Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #6  
Vechi 20.03.2010, 04:57:23
 Remus 's Avatar
Remus  Remus  is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit asa e...dar

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Asa e cum spui insa daca ai avut nesansa sa nu stii si sa intri cu ei, chiar ca numai Dumnezeu te mai scapa. Eu am avut de a face cu ei cand eram in liceu, au recrutat si selectat dintre colegii mei de liceu, la 17 ani faceau grade si initieri si asa mai departe, faceau tratamente, masuratori si alte lucruri (inclusiv pe mine).

E foarte greu sa le deschizi ochii, ei stiu ca se roaga si ca ansa aia, in mana lor, se misca, au sentimentul unei mari puteri si unei naturi "deosebite" (ca doar nu oricine are "potential" sau "parametri" sa faca asa ceva), simtindu-se "alesi", si avand acces la o cunoastere de ordin superior (vibratie, energii, biocamp, elucubratii).

La nivel psihologic, e un truc foarte simplu care de fiecare data functioneaza: daca eu, initiata, iti dau de inteles ca esti special, ca ai o sensibilitate in plus fata de ceilalti, oricat te-ai smeri, inconstient vei incerca si te vei autosugestiona sa te ridici la nivelul predictiei mele. Eu doar iti dau un branci in inselare, dar mai departe calea spre abis o gasesti singur.

Si toti astia de la radiestezie si bio-whatever sunt speciali nevoie mare, nu ii poate dezvata nimeni de mandria maligna care ii bantuie.

Pe mine m-a ferit Dumnezeu de-a ma duce la ei, cand s-au facut recrutarile si cei mai buni prieteni ai mei s-au dus, ceva din mine, inexplicabil, nu m-a lasat sa ma alatur lor in ciuda entuziasmului general generat de toata povestea asta care la vremea aceea era relativ noua in oras. In schimb am umblat cu ei pe coclauri, cand ei "masurau", mi-au masurat si mie campurile (uneori imi spuneau ca "nu ii las" si ca "ma inchid", faceau "tratamente" - si m-au curatat si pe mine, desi eu stateam ca un cobai si.. acum imi dau seama ca nu stiu daca am spovedit lucrul asta vreodata, hm; imi aratau tot felul de poze cu coloane de energie, faceau compatibilitati amoroase intre potentiali iubiti etc).

Dar repet, e foarte greu sa te eliberezi de asta o data ce ai aderat la ideile lor, din cauza satisfactiei de sine pe care ideile acestea o comporta, pentru ca oricum ai da-o, iti intra in cap ca esti deosebit, esti special, ai capacitati, ai parametri, nu esti ca restul oamenilor de rand etc. Greu greu greu cu lucrurile care-ti prind vanitatea in lat, oricat de smerit te-ai da.

Cred ca e una dintre cele mai fine - si simple - forme de manipulare: da-i cuiva iluzia ca e special, ca are o menire aparte, ca are un talent special, da-i iluzia puterii (nu sa rastoarne lumi, chiar si ceva marunt, dar pe care altii nu-l au), si l-ai avut, ca mai departe isi va croseta singur lanturile inselarii, cu mare entuziasm chiar.

