Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 25.10.2010, 23:40:01
ghemistris  ghemistris is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.04.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monalisa Vezi mesajul
Da, bineinteles ca cred. Totusi, peste tot se indeamna la duhovnic si iar la duhovnic sa ma duc la duhovnic si toata lumea stie sa dea sfatul asta tot timpul: ca imi trebuie un duhovnic. Va spun sincer ca nu stiu daca un duhovnic poate rezolva ceva decat numai omul prin sine insusi si cu Dumnezeu. Primul duhovnic pe care l-am avut m-a lasat balta, mi-a zis ca sunt un caz atat de grav ca nu se mai poate preocupa de mine, al doilea duhovnic pe care l-am avut, l-am intrebat ce sa fac, cum sa ma rog si mi-a zis ca nimic, ca nu-mi da canon sa ma mai duc pe acolo mai des, imi parea total detasat desi este un monah cu rang mare si mi-a raspuns atat e aiurea ca efectiv nu-mi mai vine sa merg pe acolo, alt duhovnic eu una nu vad ce duhovnic mi-as putea afla, efectiv incep sa cred ca chestia cu duhovnicul e o abureala pentru prosti. Cum se gaseste un duhovnic
Draga Monalisa,rabdarea este si ea o virtute care trebuie dobandita.Sincer sa-ti spun,nici eu nu am in momentul de fata un duhovnic care sa fie tocmai pe placul meu(face multa misiune si de multe ori mi se pare ca nu este indeajuns de atent la problemele mele). Dar nu in asta sta neaparat toata duhovnicia noastra.Si apoi duhovnicul nu trebuie sa fie pe placul nostru,adica sa fie de acord cu noi,cu parerile noastre.Cand mergem la duhovnic mergem cu inima deschisa pentru a ne spovedi(totul,fara rusine de faptele care le-am facut),si a primi iertare,si desigur un sfat si un canon de indreptare.NU ASTEPTA MINUNI!!!Numai la sectari se intampla lucrul acesta(unde satana lucreaza pe moment ca sa-l prinda repede pe om in capcana lui).Asa cum vindecarea trupului de catre doctor se realizeaza in timp(uneori cere foarte mult timp si rabdare),la fel este si cu vindecarea sufletului,cere timp ca puterile sufletului sa se curete prin despatimire.Obisnuinta este a doua natura a omului se zice,ei bine, ca sa te dezobisnuiesti de un obicei prost cere timp.Abia dupa ce ne curatim de patimi, facand cale ce am spus mai sus primim pe Dumnezeu in viata noastra si gustam din EL;participarea la Sfintele Taine (sf.maslu cat mai des),Sf.Liturghie,post, rugaciune,spovedania,impartasirea (dupa caz,sau dupa canon),canonul care ti-l da(sau poate sa nu ti-l dea)duhovnicul,(nici eu nu am primit un canon sever,desi aveam pacate grele si multe),participarea la sfintele slujbe,postul randuit de biserica(si nu asa la neoranduiala),rugaciuni,psaltirea M.Domnului,ziua;cei 12 psalmi alesi noaptea(spre ora 3 daca este cu putinta).Importanta duhovnicului este foarte mare,sa nu uitam ca el ne dezleaga de pacate si prin el primim iertare ori de cate ori gresim.Acum, sfatul bun pe care il asteptam de la el tine de multe ori de credinta cu care mergem noi la spovedit(Dumnezeu ne poate da un raspuns bun prin duhovnic daca mergem cu credinta)dar tine si de pregatirea si vrednicia de care da dovada respectivul duhovnic.Este bine sa-l cautam pe cel mai bun,dar daca nu-l avem la indemana,ce facem,nu ne mai spovedim?Sau lasa Dumnezeu pe credinciosii Sai pentru ca un duhovnic este mai putin pregatit,sau mai putin vrednic? NU! Sfintele Taine se lucreaza in continuare,la fel si dezlagarea si iertarea pacatelor,asta o poate da orice preot fara exceptie ,cu conditia ca penitentul sa spovedeasca tot, cu parere de rau,si cu gand de indreptare.Preotul este instrumentul prin care Dumnezeu isi face lucrarea in lume.Trebuie sa ai rabdare si perseverenta,eu zic sa mergi la acel monah,sa te vada ca ai staruinta,sa te vada ca tu vrei intradevar sa-l gasesti pe Dumnezeu.Daca ai posibilitatea sa mergi la slujbe mai des la manastire este foarte bine,dar poti merge si la o biserica de mireni care fac slujbe mai des.Credinta,staruinta si rabdare,si lasa-I timp lui Dumnezeu sa lucreze cu tine asa cum stie El.Bolnavi suntem multi dar nu la toti se potriveste acelasi medicament si acelasi tratament.Dumnezeu sa te ajute!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vise ciudate Tia Intamplari adevarate 26 04.09.2012 22:26:00
Anunț important: manifestări culturale dedicate părintelui Arsenie Boca laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 3 05.12.2011 16:26:32
ce capacitati ciudate aveti? kiralina Generalitati 45 03.06.2010 22:11:40
Chestii ciudate in articolul de azi de pe crestinortodox.ro mihailt Generalitati 16 24.04.2010 09:19:49
Manifestari si fapte antiortodoxe ortodox4life Generalitati 17 30.01.2009 20:41:54