Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.05.2006, 23:54:14
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Sunt la fel de tanar ca si tine...si faceam referire duar la persoanele cunoscute de mine.ex colegii mei care pun la pariuri sportive. Nu te cunosc personal iar acest topic are ca tema declinul adolescentului modern asadar imi cer scuze daca te-ai simtit intrigat . :D
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.05.2006, 02:01:30
Siluan Siluan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2006
Mesaje: 8
Implicit

Daca tot este vorba despre tineri, m-am gandit sa va dau in continuare un anunt referitor la o conferinta pe care o va tine in 31 mai, adica miercurea asta, in Bucuresti, Danion Vasile. Poate ca ati auzit despre el. Nu l-am cunoscut personal, doar din citit si auzit, dar cred ca este un tanar care vrea sa ii ajute pe ceilalti oameni si in special pe tineri sa se apropie de Hristos.
Si in continuare o sa va dau copia ivitatiei la conferinta, asa cum apare pe site-ul sau. Poate ca o sa-i fie cuiva de folos:
"CONFERINTA - JURNALUL CONVERTIRII
Scriitorul Danion Vasile va tine Miercuri, 31 mai 2006 orele 18.00 conferinta cu tema: Intre iubire si pacat, la CASA STUDENTILOR (fosta Preoteasa) din Bucuresti, langa Opera. Se va lansa volumul Jurnalul convertirii - De la zeita mortii la Imparatul Vietii. Invitat: parintele Vladimir Vlaicu.
Daca se poate, spuneti si altora.

Jurnalul convertirii descrie trecerea mea de la Tantra yoga la Ortodoxie. Drumul a fost greu, cu multe poticniri. De cateva zile a aparut la Editura Lucman a patra editie a cartii, pe care vreau sa o prezint - cu intarziere - si publicului bucurestean. O studenta din Cluj mi-a scris: "Am citit multe din cartile tale, dar asta doar dupa ce m-am intors cu adevarat la Ortodoxie, cu ajutorul duhovnicului meu drag, parintele Ciprian. Poate ca daca le-as fi citit mai devreme, as fi inteles mai repede - nu pacatul meu, pe care il stiam - gravitatea, si mai ales calea de intoarcere. Eu cred ca e nevoie de putin misionarism din partea noastra inaintea conferintelor tale, pentru ca tu te adresezi prin multe din carti (mai ales cele legate de sexualitate) unor tineri care fie ca nu vad afisele cu conferinte, fie ca nu sunt deloc atrasi de ideea de biserica, sau - cazul meu din trecut - imi era rusine sa ma duc singura la o conferinta intr-un loc necunoscut, organizata de oameni necunoscuti, cu invitati necunoscuti mie, dar...cu teme care ma atingeau destul de profund. Cui sa-i vorbesti, Danion, cand sala e plina de ascoristi si oameni cu duhovnic, care au bineinteles nevoie de lucrurile astea, dar ne ajuta duhovnicul. Pe cine sa convertesti? E tare greu." Fata are dreptate. Nu are rost sa vorbesc in fata unui public caruia ii este clara invatatura crestina. Cum sa ii anunt pe cei care s-ar putea folosi de conferinta sa vina la intalnire? Nu stiu. Ma gandesc insa ca poate voi stiti pe cineva caruia ii puteti forwarda acest mesaj. Cineva care sa fie interesat de subiect. Sau poate va intereseaza chiar si pe voi. Cu atat mai bine. Va astept la conferinta.
Daca vreti sa stiti mai multe despre cartile mele, le puteti vedea pe www.danionvasile.ro. In cazul in care considerati acest mesaj o forma mascata de reclama, as vrea sa o considerati reclama fatisa. E un mod de a-i ajuta pe oameni sa ajunga la carte.
Sperand ca nu v-am obosit cu mesajul meu, revin cu rugamintea de a-l retrimite mai departe. Cine stie cui ii poate fi de ajutor.
Toate cele bune, Danion Vasile
PS: In curand voi pune pe net si conferintele din postul Pastilor.
PS 2: Cu ajutorul lui Dumnezeu vreau sa scriu o carte impotriva Codului lui Da Vinci. Daca imi poate da cineva sugestii, bine. Daca nu, va rog macar sa ma sprijiniti prin rugaciune.
PS 3: DACA STITI TINERI INTERESATI DE PERSPECTIVE ORTODOXA ASUPRA PRACTICILOR YOGA, ASUPRA CREDINTEI IN REINCARNARE, ASUPRA PUTERILOR PARANORMALE, HOROSCOPULUI SI GHICIRII VIITORULUI, M-AS BUCURA SA LE TRANSMITETI CA II ASTEPT LA CONFERINTA..."
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.06.2006, 15:27:56
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

Siluan, cum a fost miercuri la intalnirea cu Danion Vasile?

