Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 07.03.2009, 23:43:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Acum câteva minute postul de televiziune Realitatea a transmis o înregistrare a cuvântului domnului Constantin Stoica purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române privind pașapoartele biometrice.
Partiarhia Română nu este de acord cu îngrădirea libertății religioase a cetățenilor și propune ca cetățenii care nu vor din motive religioase să nu primească aceste pașapoarte să poată primi pașapoarte clasice.
De asemenea a spus că fiecare eparhie va acționa așa cum va crede de cuviință,bineânțeles în concordanță cu poziția B.O.R.
Domnul Constantin Stoica ne asigură că nu este nici un pericol cu aceste pașapoatre și că dumnealui dacă ar trebui să-și scoată un asemenea pașaport nu l-ar refuza.
De asemenea face apel la credincioși să fie prudenți în a se lăsa manipulați de persoane care nu au binecuvântarea B.O.R de a discuta problemele acestea în mass-media.
Impotriva Hotărârii 639 a Sfântului Sinod, astăzi 7 martie 2009 , a fost organizat in Capitală , un protest ,la care au participat circa 1000 de persoane . Ministerul Administrației și Internelor , Direcția Pașapoarte, specifica că noile tipuri de pașapoarte, nu conțin cipuri sau alte elemente de acest gen , iar utilizarea acestora este opțională , mai ales că in majoritatea cazurilor, călâtoriile in străinătate se efectuează, pe baza Cărții de Identitate.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #82  
Vechi 08.03.2009, 13:03:37
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

min. internelor nu spune ca pasapoartele nu au cip , iar daca ar fi spus careva una ca asta , ca din partea min. , atunci a mintit intentionat sau din nestiinta ... pasapoartele au cipuri si 666 ... s-au facut teste ... numai permisele de conducere de tip nou nu au cip , asta este adevarat , dar sa observam ca nimeni nu a zis ca sa nu iti iei permis de conducere , iar daca au spus unii , asta s-a intamplat foarte rar si a fost o greseala ...
apoi , e adevarat ca pe anul acesta se mai pot pastra pasapoarte fara cip de tip vechi , dar ele trebuie schimbate anual si deci la de la anul , va trebui ca toti romanii sa accepte fortat pasapoarte cu cip ... deci NO ! ... iar la locurile sfinte de la ierusalim nu se poate merge fara pasaport ; adica acuma ne obliga masonii sa nu mai mergem la ierusalim !!! apoi cum adica ? hotarasc ei ce sa facem noi ? sa isi mai puna pofta in cui ...
Reply With Quote
  #83  
Vechi 08.03.2009, 13:15:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
min. internelor nu spune ca pasapoartele nu au cip , iar daca ar fi spus careva una ca asta , ca din partea min. , atunci a mintit intentionat sau din nestiinta ... pasapoartele au cipuri si 666 ... s-au facut teste ... numai permisele de conducere de tip nou nu au cip , asta este adevarat , dar sa observam ca nimeni nu a zis ca sa nu iti iei permis de conducere , iar daca au spus unii , asta s-a intamplat foarte rar si a fost o greseala ...
apoi , e adevarat ca pe anul acesta se mai pot pastra pasapoarte fara cip de tip vechi , dar ele trebuie schimbate anual si deci la de la anul , va trebui ca toti romanii sa accepte fortat pasapoarte cu cip ... deci NO ! ... iar la locurile sfinte de la ierusalim nu se poate merge fara pasaport ; adica acuma ne obliga masonii sa nu mai mergem la ierusalim !!! apoi cum adica ? hotarasc ei ce sa facem noi ? sa isi mai puna pofta in cui ...
Dragă Manuel, nu au cip incorporat in ele, au un grad de scurizare ridicat față de cele actuale și conțin pe o bandă magnetică datele din codul personal . Până la cip e cale lungă dragul meu frate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #84  
Vechi 08.03.2009, 13:22:36
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu cred ... io stiu ca au cip , ca s-au facut si teste de catre oameni experti ; si au facut mai multe teste si a reiesit ca au cip ... apoi , am vazut si la televizor ca aia de la min. au recunoscut ca au cipuri ... ca acuma sunt unii de la nu stiu io ce televiziune care cauta sa dezinformeze lumea asta e altceva ... aseara la nu stiu ce televiziune s-a zis ca actele in general ( nu a zis de pasapoarte ) nu au cip ; dar ei au zis asta ca sa dezinformeze : caci pasapoartele au cip iar permisele auto nu au ... ei au generalizat intentionat ...
dar ma rog , fiecare cu credinta sa , pe mine nici nu ma intereseaza ce crede nu stiu cine ; io doar am spus ceea ce cred io ...
