Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 26.05.2013, 20:27:36
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Canonul 19 impune (mi se parea mie clar), numararea diaconitelor cu laicii. Ceea ce NU spune canonul 19 este sa fie hirotesite diaconite. Cu atat mai putin sa se numere cu preotii.
Îmi permit să vă corectez: ceea ce spune canonul 19 este ca diaconițele pavliciene, care nu au primit hirotesia, să fie numărate cu laicii. Diavolul se ascunde în detalii, domnule doctor.



Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sacramentum ordinis.
Pana la urma, parerea mea e ca acesta e motivul (sau unul dintre motivele) pentru care Biserica este precauta in a permite diaconi-femei (cu toate ca diaconatul este compatibil cu natura femeiasca, spre deosebire de presbiterat). Dar, daca noi, oameni avand, totusi, o spoiala de cultura generala si de cultura bisericeasca in special, amestecam lucrurile si nu avem o conceptie limpede despre diaconat, atunci nu ne putem astepta de la corpul credinciosilor decat la o si mai mare confuzie. "Diaconii sunt un fel de preoti, prin urmare femeile pot fi preoti" se va spune. Si multi s-ar putea pacali, inchipuindu-si ca ceea ce au luat este Sf Trup si Sf Sange, cand in realitate este paine si vin.
Cu alte cuvinte, nu mai admitem hirotesirea diaconițelor, deși Biserica Primară o primea, de frică ca nu cumva creștinii să nu-și dorească și presbiteri sau episcopi femei, pentru că astăzi, creștinii noștrii sunt mai proști decât cei din primele veacuri, iar noi n-am fi capabili să le explicăm cum devine cazul.

Haideți să fim serioși, o asemenea argumentație nu face decât să sprijine ideea unui soi de dictatură misogină în Biserică.





Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Astfel de formule si diferentele dintre ele ne ajuta mult sa intelegem care este slujirea unuia, care este slujirea celuilalt.
Rămâne faptul că slujirea diaconițelor era un fapt real, că Duhul Sfânt era invocat cu prilejul hirotesirii acestora. Spuneți-mi, formula rugăciunii folosită la tunderea în monahism a monahilor este identică cu cea folosită la tunderea în monahism a monahiilor ? Dacă nu, de ce oare ?
Reply With Quote
  #122  
Vechi 26.05.2013, 21:02:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Cu alte cuvinte, nu mai admitem hirotesirea diaconițelor, deși Biserica Primară o primea,
Din moment ce suntem de acord ca hirotesirea diaconitelor este materie disciplinara (sau nu suntem de acord nici aici ?) rezulta ca Biserica are capabilitate de a admite sau de a nu admite acest lucru. Tot asa cum, in unele perioade si locuri, a admis pe lectori ca fiind clerici, iar in altele nu.

Citat:
de frică ca nu cumva creștinii să nu-și dorească și presbiteri sau episcopi femei, pentru că astăzi, creștinii noștrii sunt mai proști decât cei din primele veacuri,
Nu-mi dau seama daca crestinii de acum sunt mai prosti ori mai destepti decat cei din primele veacuri. Dar imi face impresia ca sunt mai inclinati spre neascultare si spre inovatie.

Citat:
iar noi n-am fi capabili să le explicăm cum devine cazul.
Asta e clar. Dovada cea mai buna este ca pe acest forum apar periodic oameni care isi spun crestini, daca nu cumva si ortodocsi pe deasupra, care sustin hirotonia femeilor. Si asta in conditiile in care, deocamdata, diaconite femei nu exista nici in BOR, nici in BC. Ati sesizat ca vreunul dintre ei, macar un singur caz, sa fie convins de contrariul in urma explicatiilor primite ?

Si invers: vedem cata consternare produce situatia in care femei exercita functia de lectorite si citesc Apostolul.

Dar, de fapt, dv nu ne-ati spus de ce sustineti necesitatea ca regula ce prevede ca diaconii sa fie barbati sa se schimbe ? Numai din motive de "arheologie biblica", sau, de fapt, sunt si alte motive ?

