Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.04.2010, 14:30:27
razvan.mn razvan.mn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Implicit Prigonirea monahilor din Sf. Munte de catre Patriarhia de Constantinopol

http://traditiaortodoxa.files.wordpr...tantinopol.pdf

Si pare-mi-se Patriarhia de la Bucuresti se afla in comuniune de (ce fel de?...) credinta cu Patriarhia de Constantinopol care se foloseste de armata Greciei pentru a impune blocada si prigoana impotriva Sfintelor Manastiri care nu-l mai pomenesc la slujbele lor pe patriarhul Bartolomeu al II-lea.

Descarcati, cititi, ganditi si cumpaniti!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.04.2010, 19:50:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mult de citit, cautat, studiat pentru o parere obiectiva..
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.04.2010, 20:07:05
razvan.mn razvan.mn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Implicit

Aline,

In cazul in care crezi ca e altfel decat cum se scrie in cartea citata, intra direct pe situl Manastirii athonite Esphimenou sau mergi direct la Sfantul Munte si intereseaza-te despre blocada impusa de patriarhul Bartolomeu al II-lea acestei Sfinte Manastiri si vezi cum au patimit calugarii din chinovia Manastirii si fizic (incasand bataie la propriu) si psihic din pricina blocadei impuse si a brutalitatii soldatilor eleni.

Situl oficial al Sfintei Manastiri Esphigmenou:
http://www.esphigmenou.com/

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.04.2010, 20:08:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ca sa-mi fac o parere trebuie sa ma informez din mai multe surse, eventual chiar in opozitie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.04.2010, 13:21:05
RELUCU RELUCU is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.08.2008
Mesaje: 41
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan.mn Vezi mesajul
Aline,

In cazul in care crezi ca e altfel decat cum se scrie in cartea citata, intra direct pe situl Manastirii athonite Esphimenou sau mergi direct la Sfantul Munte si intereseaza-te despre blocada impusa de patriarhul Bartolomeu al II-lea acestei Sfinte Manastiri si vezi cum au patimit calugarii din chinovia Manastirii si fizic (incasand bataie la propriu) si psihic din pricina blocadei impuse si a brutalitatii soldatilor eleni.

Situl oficial al Sfintei Manastiri Esphigmenou:
http://www.esphigmenou.com/

Doamne ajuta!
Ortodoxia cea ADEVARATA, se gaseste astazi sub potrivnicia iudeo-masonica !
SF MUNTE ATHOS, si in special traitorii ADEVARATEI ORTODOXII sunt si vor fi tinta atacurilor dusmanilor lui Hristos.
Nelegiuirea iudeo-masonica nu se va putea implini decat dupa inversunata lor incercare de ingenunchere a Ortodoxiei.
Patriarhul de Constantinopol este doar o unealta a Satanei, un obeisant al guvernului mondial premergator inscaunarii antihristului !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.04.2010, 15:03:27
cojanete cojanete is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

[sonQUOTE=RELUCU;233194]Ortodoxia cea ADEVARATA, se gaseste astazi sub potrivnicia iudeo-maica !
SF MUNTE ATHOS, si in special traitorii ADEVARATEI ORTODOXII sunt si vor fi tinta atacurilor dusmanilor lui Hristos.
Nelegiuirea iudeo-masonica nu se va putea implini decat dupa inversunata lor incercare de ingenunchere a Ortodoxiei.
Patriarhul de Constantinopol este doar o unealta a Satanei, un obeisant al guvernului mondial premergator inscaunarii antihristului ![/quote]

B O.R este autocefala deci nu cred ca se subordoneaza patriarhului de Constantinopol. Mi se extrem de exagerata apreciere asupra Patriarhului .Sa nu uitam ca este un uns al lui Dumnezeu si nu suntem vrednici sa judecam noi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.04.2010, 15:13:35
razvan.mn razvan.mn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Implicit

Cojanete,

Sa nu uiti vreodata de la cine si-a cumparat BOR statutul de "Patriarhie": de la Patriarhia Ecumenica de Constantinopol.
-Cand? -In anul 1923.
-Cu ce pret? -Cu pretul tradarii Adevaratei Ortodoxii, ca rasplata pentru faptul ca nu s-a impotrivit "indreptarii" Calendarului Ortodox iulian-nicean, deci nici "indreptarii" Sfintei Traditii a Bisericii, lasata noua prin propovaduirea pamanteasca a Domnului Iisus Hristos, a Sfintilor Apostoli, Sfintilor Parinti, Sfintelor Sinoade Ecumenice si Sfintelor Sinoade Pan-Ortodoxe (incepand cu cel de la Constantinopol din 1583).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.04.2010, 15:27:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Nepomenirea întâistătătorului este atitudine schismatică. Săracii cei din mănăstrirea Esphigmenu (o minoritate atonită) pesemne că nu își dau seama că alunecă în schismă intraortodoxă.