Dragii tineri,
Eu nu mai sunt la varsta voastra, dar am copii ca voi si ma uit cat le este de greu sa traiasca crestineste, desi eu ii indemn; cum sa traiasca precum crestinii acei tineri care acasa nu primesc indemnul de a se ruga, de a merge la vecernie,la liturghie, cum ?
Educatia religioasa este aceea care lasa de dorit. Si nu trebuie sa dam vina pe preoti, fiecare va raspunde pentru faptele sale; copilul are nevoie de un exemplu (sa scriu EXEMPLU!!!) pe care sa il urmeze. Daca mama si tata, fratele sau sora nu inteleg ca Dumnezeu trebuie CAUTAT ca sa fie GASIT...atunci haideti sa incercam noi sa dam "o mana de ajutor" rugandu-ne pentru toti acei care nu stiu ca Dumnezeu ii asteapta la EL, ca DUMNEZEU ESTE DRAGOSTE!

Cu mult timp in urma am citit despre un baiat caruia i s-a spus ca Dumnezeu este pentru el ca un Tata, tatal lui il lovea fara motiv, era brutal si de aceea copilul a refuzat sa vina la Dumnezeu...

Stiu ca exista tineri care luni seara se roaga impreuna, in toate colturile tarii, incercati si voi ca la ora 23,00 astazi si in fiecare luni sa faceti acelasi lucru, fiecare in coltisorul lui sa vorbeasca Bunului Dumnezeu, sa se roage pentru cei care nu stiu ca Dumnezeu este un Tata Iubitor care doreste binele tuturor !

Ma iertati ca am scris cam mult !

Doamne ajuta-ne sa fim crestini adevarati!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.06.2006, 22:53:38
Siluan Siluan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2006
Mesaje: 8
Implicit

Doamne ajuta sa ajungem asa cum ati spus Dumneavoastra (vsm), crestini adevarati si mai ales sa putem simti noi insine ca Dumnezeu ne iubeste si ne asteapta ca sa-L gasim.
Nu este deloc usor asta si sunt atatea lucruri care ne deranjeaza, din afara, sau mai ales dinlauntru, iar timpul si motivele pentru rugaciune le gasim atat de greu, incat nu e de mirare ca nu reusim prea usor sa traim ceea ce ne doriti.
Iar ideea cu rugaciunea unii pentru altii (pentru tineri, in special) la aceeasi ora, luni seara, la 23, este foarte buna si cred ca ne va ajuta (ma numar si eu printre tineri si, ca si ei, am nevoie de ajutorul celorlalti).
Despre intalnirea cu Danion nu pot sa va spun nimic, pentru ca nu am fost. Sunt din celalat capat al tarii, de prin partile Aradului, de loc, si de fapt, traiesc un pic si mai departe, asa ca nu am avut cum sa ajung la ea. desi mi-ar fi placut sa pot merge.
Cred ca cei care au mers la conferinta, au avut de castigat sufleteste. Eu am auzit de la alti tineri despre Danion, mai demult, i-am ascultat conferinte inregistrate si am citit cate ceva din cartile lui. Si mi-a placut ceea ce el transmite celorlalti tineri, din propria sa experienta.
Dea Domnul sa putem cu totii sa ne apropiem de Dumnezeu!
Siluan
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.06.2006, 04:42:14
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Eu cred ca de vina e societatea in sine - capitalismul si comunismul sunt bazate pe "Materialismul istoric" - deci pun in centrul lor banul, nu omul si dragostea; o socitate dezbinata e mai usor de condus; vorba aia: 2 se lupta, al 3-lea castiga..., adica oamenii se cearta si se omoara intre ei, iar coropratiile si demagogii de politiceni profita de pe urma noastra; dar si ei sunt oamnei, iar daca suntem destepti si ne unim ii va astpeta ce a patit Ceuasescu.
Si in acest "materialism istoric" includ si goana dupa senzational si moda de peste a mass-mediei (in special a televiziunii) - ce, daca am 23 de ani trebuie sa fiu de acord cu toate porcariile (si nu privesc intotdeauna din punct de vedere crestinesc); O.K., inteleg ca televizunea comerciala trebuie sa atraga telespectatorii, dar asta inseamna ca e bine sa prezinte tot felul de infractiuni sau de chestii obescene (eu, ca baiat, m-am saturat de 90% obscenitati pe televizor - daca inetelegeti ce vreau sa zic); sau e probabil trendy sa-ti inseli sotia, sa faci sex neprotejat si sa-ti abandonezi copilul (aici ma refer si la baietii iresponsabili), sa bei precum dracii si sa fumezi precum locomotivele...
Recunosc ca si eu sunt iubitor de arginti (intr-o mai mare sau mai mica masura), dar cand imi iau ceva aparate, le iau la s.h., asa ca imi raman bani si pt. alte lucruri utile...
Pentru cei care se intreaba care este ideologia mea: singura mea ideologie este slujirea Tarii si a poporului.
[u]Imi cer scuze daca am folosit un limbaj un pic cam violent, dar sunt tare nemultumit de lumea de azi![/b]
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.06.2006, 17:17:58
brainiac_x brainiac_x is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2006
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spinu
Da asa este ,in mare parte. Zic asa pentru ca majoritatea tinerilor se gandesc numai la bani si cum sa ii obtina cat mai repede si daca se poate nefacand nimic pt ei(castigand undeva la eu stiu ce pariuri).Dar nu stiu cum te simti atunci cand realizezi ceva cu mana ta, nu simt bucuria recoltei deoarece ei nu au plantat nimic!
normal ce toti tinerii vor bani pt k poti trai cu banii!cumperi cumva paine cu credinta pleci in USA cu credinta?? nu prea cred!asa cu banii faci tot pe pamant!!si nu toti castiga banii de la pariuri!:hmmm:
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.06.2006, 01:15:18
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

