Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.03.2010, 13:33:40
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii...

[quote=
Noi (cel puțin noi, catolicii) credem că păcat este ceea ce Biserica consideră ca atare. Atâta vreme cât nu consideră că tehnici care operează cu "energii" precum acupunctura, homeopatia sau fitoterapia sunt păcat, înseamnă că folosirea lor nu este păcat. E foarte simplu.
.[/QUOTE]

Ei, Mihnea, Mihnea... Trebuia sa-mi inchipui ca esti catolic! De aia nu vezi tu unde este erezia, pentru ca o erezie mare o acopera bine pe cea mai putin mare... Acum imi explic de ce NU VEZI. Nu vezi, pentru ca nu ai cum. Voi, catolicii, nu credeti nici ca este erezie sa te inchini unui om, in loc sa te inchini lui Dumnezeu. Voi considerati ca un om poate fi infailibil si faceti asta lege - cata trufie! Voi ati mers pana acolo incat ati modificat si Crezul.

Iarta-ma, am crezut ca pot sa fiu de folos. Dar imi dau seama ca nu am cum. Cel putin nu in felul acesta, adica intr-un dialog care a devenit disputa, polemica... nimic ziditor. Pentru ca voi credeti ca puteti inlocui Cuvantul cel Viu cu o fala desarta. Nu tin sa polemizez. Nu caut succesul unei dispute. Nu pot decat sa ma rog.
Iti doresc din suflet sa lepezi erezia si sa gasesti Adevarul. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.03.2010, 22:41:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Aici discutăm despre radiestezie. Nu discutăm pe toate subforumurile despre ceea ce ortodocșii consideră a fi erezii catolice, ci avem un loc dedicat pentru asta. Așadar, revenind la radiestezie, când a definit biserica ORTODOXĂ radiestezia ca fiind păcat ? Sau la voi nu magisteriul Bisericii are competență în materie de morală, ci călugărul Cleopa sau care or mai fi acuma la modă ? Vorba e: aveți vreun document care să condamne radiestezia emis de vreun conciliu panortodox, de vreun sinod regional, de vreo sinaxă sau măcar de un episcop ? Nu aveți ? Înseamnă că vă dați cu părerea. Acuma, datul cu părerea nu e păcat, dar e păcat să atribuiți părerea dv Bisericii Ortodoxe.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.03.2010, 22:52:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Aici discutăm despre radiestezie. Nu discutăm pe toate subforumurile despre ceea ce ortodocșii consideră a fi erezii catolice, ci avem un loc dedicat pentru asta. Așadar, revenind la radiestezie, când a definit biserica ORTODOXĂ radiestezia ca fiind păcat ? Sau la voi nu magisteriul Bisericii are competență în materie de morală, ci călugărul Cleopa sau care or mai fi acuma la modă ? Vorba e: aveți vreun document care să condamne radiestezia emis de vreun conciliu panortodox, de vreun sinod regional, de vreo sinaxă sau măcar de un episcop ? Nu aveți ? Înseamnă că vă dați cu părerea. Acuma, datul cu părerea nu e păcat, dar e păcat să atribuiți părerea dv Bisericii Ortodoxe.
Daca ar exista un astfel de document panortodox, ai crede? Sfintii si duhovnicii nostri ne sunt suficienti pentru a ne indruma. Cine nu asculta de ei, nu asculta de duhovnicii ortodocsi nu asculta nici de sinoade.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.06.2012, 12:01:16
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
. Așadar, revenind la radiestezie, când a definit biserica ORTODOXĂ radiestezia ca fiind păcat ?
Biserica Catolica cum considera "radiestezia"? ca fiind stiinta sau o indeltnicire ce tine de ocultism/magie ?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.06.2012, 12:48:29
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Secretele manipulării mentale
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.06.2012, 14:27:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Biserica Catolica cum considera "radiestezia"? ca fiind stiinta sau o indeltnicire ce tine de ocultism/magie ?
Radiestezia nu este definită ca ținând de ocultism/magie. Prin urmare, cei care, căutând să se vindece, apelează la ajutorul ei nu comit păcat de moarte contra poruncii întâi. Se pot împărtăși.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.06.2012, 14:43:19
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Radiestezia nu este definită ca ținând de ocultism/magie. Prin urmare, cei care, căutând să se vindece, apelează la ajutorul ei nu comit păcat de moarte contra poruncii întâi. Se pot împărtăși.
Eu stiam ca prin radiestezie se cauta apa in pamant, metale pretioase etc.; de asemenea pendulul este un instrument ce apartine radiesteziei, prin care se pretinde de catre unii radiestezisti ca pot determina sexul copilului inca nenascut sau numarul de copii.

