Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.04.2013, 23:15:07
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Eu nu sunt convins deloc despre asta.

Popa de la tara sta ca boul si se uita la credinciosii care mor de foame si nu ridica un deget pentru ei pe motiv ca: "sa munceasca".

Pai frate, ridica si tu un deget pentru el, ca la o vaca putea sa se gandeasca si popa ala si putea sa i-o dea.

Am vazut scena asta de sute de ori. Ortodoxul ademenit cu 3 milioane de lei, iar popa sta si se uita ca prostul, dar nu scoate un ban din buzunarul lui, Doamne fereste.
si ce ar trebui sa fie asta. un "care da mai mult" religios?
daca iti schimbi credinta pt niste mancare, asemenea incostienti nu merita sa te lupti pt ei in felul acesta(atentie: in felul acesta)
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 16.04.2013, 23:28:27
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Prin altii, banuiesc ca nu te referi si la Iisus ? Sau ?

34. Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniți, binecuvântații Tatălui Meu, moșteniți împărăția cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.
35. Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit;
36. Gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat; în temniță am fost și ați venit la Mine.
37. Atunci drepții Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând și Te-am hrănit? Sau însetat și Ți-am dat să bei?
38. Sau când Te-am văzut străin și Te-am primit, sau gol și Te-am îmbrăcat?
39. Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniță și am venit la Tine?
40. Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât ați făcut unuia dintr-acești frați ai Mei, prea mici, Mie Mi-ați făcut.
41. Atunci va zice și celor de-a stânga: Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui.
42. Căci flămând am fost și nu Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și nu Mi-ați dat să beau;
43. Străin am fost și nu M-ați primit; gol, și nu M-ați îmbrăcat; bolnav și în temniță, și nu M-ați cercetat.
44. Atunci vor răspunde și ei, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând, sau însetat, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniță și nu Ți-am slujit?
45. El însă le va răspunde, zicând: Adevărat zic vouă: Întrucât nu ați făcut unuia dintre acești prea mici, nici Mie nu Mi-ați făcut.
46. Și vor merge aceștia la osândă veșnică, iar drepții la viață veșnică.

Verbi Domini.
Verbi Domini intelligi ignorant...

Textul ăsta doar pare că întemeiază gesturile umanitare ale sectelor. În realitate el se referă la o temă mult mai profundă decât simpla asistență socială motorizată de imperative religioase. Cine citește cu ochi bisericești, mai vede și faptul că nu atât acoperirea unor nevoi stringente este accentuată acolo, ci descoperirea chipului lui Hristos în aproapele aflat în situație limită și convertirea iubirii religioase abstracte în iubirea concretă, pentru persoane concrete ce trec prin iadul singurătății în suferință. Fiindcă niște gesturi izolate nu alungă nici senzația de foame sau sete, nici nu rezolvă problema garderobei pentru tot restul vieții, cu atât mai puțin vindecă boli sau eliberează din pușcărie. Hristos vine din ambele direcții acolo, pe de-o parte El este bătut, scuipat, pironit etc iar pe din cealaltă parte se pogoară la iad și smulge ființa căzută sub povara păcatului, arătat în pildă sub forma nevoilor vitale, dar și a lipsirii de sănătate și libertate.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.04.2013, 23:41:33
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
era constient ca va trebui sa doneze vaci ?

eu nu am spus lucrul acesta si sa ma iertati-dar eu nu i-as da nici un bob de orez unei persoane de alta religie ca sa se boteze ortodox.el trebuie sa faca aceasta de bunavoie,nu "obligat" de lipsurile materiale.

si de ce prin multi intelegeti "popii de tara"?mai ales ca un preot trebuie sa se ingrijeasca de mantuirea enoriasilor,nu atat de lipsurile lor(a nu se intelege ca nu are datoria-pe cat poate si isi permite-sa-i ajute si financiar).

