Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 10.03.2009, 18:47:05
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu forța coercitivă a Statului sau a politicii mondialiste sau a autorității Sinodului Sfintei Biserici Ortodoxe trebuie folosită pentru lămurirea problemei cip-ule biometrice, ci forța argumentului teologic revelat în Sf. Scriptură și în Sfânta Tradiție, normalitatea eclesială, comunitară și psiho-socială a ființei umane, care ține cont de firescul omului, de libertatea și mântuirea lui.
Pr. Dr. Mihai Valică
8 martie 2009


iata un exemplu de vrednic preot ; sa dea Dumnezeu sa se mantuiasca , chiar daca mantuirea este atat de grea si atat de inalta in comparatie cu noi netrebnicii ...
Reply With Quote
  #112  
Vechi 10.03.2009, 19:01:53
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da, asa patriarh , nu numai vicar ( nu spun asta spre mandrie ) , ar fi trebuit sa avem si noi ... sincer sunt intru-totul de acord cu par valica , ca argumentul teologic este cel mai puternic pentru un credincios si nu alte puteri ale lumii acesteia ... iar cand a zis ca proorociile sunt legatura noastra cu Dumnezeu , pot sa zic ca a fost chiar profetic , cu adevarat s-a vazut in acest preot o sclipire de gandire ortodoxa autentica , un cuvant al lui Dumnezeu cu adevarat ... isihasmul , proorociile , sfintenia , nebunia pentru Hristos , pustnicia , marturisirea si mucenicia , au fost dintotdeauna portile credinciosilor spre rai ; nu exista alte porti care sa duca la rai ; acestea constituie acel tunel prin care vom trece noi de vamile vazduhului , si cine nu accepta sa treaca prin aceste porti este ori pacatos , ori eretic , si in rai nu va putea sa intre ... se vede clar , in aceasta lumina , ca cei care ne " conduc " pe noi , sau mai bine zis ar trebui sa ne conduca , dar nu o fac , in virtutea nevredniciei lor , ne vand gogosi demonice ; caci tocmai acestia care ne " conduc " au zis ca in ziua de azi , cica , " nu mai este posibila marturisirea , nebunia pentru Hristos si pustnicia " ; un ierarh a zis , asta , si asta este una dintre multele erezii care le-au invatat acesti ierarhi in apus , la facultatilr ereticilor ...
Reply With Quote
  #113  
Vechi 10.03.2009, 19:28:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Bun frate ! Dar noi mirenii decidem asta ? Cum ți se pare corect si normal ?
Cel ce nu respectă Organizarea Canonică și Administrativă a Bisericii Ortodoxe Române , se situează in afara Bisericii, dă dovadă de neascultare , iar mai mare păcat ca acesta nu poate fi. Orice discuție ce situează in afara aceste organizări este nulă și neavenită .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #114  
Vechi 10.03.2009, 19:39:09
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pai tocmai aia e ; ca sfantul sinod nu respecta organizarea canonica si administrativa a Bisericii , si nu noi ; a se vedea cazul corneanu ; cazul tanacu ; cazul 1924 ; cazul colaborarii cu securitatea a ierarhilor , timp de zeci de ani , prin care au fost vanduti spre moarte si temnita ortodocsi de ai nostri ; cazul alegerii necanonice a patr daniel de catre lume mai mult decat de sinod ; si multe altele ; cazul pasapoartelor este altul , necanonic ... iar ascultarea de sinod in astfel de situatii cand sinodul incalca el insusi canoanele , nu este deloc necanonica ... este chiar de laudat ; par iustin a numit e cei care au astfel de atitudini ca fiind marturisitori si apologeti ... pai ce necanonicitate sa fie atunci cand nu esti de acord cu necanonicitatea ? nu vezi ca te contrazici ?
oh , pai io ce canoane am incalcat ? ca nu am facut altceva decat sa ma supun sfintilor si canoanelor ...
