Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 20.12.2013, 18:03:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Of! Rar am vazut un forumist mai acidulat ca tine!
O bautura, cat ar fi ea de siropoasa, fara acid parca nu are gust :)
Pe cand acidul, poate da gust chiar si la o combinatie nu prea stralucita de indulcitori.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 20.12.2013, 18:04:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Mai multi aderenti ai ereziei erau chiar dupa ce era condamnata de sinod. Tomcai asta e, trebuie sa si caute adevarul (chisr si doar cu rugaciunea), nu doar sa il primeasca de la cine se nimereste. Oricum, am citit ca si printr-un cler eretic sunt valabile Tainele, atata timp cat nu a intrat in schisma.
Biserica nu este chiar "cine se nimereste" chiar si daca se afla intr-o situatie dificila din cauza unor lideri ai ei.

Nu stiu daca poti argumenta ca o data ce a primit harul, nu mai sunt valide daca a intrat in schisma.
Nu stiu daca ai sa gasesti in Sfanta Traditie ceva despre "retragerea harului preotiei".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 20.12.2013, 18:13:11
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Hai sa zicem ca m-ai prins cu o anumita inexatitate sau fluctuatie in idei.
Se poate sa ma fi grabit sa scriu anumite lucruri sau sa fi generalizat prea tare.
Problema e simplă: ai tot încercat cu tot felul de artificii să dai credit unor idei (de dragul Laurei, deși a scris ce a scirs).
Să fiți binecuvântate!

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cum ziceam mai sus, cand am 'semnat' ca sunt de acord cu Laura am vrut sa zic ca sunt de acord cu tonusul mesajului ei. Adica cu ideea ca nu este bine sa absolutizezi nici o persoana pe lumea asta si sa ai incredere in ea in absolut orice situatie - nici chiar parintele duhovnic.
Nu poți să dai credit unui mesaj cu asemenea lacune tu confirmând că ești ”întru totul de acord”. Hai să lăsăm dresul busuiocului.
Iar cu absolutizarea e discutabil, căci prin duhovnic îți vorbește Dumenzeu, iar Dumnezeu ți se descoperă pe măsura căutării tale și nu ține de duhovnic...

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
As vrea sa mai adaug ceva in legatura cu discutia de mai sus despre o eventuala contradictie intre cineva 'inaintat duhovniceste' dar fara studii teologice, si cineva cu studii teologice, (despre a carui duhovnicie sa zicem ca nu stim nimic):
Cred ca un adevarat parinte duhovnicesc inaintat pe calea unirii cu Dumnezeu nu poate fi in contradictie cu un adevar de credinta formultat mai 'academic', la cere el nu are acces in acelasi fel - are acces prin traire, nu prin cuvinte.
De acord cu tine, diferența e că părintele duhovnicesc e mai potrivit atât când e vorba de un aspect duhovnicesc cât și de un aspect de credință. Unul care studiază nu poate fi ca unul care se roagă. Fiecare, însă, cu meritul lui.

Last edited by ovidiu b.; 20.12.2013 at 18:18:24.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 20.12.2013, 18:39:52
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Cred ca e gresit, oricine ar zice asta. fii atent: daca propovaduieste erezia, mai e in Biserica? Nu. Daca nu mai e in Biserica, mai are Taine valide? Nu. Altfel, ar fi Biserica doar o varza, in care intilnesti enspe convingeri, iar aderenta ar fi doar formala, sau chiar mai rau: un legitimism organizational. Adica daca nu ai iesit declarativ, poti spune de la amvon orice monstruozitati, si oamenii vin sa se spovedeasca si cuminece la tine, daca esti cleric eretic. Haos!
El se refera la Taine si la Liturghie. Clerul eretic poate savarsi Tainele si Liturghia, caci lucreaza Harul prin el. Oricum, Tainele si Liturghie se fac prin preot si nu de catre el.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 20.12.2013, 18:43:32
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Un Parinte a spus ca atunci cand mergea la Pr.Teofan mergea ca la o intalnire cu Dumnezeu si mereu a primit sfat bun. (in sensul ca Dumnezeu vorbea prin Parinte, nu altceva)
Reply With Quote
  #166  
Vechi 20.12.2013, 19:51:24
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Un mic exercitiu de gandire:
Taine administrate de un preot pacatos sunt valide sau nu?
Fara doar si poate ca da, pentru ca altfel, nimeni n-ar putea sti cand preotul devine atat (observi, nici macar nu este o limita clara) de nevrednic incat credinciosul primeste taine invalide.

La fel si cu erezia, e imposibil de spus exact cand un preot devine "eretic", pe cand schisma este un lucru vizibil, este o delimitare clara.

Mai sunt unii care sustin ca si atunci, tainele nu sunt invalide, ci doar ilicite, adica harul preotiei nu poate fi retras pur si simplu, el lucreaza in continuare, doar ca cel care lucreaza aceste taine, aflandu-se in neascultare fata de episcopul sau, pacatuieste.

