Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.02.2009, 14:24:34
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de snowdrop Vezi mesajul
Parintele chiar se roaga sa le dea dusmanilor griji noi, adica alte preocupari, ca sa uite de tine, sa nu te mai barfeasca.
-apropo,mai crestineste ar fi sa se roage sa le dea gandul cel bun,nu griji noi.Umila mea parere...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.02.2009, 14:26:04
snowdrop's Avatar
snowdrop snowdrop is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2008
Locație: vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit barfa

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
-apropo,mai crestineste ar fi sa se roage sa le dea gandul cel bun,nu griji noi.Umila mea parere...
parintele a zis, nu eu.
__________________
"Nu de DUMNEZEU ma tem, fiindca e atotbun, ci de mine insumi ma tem, liber si rau fiind, pot sa nu-I deschid usa."(MARCEL JOUHANDEAU)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.02.2009, 14:37:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de snowdrop Vezi mesajul
parintele a zis, nu eu.
Vedeti ! ! ! Asa incepe si incolteste bârfa, incet, incet dar sigur. Pace si multa bucurie in suflet sa aveti !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.02.2009, 14:57:42
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Unhappy

E foarte important ce prieteni ai. Trebuie sa recunosc ca e foarte greu sa iti controlezi limba si sa faci delimitarea dintre barfa si o discutie normala. Pacatul acesta te prinde foarte usor fara sa iti dai seama te intereseaza din ce in ce mai mult ceea ce se intampla cu altii. O spun asta din proprie experienta. M-am imprietenit cu o fata care era foarte preocupata de tot ceea ce se petrecea cu altii...si initial doar ascultam povestile, secretele ce mi le impartasea despre altii. Dar, curand, am inceput sa o intreb: ce, cum si de ce...si gata. Barfa era in floare.
Am reusit si am indepartat aceea persoana din preajma mea din simplul fapt ca am constientizat ca tot ceea ce faceam si ce nu faceam era stiut de toti cunoscutii si necunoscutii.
Abia acum constientizez gravitatea si greutatea acestui pacat si mai ales greutatea cu care te mai domolesti....ca sa renunti e f greu, si cred ca noi ca oameni suntem permanenti tentati sa vedem pe altii.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.02.2009, 15:38:36
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

“Atunci când cerem pocăință de la Dumnezeu pen*tru lume, să ne punem și pe noi înșine printre aceia care au greșit și să nu spunem: “Ajută lumea care este păcătoasă“. Cei trei tineri s-au născut în robie și cu toate acestea n-au spus: “Cu ce suntem noi vinovați?”, ci au spus: “Pe dreptate suferim, trebuia și mai multe să suferim“. Vorbeau ca și cum ar fi fost și ei printre cei ce au călcat poruncile lui Dumnezeu mai înainte de robia babilonică, ca și cum ar fi fost și ei părtași la păcat, în timp ce erau nevinovați, căci încă nu se născuseră. Cât mă mișcă rugăciunea ce au făcut-o atunci când se aflau în mijlocul văpăii cuptorului! „Drept ești, Doamne, în tot ce ai făcut cu noi… că am păcătuit și am făcut fărădelege… și acum nu suntem vrednici să deschidem gura noastră. Nu ne părăsi pe noi până în sfârșit… și nu întoarce mila Ta de Ia noi, pentru Avraam cei iubit al Tău”

La fel e si cu barfa; sa nu ne situam in afara ei, atunci cand o combatem, ci in noi insine sa dam ca in niste pacatosi ce suntem.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.02.2009, 15:54:01
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Barfa: barfa este unul dintre pacatele de care este vinovat fiecare, deoarece fiecare a barfit cel putin odata in viata lui/ ei.
Este ceva care uneori este peste masurile omului de a controla.

Personal consider ca barfa este ceva urit, este cind vorbesti despre cineva in absenta persoanei respective.