Reply With Quote
  #115  
Vechi 10.03.2009, 20:10:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
pai tocmai aia e ; ca sfantul sinod nu respecta organizarea canonica si administrativa a Bisericii , si nu noi ; a se vedea cazul corneanu ; cazul tanacu ; cazul 1924 ; cazul colaborarii cu securitatea a ierarhilor , timp de zeci de ani , prin care au fost vanduti spre moarte si temnita ortodocsi de ai nostri ; cazul alegerii necanonice a patr daniel de catre lume mai mult decat de sinod ; si multe altele ; cazul pasapoartelor este altul , necanonic ... iar ascultarea de sinod in astfel de situatii cand sinodul incalca el insusi canoanele , nu este deloc necanonica ... este chiar de laudat ; par iustin a numit e cei care au astfel de atitudini ca fiind marturisitori si apologeti ... pai ce necanonicitate sa fie atunci cand nu esti de acord cu necanonicitatea ? nu vezi ca te contrazici ?
oh , pai io ce canoane am incalcat ? ca nu am facut altceva decat sa ma supun sfintilor si canoanelor ...
Spui tu Manuel : Sfântul Sinod nu respectă . . . ! ! ! Asta e marea și grosolana neascultare față de Organizarea Canonică și Administrativă B.O.R. Judeci și culmea judeci Sfântul Sinod ! ! ! Ai chiar o problema ? Te duci tu sau ori și cine in audiență la Cancelaria Sf. Sinod la Preasfințitul Vicențiu Ploieșteanu , la consilierii Preasfinției sale . Poți să te duci in audiență la Preasfințitul Ciprian Câmpineanu sau la unul dintre consilierii Preasfinției sale. Dacă se constată abateri foarte grave , există Corpul de Inspecție și Control, există inspectori eparhiali , etc. Dacă stăm pe la colțuri sau hulim aiurea, sau răcnim in stradă , cu nimic nu folosim , ci mult , prea mult Rău facem.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #116  
Vechi 10.03.2009, 20:47:37
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu nu trebuie sa ma duc la nici un ierarh in audienta frate , ca nici nu am nevoie de una ca asta ; eu am spus : eu doar ma rog pentru ei ... simplu ... caci Hristos nu se reduce doar la birocratie ci Hristos lucreaza prin rugaciune ; la sfanta liturghie nu ne invita nimeni sa mergem in audiente , ca daca s-ar reduce sfanta liturghie doar la asta atunci am fi mai de plans decat paganii ; ortodoxia nu este doar o institutie lumeasca cum o vezi tu , in plan orizontal , ortodoxia este condusa numai de un singur conducator infailibil , Hristos , de la care invatam sa ne rugam si pentru pacatele noastre si pentru ale altora , inclusiv pentru ale ierarhilor ... crezi ca corpul ala de inspectie sau inspectorii eparhiali sunt infailibili ? sau ca nu pot sa cada si ei grav in necanonicitate ? de ce te mira asta ? si ereticii au inspectori si alte chestii din astea de astea , care pot foarte bine sa devina o simpla birocratie lumeasca asa cum se si doreste de altfel ... nu ai observat la toti ereticii cum incearca mereu sa submineze dumnezeiescul din biserica si sa il reduca la un plan orizontal , animalic , stiintific , omenesc , demonic , ca cam acelasi lucru este ? ortodoxia tocmai asta nu este : institutie omeneasca !
Reply With Quote
  #117  
Vechi 10.03.2009, 20:54:19
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cine vede biserica doar in plan orizontal , omenesc , ca si intitutie , are o legatura pe din fara cu biserica ; biserica este inauntrul tau , nu in afara , cum a zis Hristos ; nicidecum o chestie ierarhica exterioara , cum o vad catolicii ... e plina lumea de ierarhii care mai de care mai destepte , dar la Dumnezeu toate acestea nu sunt nimic , la Dumnezeu conteaza doar legatura INTERIOARA cu Hristos ... asta este biserica , o ierarhie interioara a adevarului si nu una exterioara , care inevitabil este omeneasca si nedreapta ... caci daca nu este interiorizata , atunci ce este ? desigur : omeneasca si demonica ... nu va lasati inselati de ierarhii extrioare , lumesti , caci imparatia lui Hristos este in fiecare din noi , dar inauntrul fiecaruia nu in afara ...
