Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.09.2011, 17:39:57
CM Punk CM Punk is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.09.2011
Mesaje: 1
Implicit Ce parere aveti?

Ce parere aveti despre aceasta vorba? Eu spun ca este cea mai potrivita pentru a deschide ochii oamenilor:
"Daca crezi in Dumnezeu si el nu exista nu ai nimic de pierdut, daca daca nu crezi ai piredut totul."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.09.2011, 18:01:36
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CM Punk Vezi mesajul
Ce parere aveti despre aceasta vorba? Eu spun ca este cea mai potrivita pentru a deschide ochii oamenilor:
"Daca crezi in Dumnezeu si el nu exista nu ai nimic de pierdut, daca daca nu crezi ai piredut totul."
De ce ai pierde totul dacă n-ai crede?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.09.2011, 19:03:13
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
De ce ai pierde totul dacă n-ai crede?
Este vorba de "Pariul lui Pascal". Viata vesnica intru fericire nu poate fi dobandita fara unirea cu Dumnezeu. Deci, daca nu ai crezut si El exista, ai pierdut viata vesnica fericita - deci totul, tinand seama ca nu mai exista o alta viata pentru a ajunge la credinta si implicit la unirea cu El.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.09.2011, 20:56:44
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ..

era .... "daca crezi in Dumnezeu, si el nu exista, atunci nu pierzi nimic, dar daca nu crezi , iar el exista, atunci pierzi totul"

Oricum , Dumnezeu exista, prima propozitie nici nu intra in discutie, Caci numai la natura sa te uiti, si faptul ca materia este organizata in forme perceptibile si logice, stabile in timp, trezeste in tine simtamantul ca este o forta superioara, inteligenta care a creat aceste legi (cunoscute si de stiinta , in parte) care o guverneaza. Legile (din univers ) sunt de netagaduit. Este Logic ca exista si un Legiuitor, care a dat aceste legi. Apoi, mai este si Consecinta incalcarii acestor legi . , si consecinta respectarii lor. Si un om simplu de la tara ,fara scoala, daca mediteaza un pic , privind natura, poate trage lesne concluzia ca exista, si va exista in veci o Forta superioara, dincolo de puterea omeneasca de intelegere, care a creat si guverneaza acest univers , Forta care, prin Iisus Christos, ni s-a revelat ca Tata in toata plinatatea dragostei lui.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.09.2011, 22:39:55
AllegroNonTroppo AllegroNonTroppo is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.06.2011
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CM Punk Vezi mesajul
Ce parere aveti despre aceasta vorba? Eu spun ca este cea mai potrivita pentru a deschide ochii oamenilor:
"Daca crezi in Dumnezeu si el nu exista nu ai nimic de pierdut, daca daca nu crezi ai piredut totul."
Daca crezi in Vishnu si nu exista nu ai nimic de pierdut, daca daca nu crezi ai piredut totul.

Citat:
Oricum , Dumnezeu exista, prima propozitie nici nu intra in discutie, Caci numai la natura sa te uiti, si faptul ca materia este organizata in forme perceptibile si logice, stabile in timp, trezeste in tine simtamantul ca este o forta superioara, inteligenta care a creat aceste legi (cunoscute si de stiinta , in parte) care o guverneaza. Legile (din univers ) sunt de netagaduit.
Pe Pamant exista 5 miliarde de oameni care se uita la natura si la faptul ca materia este organizata in forme perceptibile si logice si nu cred in Dumnezeu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.09.2011, 00:19:16
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Matematic...

Citat:
În prealabil postat de CM Punk Vezi mesajul
Ce parere aveti despre aceasta vorba? Eu spun ca este cea mai potrivita pentru a deschide ochii oamenilor:
"Daca crezi in Dumnezeu si el nu exista nu ai nimic de pierdut, daca daca nu crezi ai piredut totul."
catre Atei,

Daca crezi ca x=1 si la fel crezi ca x=-1, atunci x=+1-1=0 (unde = inseamna: poate fi si...)
Deci x=-1=+1=0.
0=-1
0=+1
incorect matematic, nu pierzi...dar nici nu castigi!

Daca crezi in Dumnezeu dar si in Fiul.
Dumnezeu ramane la fel ca mai sus x=1, x=-1, atunci x=+1-1=0.
Dar DACA CREZI IN FIUL atunci crezi in + si -, (unde + si -= mijlocitor), -+x=-1+1, -+x=0, -+,
vazutul nevazut.
Nu vrei sa mai castigi, caci stii ca daca-ti pui un +, acel + (avaritate) va atrage o pierdere prin/in alta parte nebanuita!
Daca pui un - (abstinenta, credinta) atunci vei avea un castig nesperat si nebanuit!

Si stai smerit si nu dezechilibra!
Echilibrul Il face El in voia Lui.





Cu alte cuvinte, daca nu ar fi zero nu ar fi nici un alt numar.( Daca nu crezi pierzi totul)
Daca nu ar fi Dumnezeu nevazutul o, si Mijlocitorul (+,-), nu ar fi nimic.
Cifrele se vad cu stiinta, dar puterea lor sta in + si -, cele ce nu se vad!
si uite cum o multime de oameni cred in cele ce nu se vad!