Ca o ultima observatie, cam toti, ajungand sa stie una alta si sa vada ca ansa aia se misca, se transformau in mici despoti fata de noi restul, cei neinitiati si ignoranti. Mereu zambete misterioase, mereu mustaceli superioare, mergand in delirul lor pana la a-ti forta mana si liberul arbitru prin intermediul predictiilor lor, pentru ca in momentul in care ti se spune ca nu esti compabil, sau ca ai o energie negativa care te va determina sa faci un anume lucru, s-a terminat cu libertatea ta, pentru ca, vrei nu vrei, ce ai auzit te influenteaza. Plus masuratori facute impotriva vointei subiectului si asa mai departe, se considerau indreptatiti, in virtutea cunostintelor lor sa treaca si peste intimitate si peste tot.
sunt perfect cu tot ce a spus Jane ...in procent de 99%... mai ales ca am trait personal
o experientza ""extatica"" radiestezica (cu ghilimele Mari) ca ucenic la scoala aia cu nume de Apostol ( pe vremea aia nu stiam de unde primesc puterile baietzii astia ), unde aveam un maestru de gradu' 7... venise in inspectie si marele comandor claudian nu mai stiu cum care cica e de gradu 9... te durea capu cam ce atitudine superioara aveau fatza de noi profanii exact cum spune Jane "zambete misterioase si mustaceli superioare" in timp ce ne citeau gandurile,parca eram la harry potter school ;si cum ne invatzau sa facem cruce corect ,sa spunem Tatal Nostru si Crezul si alte blablauri ademenitoare cu aura crestina... (caci din gura lor erau blablauri) ; si la niste masuratori fizico-chimice-magnetice cu amarata aia de ansa am pus banala intrebare : "da de unde unde primim noi puterile sau energiile astea ca sa aflam aceste date impresionante?" raspunsul a fost super relevant pt a da un verdict final:" de la tine , tu ai in tine aceste energii si nu toata lumea le are, noi doar iti aratam butoanele pe care trebuie sa apesi ca sa le utilizezi!"
atunci am stiut clar ca primesc puterile de la al rau, era imposibil ca eu cu o viatza total dezordonata sa fac aceleashi minuni (daca nu cumva mai spectaculoase) ca si un Preot sau un Monah care isi dedica intreaga-i viatza Slujirii Lui Dumnezeu!!! E foarte limpede care e menirea lor : smintire, departare de valorile traditionale ale Bisericii Ortodoxe , manipulare (caci veneau multi si din politica si din mass media) si folosirea universului relational in interes propriu dupa reteta masonica (desi pareau oripilatzi de tagma!)
DAR
exista 1%, poate mai putini, despre care nu pot sa gandesc negativ caci nu am gasit pana acum ( poate ma luminati voi) punctul slab, erezia, !
e vorba de o forma de bioenergie care se cheama Sacro-Terapia si care are la baza Rugaciunea si Postul!!!
Am un prieten din copilarie care practica asa ceva ,foarte rar, caci e pictor de meserie
si mai ales o face fara bani, caci are 1000 de euro/luna pana la sfarshitul vietzii de la Amway (multilevel marketu ala...) a muncit 1 an la inceputurile businesului acu vreo 15 ani si acu e la adapost! maestrul lui dupa ce l-a invatzat chestiunile clasice despre bioenergie i-a spus :
"acum uita Tot caci fara Rugaciunea Mintzii tot ce te-am invatzat nu are nici un efect,
atat Tu cat si Pacientul trebuie sa va rugati neincetat , caci tu incerci sa tratezi Dar Numai Dumnezeu Vindeca! Si bineinteles punetzi pacientul sa-si imbunatateasca relatia cu Duhovnicul!"
Cum am spus o face fara bani, doar la cunoscuti , dar are grija Bunul Dumnezeu sa-i trimita in cale din cand in cand si cate unu mai pricopsit care ii mai face niste cadouri ! iata un exemplu despre cat de incurcate sunt caile Domnului si cum lucreaza Duhul Sfant :
Preotul din comuna lui natala unde e o Bisericutza mica si modesta( prin Bacau) l-a rugat ,stiind ca e de meserie,daca poate sa-l ajute cu pictura ,caci pictorul lor e batran si bolnav , si a raspuns ca picteaza el toata Biserica Gratis! Bucurie mare pt Preot , deja a anuntzat toti enoriashii din tot judetzul ca incep lucrarile si sa inceapa strangerea de bani pt materiale . Peste o saptamana treburile il mana in Bucuresti , mama unei cunostintze
are un cancer diificil si rar, o trateaza , ma rog , si pe cine credetzi ca intalneste cu aceasta ocazie? Unu din partenerii de afaceri a celui mai mare tenisman-businessman al tzarii ,si el cu o problema minora de sanatate... bineinteles ca businessmanu stia TOT DOSARUL prietenului meu cand ia calcat pragul... la sfarshit il intreaba :cat ma costa ?
-am venit aici la recomandarea unui prieten comun ,deci nu iau bani! iar businessmanu zice :
Ok atunci hai sa facem ceva cu Biserica aia darapanata din comuna X , te deranjeaza daca
platesc eu renovarea totala?"
...ca-n povesti nu? :) ... si inca ceva , a lucrat 3 ani intr-o manastire din Bucuresti , inca din studentzie , apoi a stat vreo 7 ani in munti (Sinaia) acum are 49 de ani si traieste in curatie dupa cele mai stricte canoane ortodoxe de 8 ani! (nefiind preot!)
io asa ma gandesc ca terapiile malefice sunt acelea care te indeparteaza de Biserica
sau care te smintesc cu niste informatii in contradictie cu doctrina Ortodoxa, dar asta din urma parca ar fi in regula voi ce ziceti? si fitoterapia ,apiterapia (aia cu plante si aia cu miere) de asemenea le vad inofensive !
conteaza cine le practica!
Doamne Ajuta!
__________________
"Doamne intoarce la bunatate si la rugaciune pe toti vrajmasii mei, Amin!"
rugaciunea Parintelui Staret de la Busteni Gherontie Puiu
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avort - pro sau contra? Bast-et Generalitati 224 25.02.2018 20:42:21
Calatorii astrale - pro sau contra? Nicador Intrebari utilizatori 49 01.02.2011 13:50:11
Solutie contra avort! ladyanda Generalitati 44 24.12.2010 19:13:14
Noua dreapta - pro sau contra ? heorhe Generalitati 25 15.08.2010 12:35:08
Contra prostitutiei Laurentiu Generalitati 1 25.10.2006 12:48:23