Cum ma apar eu?
Simplu.
Spun: pai uite persoana respectiva nu este de fata, hai sa nu vorbim despre el/ea. Hai sa vorbimd despre noi, ca sintem prezenti.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.02.2009, 16:05:40
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]
Citat:
În prealabil postat de snowdrop Vezi mesajul
[SIZE=3]Doamne ajuta!Ma numesc Alina, si as dori sa aflu cat mai multe informatii despre judecarea aproapelui, asa zisa "barfa". Astept parerile voastre, mai ales sfaturi. Va multumesc anticipat.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=green][SIZE=3]Doamne ajuta![/SIZE]
[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Adevarul despre... barfa!
Cuvintele pot rani
[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]De curand, pe ecranele tv. romanesti am vazut un clip publicitar care indemna la barfa! Pe scurt: un grup de tinere femei vorbeau despre mancare, iar una dintre ele, foarte contrariata, le intreba: „Voi altceva nu mai stiti sa vorbiti? Numai despre mancare? Dar o barfa... ceva... nu mai stiti?” Am ramas pe ganduri, cu atat mai mult cu cat, dupa prezentarea obiectului publicitatii, clipul se incheia cu: „Apropos de barfa!”... Nedumerirea mea este, de ce „barfa” ar fi mai importanta decat mancarea, de exemplu. Nemaivorbind despre faptul ca nici un moment n-a fost oferita o alta alternativa: o carte, un spectacol de teatru sau un film. Nu! Alternativa a fost... barfa! Ciudata optica asupra subiectelor de conversatie... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Barfa - de ce si de cand [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Barfa este colportarea unui adevar deformat, a unui zvon „imbunatatit” sau a unui neadevar flagrant, despre una sau mai multe persoane, ori una sau alta dintre situatii si fapte, de cele mai multe ori - fara a fi fost martori oculari ai acestora. Barfa este veche de cand lumea, ea existand si astazi si fiind la mare cautare. De cele mai multe ori, barfa este mai puternica decat adevarul; barfeste toata lumea, femei si barbati, in situatii diverse, in timpul liber, la serviciu, la petreceri si, vai, oricand. Cercetarile au demonstrat ca doua din trei persoane sunt influentate de evenimentele vazute la televizor sau de viata asa-ziselor vip-uri; barfa devine astfel ocazia de a ne „apropia” de acestea, ofera subiect de conversatie si ne da iluzia ca putem socializa cu altii. In mod gresit, barfa este considerata distractiva si stimulativa, iar acest mod de a percepe barfa este diabolic si distrugator. De ce se intampla astfel ? Sa vedem ce spun psihologii. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Psihologia barfei [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]La prestigiosul „Max Plank Institute for Evolutionary Biology”, cercetatorul Ralf Sommerfeld a facut un experiment cu acest subiect, ale carui rezultate au scos la iveala efectele profund nocive ale barfei. Este vorba despre faptul ca barfa tradeaza, de cele mai multe ori, adevarul; il deformeaza si-l negativizeaza; barfa influenteaza modul de gandire al convorbitorilor, facandu-i sa creada lucruri foarte diferite de realitate; barfa fiind astfel extrem de periculoasa si avand o mare putere de manipulare asupra persoanelor si opiniilor acestora. Barfa este un fenomen social si trebuie sa cautam ce se afla in spatele acestei daunatoare obisnuinte de a vorbi, intr-un fel sau altul, despre ceilalti, in lipsa lor si, de cele mai multe ori, in necunostinta de cauza. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Conform psihologilor, barfa este o obisnuinta „infantila”, fiind un mod in care fugim de propriile responsabilitati, barfirea unei persoane absente fiind perceputa ca o supapa de descarcare, de eliminare a propriilor nemultumiri, a insatisfactiilor din viata personala. Trebuie subliniat faptul ca barfa este distrugatoare si razbunatoare (romanul are o vorba „razbunarea este arma prostului”!) Foarte des barfa se afla la baza certurilor, a conflictelor, a despartirilor dureroase sau a ruinarii unor cariere promitatoare. Trebuie sa mai adaugam si problemele de sanatate ce intervin datorita insatisfactiilor noastre (insomnii, tristete, apatie, lipsa de vitalitate etc); pentru aceste probleme personale barfa devenind astfel un mod de „refulare” a acestor stari sau resentimente. Daca ni se pare ca: barfind facem parte dintr-un grup, „aruncand cu noroi” suntem interesanti, lezand onoarea si reputatia altora ne „ridicam” pe noi, nu dovedim altceva decat ca avem carente de educatie, suntem lipsiti de cultura si, in ultima instanta, acestea sunt dovada unei lipse totale de civilizatie. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Ce putem face? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Pentru inceput trebuie sa intelegem ca discreditand pe altii, pierdem increderea celor din jur. Apoi este necesar sa ne analizam propriile trairi, emotii, sentimente, pentru a intelege ce anume ne impinge la barfa. Intotdeauna este necesar sa gandim inainte de a deschide gura! Evitati cu eleganta orice inceput de barfa, altfel veti fi „luati de val”. Nu trebuie sa reactionati excesiv la barfa, dar nici nu trebuie sa credeti tot ce vi se spune, mai ales daca se vorbeste despre persoane care nu sunt prezente sau ale caror fapte nu pot fi cunoscute indeaproape. Nu „alimentati” barfa; romanul spune „ceea ce semeni - vei culege”; s-ar putea ca in viitor dvs. sa fiti subiectul barfei! Intr-o conversatie, mai ales cand aceasta lancezeste, vorbiti decent despre dvs. si despre altii, dar mai ales cu grija si in limitele unei bune educatii. Si... in sfarsit, gasiti alte subiecte de conversatie. Daca nu excelati intr-un anumit domeniu, nu vreti sa va sufocati interlocutorii cu propriile probleme, nu gasiti in literatura si arta subiecte de conversatie, folositi exemplul clasic al englezilor: vorbiti despre vreme! [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Cuvintele pot rani [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Cunoscand sintagma din titlu, rabinul Chaim Feld din Aish Hatorah, fondatorul organizatiei „Words can heal” (Cuvintele pot vindeca) a lansat de curand o campanie pentru stavilirea si diminuarea barfei, campanie sustinuta de numerosi politicieni americani, de staruri hollywoodiene si oameni de rand. Considerata ca fiind tot atat de nociva ca si drogurile, barfa a devenit o adevarata problema peste tot, in scoli, la serviciu, in politica si in mass-media. Cuvintele pot rani, iar daca noi toti dorim sa punem „sare si piper” in conversatiile noastre, ar trebui sa fim atenti sa nu exageram!
[/COLOR]
[COLOR=green]Vor fi foarte greu de... digerat! [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[SIZE=1][COLOR=green]Sursa: Revista ElyStar OnLine[/COLOR][/SIZE]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.02.2009, 16:07:58
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green][SIZE=3]Bîrfa - [COLOR=green][COLOR=#e61a1a]citate[/COLOR] [/COLOR]și maxime[/SIZE]

