Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.08.2012, 23:40:48
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit ---------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------

Last edited by Ion Pop; 24.07.2015 at 12:43:03.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.08.2012, 00:12:53
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

A merge pe apă este nu nonsens al logicii umane, o anormalitate. Prin credință însă Petru a pășit pe apă spre Cel care a gîndit formula apei mai înainte de a fi materia și energia lumii acesteia. La rîndul meu, eu cred că Petru a mers pe apă, deoarece sînt creștin și accept cele scrie în Biblie.

Problema pe care eu o pun sună cam așa: cum s-a coborît el din corabie pe suprafața apei la chemarea Lui Hristos? Corăbiile sînt destul de înalte, de la marginea corăbiei pînă jos sînt destui metri. Mă gîndesc că a fost lăsat în jos cu o frînghie ceva. Apoi la contactul cu suprafața, Petru probabil s-a comportat ca un copil care nu știe să meargă, neștiind la ce să se aștepte. Cum a făcut, a încordat la timp mușchii ca să-și țină echilibrul? S-a împleticit, a ezitat, s-a dezechilibrat? Cum a reacționat văzînd și valurile, că suprafața nu era tocmai dreaptă? Trebuie să fi fost foarte interesant drumul lui pînă în fața Mîntuitorului.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.08.2012, 01:16:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Corăbiile sînt destul de înalte, de la marginea corăbiei pînă jos sînt destui metri.
Asa iti imaginezi tu din ce ai vazut in (unele) filme.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.08.2012, 02:42:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Problema pe care eu o pun sună cam așa: cum s-a coborît el din corabie pe suprafața apei la chemarea Lui Hristos? Corăbiile sînt destul de înalte, de la marginea corăbiei pînă jos sînt destui metri. Mă gîndesc că a fost lăsat în jos cu o frînghie ceva.
Erau, de fapt, niște bărci. Un pic mai mari decât niște lotci din zilele noastre. Una dintre ele (sau o replică a ei) poate fi văzută și azi de pelerinii Țării Sfinte. O pescuire mai abundentă, ca cea din Luca 5, putea face ca două astfel de "corăbii" să fie "gata să se scufunde", asta cu vreo trei sute de pești la bord. Cui un lac sărat i se pare Marea Moartă, acele barcazuri îi par corăbii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.08.2012, 10:30:44
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Erau, de fapt, niște bărci. Un pic mai mari decât niște lotci din zilele noastre. Una dintre ele (sau o replică a ei) poate fi văzută și azi de pelerinii Țării Sfinte. O pescuire mai abundentă, ca cea din Luca 5, putea face ca două astfel de "corăbii" să fie "gata să se scufunde", asta cu vreo trei sute de pești la bord. Cui un lac sărat i se pare Marea Moartă, acele barcazuri îi par corăbii.
În cazul ăsta, Petru s-ar fi putut ține de margine la coborîre, pînă s-a hotărît să facă primii pași spre Hristos.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.08.2012, 10:37:21
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele nostru ne-a spus (ceea ce am găsit și în articolul postat și bineînțeles în Evanghelie) că Petru a putut merge pe apă atât timp cât a privit la Iisus. În momentul în care a privit la vânt/ valuri, s-a temut și a început să se scufunde.

Ideea pentru noi ar fi să nu uităm să privim către Domnul, pentru a ne putea menține mintea întreagă în lupta împotriva greutăților vieții, care nu sunt puține.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.08.2012, 12:16:41
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Problema pe care eu o pun sună cam așa: cum s-a coborît el din corabie pe suprafața apei la chemarea Lui Hristos? Corăbiile sînt destul de înalte, de la marginea corăbiei pînă jos sînt destui metri. Mă gîndesc că a fost lăsat în jos cu o frînghie ceva. Apoi la contactul cu suprafața, Petru probabil s-a comportat ca un copil care nu știe să meargă, neștiind la ce să se aștepte. Cum a făcut, a încordat la timp mușchii ca să-și țină echilibrul? S-a împleticit, a ezitat, s-a dezechilibrat? Cum a reacționat văzînd și valurile, că suprafața nu era tocmai dreaptă? Trebuie să fi fost foarte interesant drumul lui pînă în fața Mîntuitorului.
Sa nu ne oprim la cele lumesti - cum arata corabia, cum a coborat din ea ... sa luam seama la cele duhovnicesti - Petru a mers pe apa la indemnul lui Hristos. Asta arata ca si sfaturile pe care le primim de la duhovnici chiar daca sunt contrare logicii noastre, ele pot fi posibile prin unirea cu Hristos. Si dupa cum Petru cand a simtim vantul, s-a indoit si a inceput a se afunda, la fel se intampla si cu noi cand ne indoim de cele pe care le primim de la duhovnic.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.08.2012, 12:23:24
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sa nu ne oprim la cele lumesti - cum arata corabia, cum a coborat din ea ... sa luam seama la cele duhovnicesti - Petru a mers pe apa la indemnul lui Hristos. Asta arata ca si sfaturile pe care le primim de la duhovnici chiar daca sunt contrare logicii noastre, ele pot fi posibile prin unirea cu Hristos. Si dupa cum Petru cand a simtim vantul, s-a indoit si a inceput a se afunda, la fel se intampla si cu noi cand ne indoim de cele pe care le primim de la duhovnic.
Subscriu...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poti agresa prin dorinta de a ajuta? cred_cu_adevarat Generalitati 28 22.10.2012 15:35:40
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 14:09:26
poti sa mori in vis? The_Fallen Generalitati 9 30.06.2010 11:19:48
A merge sau a nu merge cu Hristos. maria-luisa Generalitati 7 17.12.2009 16:48:21
Credinta lucratoare prin iubire georgeval Generalitati 7 19.08.2008 19:15:06