Reply With Quote
  #118  
Vechi 10.03.2009, 21:16:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
cine vede biserica doar in plan orizontal , omenesc , ca si intitutie , are o legatura pe din fara cu biserica ; biserica este inauntrul tau , nu in afara , cum a zis Hristos ; nicidecum o chestie ierarhica exterioara , cum o vad catolicii ... e plina lumea de ierarhii care mai de care mai destepte , dar la Dumnezeu toate acestea nu sunt nimic , la Dumnezeu conteaza doar legatura INTERIOARA cu Hristos ... asta este biserica , o ierarhie interioara a adevarului si nu una exterioara , care inevitabil este omeneasca si nedreapta ... caci daca nu este interiorizata , atunci ce este ? desigur : omeneasca si demonica ... nu va lasati inselati de ierarhii extrioare , lumesti , caci imparatia lui Hristos este in fiecare din noi , dar inauntrul fiecaruia nu in afara ...
Mare rătăcire , neascultarea și indemnul la neascultare de ierarhi. Imi pare rău Manuel, dar gândești precum sectanții, precum cei ce s-au rupt de adevărata, unica și indivizibila Biserică Ortodoxă. Imi pare tare rău că indemni și propovăduiești neascultarea de ierarhi . Mare erezie. Asta da , erezie ! Nu pot să mă aliez ție și te rog să mă ierți , nu o voi face niciodată.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #119  
Vechi 10.03.2009, 21:24:09
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Danion Vasile

Danion Vasile despre cenzurarea Sinodiconului Ortodoxiei din cartile pentru slujbele de cult:
“E foarte trist că din Triodul românesc lipsește cea mai im*portantă slujbă cu caracter dogmatic din tot anul bise*ri*cesc, e vorba de Sinodiconul Ortodoxiei, slujbă în care sunt anatemizați nominal marii eretici și sunt cinstiți ma*rii sfinți apărători ai Ortodoxiei. Celelalte popoare orto*do*xe au această slujbă, și mari teologi - cum este Mitro*po*litul Hierotheos Vlachos - au scris mult despre impor*tan*ța ei. Întrucât cultul bisericesc are un caracter catehe*tic, dacă va fi văduvit de amprenta dogmatică va avea roa*de pe măsură, credincioșii fiind mult mai ușor de atras în ghearele diferitelor rătăciri..."
http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...tii/#more-6023
Reply With Quote
  #120  
Vechi 10.03.2009, 21:58:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mare rătăcire , neascultarea și indemnul la neascultare de ierarhi. Imi pare rău Manuel, dar gândești precum sectanții, precum cei ce s-au rupt de adevărata, unica și indivizibila Biserică Ortodoxă. Imi pare tare rău că indemni și propovăduiești neascultarea de ierarhi . Mare erezie. Asta da , erezie ! Nu pot să mă aliez ție și te rog să mă ierți , nu o voi face niciodată.
"Umanitatea din noi iși dovedește insuficiența când nu este racordată la chemările valorice ale transcendenței. Fără credință suntem incompleți, ne bate vântul, ne disipim la orice adiere care se răsfrânge asupra noastră. Fără credință nu știm cine suntem și ce trebuie să facem pe mai departe. Fără credințâ nu există libertate".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 18:22:02
Pasapoartele biometrice nu vor fi obligatorii mihailt Stiri, actualitati, anunturi 2 27.06.2009 02:43:09
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
Sunt pasapoartele biometrice o lucrare diabolica? moro.d Stiri, actualitati, anunturi 6 05.02.2009 23:45:44