Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 15.09.2022, 19:45:30
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Aolo,sunt agramat,sectar și multe altele...Mai bine tac sa nu fiu și bannat:))

Hai, seară frumoasă!
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 15.09.2022, 19:50:56
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Vad ca se apara in draci sfanta Biserica Ortodoxa in intregime inclusiv de institutia si sistemul ei lumesc.

Nu-i rau asta. Problema e caderea in judecarea aproapelui. Stiati ca avem porunca sa iubim pe aproapele nostru mai ales daca e vrajmasul nostru si sa-l aducem pe calea cea buna prin exemplul personal si in caz exceptional mustrandu-l... cu duhul blandetii?

Daca-l faci pe aproapele tau satana, eretic, sectant, pagan, pacatos, fatarnic, rau, prost, nebun sau il blestemi, il anatemizezi, il dai la dracu sau il hulesti injurandu-l va dati seama ca cine face asa ceva pe el insusi se judeca si se da la dracu?

Anateme sa fie cei ce nu-L iubesc pe Hristos-Cuvantul dar si cei ce nu-L cred. Asa este scris. Deci cine se simte cu musca pe caciula sa mearga sa-si faca temele caci ”Mila voiesc si nu jertfe”. Oricum nu Domnul le-a cerut ci Cain le-a adus si fratele sau Abel l-a urmat. Dar pentru ca Domnul a cautat la jertfa lui Abel, lui Cain nu i-a convenit si s-a suparat. Nu s-a linistit pana nu l-a exclus pe Abel de peste tot si dupa aia i-a fost mai rau ca inainte și a zis Domnul: „Ce ai făcut? Glasul sângelui fratelui tău strigă către Mine din pământ. Și acum ești blestemat de pământul care și-a deschis gura sa, ca să primească sângele fratelui tău din mâna ta. Când vei lucra pământul, acesta nu-și va mai da roadele sale ție; zbuciumat și fugar vei fi tu pe pământ”.

Asa ca nu va mai cainiti laudandu-va mereu ca aparati ortodoxia de oameni lumesti caci toti oamenii sunt chemati sa mearga spre CER pe Calea Ortodoxa. Voi aparati Calea Ortodoxa de oamenii care vor sa mearga pe ea? Nici voi nu mergeti pe ea si nici pe altii nu-i lasati sa mearga?

Deci mai exact, ce anume aparati si de cine anume?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 15.09.2022 at 19:54:21.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 15.09.2022, 19:53:51
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Topicul se intitulează Căderea creștinismului instituționalizat (1)
Premeditat v-a urma partea (2)
Sau mai multe.
Deci lucrare mare,nu gluma.

Dar inițiatorul tot nu ne-a spus cum face,ca se contrazice singur.
Pe de o parte scoate din context versetul biblic:" Unde sunt 2 sau 3 adunați în numele Meu,acolo sunt și Eu", iar apoi ne spune că el nu aparține nici unui cult.
Nu merge la nici o adunare,casa de rugăciune, nicăieri.Posibil sta singur în casa lui și citește din Biblie.
Dar unde sunt cei 2 sau 3?
Dacă are prieteni care vin la el pentru părtășie, deja e o casa de rugăciune.

Probabil așa îi vin ideile legate de căderea creștinismului tradițional.
După cum citește el Biblia. Sau împreună cu cei 2-3 frați de părtășie spirituala....

A,nu, știu! S-a inspirat din Dogmatica lui Zăgrean.
Asta este.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 15.09.2022, 20:02:04
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Topicul se intitulează Căderea creștinismului instituționalizat (1)
Premeditat v-a urma partea (2)
Sau mai multe.
Deci lucrare mare,nu gluma.

