Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 03.04.2013, 10:08:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ortodocsii care s-au grabit sa salute in plin Postul Mare cu ,,Hristos a inviat!" ar trebui sa mearga fuguta la duhovnic si sa se spovedeasca.

Ce-au vrut sa demonstreze? Ca-L iubesc pe Hristos mai mult decat noi, ceilalti? Ca-L iubesc atat de incat nu accepta sa-L vada patimind? Cunoastem raspunsul pe care Mantuitorul i l-a dat lui Petru atunci cand i-a cerut sa se menajeze, pentru a nu fi rastignit: ,,Mergi inapoia mea, satano!''

La mantuire, ajungem prin cruce. Pe Hristos Il iubim duhovniceste, cu cruce cu tot. Nu ne putem bucura de Inviere, daca nu L-am insotit pe Golgota mai intai. In saptamana dintre Florii si Inviere, crestinul ortodox mediteaza profund la calvarul Mantuitorului.

Pe masura ce constientizeaza importanta jertfei lui Hristos, sarbatoarea Invierii capata pentru el o importanta mai mare. Nu mai este vazuta ca o sarbatoare lumeasca la care, dupa ce a luat lumina, merge acasa si se apuca sa manance si sa bea cu pretenii.

Crestinul care a inteles importanta jertfei lui Hristos, participa la Slujba de Inviere si abia dupa ce aceasta s-a terminat, spune si el altora ,,Hristos a inviat!". Abia atunci au inceput Sfintele Pasti. Asa a spus duhovnicul meu.

Daca Invierea Mantuitorului este privita ca o simpla sarbatoare de primavara, ca un prilej de petrecere lumeasca, atunci, da, putin ne pasa de salutul pascal, putin ne pasa de icoanele de pe candele din plastic care ajung apoi la gunoi! Putin ne pasa ca biserica e goala dupa ora 0.30 in noaptea de Inviere, in timp ce noi suntem ocupati cu masa de Pasti!

Asadar, salutul pascal are importanta lui. Nu-l folosim cu superficialitate, nici pentru a sminti, nici pentru a ne arata partasi la idei straine de ortodoxie. Ori il folosim pe parcursul intregului an, precum Sfantul Serafim de Sarov, ori il folosim dupa terminarea slujbei de Inviere!

Last edited by antoniap; 03.04.2013 at 10:13:29.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 03.04.2013, 10:20:58
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
asta nu este o vină.
dacă te nasteai în Italia erai catolic și spuneai că ortodocșii sunt cei rupți de Biserica, în Afganistan erai musulman cu kalasnikovul în mâna și urlai "Allah e mare", în Tibet te intrebai ce ai fost în viața anterioara și tot așa.
tine de geografie.
ai dreptate doar pe jumatate
Reply With Quote
  #123  
Vechi 03.04.2013, 10:22:54
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ortodocsii care s-au grabit sa salute in plin Postul Mare cu ,,Hristos a inviat!" ar trebui sa mearga fuguta la duhovnic si sa se spovedeasca.

Ce-au vrut sa demonstreze? Ca-L iubesc pe Hristos mai mult decat noi, ceilalti? Ca-L iubesc atat de incat nu accepta sa-L vada patimind? Cunoastem raspunsul pe care Mantuitorul i l-a dat lui Petru atunci cand i-a cerut sa se menajeze, pentru a nu fi rastignit: ,,Mergi inapoia mea, satano!''

La mantuire, ajungem prin cruce. Pe Hristos Il iubim duhovniceste, cu cruce cu tot. Nu ne putem bucura de Inviere, daca nu L-am insotit pe Golgota mai intai. In saptamana dintre Florii si Inviere, crestinul ortodox mediteaza profund la calvarul Mantuitorului.

Pe masura ce constientizeaza importanta jertfei lui Hristos, sarbatoarea Invierii capata pentru el o importanta mai mare. Nu mai este vazuta ca o sarbatoare lumeasca la care, dupa ce a luat lumina, merge acasa si se apuca sa manance si sa bea cu pretenii.