Eu sunt foarte atent dacă la Sf Liturghii la care mă duc papa este pomenit. Dacă da, înseamnă că sunt într-o biserică catolică și mă pot împărtăși. Dacă nu, înseamnă că sunt într-o biserică schismatică, indiferent ce scrie la intrare: "vechi-catolică" sau "adevărată a lui Cristos" ori mai știu eu cum.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.04.2010, 15:34:02
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan.mn Vezi mesajul
Cojanete,

Sa nu uiti vreodata de la cine si-a cumparat BOR statutul de "Patriarhie": de la Patriarhia Ecumenica de Constantinopol.
-Cand? -In anul 1923.
-Cu ce pret? -Cu pretul tradarii Adevaratei Ortodoxii, ca rasplata pentru faptul ca nu s-a impotrivit "indreptarii" Calendarului Ortodox iulian-nicean, deci nici "indreptarii" Sfintei Traditii a Bisericii, lasata noua prin propovaduirea pamanteasca a Domnului Iisus Hristos, a Sfintilor Apostoli, Sfintilor Parinti, Sfintelor Sinoade Ecumenice si Sfintelor Sinoade Pan-Ortodoxe (incepand cu cel de la Constantinopol din 1583).
Da si nu.
http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...-calendarului/

(nu contest ca schimbarea a fost ca urmare a presiunilor externe si straine de ortodoxie etc.. dar totusi am inteles ca anatemele care sunt aduse argument in astfel de discutii au ca scop mentinerea unitatii in sarbatorirea Sf. Pasti... O opinie este in articolul de mai sus. Oricum din ce am citit eu despre intalnirea aceea pan-ortodoxa si planurile masonului meletie metaxakis.. m-am ingrozit! dar pana la urma f putin s-a pus in aplicare... restul a fost lasat in seama viitorului sinod panortodox)

Last edited by anna21; 10.04.2010 at 15:43:40.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.04.2010, 16:01:19
razvan.mn razvan.mn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Implicit

Sora in Hristos Anna21,

Ca sa te hotarasti o data pentru totdeauna de partea cui esti, voi posta un comentariu f. pertinent al unei surori de pe alt forum (saccsiv) in care se pun intrebari logice, de actualitate si de bun simt cu privire la bisericile apostate din ziua de astazi.
Totul e sa raspunzi cu sinceritate si din inima la aceste intrebari. Iata comentariul (cam dur, dar repet, de foarte mare actualitate):

"Dragii mei frati crestini, (pe nou sau pe vechi, nu conteaza) va propun un mic demers de analiza logica, lasand la o parte argumentele teologice, istorice si patristice privind dezbaterea stil-vechi-stil nou si cat de aproape suntem de Apocalipsa.

1. Sunteti de acord cu afirmatia/previziunea potrivit careia Antichristul va fi incoronat chiar de catre Patriarh? Deci ca Biserica ortodoxa oficiala va apostazia si il va recunoaste pe Antichrist??

1.a. Daca nu, sunteti de o naivitate vecina cu prostia (ma scuzati ca sunt asa directa). Dar cred ca majoritatea dintre voi vor zice ca da.

1.b. Daca da, se pune intrebarea nu daca va apostazia sau nu Biserica oficiala, ci CAND se va intampla lucrul asta. Deci toata dezbaterea stil vechi-stil nou ar trebui de fapt sa se transforme in dezbaterea 2: a apostaziat DEJA Biserica oficiala sau nu? (precizare: intrebarea e daca a apostaziat, nu daca mai e har, caci har poate fi prin mila Domnului, chiar daca a apostaziat Biserica, si oricat am dezbate chestiunea harului, oricum nu am ajunge la nici o concluzie)

2.a. Daca sunteti de parere ca da, atunci se pune intrebarea unde vom pleca, la ce Biserica? Cine mai pastreaza Ortodoxia nepatata? Pentru cei care nu vad BOSV ca solutie, in mod cert sunt de acord ca va trebui sa fie o Biserica neoficiala (logic, nu? din moment ce cea oficiala il va recunoaste pe Anitcrist):
- fie o Biserica neoficiala deja existenta
- fie o Biserica ce se va infiinta atunci, prin separearea de oficiali

2.b. Daca ziceti ca nu, atunci se pune intrebarea: cum vom stii ca a apostaziat Biserica? La ce sa ne asteptam? Care e “ultima picatura” de neinghitit, “calul” sarit, hotarul care, odata trecut, nu mai e cale de intoarcere? Cred ca aici ar trebui sa se puna lumea de acord, pt ca nu exista consens absolut deloc. Pentru unii, a fost suficienta schimbarea calendarului. Pentru altii, nici gesturi de felul celui al lui Corneanu, nici acordul cu monofizitii sau documentul de la Balamand, nici canoanele incalcate zilnic (gen, botezul prin stropire sau printr-o singura afundare) nu constituie motive suficiente pentru a considera ca Biserica a apostaziat.