Dar inițiatorul tot nu ne-a spus cum face,ca se contrazice singur.
Pe de o parte scoate din context versetul biblic:" Unde sunt 2 sau 3 adunați în numele Meu,acolo sunt și Eu", iar apoi ne spune că el nu aparține nici unui cult.
Nu merge la nici o adunare,casa de rugăciune, nicăieri.Posibil sta singur în casa lui și citește din Biblie.
Dar unde sunt cei 2 sau 3?
Dacă are prieteni care vin la el pentru părtășie, deja e o casa de rugăciune.

Probabil așa îi vin ideile legate de căderea creștinismului tradițional.
După cum citește el Biblia. Sau împreună cu cei 2-3 frați de părtășie spirituala....

A,nu, știu! S-a inspirat din Dogmatica lui Zăgrean.
Asta este.
Noi ce suntem daca ne-am adunat aici?
Deci iata biserica! E Biserica lui Hristos daca-L iubim si-L credem, ca de adunat in numele Lui iata ca ne-am cam adunat.

Ce biserica aparati voi daca pe asta de aici o dezbinati, o distrugeti si o dezintegrati? Stiu, boala profesionala. Bogatilor nu le convine de Dumnezeu ca cica n-au bani, pestilor nu le convine ca cica n-au apa si mor de sete, pasarilor nu le convine ca cica n-au cer si-si fac turn ca sa ajunga la Cer iar oamenilor nu le convine ca cica n-au destula stiinta si asta in conditiile in care omul a jefuit in Rai pomul cunostiintei din care nu avea voie sa manance ca sa nu moara.

Pentru ce deci lucrati duhul lumii? Nu cumva ca sa parveniti? Pentru bani si slava de la lume? Sau nu cumva pentru legionul trufiei lumii, pacat caruia nu-i convine afara si dupa ce se infiltreaza inauntru se vrea aparat?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 15.09.2022 at 20:13:07.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 15.09.2022, 20:10:55
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit Mi-a placut raspunsul tau, multumesc.

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Exact asta fac protestanții și neo-protestanții.
Noi,ortodocșii nu facem asa. A explicat la Trinitas un Părinte.
Sfânta Scriptura se interpretează de către Biserica în Duhul Bisericii, în Duhul Sfant, nu după litera.
Părintele dădea următorul exemplu: un protestant ia următorul pasaj din Biblie: Iuda s-a dus și s-a spânzurat. Apoi îți dă alt pasaj din Biblie: Du-te de fa și tu asemenea.
Concluzia?
Biblia nu se interpretează personal,nu cu citate scoase din context.

De asta a fost nevoie de o autoritate eclesiala (Sfinte Sinoade la care participau sute de Sfinți Părinți, după modelul Sinoadelor Apostolice, în Duhul Sfant).
Deci totul se judeca după Biserică, după Dogma bisericii.
Accept sa domine numai Duhul Sfant, deoarece Biserica(Dogma) de multe ori este alterata de subiectivism(dovada nedemiterea purtatorului de vorbe de la BOR); la fel si sinoadele, sunt foarte "politice".
Admit ca protestantii talcuiesc dupa litera, nu in Duh.

Citat:
Punctual la ce ai întrebat tu,punctul de vedere al Bisericii este: Așa cum electricitatea circula indiferent de circuit, la fel Harul Duhului Sfant lucrează și prin cel mai păcătos preot de pe fața pământului, prin harul preoției.
Pentru păcatele sale,preotul va da socoteală in fața lui Dumnezeu.
Nu ma intereseaza de socoteala pe care preotul va da lui Dumnezeu, ci de influenta asupra oilor (sa nu devina capre!).

Curentul(Cuvantul) nu circula indiferent de circuit(preot); curentul arde firul electric sau siguranta sau poate iesi un incendiu, acolo unde nu e circuitul corect.
Stiu caz concret de nepotrivire in care aparatul electric (consumatorul final) "s-a ars". De aceea "Sf Maxim-Marturisitorul a refuzat să mai aibă comuniune cu Biserica Bizanțului, adică să se mai împărtășească cu ei din același potir." ( https://serilebiblice.ro/sfantul-max...-lui-dumnezeu/ ) chiar daca, dupa cum spui tu lucrarea Duhului Sfant e curata indiferent de pacatosenia preotului; aici pomeneam ca admit lucrarea cuantica/personalizata a Duhului Sfant, la care ai replicat (in graba) cu neoprotestantii...