Gasim in istorie astfel de procedee care seamana izbitor de mult cu radiestezia contemporana, in cadrul inchinarii de tip pagan (pe piramidele din Egipt exista fresce ce reliefeaza practici radiestezice).
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.06.2012, 19:25:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Eu stiam ca prin radiestezie se cauta apa in pamant, metale pretioase etc.; de asemenea pendulul este un instrument ce apartine radiesteziei, prin care se pretinde de catre unii radiestezisti ca pot determina sexul copilului inca nenascut sau numarul de copii.

Gasim in istorie astfel de procedee care seamana izbitor de mult cu radiestezia contemporana, in cadrul inchinarii de tip pagan (pe piramidele din Egipt exista fresce ce reliefeaza practici radiestezice).
Aveți perfectă dreptate. Radiestezia a fost mult folosită pentru depistarea surselor de apă potabilă subterane. Tatăl meu își mai amintește că, în copilăria lui, a cunoscut un fântânar care a venit la bunicul său ca să-i găsească unde să sape fântână. Acești fântânari foloseau, în chip de pendul, o ramură de alun.
Bunicul respectiv (străbunicul meu) a fost un om foarte credincios (ortodox), biserica pe care a ctitorit-o încă este în picioare. Sunt convins că nu ar fi făcut ceva ce practica religiei lui nu ar fi permis să se facă.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.06.2012, 19:42:27
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Aveți perfectă dreptate. Radiestezia a fost mult folosită pentru depistarea surselor de apă potabilă subterane. Tatăl meu își mai amintește că, în copilăria lui, a cunoscut un fântânar care a venit la bunicul său ca să-i găsească unde să sape fântână. Acești fântânari foloseau, în chip de pendul, o ramură de alun.
Bunicul respectiv (străbunicul meu) a fost un om foarte credincios (ortodox), biserica pe care a ctitorit-o încă este în picioare. Sunt convins că nu ar fi făcut ceva ce practica religiei lui nu ar fi permis să se facă.
Si eu am cunoscut un fantanar in localitatea prahoveana Breaza.E drept ca folosea mijloace mai moderne, 2 anse din metal. Culmea este ca a si gasit apa acolo unde a spus ca este.
Nu imi dau seama de ce ar fi un lucru rau.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.06.2012, 00:38:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Si eu am cunoscut un fantanar in localitatea prahoveana Breaza.E drept ca folosea mijloace mai moderne, 2 anse din metal. Culmea este ca a si gasit apa acolo unde a spus ca este.
Nu imi dau seama de ce ar fi un lucru rau.
Si tu cine crezi ca misca ansele, Einstein? Adica ma refer la vreo teorie fizica. Sau au ansele o intelepciune proprie si daca le intrebi unde apa ele o gasesc?
Bineinteles ca radiestezia e una din cele mai evidente inselari de la vrajmasul, acum toate tehnicile nu se mai numesc vrajitorie ci au denumiri moderne si se pretind a fi stiinte. Radiestezia nu insemana doar cautarea apei, de obicei se folosea un pendul si se puneau intrebari, iar pendulul raspundea la ele printr-o miscare dinainte convenita. Tu crezi ca un pendul e inteligent sa stie sa raspunda la intrebari? E doar aceeasi vorbire cu mortii dar sub alta forma. Adica e o vorbire cu spiritele, noi ii numim ingeri cazuti.
Si ca in toate aceste stiinte s-au facut si experimente stiintifice care au aratat ca rezultatul tinde spre zero. http://ro.wikipedia.org/wiki/Radiestezie
"Unul din primele teste științifice a fost efectuat în Sydney, Australia, în 1980... au și oferit un premiu de 40.000 USD primului participant care să aibă success. Acel premiu a evoluat în premiul actual de 1 milion de dolari, la care până acum au candidat deja sute de radiesteziști. Până acum însă nici unul din aceștia nu a reșit să dovedească vreo abilitate obiectivă în acest domeniu. În testul Sydney au fost testați șaisprezece candidați, care au declarat că se așteaptă la o rată de success de 92 %. Au fost făcute 111 teste, din care doar 15 % au putut identifica prezența apei, procent similar încercărilor aleatoare."
"Cel mai extins studiu științific de până acum a fost realizat la München, Germania, în 1987 și 1988. Au fost testați mai mult de 500 de radiesteziști în peste 10.000 de teste dublu-orb. Nici în acest test rezultatele obținute nu au fost semnificative din punct de vedere statistic."
In nicio sursa ortodoxa nu o sa gasim ceva pozitiv despre radiestezie, in schimb sunt multe articole ortodoxe care arata ce este radiestezia cu adevarat.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avort - pro sau contra? Bast-et Generalitati 224 25.02.2018 20:42:21
Calatorii astrale - pro sau contra? Nicador Intrebari utilizatori 49 01.02.2011 13:50:11
Solutie contra avort! ladyanda Generalitati 44 24.12.2010 19:13:14
Noua dreapta - pro sau contra ? heorhe Generalitati 25 15.08.2010 12:35:08
Contra prostitutiei Laurentiu Generalitati 1 25.10.2006 12:48:23