Citat:
Haideți să fim serioși, o asemenea argumentație nu face decât să sprijine ideea unui soi de dictatură misogină în Biserică.
Razboiul acesta al sexelor, cu aspectele lui precum misoginia, misandria, feminismul, este strain Bisericii. Ca si spiritul dictatorial, inteles ca domnie a bunului plac si capriciului. Ca trebuie sa existe disciplina si ascultare in Ecclesia Militans, e altceva: dar vorbim de ascultare in iubire, in care cel care este ascultat e servitorul celui care asculta.

Prin urmare, ideea de "dictatura misogina in Biserica" este cu totul straina milioanelor de adevarati fii si de fiice care o alcatuiesc si o frecventeaza, dintre care fiicele reprezinta majoritatea.

Iata aici pe forum, unde suntem un mic univers: cine sustine ideea de dictatura misogina in Biserica ? O utilizatoare care spune ca e cantareata la strana, dar pune intrebari de cateheza primara si e mereu nelamurita. O "Gica contra" in timp ce numele ales de ea inseamna: "intelepciune". Un fost ortodox care se declara, acum, ateu. Mai era o userita feminista, cea mai mare apologeta a hirotoniei femeilor, dar nu ne-a mai onorat cu prezenta. Si cu dv, in cadrul uneia dintre crizele periodice de credinta.
Dar marea majoritate a utilizatorilor ortodocsi, barbati si femei, nu percep ceva gen "dictatura misogina". Probabil ca ei privesc cu circumspectie si hirotesirea femeilor in diaconat, fiecare gandindu-se la ceea ce ma gandesc si eu: ca acest lucru va da apa la moara celor care, simtindu-se mai stiutori decat Biserica, ii explica Bisericii ce sa faca, in timp ce se indeparteaza de ea.




Citat:
Spuneți-mi, formula rugăciunii folosită la tunderea în monahism a monahilor este identică cu cea folosită la tunderea în monahism a monahiilor ? Dacă nu, de ce oare ?
In Biserica apuseana nu se mai practica, de regula, tonsura, cu exceptia comunitatilor traditionaliste. In Biserica rasariteana, nu cunosc sa fie diferente. Cel putin cartea care randuieste slujba, Euhloghion-ul (in limbaj pravoslavnic: "Molitvelnicul") nu stiu sa mentioneze diferente.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 26.05.2013 at 21:09:48.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 26.05.2013, 21:15:56
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul

Si invers: vedem cata consternare produce situatia in care femei exercita functia de lectorite si citesc Apostolul.
Nu știu ce vedeți dumneavoastră, dar la biserica romano-catolică pe care o frecventez eu, nu văd niciun fel de consternare în acest sens.

Dimpotrivă, văd oameni (creștini) care, după ce se citește Apostolul, uneori de către lectorițe, răspund invocației "cuvântul lui Dumnezeu", cu "mulțumim lui Dumnezeu."

Am eu, așa, un sentiment, că n-ar sări nimeni în sus de indignare, dacă aceeași lectoriță ar proclama și Evanghelia. Și nu i s-ar părea că s-a întors Împărăția lui Dumnezeu cu susul în jos.

nu mai este parte bărbătească și parte femeiască; pentru că voi toți una sunteți în Hristos Iisus. - Cuvântul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 26.05.2013, 21:35:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
nu mai este parte bărbătească și parte femeiască; pentru că voi toți una sunteți în Hristos Iisus. - Cuvântul lui Dumnezeu.
Pai, daca asta e ceea ce intelegem din acest verset, atunci de ce sa fie femei instituite diaconite si sa nu fie direct hirotonite ca preoti ? De fapt, ce impiedica ? Altceva decat aceeasi "dictatura misogina din cadrul Bisericii" ? Hai, ca mai aveti doar un pas. De ce nu spuneti, pe sleau si pana la capat, ce ganditi ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #125  
Vechi 26.05.2013, 21:53:02
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pai, daca asta e ceea ce intelegem din acest verset, atunci de ce sa fie femei instituite diaconite si sa nu fie direct hirotonite ca preoti ? De fapt, ce impiedica ? Altceva decat aceeasi "dictatura misogina din cadrul Bisericii" ? Hai, ca mai aveti doar un pas. De ce nu spuneti, pe sleau si pana la capat, ce ganditi ?
Vedeți, domnule doctor, exact la asta mă refeream când vorbeam despre dictatura misogină din Biserică.

