Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.02.2007, 00:02:37
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Rugati-va unii pentru altii, este o porunca divina esentiala si este mereu actualizata in Sfanta Liturghie. Parintele Ion Bria vorbeste foarte frumos despre Liturghia de dupa Liturghie, adica despre starea in care trebuie sa fim dupa ce participam la litughie.

Pentru acest post, pentru cei cu inima deschisa catre Dumnezeu si catre ceilalti, m-am gandit sa va propun sa ne rugam unii pentru altii ca Dumnezeu sa ne arate ranile sufletesti sa ne vindece sufletele.

Cei ce au nevoie de rugaciunea celorlalti, va rog sa va inscrieti in acest topic. Dumnezeu sa ne daruiasca post cu multa lumina si vindecare de toata neputinta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.02.2007, 01:37:06
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) eu ma inscriu, desi nu prea inteleg cum o sa "functioneze" topicul asta...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.02.2007, 03:31:42
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.563
Implicit

amintiti-va si de mine ca am mare nevoie de ajutor, iar eu o sa incerc sa nu va uit in rugaciunile mele.

Multumesc
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.02.2007, 12:46:42
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
:) eu ma inscriu, desi nu prea inteleg cum o sa "functioneze" topicul asta...
Rugandu-ne!

Ne pomenim dupa ID-uri?:)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.02.2007, 13:01:04
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Aici cred ca trebuie sa ne lasam numele...Iosif, Mirela, Cozia(?!) si restul...
Si poate cineva mai inspirat ne da si o "formula"...
Oricum, eu ma "inscriu": Iulia
Domne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.02.2007, 15:44:29
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De acord cu Iulia, trebuie sa ne lasam numele de botez, ca asa suntem pomeniti si la biserica. Eu nu am altul decat Mirela. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.02.2007, 17:29:17
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Si Ovidiu ar vrea sa fie pomenit, dar nu numai el ci si ai lui, desi poate cere prea mult. Sper ca va ajunge si el desi nu prea stie sa se roage si sa si fie cu capul aplecat si inima inaltzata dar regretand. Iar cuvintele chiar de la rugaciunile simple abea de le tzine minte. Crede totusi ca se va ruga si el, sau macar v-a aprinde o lumanare pentru unele personaje de pe forum amintindu-si de nick-ul lor si de mesajele care i-au prins bine la vremea respectiva, si pentru toti cei inscrishi, la "rugaciune pentru post". El ar posti cate un pic dar nu s-ar prea ruga, ii este mai greu, iar despre taierea voii sale cate un pic in toate nici n-a prea auzit, dinpacate.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.02.2007, 17:35:36
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Formula o gasim in inima noastra. Scopul acestei propuneri este de a ne ruga pentru LUMINA SI VINDECAREA SUFLETULUI.

E bine sa ne pomenim cu numele de botez, sa ne facem o lista cu toti cei ce doresc sa fie pomeniti. Una e sa spui Iosif si alta e sa spui toti de pe forum, numele are o importanta foarte mare. Si rugaciunea de comun acord are si ea mult mai multa trecere.

Deja avem cativa pe pomelinic.

Doamne ajuta, multumesc pentru deschiderea inimii catre Dumnezeu si catre oameni.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.02.2007, 21:02:27
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Rugati-va si pentru robul lui Dumnezeu Stefan sa reuseasca in lupta cu patimile...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.02.2007, 21:56:23
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Si Elena ar dori sa fie pe pomelnic (la vii!!!). Multumesc, multumesc! Maria si Matei sunt bolnavi, Iulian este in calatorie si multi studenti sunt in perioada de examene. Poate va ganditi si la ei. E intr-adevar important sa pomenim pe nume. Imi povestea un prieten de un parinte traitor de la Athos, care fiind in calatorie era foarte obosit ca sa-i mai pomeneasca pe toti. Si a zis "Doamne, pomeneste-i si pe toti cei ale caror nume sunt in valiza!" Si a avut un vis in noaptea respectiva spunandu-i ca fiecare om este o entitate si trebuie sa ne amintim de fiecare separat. Asa ca n-a mai repetat varianta cu valiza. Eu am un pomelnic cu cei vii si cu cei adormiti si incerc sa-i pomenesc cand ma rog. E minunat, parca te duci in vizita pe la toti. Voi cum faceti? Poate ii spuneti din memorie, ca aveti memoria mai buna...dar eu sunt tot tributara hartiei.

Sa nu uitam de Canonul Sf. Andrei Criteanul care se citeste in primele 4 zile din post si apoi in joia din saptamana a 5-a. E minunat!

Elena

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
mancare de post pentru bufet ioana.ctin Generalitati 10 26.04.2022 14:56:58
Post si Rugaciune - Parintele Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 29.11.2010 21:16:43
Pentru post laura_84 Generalitati 24 14.07.2010 09:20:20
Rugaciune care se citeste in fiecare post alina8023 Intrebari utilizatori 0 08.03.2010 01:03:53
Sfaturi pentru post Juli Pocainta 2 21.02.2007 13:14:57