...nu aveti idee cat de multi sunt.dar pt. ca faptele bune sunt acoperite cu smerenia,dvs. considerati ca "situatia reala" e ca "multi stau cu mainile in san si nu fac nimic".

stiu ca exista si astfel de "popi",dar oare chiar asa de multi sa fie?sau poate sunt eu mai optimista :D

sa inteleg ca daca ei nu doneza vaci(sau orice altceva) fac parte din aceasta categorie?cum ramane cu orele petrecute in scaunul de spovedanie pt. a asculta pacatele celuilalt?eu una n-as face fata.
Mai bine ai lasa misto-ul.

Evanghelia ni-l da exemplu pe Zaheu. Preotul este ca Apostolul care a dat TOTUL pentru Hristos.

Deci cum zici tu ca preotul nu are obligatia sa ajute credinciosii? Preotul are obligatia sa dea si haina de pe el, haina care il obliga sa implineasca tot ce au implinit si Apostolii.

Iar chestia cu vaca e simpla: pentru femeia asta si contextul asta o vaca este o solutie.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 16.04.2013, 23:42:35
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Serios, cine te-a invatat sa faci afaceri din astea?
Sa dai doua vaci, pe una..

Trebuie sa fii var bun cu Danila Prepeleac, care a plecat la targ cu o caruta de boi si s-a intors cu o punga goala.
Hm, sa faci misto e bine, dar sa propui solutii e putin prea mult?

Femeia aia are 14 copii?
Daca are 2 animale pe care le paste mai poate vinde din lapte.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 16.04.2013, 23:43:23
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
N-ai inteles inca mare lucru din povestea asta cu ortodoxia, nu-i asa?

Ma gandesc ca pentru tine, ortodoxia seamana oarecum cu o vaca sau in orice caz, se masoara in vaci.
Este de departe mai mult decat solutia pe care tu "NU" ai propus-o.

Deci nu prea am ce asculta de "ortodoxia" ta care doar sta departe si vorbeste....
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.04.2013, 23:43:35
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Verbi Domini intelligi ignorant...

Textul ăsta doar pare că întemeiază gesturile umanitare ale sectelor. În realitate el se referă la o temă mult mai profundă decât simpla asistență socială motorizată de imperative religioase. Cine citește cu ochi bisericești, mai vede și faptul că nu atât acoperirea unor nevoi stringente este accentuată acolo, ci descoperirea chipului lui Hristos în aproapele aflat în situație limită și convertirea iubirii religioase abstracte în iubirea concretă, pentru persoane concrete ce trec prin iadul singurătății în suferință. Fiindcă niște gesturi izolate nu alungă nici senzația de foame sau sete, nici nu rezolvă problema garderobei pentru tot restul vieții, cu atât mai puțin vindecă boli sau eliberează din pușcărie. Hristos vine din ambele direcții acolo, pe de-o parte El este bătut, scuipat, pironit etc iar pe din cealaltă parte se pogoară la iad și smulge ființa căzută sub povara păcatului, arătat în pildă sub forma nevoilor vitale, dar și a lipsirii de sănătate și libertate.
Ăăă.. prea complicat, prea intelectual, prea inteligent, prea scolastic. Eu am crezut că era vorba despre a da de mâncare flămândului, de a îmbrăca pe cel dezbrăcat. Că, flămândul, sau copii flămândului, vor mâncare, nu "citire cu ochi bisericești", "convertirea iubirii religioase abstracte" sau "arătarea în pildă sub forma nevoilor vitale".

Doar atât. Mâncare.

Și am impresia că și Hristos tot la asta s-a referit. Nu la "convertirea iubirii religioase abstracte", ci la mâncare. Bisericește, nebisericește, abstract, non abstract, cred că El a zis: dați de mâncare !

Last edited by MihaiG; 16.04.2013 at 23:46:49.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.04.2013, 00:24:14
CatalinI CatalinI is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2013
Mesaje: 1
Implicit Oare suntem frati?