Citat:
Iertare daca te deranjează cu ceva ce am scris! Nu vreau ,nu e intenția mea sa para ca sunt atotștiutor și dau altora sfaturi.
Dar prin mila lui Dumnezeu am avut disponibilitatea sa descopăr dogmatica ce se preda la teologie.
Si asa m-a ajutat Domnul,măcar la nivel teoretic sa nu mai rătăcesc de la Adevăr.
Rămâne partea cea mai grea. Sa pun în fapte teoria.
Iertare!
EU iti mutumesc pentru postare!
Iertare mie!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 15.09.2022 at 23:22:49.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 15.09.2022, 20:31:00
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Aici e un forum unde se pare ca useri de diferite confesiuni își dau cu părerea, nu Biserica.
Biserica e una, întemeiată de Domnul Hristos, la Cincizecime, prin succesiunea Harului dat Sf. Apostoli,având 7 stâlpi ,cele 7 Sinoade Ecumenice,Biserica Ortodoxă.
Ce e în afara e erezie, ruptura de Adevar.

Nu putem sa ii numim pe eretici ca fac parte din Biserica. E o erezie. Adică un neadevăr. Nu o facem din răutate.
Noi vrem sa se întoarcă la Adevar, la Biserica Ortodoxă.
Ii primim cu dragoste,cu brațele deschise.

Dar nu fraternizam cu ereticii. Cei care fac asta cad sub anatema.
Spunea Părintele Cleopa ca ereticii și sinucigașii nu se mantuiesc vreodată.
Cel mai păcătos ortodox,dacă se pocăiește,are nădejde de mântuire.
Un eretic,oricât ar fi de virtuos,a pierdut Duhul Sfant.

"Eu sunt Calea, Adevărul și Viața ". Erezia e minciună.
"Este o credință, un botez, o Biserica ". Nu sunt mai multe Biserici.

Catolicii au introdus Filioque care e erezie,neadevăr, infailibilitatea papala, imaculata concepție - erezii.
Protestanții începând cu Luther și până la neo-protestanții de azi nu au succesiune apostolica. "Bisericile" lor atât de dezbinate în mii și mii de secte,toate dupa Scriptura și Evanghelie, inclusiv Sola Scriptura,nu sunt întemeiate de Hristos, ci de oameni.
De asta se dezintegrează,se înmulțesc, dispar la nesfârșit.
Însăși Luther a spus mamei sale,care era călugăriță catolica cand l-a întrebat: Ce sa fac , copilul meu ? Sa trec la credința ta sau sa rămân în cea catolica? Și Luther i-a răspuns:"Mama, rămâi în a ta, ca rătăcirea pe care eu am creat-o nu se va termina vreodată "
Apoi i-a apărut diavolul în fața ochilor, a luat o calimara de cerneală și a lovit în el.Si azi se vede în muzeul din Germania pata de cerneală de la călimara care a aruncat-o Luther.

Ortodoxia este credința dreaptă, adevărată și are caracter catolic,universal: ii primește pe toți, păgâni, atei, eretici,sectari.

Numai cine nu vrea sa se mântuiască, nu se mântuiește.
Spune Sf. Ciprian: Fără Biserica nu există mântuire.
Deci nu la secte.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 15.09.2022, 20:56:18
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Accept sa domine numai Duhul Sfant, deoarece Biserica(Dogma) de multe ori este alterata de subiectivism(dovada nedemiterea purtatorului de vorbe de la BOR); la fel si sinoadele, sunt foarte "politice".
Admit ca protestantii talcuiesc dupa litera, nu in Duh.