Despre acest gen de acuzații: "dacă susții diaconițele, vei ajunge să susții și preotesele etc".


Absurd....

Implicațiile neavenite pe care le faceți, prin sintagma "de ce nu spuneți, pe șleau și până la capăt, ce gândiți"... cum să le comentez, oare ?

Știți oare ce gândesc eu, pe șleau și până la capăt, domnule ?
Reply With Quote
  #126  
Vechi 26.05.2013, 22:22:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citatul biblic pe care l-ati dat, cu intelesul pe care l-ati dat, este perfect aplicabil nu numai pentru a sustine hirotesirea diaconitelor, dar si hirotonirea preoteselor.

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Știți oare ce gândesc eu, pe șleau și până la capăt, domnule ?
Eu astept sa imi spuneti dv. De aceea, v-am pus o intrebare. Repet: credeti sau nu ca ar trebui admisa hirotonirea femeilor intru presibiterat ? Daca nu, de ce nu, ce anume impiedica ?

Dar, dv in loc de raspuns imi oferiti o alta intrebare. Si totusi, pe alt topic, declarati ca sunteti uimit ca un alt utilizator nu va raspunde la o intrebare simpla.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #127  
Vechi 26.05.2013, 22:36:07
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Avocate, după ce termini meciul cu doctorul te rog să-ți schimbi semnătura.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #128  
Vechi 26.05.2013, 22:39:56
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Avocate, după ce termini meciul cu doctorul te rog să-ți schimbi semnătura.
Mic-burghezule, nu ai decit sa iti pui si tu un citat din "marele om al Bisericii", ierarhul lu' peste si slujitorul infernului, criminalul incestuos Papa Borgia Alexandru, la semnatura. Nimeni nu va fi suparat.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 26.05.2013, 22:52:53
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Colegii catolici uita iar si pentru a nu stiu cata oara, ca se afla pe un forum crestin-ortodox; iar din punct de vedere ortodox nu se permite hirotonia femeilor.
Daca tot aveti asemenea ganduri, de a da femeilor posibilitatea de a fi hirotonite, de ce nu va mutati cu discutia pe sectiunea catolica a acestui forum. Poate acolo veti avea o audienta si o sustinere mai mare. Aici, nu!

Va amintesc cu aceasta ocazie ca omul nu pacatuieste numai cu fapta ci si cu gandul. Deci, gandurile acestea vor atarna in balanta la Judecata. De ce sa ne facem rau cu "mana" noastra?!?
Reply With Quote
  #130  
Vechi 26.05.2013, 22:56:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Avocate, după ce termini meciul cu doctorul te rog să-ți schimbi semnătura.
Si eu am scris asta de doua ori pana acum , prima data in urma cu patru zile: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=170
Si pe alt topic: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...301#post520301
In primul rand nici nu se stie daca e adevarat ca Patriarhul ar fi spus asta, e din cartea unui polonez.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
hirotonia intru diacon ioanhodean Preotia (Hirotonia) 29 25.02.2017 21:10:09
Hirotonia si parohia pe bani? pacatosul Despre Biserica Ortodoxa in general 123 29.09.2012 19:36:34
Hirotonia intru arhiereu a Parintelui Arhim. Dr. Mihail Filimon tanaseva Intrebari utilizatori 0 05.01.2011 19:01:35
hirotonia nicolaee Preotia (Hirotonia) 15 15.01.2009 16:52:17
Hirotonia alecsandru Preotia (Hirotonia) 14 17.05.2008 09:50:25