Ma uit pe acest thread si ma intreb daca este gazduid pe un site unde dragostea de Dumnezeu si copiii Sai mai este de actualitate. In afara de subiectele discutate este o diferenta intre noi, cei ne-am predat vietiile lui Isus, si cei ce se cearta in jurul unor subiecte triviale pe forumuri lumesti? Atat de mare ne este credinta si dragostea? Cati dintre noi s-au rugat pentru acea femeie si cati au pus mana pe piatra? E un caz trist care ridica multe semne de intrebare. Biserica lui Dumnezeu nu este o cladire si nici parohia unui preot. Biserica este sinergia enoriasilor, a fratilor intru credinta. Nu judec pentru ca judecata este a Domnului, cer doar sa ne cercetam si apoi sa vorbim. Dumnezeu sa va aiba in paza pe toti.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 17.04.2013, 00:33:23
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Ăăă.. prea complicat, prea intelectual, prea inteligent, prea scolastic. Eu am crezut că era vorba despre a da de mâncare flămândului, de a îmbrăca pe cel dezbrăcat. Că, flămândul, sau copii flămândului, vor mâncare, nu "citire cu ochi bisericești", "convertirea iubirii religioase abstracte" sau "arătarea în pildă sub forma nevoilor vitale".

Doar atât. Mâncare.

Și am impresia că și Hristos tot la asta s-a referit. Nu la "convertirea iubirii religioase abstracte", ci la mâncare. Bisericește, nebisericește, abstract, non abstract, cred că El a zis: dați de mâncare !
Tot El a zis: "Nu numai cu pâine va trăi omul....". Cu alte cuvinte, creștinismul nu-i doar literatură motivațională pentru hrănit nevoiașii planetei. Dar totuși trebuie să-ți dobândești vedere bisericească ca mai faci niște pași spre esențial.

Vezi că mai sunt și bolnavii și pușcăriașii. Pe ăia cum îi rezolvi, dacă nu ești doctor genial sau avocat șmecher?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 17.04.2013, 00:41:14
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CatalinI Vezi mesajul
Ma uit pe acest thread si ma intreb daca este gazduid pe un site unde dragostea de Dumnezeu si copiii Sai mai este de actualitate. In afara de subiectele discutate este o diferenta intre noi, cei ne-am predat vietiile lui Isus, si cei ce se cearta in jurul unor subiecte triviale pe forumuri lumesti? Atat de mare ne este credinta si dragostea? Cati dintre noi s-au rugat pentru acea femeie si cati au pus mana pe piatra? E un caz trist care ridica multe semne de intrebare. Biserica lui Dumnezeu nu este o cladire si nici parohia unui preot. Biserica este sinergia enoriasilor, a fratilor intru credinta. Nu judec pentru ca judecata este a Domnului, cer doar sa ne cercetam si apoi sa vorbim. Dumnezeu sa va aiba in paza pe toti.

Scuzati-mi interventia,omul a invatat sa se gospodareasca din cele mai vechi timpuri,sa-si castige cu sudoare painea cea de toate zilele.
Vedeti in Biblie aflam numele unor personaje si ocapatia lor lumeasca,unul era pescar,altul comerciant,pastor sau mestesugar.Pana si Iisus a invatat o meserie pe Pamant.

Din pacate cersitul s-a impamantenit in Romania prin exemplul tiganesc si acum mai nou ,toti cersetorii fac apel la emotii,la constiinta crestinului si la versete biblice.

Eu nu sunt impotriva milosteniei ci doar celora care abuzeaza de disponibilitatea emotioanala a noastra.

Rugaciuni se pot face pentru oricine,insa ar trebui sa observati ca in toate cazurile este nevoie(SE CER) de bani sau bunuri materiale!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 17.04.2013, 08:50:00
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Vezi că mai sunt și bolnavii și pușcăriașii. Pe ăia cum îi rezolvi, dacă nu ești doctor genial sau avocat șmecher?
Nu știu. Poate se duc tot amishii să-i viziteze prin spitale și penitenciare, ca să ne dea nouă, pravoslavnicilor și papistașilor, ocazia să facem ecleziologie din fotoliu.
Reply With Quote
Răspunde