Iată pentru început ce spune folclorul:

„Nu toate femeile repetă zvonuri și bîrfe; unele le creează.”

„Tuturor ne place să auzim adevărul, dar mai ales despre alții.”

„Datorită bîrfei o limbă de 10 cm ucide un om de 2 m.”

„Cel care adeseori seamană buruieni, să nu se aștepte niciodată că o să culeagă după aceea trandafiri.”

Noul Testament, Prima scrisoare către Timotei: „Totodată să nu uitați că unele femei se deprind să umble fară nicio treabă din casă în casă. Și atunci ele nu numai că sînt leneșe, dar totodată ele sînt și limbute iscoditoare și vorbesc ce nu trebuie să fie vorbit.”

Vechiul Testament, Proverbe: „Acela care nu pomenește despre o mică greșeală a altuia caută fară îndoială dragostea, dar acela care o menținonează mereu în discuțiile cu ceilalți, aduce dezbinare între prieteni.”

Whiliam Cooper: „Acela care este avid să caute bîrfe și calomnii, poate să fie sigur că astfel aude 'trompeta' care vestește ceartă și scandal.”

Marele poet Ovidiu spune. „Chiar dacă tu nu știi, de multe ori tu poți fi subiectul bîrfelor de tot felul care circulă în tot orașul.”

Genialul William Shakespeare spune: „Șoaptele mizerabile și înveninate se raspîndesc totdeauna cu mare repeziciune.”

Marele poet Virgiliu spune: „Bîrfa cea mizerabilă, pe care aproape niciun alt om rău nu o poate întrece, capătă dimensiuni cu atît mai mari cu cît « călătorește » pe la mai mulți oameni.”

Un gînditor anonim spune: „Plictiseala și telefonul sînt sursele bîrfei și ale calomniei.”