Reply With Quote
  #85  
Vechi 08.03.2009, 13:31:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
nu cred ... io stiu ca au cip , ca s-au facut si teste de catre oameni experti ; si au facut mai multe teste si a reiesit ca au cip ... apoi , am vazut si la televizor ca aia de la min. au recunoscut ca au cipuri ... ca acuma sunt unii de la nu stiu io ce televiziune care cauta sa dezinformeze lumea asta e altceva ... aseara la nu stiu ce televiziune s-a zis ca actele in general ( nu a zis de pasapoarte ) nu au cip ; dar ei au zis asta ca sa dezinformeze : caci pasapoartele au cip iar permisele auto nu au ... ei au generalizat intentionat ...
dar ma rog , fiecare cu credinta sa , pe mine nici nu ma intereseaza ce crede nu stiu cine ; io doar am spus ceea ce cred io ...
Bine Manuel, de tu așa vrei să spui , Cip au toate cele ce sunt și cele ce mâine vor râde la soare. . . ( asta era dintr-o poezie ce nu cred că ai apucato la scoală ! A unuia Beniuc , chestie cu P.C.R-ul. . . ) .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #86  
Vechi 08.03.2009, 13:42:08
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

pace noua ...
Reply With Quote
  #87  
Vechi 08.03.2009, 21:47:08
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Domnule Emanuel, te rog mult incetează obsesia dumitale , măcar acum in Postul Mare ! Te rog mult de tot ințelege ca ai devenit obositor și obsesia dumitale nu face bine nimănui.
Te rog pentru prima și ultima dată incetează ! Ai devenit obositor . La atâta se reduce credința dumitale ? Rog pe această cale pe admin să opreasca astfel de postări , măcar in această perioadă . Doamne ajută-ne, luminează-ne și ferește-ne de tot răul . Amin ! +
si totusi sfintii parinti asa scriu si spun ca opresiunea vine din interiorul bisericii.Au fost cazuri multwe in istoria bisericii de sinoade apostate cind CRDINTA ORTODOXA A FOST SALVATA DE UN SINGUR SFINT ARTURISITOR.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 08.03.2009, 22:22:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
si totusi sfintii parinti asa scriu si spun ca opresiunea vine din interiorul bisericii.Au fost cazuri multwe in istoria bisericii de sinoade apostate cind CRDINTA ORTODOXA A FOST SALVATA DE UN SINGUR SFINT ARTURISITOR.
Până vine opresiunea , să ne continuăm postul Sofia ! Nu?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #89  
Vechi 08.03.2009, 23:05:53
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dragă Manuel, nu au cip incorporat in ele, au un grad de scurizare ridicat față de cele actuale și conțin pe o bandă magnetică datele din codul personal . Până la cip e cale lungă dragul meu frate !
Intrebat fiind de Pr. Aldea, daca cipul din pasaport are antena, seful Pasapoartelor a raspuns afirmativ. Se aude clar in interviul televizat.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 09.03.2009, 05:12:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Intrebat fiind de Pr. Aldea, daca cipul din pasaport are antena, seful Pasapoartelor a raspuns afirmativ. Se aude clar in interviul televizat.
Or avea Anca și antene, emițătoare, receptoare sau mai știu eu ce , dar asta nu mă oprește cu nimic de la credința mea . Monitorizați suntem peste tot, prin telefonie, net , etc . Pe mine cel puțin nu mă deranjează , pentru că ce sunt aici, sunt peste tot. Nu am secrete, nu am ce ascunde și nu am frică decât de Dumnezeu și din păcate mai greșesc și - L supăr, cu voie sau fără voie. In rest , toate trec. . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 18:22:02
Pasapoartele biometrice nu vor fi obligatorii mihailt Stiri, actualitati, anunturi 2 27.06.2009 02:43:09
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
Sunt pasapoartele biometrice o lucrare diabolica? moro.d Stiri, actualitati, anunturi 6 05.02.2009 23:45:44