Crestinul care a inteles importanta jertfei lui Hristos, participa la Slujba de Inviere si abia dupa ce aceasta s-a terminat, spune si el altora ,,Hristos a inviat!". Abia atunci au inceput Sfintele Pasti. Asa a spus duhovnicul meu.

Daca Invierea Mantuitorului este privita ca o simpla sarbatoare de primavara, ca un prilej de petrecere lumeasca, atunci, da, putin ne pasa de salutul pascal, putin ne pasa de icoanele de pe candele din plastic care ajung apoi la gunoi! Putin ne pasa ca biserica e goala dupa ora 0.30 in noaptea de Inviere, in timp ce noi suntem ocupati cu masa de Pasti!

Asadar, salutul pascal are importanta lui. Nu-l folosim cu superficialitate, nici pentru a sminti, nici pentru a ne arata partasi la idei straine de ortodoxie. Ori il folosim pe parcursul intregului an, precum Sfantul Serafim de Sarov, ori il folosim dupa terminarea slujbei de Inviere!
doamna, Hristos inviaza in fiecare zi, si atat cat intelegem noi
Reply With Quote
  #124  
Vechi 03.04.2013, 10:33:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Cateva ganduri pe acest topic, care s-a vrut a fi unul de fratietate, dar a esuat, ca de obicei, in a fi unul de aciditate...

Eu nu am auzit, in Romania, unde roman-catolicii au cunostinta despre decalajul dintre postul in rit apusean si cel in rit rasaritean, ca vreun romano-catolic sa ofere mancare de frupt unui rasaritean. Se poate, insa, intampla in vest, unde covarsitoarea majoritate a oamenilor nu au auzit nici de greco-catolici, nici de ortodocsi.

Ei bine, in cazul in care un asemenea lucru s-ar intampla, daca ortodoxul respectiv chiar face parte din minoritatea ortodoxa care posteste in Duminica respectiva, se cuvine mai degraba sa refuze darul decat sa il primeasca, luand precautiile necesare ca acest refuz sa nu ofenseze. Astfel, va profita de acest prilej explicand romano-catolicului ca exista un decalaj in privinta Pascaliei, iar Biserica sa nu permite sa manance miel in post.

Dar, daca ortodoxul (sau greco-catolicul) "nu a fost pe faza" si a primit darul, atunci nu comite pacat daca il va folosi ca hrana pentru animale (caini, pisici) in virtutea faptului ca cel care primeste un dar este pe deplin stapan al darului primit.

Situatia este analoga cu acea ipoteza teoretica in care eu as primi o Biblie din partea unui protestant. Voi refuza, explicandu-i, politicos, ca nu pot primi carti sfinte care nu au binecuvantarea Bisericii. Dar, daca totusi nu sunt pe faza si o primesc, atunci este la alegerea mea ce fac cu acea Biblie. Pot sa o pastrez, daca nu am o Biblie catolica sau ortodoxa, fiindca o Biblie protestanta este superioara unei Biblii inexistente. Pot sa o pastrez ca material de studiu biblic in afara lecturii sfinte. Sau, pot sa-mi exercit dreptul de a o arunca pur si simplu, ca pe un lucru din care nu am cum sa trag vreun folos. In practica, am primit de vreo doua ori Biblii (neo)protestante. Nu am fost pe faza. Nici nu le-am aruncat: sunt pe undeva prin pod si mi s-a intamplat de cateva ori sa le deschid. Desigur, aici e o mica deosebire fata de mancare: nu poti pastra friptura de miel in pod. Un catolic normal la cap nu se va supara chiar daca afla ca ai dat-o la caini. Oricine are catel, i-a dat adesea fruptura cu care nu a avut ce face.

