Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.10.2006, 00:07:21
LERIM LERIM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.09.2006
Mesaje: 2
Implicit

Cred ca nu suntem in masura sa ne dam noi cu parerea, ca de multe ori cunoastem prea putine lucruri despre anumite asociatii si putem gresi facandu-ne pricina de poticnire pentru alti care cred ca iau de buna o anumita parere dupa ureche pe care noi o postam din nestiinta de dragul de a posta. Bine ar fi sa ne punem probleme mai arzatoare si care ne-ar ajuta la mantuire, Dumnezeu este judecator, dureros ca de multe ori noi nu postam un punct de vedere care sa expuna doar o simpla parere ci ne facem noi judecatori sa spunem ca nu este bun un anumit lucru ba ca este bun un altul. Adevarul este cel autorizat de Biserica prin Sfantul Sinod adica la problema cu Oastea Domnului toata activitatea este supravegheata de Sfantului Sinod, au o publicatie saptamanala foarte interesanta, editeaza foarte multe carti, fac mult misionarism.Si in parohia mea ostasii sunt cei mai saritori, cei care vin primii la Biserica si care pleaca ultimii. Nu are sens sa privim cu reticenta ce fac ei care ajuta atat de mult si sunt activi in viata parohiei sa incercam sa privim spre cei care nu vor sa stie de Biserica, sau cei care spun ca sunt credinciosi dar pe la Biserica nu dau si de spovedit nici vorba, ce am facut noi concret pentru acesti oameni iam pomenit macar in rugaciunile noastre? Maturitatea cu care alegem subiectele de discutie ne ajuta sa crestem duhovniceste, ne ajuta sa intelegem nevoile celorlalti, ne ajuta sa intelegem ca in Biserica nu exista somaj si someri, in Biserica trebuie sa fim lucratori sa nu uitam pe cei caldicei Domnul ii va arunca afara.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.10.2006, 07:08:33
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LERIM
Cred ca nu suntem in masura sa ne dam noi cu parerea, ca de multe ori cunoastem prea putine lucruri despre anumite asociatii si putem gresi facandu-ne pricina de poticnire pentru alti care cred ca iau de buna o anumita parere dupa ureche pe care noi o postam din nestiinta de dragul de a posta. Bine ar fi sa ne punem probleme mai arzatoare si care ne-ar ajuta la mantuire, Dumnezeu este judecator, dureros ca de multe ori noi nu postam un punct de vedere care sa expuna doar o simpla parere ci ne facem noi judecatori sa spunem ca nu este bun un anumit lucru ba ca este bun un altul. Adevarul este cel autorizat de Biserica prin Sfantul Sinod adica la problema cu Oastea Domnului toata activitatea este supravegheata de Sfantului Sinod, au o publicatie saptamanala foarte interesanta, editeaza foarte multe carti, fac mult misionarism.Si in parohia mea ostasii sunt cei mai saritori, cei care vin primii la Biserica si care pleaca ultimii. Nu are sens sa privim cu reticenta ce fac ei care ajuta atat de mult si sunt activi in viata parohiei sa incercam sa privim spre cei care nu vor sa stie de Biserica, sau cei care spun ca sunt credinciosi dar pe la Biserica nu dau si de spovedit nici vorba, ce am facut noi concret pentru acesti oameni iam pomenit macar in rugaciunile noastre? Maturitatea cu care alegem subiectele de discutie ne ajuta sa crestem duhovniceste, ne ajuta sa intelegem nevoile celorlalti, ne ajuta sa intelegem ca in Biserica nu exista somaj si someri, in Biserica trebuie sa fim lucratori sa nu uitam pe cei caldicei Domnul ii va arunca afara.
Doamne ajuta !
da, in mare sunt de acord cu cele spuse de tine, desi poate esti cam dur pe alocuri. nu uita insa ca acesta este un forum deschis opiniei orisicui, nu este numai pentru super-avizati si documentati. ca daca ar fi sa punem punctul pe "i", mare parte din postarile pe forum sunt cam aflare in treaba si nu prea au legatura cu trairea credintei in sensul cel mai pur al cuvantului. cu alte cuvinte, daca am fi chiar ceea ce ne credem nu am sta pe internet sa pierdem timpul....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.10.2006, 00:01:26
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Eu cred ca fiecare om are nevoile lui si problemele lui! Indiferent de cum sunt, sunt ale lui mature sau imature... Tocmai de aceea exista forum!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.03.2007, 19:37:53
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LERIM
Cred ca nu suntem in masura sa ne dam noi cu parerea, ca de multe ori cunoastem prea putine lucruri despre anumite asociatii si putem gresi facandu-ne pricina de poticnire pentru alti care cred ca iau de buna o anumita parere dupa ureche pe care noi o postam din nestiinta de dragul de a posta. Bine ar fi sa ne punem probleme mai arzatoare si care ne-ar ajuta la mantuire, Dumnezeu este judecator, dureros ca de multe ori noi nu postam un punct de vedere care sa expuna doar o simpla parere ci ne facem noi judecatori sa spunem ca nu este bun un anumit lucru ba ca este bun un altul. Adevarul este cel autorizat de Biserica prin Sfantul Sinod adica la problema cu Oastea Domnului toata activitatea este supravegheata de Sfantului Sinod, au o publicatie saptamanala foarte interesanta, editeaza foarte multe carti, fac mult misionarism.Si in parohia mea ostasii sunt cei mai saritori, cei care vin primii la Biserica si care pleaca ultimii. Nu are sens sa privim cu reticenta ce fac ei care ajuta atat de mult si sunt activi in viata parohiei sa incercam sa privim spre cei care nu vor sa stie de Biserica, sau cei care spun ca sunt credinciosi dar pe la Biserica nu dau si de spovedit nici vorba, ce am facut noi concret pentru acesti oameni iam pomenit macar in rugaciunile noastre? Maturitatea cu care alegem subiectele de discutie ne ajuta sa crestem duhovniceste, ne ajuta sa intelegem nevoile celorlalti, ne ajuta sa intelegem ca in Biserica nu exista somaj si someri, in Biserica trebuie sa fim lucratori sa nu uitam pe cei caldicei Domnul ii va arunca afara.
Doamne ajuta !
Nu cred ca cineva se va face "judecator" pe acest forum. se schimba idei si impresii. Unii spun ce nu le place, e bine asa. Poate pr forum isi arunca ochii si preoti sau membti din conducerea BOR.
Nu trebuie sa citesti tot ce e scris, e suficient sa vezi unde s-a scris cel mai mult si iti dai seama care sunt framantarile oamenilor.
Iar daca unii posteaza "dupa ureche" poate se gasesc unii mai luminati sa ii invete, nu?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.05.2007, 23:29:42
Democritis Democritis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.05.2007
Mesaje: 15
Implicit