3. Un alt aspect care se ridica: cum va apostazia Biserica?
3.a. In mod fatis si rapid si brusc? Adica, ce va asteptati? Sa declare un ierarh dintr-o data gata, ne lepadam de Hristos si de-acu slujim lu Sarsaila? 

3.b. Sau insidios, parsiv, in multi ani, poate chiar decenii, sustinand in continuu ca slujesc lui Hristos?

Pai cred ca pentru oricine care gandeste realist si cunoaste cum functioneaza Sistemul (aici, saccsiv te rog sa ma corectezi daca gresesc  ) e mult mai plauzibila a doua varianta. Deci totul se va “lucra” cu grija ani de zile inainte de “lovitura” finala. Bun, si daca, precum zice saccsiv, lucrurile sunt atat de inaintate, incat suntem extrem de aproape de anii Apocalipsei, atunci e foarte plauzibila ipoteza ca Biserica DEJA a apostaziat si lucrurile sunt foarte inaintate. Iar daca sustineti ca Biserica Oficiala inca nu a apostat, inseamna ca nu credeti ca lucrurile sunt chiar asa de inaintate. Iar daca sustineti ca Biserica Oficiala a apostat deja, atunci inseamna ca va pregatiti pentru ultimii ani din istoria omenirii.
DAR, daca sustineti ca Biserica NU a apostaziat, si totusi lucrurile cu Sistemul si Elitele sunt in ultima faza, atunci… avem o problema… nu sunteti coerenti, va contraziceti… sau nu aveti curajul sa recunoasteti adevarul dureros…

4. Daca Biserica a apostaziat deja, sau, atunci cand va apostazia, nu credeti ca cel mai periculos lucru ar fi ramanerea intr-o biserica eretica (echivalenta pt crestin cu impartasirea cu Satana si recunoasterea Anthicristului, deci certitudinea pierderii mantuirii)? Bun, atunci este firesc sa ne asteptam ca principala preocupare a vrajmasilor ortodoxiei (de la diavoli, pana la supusii lor umani) sa fie sa ne convinga sa ramanem in Biserica respectiva, nu-i asa?? Eu cred ca e logic si limpede ca da. Si cum credeti ca vor incerca sa o faca? Prin forta? Sau, ca doar dracu’ e mare teolog, PRIN ARGUMENTE TEOLOGICE BINE MASLUITE, PRIN CUVINTE MAIESTRITE, PRIN MANIPULARE, astfel incat “sa-i insele, de va fi cu putinta, chiar si pe cei alesi”?

CONCLUZIILE mele personale, sunt urmatoarele:
1. Biserica oficiala a apostaziat deja. Pentru mine BOR a sarit destui cai  Ultima picatura pentru mine a fost botezul fiicei mele, la un preot “traditionalist” din BOR, cu care am si vorbit inainte, si care mi-a facut o impresie foarte buna, ca sa fiu sigura ca va fi o slujba ok, cu toate canoanele respectate, si care mi-a afundat-o o singura data…
2. BOSV e o solutie pentru cei decisi sa nu se numere cu ereticii
3. Cat de apropiate sau indepartate sunt vremurile pe care le traim noi de anii Apocalipsei, este imposibil de estimat, si este chiar periculos sa afirmi ceva, fie ca mai sunt cativa ani sau sute de ani. Numai Dumnezeu stie. Noi avem datoria sa pastram credinta cea adevarata.

Voi ce parere aveti?"

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Discriminarea și prigonirea Ortodoxiei și a ortodocșilor de către catolicism Decebal Biserica Romano-Catolica 37 25.08.2013 15:06:04
Cum ne adresam monahilor? florinna01 Calugarul 9 31.01.2012 14:51:50
In Constantinopol ,Ultimul Imparat Bizantin doarme ca cei 7 tineri din trecut spre_rasarit Generalitati 52 18.01.2011 10:25:09
Constantinopol nvdobre Pelerinaje la locuri Sfinte 0 22.04.2008 12:56:17