Cu privire la cealalta problema: nu am considerat niciodata un pacat sa salut un crestin de rit apusean cu "Cristos a inviat !". Mai mult: o fac frecvent si mereu cu bucurie. Mai intai, fiindca asa este: cand folosim acest salut, spunem un Crez in miniatura. Este propozitia de baza a crestinilor. Nu am citit in viata mea vreun canon semnat de Papa sau de vreun conciliu ecumenic prin care sa fie interzis sa folosesti salutul pascal in afara contextului pascal. Pe urma, folosirea acestui salut nu inseamna ca eu ader la spiritualitatea celui caruia i-l adresez. Nu am fost niciodata un fan al franciscanilor si nu am nici cea mai mica legatura cu spiritualitatea lor. Dar, cand intalnesc un franciscan, imi place sa-l salut in forma draga lor: "Pace si Bine !". Asta nu inseamna ca am devenit, dintr-o data, franciscan. La fel, daca s sti ca cel cu care vorbesc este un ortodox din Oastea Domnului, l-as saluta cu "Slavit sa fie Dumnezeu". Iar pe ortodocsii care nu sunt in Oastea Domnului ii salut frecvent cu "Doamne-ajuta", fara sa am impresia ca am tradat cu ceva Sfanta Biserica Catolica, nici constiinta ca as fi comis un pacat. E chiar ultimul lucru pe care sa-l iau in serios inainte de spovada: faptul ca am spus "Doamne-ajuta" unui ortodox. De aceea, mi se pare hilar ca sunt fiinte, precum antoniap, care te trimit la duhovnic daca ai spus "Cristus resurrexit" unui romano-catolic.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 03.04.2013 at 10:44:52.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 03.04.2013, 10:57:16
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De aceea, mi se pare hilar ca sunt fiinte, precum antoniap, care te trimit la duhovnic daca ai spus "Cristus resurrexit" unui romano-catolic.
Doctore ești "de apreciat" că și atunci când (aparent) spui lucruri pașnice și cu gând de pace, nu reziști să nu muști de fund pe cineva!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #126  
Vechi 03.04.2013, 11:40:22
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Doctore ești "de apreciat" că și atunci când (aparent) spui lucruri pașnice și cu gând de pace, nu reziști să nu muști de fund pe cineva!
aciditatea fratiei tale e de 10 ori mai mare decat a doctorului.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #127  
Vechi 03.04.2013, 11:42:20
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cred că mă băgați în seamă prea mult.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 03.04.2013 at 11:44:32.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 03.04.2013, 16:47:50
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Cred că mă băgați în seamă prea mult.
Este inevitabil... din pacate.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 03.04.2013, 17:44:44
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Fii binecuvântată!
Pe de altă parte, poți merge la ’Optiunile utilizatorului’ (dreapta-sus a interfeței forumului), ’Edit Ignore List’ (din coloana din dreapta’ și voila: zona magică unde poți pune la ignorat forțat ce utilizatori vrei, dacă pur și simplu nu-i poți ignora.
Post binecuvântat și dumitale!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 03.04.2013 at 17:49:42.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 03.04.2013, 17:54:35
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu nu am auzit, in Romania, unde roman-catolicii au cunostinta despre decalajul dintre postul in rit apusean si cel in rit rasaritean, ca vreun romano-catolic sa ofere mancare de frupt unui rasaritean. Se poate, insa, intampla in vest, unde covarsitoarea majoritate a oamenilor nu au auzit nici de greco-catolici, nici de ortodocsi.

Ei bine, in cazul in care un asemenea lucru s-ar intampla, daca ortodoxul respectiv chiar face parte din minoritatea ortodoxa care posteste in Duminica respectiva, se cuvine mai degraba sa refuze darul decat sa il primeasca, luand precautiile necesare ca acest refuz sa nu ofenseze. Astfel, va profita de acest prilej explicand romano-catolicului ca exista un decalaj in privinta Pascaliei, iar Biserica sa nu permite sa manance miel in post.

Dar, daca ortodoxul (sau greco-catolicul) "nu a fost pe faza" si a primit darul, atunci nu comite pacat daca il va folosi ca hrana pentru animale (caini, pisici) in virtutea faptului ca cel care primeste un dar este pe deplin stapan al darului primit.
Iertati-ma, domnule Dragomir, dar nu inteleg de ce dati sfaturi unui ortodox. Invatatura ortodoxa ne spune ce avem de facut in cazul in care primim de dulce in Post.
Stiti prea bine ce diferente exista intre invatatura catolica si cea ortodoxa; deci nu e cazul sa depasiti niste limite acceptabile. Dar puteti sa va adresati linistit greco-catolicilor...
Reply With Quote
Răspunde