si ce faci cand ajungi in USA si ce faci cu banii? te distrezi? cat timp crezi ca te tine distractia pana cand incepe sa te roada sufleteste niste intrebari (asta in cazul bun)?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.07.2006, 19:30:26
Maria82 Maria82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2006
Mesaje: 15
Implicit

Eu cred ca tinerii din ziua de astazi duc lipsa de modele in familie. Ce vad in casa asta vor face, nu majoritatea se las influentati de comportamentul parintilor.
Parintii raman indiferenti de schimbarile coplului, e imposibil sa nu vezi ca e tentat de alcool, de tigari, de droguri. Daca ei accepta sa vina la ore tarzii, normal ca o iau pe drumuri gresite. Copiii care au fost invatati sa fie alaturi de Dumnezeu se vor intoarce catre Dumnezeu. Asa ca in parinti cautati cauza comportamentelor necuviincioase...
Nu stiu daca ma mai pot numi tanara am 24 de ani, dar mama mea m-a ferit de cele rele.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.07.2006, 01:55:04
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maria82
Eu cred ca tinerii din ziua de astazi duc lipsa de modele in familie. Ce vad in casa asta vor face, nu majoritatea se las influentati de comportamentul parintilor.
Parintii raman indiferenti de schimbarile coplului, e imposibil sa nu vezi ca e tentat de alcool, de tigari, de droguri. Daca ei accepta sa vina la ore tarzii, normal ca o iau pe drumuri gresite. Copiii care au fost invatati sa fie alaturi de Dumnezeu se vor intoarce catre Dumnezeu. Asa ca in parinti cautati cauza comportamentelor necuviincioase...
Nu stiu daca ma mai pot numi tanara am 24 de ani, dar mama mea m-a ferit de cele rele.
ai dreptate draga Maria,noi parintii trebuie sa fim modele pozitive ptr.copiii nostri.si eu am o fata de 21 ani si multumesc Domnului Iisus ptr.asa copil,dar sunt oameni care nu inteleg ca ea este credincioasa si cred ca este complexata ptr. ca nu are boy frend la varsta asta.Ma rog la Dumnezeu sa-i indeparteze pe oamenii acestia de langa noi ptr. ca in urma discutiilor cu ei nu se ajunge la nici un rezultat.Dumnezeu sa-ti ajute sa ramai aceeasi fata curata si la trup si in suflet pana la casatorie.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.07.2006, 07:01:31
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

"cumperi cumva paine cu credinta pleci in USA cu credinta?? nu prea cred!asa cu banii faci tot pe pamant!!"

:)Eu nu cred ca cu bani faci totul pe pamint...ba din contra cu credinta faci totul...ia auzi ce zice Mintuitorul "Iar Iisua i-a zis:Daca tu poti crede,toate-i sunt cu putinta celui ce crede"(Marcu 9,23) si iarasi in alta parte Zice"Aveti credinta in Dumnezeu.Adevar va spun ca cel ce i-ar zice muntelui acestuia:Ridica-te si te arunca in mare!,si nu se va indoi in inima lui, ci va crede ca ceea ce spune se va face, fi-va lui orice va zice" (Marcu 11,22-24)
Acuma vorba Mintuitorului "de poti crede" iar de nu Domnului sa ne rugam precum tatal copilului "Cred Doamne !ajuta necredintei mele"(Marcu 9,24)

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Martirii zilelor noastre alexandra28again Stiri, actualitati, anunturi 23 18.05.2014 21:45:09
Mucenici ai zilelor nostre Adriana Cluj Intamplari adevarate 13 27.06.2012 14:40:44
Vamesii zilelor noastre !... alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 0 21.01.2012 20:18:35
Tineretul de astazi - Dezmatul de maine colaps Generalitati 36 09.06.2010 18:49:59
duhovnicii zilelor noastre Saurian Mari Duhovnici si predicile lor 18 14.06.2007 19:30:42