Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.08.2010, 13:57:48
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Pozitia BOR a fost aparent de neutralitate,spunand ca acei credinciosi care din motive religioase vor sa nu isi ia pasapoarte biometrice,au alternativa pasaportului normal.

Daca sunt sau nu sunt de evitat aceste pasapoarte,respectiv buletine pe viitor,era si intrebarea mea de inceput,propusa spre dezbatere..
Am inteles>multumesc.In acest caz mai am o singura intrebare:tu esti ortodox iar BOR a lasat la aprecierea ta ce vrei sa alegi>in acest caz>este o solutie sa iti intrebi duhovnicul care este solutia?Duhovnicul poate avea o alta opinie decat BOR si sa-ti spuna de ex:,,Daniel(scuze pt formularea ,,pertu")sunt un lucru rau>evita-le!"? Sau si duhovnicul iti prezinta opinia lui si decizi tu?Multumesc anticipat pt raspuns si scuze pt orice fel de deranj.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.08.2010, 14:04:27
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
.In acest caz mai am o singura intrebare:tu esti ortodox iar BOR a lasat la aprecierea ta ce vrei sa alegi>in acest caz>este o solutie sa iti intrebi duhovnicul care este solutia?Duhovnicul poate avea o alta opinie decat BOR si sa-ti spuna de ex:,,Daniel(scuze pt formularea ,,pertu")sunt un lucru rau>evita-le!"? Sau si duhovnicul iti prezinta opinia lui si decizi tu?Multumesc anticipat pt raspuns si scuze pt orice fel de deranj.
Problema este una delicata,foarte delicata.Desi pentru noi duhovnicul este vital in drumul spre mantuire,avand acces prin el la Tainele Bisericii,harul pe care-l poseda neputand fi anulat de nevrednicia sa,( posibila la unii dintre ei)---deci,in privinta unor povete si mai ales a acestei probleme nu avem o pozitie exacta si sigura din partea lor.
Unii evita,si pe buna dreptate ,sa dea un raspuns,pozitiv sau negativ,altii sunt pro,sunt si contra.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.08.2010, 14:07:30
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Problema este una delicata,foarte delicata.Desi pentru noi duhovnicul este vital in drumul spre mantuire,avand acces prin el la Tainele Bisericii,harul pe care-l poseda neputand fi anulat de nevrednicia sa,( posibila la unii dintre ei)---deci,in privinta unor povete si mai ales a acestei probleme nu avem o pozitie exacta si sigura din partea lor.
Unii evita,si pe buna dreptate ,sa dea un raspuns,pozitiv sau negativ,altii sunt pro,sunt si contra.
Da,intradevar ai dreptate.Este o problema foarte delicata si cu siguranta nici noi nu avem toate datele.O sa mai ma informez si eu si voi urmari cu atentie evolutia evenimentelor.De principiu sunt contra lor(unui cip biometric) cum sunt contra oricarui mijloc tehnic care m-ar monitoriza mai mult decat mi-as dori eu.Daniel multumesc frumos pt raspunsuri si iti doresc o zi buna in continuare.

Last edited by Scotianul; 11.08.2010 at 14:19:29.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.08.2010, 14:19:30
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Ai ridicat doua probleme:

1 Ne impotrivim sau nu?
Ne impotrivim cine? Tu? Eu? Suntem poate 10.000 potentiali "potrivnici" in Romania. Si eu nici macar de mine nu sunt sigur ca as putea sa ma impotrivesc cu adevarat (foame, moarte). Restul vor merge ca vitele la abator fara nici o problema de constiinta sau alta natura.
S-a spus pe atatea canale ca fumatul ucide, vezi sa se lase multi? Junk food ucide, vezi sa se opreasca careva din a manca acele mizerii? Omul a devenit atat de slab incat nu poate sa reziste nici macar acestor ispite mai usoare. Ba mai mult nici macar NU VREA nu ca nu poate.

