea este o optiune."

" A iubi, inseamna a suferi! dar cum multi se tem de suferinta,putini stiu sa iubeasca! "

" Amintirea intamplarilor mele vine din viitor, nu din trecut. "

" Prietenii mei nu sunt multi, dar sunt nenumarati. "

" Cuvintele sunt umbra de aur în conștiință a materiei."
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #716  
Vechi 20.10.2012, 00:24:45
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
"Cinstea nu este o vocatie, cinstea este o optiune."

" A iubi, inseamna a suferi! dar cum multi se tem de suferinta,putini stiu sa iubeasca! "

" Amintirea intamplarilor mele vine din viitor, nu din trecut. "

" Prietenii mei nu sunt multi, dar sunt nenumarati. "

" Cuvintele sunt umbra de aur în conștiință a materiei."
Frumoase cuvinte, intr-adevar!
Desi imi pare ca nu sunt chiar ... necuvinte...
  #717  
Vechi 20.10.2012, 00:26:31
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
[b]
Scriitorii sunt cei mai expuși unor afecțiuni
Intr-adevar!
Doar cristibosii nu sunt expusi la nimic.
Cum ar putea fi expus un cadavru vreunei intamplari din viata reala??......
  #718  
Vechi 20.10.2012, 00:27:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Frumoase cuvinte, intr-adevar!
Poezia lui este si mai frumoasa , cate odata mai greu de inteles ,dar unica in felul ei !
Dumnezeu sa-l odihneasca !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #719  
Vechi 20.10.2012, 00:30:25
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Observa, cristiboss, impreuna cu toti forumistii, ca de data asta nu sunt dispus sa mai acord credit rautatii si maimutarelii tale.

Acest forum de care te-ai servit ca de un circ nu este ce crezi tu.

Aleg sa plec de aici de pe forum in suturi, decat sa te las pe tine cu iluzia ca eu te-am iertat (facindu-ma partas la ticalosia ta).
Nu, eu NU MAI POT sa te iert.
Sa te ierte Bunul Dumnezeu, asta da, iti doresc din tot sufletul meu de pacatos. Eu, insa, cunoscindu-te de acum, trag nadejdea sa nu ne mai intalnim, nici macar in iad!

P.S. Singura solutie pe care o vad, daca Adminul ne va ingadui prezenta, este sa nu mai apari niciodata langa postarile mele sau in legatura fie si indirecta cu ele.

Vezi-ti de treaba ta, iar eu imi voi vedea de a mea!
Ma dezic complet de persoana ta, inaintea lui Dumnezeu si a oamenilor.

Last edited by ioan cezar; 20.10.2012 at 00:35:16.
  #720  
Vechi 20.10.2012, 00:38:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Observa, cristiboss, impreuna cu toti forumistii, ca de data asta nu sunt dispus sa mai acord credit rautatii si maimutarelii tale.

Acest forum de care te-ai servit ca de un circ nu este ce crezi tu.

Aleg sa plec de aici de pe forum in suturi, decat sa te las pe tine cu iluzia ca eu te-am iertat (facindu-ma partas la ticalosia ta).
Nu, eu NU MAI POT sa te iert.
Sa te ierte Bunul Dumnezeu, asta da, iti doresc din tot sufletul meu de pacatos. Eu, insa, cunoscindu-te de acum, trag nadejdea sa nu ne mai intalnim, nici macar in iad!

P.S. Singura solutie pe care o vad, daca Adminul ne va ingadui prezenta, este sa nu mai apari niciodata langa postarile mele sau in legatura fie si indirecta cu ele.

Vezi-ti de treaba ta, iar eu imi voi vedea de a mea!
Ma dezic complet de persoana ta, inaintea lui Dumnezeu si a oamenilor.
Imi pare nespus de rau , dar aici se vadeste complet altceva ! Urasti mult prea mult , Ioane , iar alcoolul rau iti face , te intuneca si mai mult !
Mergi in pace omule !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Subiect închis

Tags
creatie, darwin, evolutie, habotnici, maimute



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CREATIE sau EVOLUTIE? C.tin Teologie si Stiinta 550 30.09.2017 17:36:17
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
creatie sau evolutionism? codana Generalitati 11 15.09.2010 19:10:27
Crezi in evolutie? radugherasim Teologie si Stiinta 680 07.03.2010 19:25:54
Evolutie sau involutie? silverstar Generalitati 34 17.02.2007 22:09:45