Fiecare mai greseste, iar pe forume nu scriu Sfinti, asa ca greseli si feluri "interesante" de a isi formula parerea se vor gasi din abundenta.
Banuiesc ca subiectele de discutie sunt alese dupa ce il intereseaza pe fiecare mai mult, despre ce doreste sa se informeze mai bine, sau sa critice ceva si macar pe acest forum sa ise faca glasul auzit :)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.05.2007, 23:28:09
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Eu cred ca fiecare om are nevoile lui si problemele lui! Indiferent de cum sunt, sunt ale lui mature sau imature... Tocmai de aceea exista forum!
Departe de a fi perfecte,discutiile si tot ce mai gasim pe acest forum constituie totusi altceva decat ceea ce se intampla in mare parte pe net.Am vazut pe cineva care la sfarsitul unei discutii si-a schimbat opiniile gresite la 180 grade recunoscandu-si greselile.Cred ca asta de fapt telul final al discutiilor,indreptarea greselilor si apropierea de Adevar.Dar pt. asta e nevoie de toleranta,desigur nu in materie de dogma,dar Par.Arsenie P. spunea ca raportul pace/dreptate e 4/1.Am vazut si discutii care au sfarsit in dispute in care unii s-au suparat .Cel viclean caruia probabil nu-i sunt pe plac discutiile constructive cauta sa invrajbeasca acolo unde-i lasam loc,deci parerea mea e ca nu putem fi radicali caci nu mai acordam nici o sansa "caldiceilor" sau "neinitiatilor".
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.05.2007, 23:37:52
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cosmin_lovin
Iar daca unii posteaza "dupa ureche" poate se gasesc unii mai luminati sa ii invete, nu?
Apropo de subiecte de discutii,cam liniste peste tot,unde pot plasa un text despre un caz de demonizare in care am nelamuriri?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.05.2007, 23:42:08
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cosmin_lovin
Iar daca unii posteaza "dupa ureche" poate se gasesc unii mai luminati sa ii invete, nu?
Iertare,am citat Iosif,dar mi-a aparut gresit!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.05.2007, 00:22:10
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cosmin_lovin
Citat:
În prealabil postat de cosmin_lovin
Iar daca unii posteaza "dupa ureche" poate se gasesc unii mai luminati sa ii invete, nu?
Apropo de subiecte de discutii,cam liniste peste tot,unde pot plasa un text despre un caz de demonizare in care am nelamuriri?
Poate la "Exorcizare"...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.07.2007, 14:00:44
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

La mormântul lui Traian Dorz(Bunul nostru Dumnezeu sa-l ierte),nu stiu cum de s-a facut un pelerinaj.S-a savarsit sf.Liturghie,iar,atentie,in timpul cand preotii se impartaseau,au cantat priceasna cu orga,fratilor,da cu orga,sa nu care cumva sa cante cineva fals.Ma plec pana la pamant in fata celor de la Oaste care fac nevointa dreapta,dar daca nu exista nimeni ca sa-i critice,dau mana buna cu ereticii...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am revenit cu un nou subiect patricia2006 Rugaciuni 15 12.06.2012 16:41:20
Discutie din cealalta lume NEYRA 383 Intrebari utilizatori 8 19.08.2010 19:08:55
Cum sa ne alegem duhovnicul tigerAvalo9 Generalitati 18 15.04.2010 22:16:35
Noul subiect OTV mihai07 Generalitati 20 28.08.2008 13:04:45