2 Actele biometrice
Cu siguranta deocamdata sunt niste simple acte. Problema e ca mai tarziu vor fi folosite clar in detrimentul nostru. Istoria ne preda lectii, doar ca nimeni nu vrea sa le invete: in sec. 20 cei mai multi oameni au fost ucisi de catre propriul lor stat - 500 milioane. Mai multi oameni au murit de mainile propriilor lor state decat in razboaie interstatale. Primul si al doilea razboi mondial au "reusit" sa ucida "doar" vre-o 70 milioane de oameni.
Pe acea piatra in Georgia, SUA scrie clar care sunt planurile elitei in ce ne priveste: reducerea populatiei planetei la sub 500 milioane de oameni si mentinerea ei la acea valoare. Odata asta inseamna omucideri la o scara nemaiauzita, peste 90% din populatia din prezent al globului. Doi, inseamna un control drastic asupra inmultirii, deci al vietii oamenilor.
Putini au reusit sa afle si sa inteleaga despre ce ni se pregateste chiar acum in Romania. Este vorba de acel proiect de informatizare completa a societatii romanesti. Fiecare om va primi un cod electronic care este unic la nivel mondial. Orice vei face in aceasta tara vei face prin acel portal unic, toate taxele, proprietatile, veniturile se vor trece prin acel cod unic. Un angajator va folosi acel cod pentru a inregistra orice contract etc etc. Cand vei merge in afara vei folosi tot acel cod unic. Cu timpul toate cheltuielile se vor face doar cu cardul si vor fi atasate de acel cod unic. Plus alte "surprize" care ne asteapta. Si daca te intrebi "si ce e cu asta ca eu sunt om cinstit?" intreaba-te ce a insemnat o schimbare soiala pentru milioanele de oameni ucisi de lenin si stalin, ca si ei erau cinstiti, deci teoretic nu aveau de ce sa se teama.
Repet, istoria ne preda lectii dar noi nu vrem sa le invatam. Si vom plati pentru asta.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.08.2010, 14:24:21
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Ai facut un protest si o analiza,dar nu se vede din postarea ta in mod clar ce vei face.Vei accepta sau nu ,noile acte cu cip?
Putem fi 10.000 cum spui tu,nu care sa se impotriveasca public,ci sa-si asume personal refuzul,cu consecintele care vor fi.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.08.2010, 14:45:06
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Ai facut un protest si o analiza,dar nu se vede din postarea ta in mod clar ce vei face.Vei accepta sau nu ,noile acte cu cip?
Putem fi 10.000 cum spui tu,nu care sa se impotriveasca public,ci sa-si asume personal refuzul,cu consecintele care vor fi.
Problema cu diavolul e ca te ia incet-incet. Deocamdata nu par chiar asa periculoase, nu-i asa?
Exact urmand logica asta si probabil si din lasitate cred ca voi accepta cel putin deocamdata. Dupa care va veni o bariera un pic mai grea dar care iarasi nu va insemna chiar pecete pe mana dreapta sau frunte si voi spune: "pai daca tot nu inseamna lepadare hai s-o accept si pe asta" si tot asa pana va veni si momentul X dar atunci voi spune.... chiar, atunci ce voi spune?

PS In alta odine de idei se pare ca mai intai vor fi ceva pustiiri, nu va veni cererea de lepadare in mediul cum il stim acum. Deci s-ar putea ca va insemna pur si simplu alegere intre moarte si viata, cu consecinte foarte clare.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.

Last edited by sergiu; 11.08.2010 at 14:47:30.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.08.2010, 22:18:24
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Nu ma refeream la implanturi,ci la pasapoarte si la buletine.
Eu am pasaport biometric...nu vad si nu simt nici o schimbare la mine...deocamdata consider ca nu are sens sa intram in panica si nici sa exageram.
Chiar mi se pare absurd tot ce se scrie despre aceste acte, desi studiez fenomenul de cand am inceput sa merg la Biserica si de cand au aparut primele carticele scrise despre alimentele cu bare pe ambalaj...inca de atunci se vorbea despre aceste acte si sunt vreo 20 de ani...

Imi vine sa rad ca imi aduc aminte toate comentariile de atunci, de oamenii care si-au pierdut serviciul din cauza acestor exagerari mai ales cand s-au schimbat buletinele...

In fine, eu inca nu-mi fac probleme din pricina acestor acte...imi fac probleme din pricina mea, a puturoseniei si pacatelor mele...

Cam atat...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.08.2010, 00:28:11
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Eu am pasaport biometric...nu vad si nu simt nici o schimbare la mine...deocamdata consider ca nu are sens sa intram in panica si nici sa exageram.
Chiar mi se pare absurd tot ce se scrie despre aceste acte, desi studiez fenomenul de cand am inceput sa merg la Biserica si de cand au aparut primele carticele scrise despre alimentele cu bare pe ambalaj...inca de atunci se vorbea despre aceste acte si sunt vreo 20 de ani...

Imi vine sa rad ca imi aduc aminte toate comentariile de atunci, de oamenii care si-au pierdut serviciul din cauza acestor exagerari mai ales cand s-au schimbat buletinele...

In fine, eu inca nu-mi fac probleme din pricina acestor acte...imi fac probleme din pricina mea, a puturoseniei si pacatelor mele...

Cam atat...
Si nici nu vei simti vreodata. Tocmai asta e problema. Daca ai vedea sau ai simti schimbarea ai putea face ceva; ori asa ... Fiecare e liber sa faca propria alegere, caci fiecare va suporta consecintele deciziilor pe care le ia, bune sau rele.
Personal, cred ca Pr. Iustin a avut motive intemeiate sa ne alerteze.
De aceea optez pentru a nu accepta pasaportul cu date biometrice, din simplul motiv, ca daca ma razgandesc, pot oricand sa-l accept; dar daca il accept acum, nu mai am cum sa ma razgandesc. Simplu.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.08.2010, 00:30:41
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Si nici nu vei simti vreodata. Tocmai asta e problema..
Pai atunci care-i motivul sa nu-l iei.
Unde-i paralizia miini drepte de care se tot vorbeste?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.08.2010, 00:33:59
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Personal, cred ca Pr. Iustin a avut motive intemeiate sa ne alerteze.
.
"Motivele intemeiate" cred ca sunt cei insistenti pentru subscrierea parintelui la inventiile lor.
Stiu ca pot fi ca viespile la miere, nu mai scapi de ei pina nu le faci pe plac.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari despre actele biometrice elena20 Generalitati 1247 11.01.2014 16:29:38
Ce se incearca cu actele biometrice? mihailt Generalitati 0 15.07.2009 02:30:05
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
Despre actele de identitate electronice si intimitate BogdanF2 Generalitati 0 26.01.2009 20:23:30
Cat de responsabili suntem de actele noastre? victor.r Nunta 8 17.04.2008 19:12:35