Plus si minus nu se pot calcula fara cifre, sunt puteri nevazute.
Daca nu e plus si minus nu e nimic!

Cum arata un mar, dar inca un mar...cate sunt?
daca nu exista un al treilea din mintea noastra nu stim cate sunt.
Cum arata cele doua mere fara al treilea muscat si pus din pomul cunostintei, in capul nostru?
daca nu exista marul din minte, nu exista nici cel adevarat!
Dumnezeu e totul, deci totul exista.

Daca incepem cu x=0, atunci 0=0.
Adica daca Dumnezeu nu exista in credinta atunci eu nu exist.
Nimic nu exista...

Cred ca Dumnezeu e putere, autotputernicul e Dumnezeu.
omul e putere trecatoare...
omul sa implineasca puterea Dumnezeului si nu pe a lui!

Dumnezeu este si se vede? plusul si minusul se vede?

de ce traiau inainte 900-600 ani?
ca stiau mai putine, si credeau mai multe!
un medicament de azi ce trateaza repede si scurt, mai da un pic de viata,
dar e moartea generatiilor ce vor veni!

Pacatul e ca omul din toate astea a invatat sa adune, si nu stie in orbire, ca ia de la un altul,
ce a fost sau va sa vie,
si este.

Last edited by Man Teo; 08.09.2011 at 01:02:50. Motiv: Nu e pentru credinciosi, caci voi aveti calea voastra!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.09.2011, 01:05:44
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Scop...

Dumnezeu face viata pe pamant,
unii oameni o osandesc inconstienti cu binele lor egoist.
altii cred si se mai smeresc...
Legile fixe si perceptibile nu erau intoarse la potop?!
si va veni vremea cand nu vor mai putea sa aiba legile stiintei putere...
caci e scris si de "pomul vietii vesnice".

Cel mai mare stapan din lume, in raboaiele cu arme, a spus: " unde-s doi oameni, acolo e razboi"

dar cel mai smerit dintre oameni,

Fiul, a scris "iubiti-va unul pe altul", "cea mai mare dintre legi e dragostea de Dumnezeu"

E tot ce ramane...

cand omul a ranit pamantul cu razboaiele cele mai mari, Dumnezeu a asternut pacea...prin Fiul Lui.
Si Fiul e si acum in rugaciune...
caci acum , omul concepe un razboi mai mare decat toate cele ce au fost,
razboaie ce se petrec direct si dincolo in si prin trupuri.

Last edited by Man Teo; 08.09.2011 at 10:50:42. Motiv: daca Dumnezeu nu exista, eu nu exist si trupul meu e de lut
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.09.2011, 13:27:37
WhiteChakra's Avatar
WhiteChakra WhiteChakra is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CM Punk Vezi mesajul
Ce parere aveti despre aceasta vorba? Eu spun ca este cea mai potrivita pentru a deschide ochii oamenilor:
"Daca crezi in Dumnezeu si el nu exista nu ai nimic de pierdut, daca daca nu crezi ai piredut totul."
O porcarie dupa parerea mea.. asta ar insemna sa crezi in Dumnezeu din FRICA.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.09.2011, 13:28:30
EmaSimona's Avatar
EmaSimona EmaSimona is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CM Punk Vezi mesajul
Ce parere aveti despre aceasta vorba? Eu spun ca este cea mai potrivita pentru a deschide ochii oamenilor:
"Daca crezi in Dumnezeu si el nu exista nu ai nimic de pierdut, daca daca nu crezi ai piredut totul."
nu merge la toată lumea, deși este bun raționamentul
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.09.2011, 14:51:37
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Man Teo Vezi mesajul
catre Atei,

Daca crezi ca x=1 si la fel crezi ca x=-1, atunci x=+1-1=0 (unde = inseamna: poate fi si...)
Deci x=-1=+1=0.
0=-1
0=+1
incorect matematic, nu pierzi...dar nici nu castigi!
La așa premise, așa concluzie. De unde ai ajuns la ideea că dacă x=-1 și x=1, atunci x=-1+(!!)1? Logica spune că în acest caz -1=1 (fals!), dar în niciun caz că x=suma celor două valori ale lui x. Iar dacă e vorba despre două necunoscute, atunci nici măcar problema că -1=1 nu poate fi ridicată din moment ce nu poți pune semnul de egal între două elemente diferite de la început. Faptul că tu notezi două variabile diferite cu același simbol, fără indici, e problema ta. Dar ele totuși rămân diferite și nu poate fi pus semnul de egalitate dintre ele.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti? Rodica50 Generalitati 49 02.08.2013 18:24:38
Cam ce parere aveti? cred_cu_adevarat Generalitati 8 12.06.2012 04:44:36
ce parere aveti cadrian79 Preotul 10 04.05.2011 22:36:49
Ce parere aveti ? Darkanian Generalitati 7 04.02.2010 00:08:26
Ce parere aveti? AlinNNN Generalitati 1 30.01.2010 20:48:13