Si cei care le primesc pacatuiesc, dar indirect, prin faptul ca fac ascultare de cineva aflat in neascultare, fiind astfel partasi la pacatul neascultarii.
Deci tragand linie, desi primesc taine valide, lucrarea lor este invalidata de starea continua de pacat, nepocait si nemarturisit (prin ascultarea de neascultare) in care se afla cel care le primeste.
Alin, cunosc tot acest artificiu retoric, pur administrativist. Sa zicem ca un preot exprima public indoiala ca Fecioara Maria a fost, este si a ramas fecioara. Sau, ca Sfintul Duh este persoana a Dumnezeirii. Ce facem, consideram ca acel om mai are credinta in care devenise sacerdotiu? Daca raspunzi la fel, inseamna ca Biserica, asa cum o vezi tu, e doar o comunitate mai putin de credinta si de impreuna-lucrare in sfintire, cit mai ales o entitate administrativ-organizatorica de tip ierarhic. Adica ceva cam...lumesc. Nu stiu ce har (mai) rezida in ascultare, luata singular. Ca asa, si securistii si militarii ar avea har, nu? Sau mafiotii si masonii? toti astia fac ascultare absoluta, alternativa fiind deseori moartea, uneori o moarte foarte dificila.
Repet, vorbesc de erezii spuse tare si asumate public, nu de pacatosenie omeneasca universala. Nu sunt vreun sectar fatarnic, care se ia de vreun pr. X care s-a pilit simbata seara in crisma.

Last edited by Barsaumas; 20.12.2013 at 19:53:52.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 20.12.2013, 20:03:46
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Oare asta să însemne sobornicească?

În primul rând că în crezul niceo-constantinopolitan nu apare termenul sobornicească, ci catolică; iar aici ai de studiat ce înseamnă de fapt catolic, iar pentru asta am dat și eu un link la un moment dat (n-ai decât să-l cauți dacă vrei, însă în general atitudinea asta de suficiență arogantă ortodoxistă îți face rău).

În al doilea rând, e cam greu să vorbim despre biserica sobornicească în vreme ce acest atribut (catolică) dat Bisericii s-a dat undeva la sinodul așa zis II ecumenic (de fapt a fost un sinod răsăritean, recunoscut de episcopul Romei abia la sinodul IV ecumenic de la Calcedon) și este cam greu să vorbim despre conducerea după soboare (deși într-adevăr biserica se conducea după soboare [apropo, oare ce s-o fi întâmplat cu sobornicitatea ortodocșilor de conducerea nu mai are loc prin soboare, ci prin bunul plac al ierarhului locului pe feuda lui bisericească?]) la o vreme la care majoritatea sinoadelor erau locale, iar sinodul I ecumenic avea o recunoaștere contestată de arianiști.

În al treilea rând, Crezul nu specifică ce vrea să spună prin catolică? Oare dumneata pe ce te bazezi când ne tâlcuiești ce înseamnă "sobornicească"?
Decebal a pus o problema foarte acuta si pertinenta, care trece in nebagare de seama de catre multi. Faptul ca autoritatea, initial catolica (in sensul originar), apoi sinodala, a devenit impartita intre "autocefalii" nuanteaza destul de mult conceptul de ascultare. Cred sincer ca ascultarea reala este absoluta, just, dar numai fata de o ierarhie meritocrata.
Oricum, faptul ca o persoana ajunge intr-un nivel inalt al unui lant de comanda, nu este intotdeauna generat de merit... Iar ideea unora, cum ca prin duhovnic vorbeste intodeauna Dumnezeu, imi suna a superstitie gen oracolul din Delphi. Duhovnicul e doar un om, ca si noi. Are insa har preotesc, ceea ce noi nu avem. Atit.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 20.12.2013, 20:46:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu stiu daca poti argumenta ca o data ce a primit harul, nu mai sunt valide daca a intrat in schisma.
Nu stiu daca ai sa gasesti in Sfanta Traditie ceva despre "retragerea harului preotiei".
Canonul sfantului Vasile explica mai exact: ftp://ftp.logos.md/Biblioteca/_Colec...e_cel_Mare.pdf
"Căci începutul dezbinării s-a făcut prin schismă; iar cei ce s-au lepădat de Biserică n-au mai avut harul Duhului Sfânt peste ci, căci a lipsit comunicarea prin întreruperea succesiunii. Căci cei dintâi care s-au depărtat aveau hirotoniile de la Părinți, și prin punerea mâinilor peste ei aveau harul duhovnicesc; dar cei ce s-au rupt, devenind mireni, n-au avut nici putere de a boteza, nici de a hirotoni; nici nu puteau da altora harul Duhului Sfânt, de la care ei au căzut;"

Asadar, preotii care s-au rupt aveau hirotonia, dar dupa aceea nu mai avea nimeni, pentru ca nu mai aveau preoti hirotoniti.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 20.12.2013, 20:50:29
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

umbla un fel de neo-donatism pe aici?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 20.12.2013, 21:44:09
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
(...) Biserica, asa cum o vezi tu, e doar o comunitate mai putin de credinta si de impreuna-lucrare in sfintire, cit mai ales o entitate administrativ-organizatorica de tip ierarhic. Adica ceva cam ... lumesc. (...)
Ai surprins bine cam cum arată "biserica" Mirean(ului). Toți ereticii și schismaticii pretindeau însă că viziunea lor este cea corectă, unică și adevărată. Ce te miră că mai apare încă unul și susține aberații Mireniste. Povestea e veche: alte măști aceeași piesă, alte guri aceeași gamă! Și Arius ereticul și schismaticul susținea că el este cel care e cu adevărat în adevăr, dar l-a vădit în cele din urmă Duhul Sfânt în erezia lui, și și Arius era tot un mirean.
Reply With Quote
Răspunde