Unul dintre înțelepții sufiști afirma: „Păziți-vă să deveniți suspicioși, căci suspiciunea este unul dintre aspectele cele mai neplăcute pe care omul îl poate exprima.”, iar îndemnul unui alt ințelept este : „Nu faceți anchete și nu spionați! De fapt spiritul polițienesc este solidar cu un moralism bănuitor și totodată coroziv care fară îndoiala că exprimă trăsăturile incipiente ale maniei persecuției. Atunci cînd apare în mod spontan, ca urmare a unei impresii juste, suspiciunea poate fi legitimă. Însă ea nu este justificată atunci cînd ea devine o tendință puternică sau chiar un principiu de acțiune sau simțire, deoarece atunci ea, suspiciunea, se schimbă într-un fel de maladie a sufletului, care este incompatibilă cu virtutea și, prin urmare, cu starea de sănătate globală a ființei. Trebuie să luăm însă în considerare faptul că suspiciunea nu este alimentată doar de iluzii subiective și ea se bazează, de asemenea, și pe aparențele de natură obiectivă, care sînt și ele iluzii, dar care totuși își au rădăcinile în faptele reale. De fapt, deși ignoră Legile Sincronicității și ale Paradoxului, suspiciunea pare să colaboreze, de multe ori în mod misterios, cu aparențele conjuncturale care iau atunci forma unor enigmatice coincidențe, a unor evidențe contradictorii și a unei realități care disimulează, înșelînd astfel de multe ori percepția corectă.”

Fri Juo Shuon spune: „Anumite experiențe ale vieții ne obligă să constatăm urmatoarele aspecte. Omul obișnuit îi judecă, cel mai adesea, pe ceilalți după propriile sale posibilități intelectuale, după interesele sale și după trăsăturile sale de caracter. De pildă, atunci cînd un om sincer își exprimă puterea sa, care totodată este și varianta corectă în ceea ce privește un anumit aspect, omul josnic va avea imediat tendința să afirme că această părere exprimă ambiție, vanitate sau un alt aspect rău. Această opinie survine mai ales datorită faptului că detașarea și, prin urmare, obiectivitatea, lipsește cu desăvîrșire din concepțiile și din comportamentul omului cel rău, de o mică valoare.” Așa după cum afirmă înțelepții hinduși: „Nu este nimic mai « sufocant » decît apropierea unei stări spirituale elevate, de o mare josnicie sau o meschinărie concretă care nu se poate autodepăși.”

Cicero spunea: „Nimic nu este atît de rapid precum este calomnia. Nimic nu se propagă mai ușor decît aceasta. Nimic nu este mai curînd crezut și nimic nu circulă pe o arie mai întinsă decît acuzele calomnioase.”

Filozoful Diogene spunea: „Calomnia nu reprezintă altceva decît « zgomotul » pe care îl fac cei nebuni.”

Un gînditor anonim spunea: „Adeseori calomnia se umflă precum marea; nimeni nu știe de unde vine însă ea poate să provoace pagube foarte mari.”

În Biblie, în Proverbe 19.9. se spune: „Martorul mincinos nu rămîne niciodată nepedepsit, iar cel ce spune numai minciuni, pînă la urmă va pieri.”

Iisus Christos a afirmat că, înainte de toate: „diavolul este tatăl minciunii și al denigrării.”

Grația cea tainică și Binecuvîntarea lui Dumnezeu nu se revarsă niciodată din plin asupra acelora care bîrfesc și care calomniază. Dimpotrivă, mai devreme sau mai tîrziu, ei vor trebui să suporte

consecințele și fructele amare ale acțiunilor rele. Mai mult decît atît, să nu uitați că, în ciuda rugăciunilor pe care, poate, aceste persoane le adresează uneori lui Dumnezeu, dorințele lor nu vor fi împlinite atîta timp cît ele vor continua să se complacă în această stare mizerabilă.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.02.2009, 16:10:54
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[SIZE=3][COLOR=green]Parabola [/COLOR][/SIZE]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]In Grecia antica Socrate (469-399 BC), era foarte mult laudat pentru intelepciunea lui. Intr-o zi, marele filozof s-a intalnit intamplator cu o cunostinta care alerga spre el agitat si care i-a spus:
- Socrate, stii ce-am auzit chiar acum, despre unul dintre studentii tai?
- Stai o clipa, ii replica Socrate. Inainte sa-mi spui, as vrea sa treci printr-un mic test. Se numeste Testul celor Trei.
- Trei?
- Asa este, a continuat Socrate. Inainte sa-mi vorbesti despre studentul meu, sa stam putin si sa testam ce ai de gand sa-mi spui. Primul test este cel al Adevarului. Esti absolut sigur ca ceea ce vrei sa-mi spui este adevarat?
- Nu, spuse omul. De fapt doar am auzit despre el.
- E-n regula, zise! Socrate. Asadar, in realitate, tu nu stii daca este adevarat sau nu. Acum sa incercam testul al doilea, testul Binelui. Ceea ce vrei sa-mi spui despre studentul meu este ceva de bine?
- Nu, dimpotriva...
-Deci, a continuat Socrate, vrei sa-mi spui ceva rau despre el, cu toate ca nu esti sigur ca este adevarat?
Omul a ridicat din umeri, putin stanjenit.
Socrate a continuat.
- Totusi mai poti trece testul, pentru ca exista a treia proba - filtrul Folosintei. Ceea ce vrei sa-mi spui despre studentul meu imi este de folos? - Nu, nu chiar...
- Ei bine, a conchis Socrate, daca ceea ce vrei sa-mi spui nu este nici Adevarat, nici de Bine, nici macar de Folos, atunci de ce sa-mi mai spui?
Omul era invins si s-a rusinat.
Si astfel Socrate nu a aflat niciodata ca nevasta-sa il insela cu studentul
respectiv. [/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.02.2009, 18:12:20
snowdrop's Avatar
snowdrop snowdrop is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2008
Locație: vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[SIZE=3][COLOR=green]Parabola [/COLOR][/SIZE]