Curentul(Cuvantul) nu circula indiferent de circuit(preot); curentul arde firul electric sau siguranta sau poate iesi un incendiu, acolo unde nu e circuitul corect.
Stiu caz concret de nepotrivire in care aparatul electric (consumatorul final) "s-a ars". De aceea "Sf Maxim-Marturisitorul a refuzat să mai aibă comuniune cu Biserica Bizanțului, adică să se mai împărtășească cu ei din același potir." ( https://serilebiblice.ro/sfantul-max...-lui-dumnezeu/ ) chiar daca, dupa cum spui tu lucrarea Duhului Sfant e curata indiferent de pacatosenia preotului; aici pomeneam ca admit lucrarea cuantica/personalizata a Duhului Sfant, la care ai replicat (in graba) cu neoprotestantii...
Cele 7 Sinoade Ecumenice nu au fost politice. Au fost și Sinoade politice,cum e Sinodul Tâlhăresc. Când a fost mișcarea iconoclasta a ramas atât de mult sânge vărsat.
Tocmai ca iconoclaștii au fost foarte cruzi, fără mila, au umplut străzile de sânge și erau susținuți politic.
Mulți împărați erau păgâni și ii persecutau pe creștini chiar și după Sf.Constantin cel Mare în alte teritorii.
La primul Sinod Ecumenic au venit Părinți care încă aveau urme ale torturilor. Cu toții au formulat același Crez, pe care doar noi,ortodocșii îl mai avem integral, nici catolicii nu îl au pentru ca au introdus Filioque.
La cele 7 Sinoade Sfinții Părinți au dezbătut dogmele în materie de credință și au exprimat în unanimitate:Parutu-s-a noua și Duhului Sfant. Un pastor protestant spune: După părerea mea. Adică e conștient că acolo e lucrare umana,nu harica.
Probabil știi mai multe din Istoria Bisericii Universale. Cunoști ereziile lui Arie,monofizita și asa mai departe. Toate dezbaterile și luptele.
În final a triumfat Adevărul elaborat în dogme,tocmai pentru a evita căderile în erezii, sectele protestante ale zilelor noastre.

Da,ai dreptate sa te îndoiești de lucrarea Harului atunci când Preotul a căzut în erezie. Atunci poți să nu mai faci ascultare de duhovnic. La asta se refera episodul cu Sf. Maxim Marturisitorul pe care l-ai postat.
Dar Harul lucrează. Duhul Sfant lucrează. A lucrat prin Sf.Apostol Petru,care s-a lepădat de 3 ori de Hristos și s-a pocăit. A lucrat prin Sf. Apostol Pavel, chiar dacă a prigonit înainte Biserica și ucidea pe creștini.
Deci curentul Duhului Sfant nu arde circuitul, oricât de păcătos ar fi. Pentru oi Domnul prin Preot iartă păcatele, dacă omul se căiește sincer,indiferent de pacatoșenia Preotului.
"Cărora veți ierta păcatele " nu e condiționată de starea Apostolului, Episcopului, Preotului.
Tot asa cel mai păcătos Preot poate ține pentru oile Domnului cea mai folositoare predica la sfârșitul Sf.Liturghii. Duhul Sfant lucrează în Biserica Ortodoxă indiferent de starea Episcopului, Preotului, Diaconului.
Este promisiunea făcută de Domnul.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 15.09.2022, 20:57:39
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Căderea creștinismului instituționalizat este confirmat in Scriptura, nu fizic, ci moral, tocmai legat de zilele ce vor veni maine-poimaine:

13. Și am auzit un sfânt care grăia, și un alt sfânt a zis către cel ce grăia: "Până când va dura vedenia și jertfa de fiecare zi nu se va mai aduce și un păcat al pustiirii va fi pus în loc și templul și oștirea vor fi călcate în picioare?"
14. Atunci el i-a răspuns: "Până la două mii trei sute de seri și de dimineți; după aceasta templul își va avea din nou rostul lui".(Daniel8,13-14)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #79  
Vechi 15.09.2022, 21:19:22
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Căderea creștinismului instituționalizat este confirmat in Scriptura, nu fizic, ci moral, tocmai legat de zilele ce vor veni maine-poimaine:

13. Și am auzit un sfânt care grăia, și un alt sfânt a zis către cel ce grăia: "Până când va dura vedenia și jertfa de fiecare zi nu se va mai aduce și un păcat al pustiirii va fi pus în loc și templul și oștirea vor fi călcate în picioare?"
14. Atunci el i-a răspuns: "Până la două mii trei sute de seri și de dimineți; după aceasta templul își va avea din nou rostul lui".(Daniel8,13-14)
Anumite pasaje din Vechiul Testament si Apocalipsa trebuie citite împreună cu talcuirile

Nu trebuie luate literar. Unii protestanti au profetit sfârsitul si Parusia la o anume data după calcule bazate pe versete. Până în prezent nici o data nu s-a împlinit.
Pentru ca spune Domnul clar: "Despre ceasul acela nici Fiul nu stie când va fi decât Tatăl ". Dar ne da niste semne.

E adevărat ca omenirea e în criza. De valori. Morala. De credintă. Sunt din ce în ce mai putini credinciosi. Dar cum spune un Părinte drag mie: Dragul meu, nu contează cantitatea, ci calitatea.

Noi ca si credinciosi trebuie să staruim în rugăciune, post , pocainta, spovedanie,împărtăsanie, tot ce tine în mod activ de viata Bisericii.
Sunt duminici când bisericile sunt neîncăpătoare, am văzut oameni care erau atei,atacau Biserica, deci Domnul lucrează, a întors pe multi. La o mănăstire botezul unui fost protestant. A fost ceva sublim.

Oricum pana la sfarsitul veacurilor Biserica (când spun Biserica ma refer la cea ortodoxa, institutionalizata ca să fiu clar) nu va cădea.
E promisiunea lui Dumnezeu.
Nici sufletele,nici trupurile si da, nici zidurile. Adică nici institutia, asta vreau sa spun prin ziduri.

Pentru ca Domnul a intemeiat-o si tot El o păzeste de portile iadului.
"Eu voi fi cu voi pana la sfarsitul veacurilor " - ce declaratie frumoasa de iubire din partea Lui.

Last edited by sergiu8; 15.09.2022 at 21:26:59.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 15.09.2022, 23:00:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Căderea creștinismului instituționalizat este confirmat in Scriptura, nu fizic, ci moral, tocmai legat de zilele ce vor veni maine-poimaine:

13. Și am auzit un sfânt care grăia, și un alt sfânt a zis către cel ce grăia: "Până când va dura vedenia și jertfa de fiecare zi nu se va mai aduce și un păcat al pustiirii va fi pus în loc și templul și oștirea vor fi călcate în picioare?"
14. Atunci el i-a răspuns: "Până la două mii trei sute de seri și de dimineți; după aceasta templul își va avea din nou rostul lui".(Daniel8,13-14)
1.Ce se va întâmpla cu moaștele din Biserici care sunt Sfinți Vii oricât ar râde unii și alții, crezi că le lasă Dumnezeu în mâna unor păgâni sute mii de ani dacă Biserica clădire/instituție a căzut deja ?
Mă refer la moaște atestate documentar în zone în care au stat vreo o mie de ani cum sunt moaștele Sfântului Spiridon în Corfu.

2.Încă nu au intrat femeile pe muntele Athos, nu s-a ridicat interdicția.

3. Toți care merg și se împărtășesc în Biserică, se spovedesc, se străduie să țină un echilibru se duc în van, că ce, că s-a supărat un domn pe B.O.R. că el n-a mai avut chef să termine teologia din vina lui nu a profesorilor de acolo ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde