Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.06.2010, 19:54:15
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit O intrebare pentru neoprotestanti si nu numai.

Am si eu o nelamurire.....Dupa cum se stie,neoprotestantii resping toate "traditiile" Bisericilor Traditionale,in special Ortodoxe si Catolice,icoanele,portul preotilor,cultul sfintilor,etc,etc....

SI TOTUSI: la botezurile lor,daca ne uitam cu atentie,observam ca pastorii,in loc de "traditionalul" costum cu cravata la 4 ace care se foloseste inclusiv la predici,poarta o roba in general de culoare inchisa, lunga pana la pamant,izbitor de asemanatoare cu cea a preotilor nostri.Acu ma intreb si eu....daca ei resping tot ceea ce inseamna TRADITIONAL in Bisericile milenare,DE CE folosesc aceste haine preotesti,are cumva legatura cu ideea de a duce in eroare,a deruta pe cei confuzi cumva...?

La fel,in multe din bisericile lor,in spatele amvonului apare cateodata un crucifix de lemn,e adevarat,fara Hristos rastignit pe el,dar totusi semnul crucii,cum se impaca asta cu ideile lor despre "chipuri cioplite"....?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.06.2010, 20:36:43
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Acum depinde, că sunt mai mult de 33.000 de secte și confesiuni neoprotestante... fiecare cu chichițele lor, cu modificări și interpretări proprii, e o întreagă junglă cu ei...
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.06.2010, 20:42:01
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
La fel,in multe din bisericile lor,in spatele amvonului apare cateodata un crucifix de lemn,e adevarat,fara Hristos rastignit pe el,dar totusi semnul crucii,cum se impaca asta cu ideile lor despre "chipuri cioplite"....?
Dumnezeu a poruncit sa nu ne facem chipuri cioplite cu scopul de a ne inchina lor, nu sa dispara meseria de cioplitor in lemn. Ar insemna sa nu mai avem mese, scaune, ferestre , linguri de lemn sau facaletze .
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.06.2010, 20:49:18
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
SI TOTUSI: la botezurile lor,daca ne uitam cu atentie,observam ca pastorii,in loc de "traditionalul" costum cu cravata la 4 ace care se foloseste inclusiv la predici,poarta o roba in general de culoare inchisa...
Si nici croitorii nu trebuie sa dea faliment.
Frate Gabriel daca dumneata ai fi pastor ai intra in apa la costum si cravata?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.06.2010, 21:09:10
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Acum depinde, că sunt mai mult de 33.000 de secte și confesiuni neoprotestante... fiecare cu chichițele lor, cu modificări și interpretări proprii, e o întreagă junglă cu ei...
Nu stiu poate ca sunt 33.000.000. Dar hai sa nu exageram sugerand ca in BO este o unitate de monolit iar la NP, o jungla.

Fenomenul sectelor si al schismelor, al interpretarilor si al chichitelor nu este inventat de neoprotestantism.
El tine de natura umana si exista de la inceputul crestinismului. Se petrece si in BO.

Mie mi se pare nedrept sa fie asociat exclusiv cu Bisericile Neoprotestante.
Si in BO si in BC si la NP sunt grupari cu pareri diferite.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.06.2010, 21:49:27
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Nu stiu poate ca sunt 33.000.000. Dar hai sa nu exageram sugerand ca in BO este o unitate de monolit iar la NP, o jungla.

Fenomenul sectelor si al schismelor, al interpretarilor si al chichitelor nu este inventat de neoprotestantism.
El tine de natura umana si exista de la inceputul crestinismului. Se petrece si in BO.

Mie mi se pare nedrept sa fie asociat exclusiv cu Bisericile Neoprotestante.
Si in BO si in BC si la NP sunt grupari cu pareri diferite.
Păreri diferite vor exista întotdeauna și în BOR, dar nu și interpretări diferite ale Bibliei. Dacă vezi un asemenea fenomen la un preot să știi că ori nu știe ce vorbește, ori a trecut la erezie, ori e ecumenist. Nu există interpretări diferite ale Bibliei în BOR. Cei ce fac alte interpretări se plasează în afara duhului Ortodoxiei.

Ortodoxia este una, cu o singură interpretare - cea dreaptă. La noi nu vei vedea situații de genul „Iisus folosea o saltea albă!”, „Ba nu! Sunteți eretici, Mântuitorul dormea pe o saltea gri!”, „Nu-i adevărat! Uită-te la cartea X pasajul Y!”... „Vai de ăștia doi... lasă că ne vom face propria sectă care va spune că Iisus nu dormea! Na, ca să le dăm în bot!” etc. etc.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.06.2010, 21:56:30
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
La noi nu vei vedea situații de genul „Iisus folosea o saltea albă!”, „Ba nu! Sunteți eretici, Mântuitorul dormea pe o saltea gri!”, „Nu-i adevărat! Uită-te la cartea X pasajul Y!”..
.
Nu, la dvs se vad situatii de genul : "crucea se fac de la stanga la dreapta", "ba de la dreapta la stanga", ereticule!. Sau "cand intri in Biserica saruti intai icoana X, apoi pe Y", "Iisus" se scrie cu doi de "I " altfel esti eretic...Nu mai stim pasajul in care scrie, de fapt nici nu scrie, dar e lege si daca-i musai, atunci o facem cu placere...

Hai, ca deja suntem off...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 19.06.2010 at 21:58:52.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.06.2010, 21:59:40
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nu, la dvs se vad situatii de genul : "crucea se fac de la stanga la dreapta", "ba de la dreapta la stanga", ereticule!. Sau "cand intri in Biserica saruti intai icoana X, apoi pe Y"...Nu mai stim pasajul in care scrie, de fapt nici nu scrie, dar e lege si daca-i musai, atunci o facem cu placere...

Hai, ca deja suntem off...
Așa ca lămurire, se face de la dreapta la stânga. Doar preotul când binecuvântează norodul sau pe cineva face de la stânga la dreapta.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.06.2010, 22:23:38
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Păreri diferite vor exista întotdeauna și în BOR, dar nu și interpretări diferite ale Bibliei.
Nu vorbim doar despre BOR ci despre Ortodoxie, in general, in toata lumea.
Cand ati afirmat ca „sunt mai mult de 33.000 de secte și confesiuni neoprotestante” nu v-ati referit doar la Romania, nu?

Iar daca vorbim despre Ortodoxia Romaneasca si cea Americana, intre ele, da, sunt diferente chiar si in ceea ce priveste interpretarea Bibliei.

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Dacă vezi un asemenea fenomen la un preot să știi că ori nu știe ce vorbește, ori a trecut la erezie, ori e ecumenist. Nu există interpretări diferite ale Bibliei în BOR. Cei ce fac alte interpretări se plasează în afara duhului Ortodoxiei.
Pai daca este ecumenist nu mai face parte din BOR?
Daca imi aduc bine aminte 47 de episcopi au fost de partea Mitropolitului Corneanu in episodul mult mediatizat. Acestia nu faceau parte din BOR?

Tocmai la asta ma refeream cand am afirmat ca grupuri si grupulete sunt in toate marile ramuri ale crestinismului, inclusiv in ortodoxie.

Sau, sa o iau altfel, crezi ca intre penticostali si baptisti sunt diferente sau frecusuri mai mari decat intre BOR si BOSV?

Cum crezi ca se vede din afara faptul ca tu insuti iti contesti Patriarhul?
Tu te supara, ti-o spun prieteneste si calm.

Ceea ce vreau sa spun este ca fenomenul gruparilor, al parerilor diferite si al interpretarilor diverse tine nu de neoprotestantism ci sunt intalnite pretutindeni in crestinism. Cea mai mare schisma a fost intre ortodocsi si catolici, nu?
Eu nu voi mai continua in directia asta pentru ca nu am intentia si nici nu imi place sa pun Ortodoxia intr-o lumina proasta.
Si cata vreme aspectele disputate nu tin de marile doctrine crestine, eu unul consider normala diversitatea.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.06.2010, 22:25:34
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

E vorba de penti,baptisti,adventisti,etc,etc.
Ei au robe preotesti in timpul botezurilor.Si tot nu m-ati lamurit,de ce poarta doar in timpul botezului si nu si in restul predicilor,si in general a oficierii serviciului religios.
De ce doar atunci....?

De unde vine portarea acestei robe preotesti la NP...?

Ceva lamuriri concrete......?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti. Seraphim7 Secte si culte 104 23.10.2022 00:36:38
Concurs pentru incepatori (si nu numai) - personaje si fapte biblice sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 47 10.11.2012 00:16:56
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Pentru tineri și nu numai ( Răspunsuri despre viață și Dumnezeu ) cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 54 01.12.2009 19:42:50
Pentru romanii din strainatate, si nu numai! simona Stiri, actualitati, anunturi 2 24.10.2009 12:25:23