[COLOR=green]In Grecia antica Socrate (469-399 BC), era foarte mult laudat pentru intelepciunea lui. Intr-o zi, marele filozof s-a intalnit intamplator cu o cunostinta care alerga spre el agitat si care i-a spus: [/COLOR]
[COLOR=green]- Socrate, stii ce-am auzit chiar acum, despre unul dintre studentii tai? [/COLOR]
[COLOR=green]- Stai o clipa, ii replica Socrate. Inainte sa-mi spui, as vrea sa treci printr-un mic test. Se numeste Testul celor Trei. [/COLOR]
[COLOR=green]- Trei? [/COLOR]
[COLOR=green]- Asa este, a continuat Socrate. Inainte sa-mi vorbesti despre studentul meu, sa stam putin si sa testam ce ai de gand sa-mi spui. Primul test este cel al Adevarului. Esti absolut sigur ca ceea ce vrei sa-mi spui este adevarat? [/COLOR]
[COLOR=green]- Nu, spuse omul. De fapt doar am auzit despre el. [/COLOR]
[COLOR=green]- E-n regula, zise! Socrate. Asadar, in realitate, tu nu stii daca este adevarat sau nu. Acum sa incercam testul al doilea, testul Binelui. Ceea ce vrei sa-mi spui despre studentul meu este ceva de bine? [/COLOR]
[COLOR=green]- Nu, dimpotriva... [/COLOR]
[COLOR=green]-Deci, a continuat Socrate, vrei sa-mi spui ceva rau despre el, cu toate ca nu esti sigur ca este adevarat? [/COLOR]
[COLOR=green]Omul a ridicat din umeri, putin stanjenit. [/COLOR]
[COLOR=green]Socrate a continuat. [/COLOR]
[COLOR=green]- Totusi mai poti trece testul, pentru ca exista a treia proba - filtrul Folosintei. Ceea ce vrei sa-mi spui despre studentul meu imi este de folos? - Nu, nu chiar... [/COLOR]
[COLOR=green]- Ei bine, a conchis Socrate, daca ceea ce vrei sa-mi spui nu este nici Adevarat, nici de Bine, nici macar de Folos, atunci de ce sa-mi mai spui? [/COLOR]
[COLOR=green]Omul era invins si s-a rusinat. [/COLOR]
[COLOR=green]Si astfel Socrate nu a aflat niciodata ca nevasta-sa il insela cu studentul [/COLOR]
[COLOR=green]respectiv. [/COLOR]
Interesanta parabola, eah poate mai bine ca nu a aflat de infidelitatea sotiei..... cine stie ce se mai intampla.
__________________
"Nu de DUMNEZEU ma tem, fiindca e atotbun, ci de mine insumi ma tem, liber si rau fiind, pot sa nu-I deschid usa."(MARCEL JOUHANDEAU)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
BARFA SI JUDECATA iosif Pocainta 74 03.04.2013 14:50:25
Povestea sufletului meu. Un_trecator Intamplari adevarate 8 13.05.2011 20:42:29
fiara, a carei rana de moarte fusese vindecata bob2909 Din Noul Testament 0 19.12.2010 18:06:14
Nemurirea sufletului 52ZIZO Despre Biserica Ortodoxa in general 44 16.08.2010 22:37:08
barfa, parere, judecata? anaana71 Generalitati 88 24.02.2010 15:47:27