Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.01.2010, 10:07:12
eucred's Avatar
eucred eucred is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.11.2009
Locație: ***
Religia: Ortodox
Mesaje: 83
Implicit

“Trupul este un sclav iar sufletul este stăpânul, deci din mila lui Dumnezeu trupul este nevoit de boli, pentru că numai așa slăbesc patimile și ne întoarcem la omul dinlăuntru. Da, uneori bolile trupului sunt cauzate de patimile sale.”
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.01.2010, 10:07:46
eucred's Avatar
eucred eucred is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.11.2009
Locație: ***
Religia: Ortodox
Mesaje: 83
Implicit

“Cei care au hotărât să-I slujească Domnului Dumnezeu, trebuie să exerseze rugăciunea minții închinată Mântuitorului și să o rostească neîncetat: “Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul”!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.01.2010, 14:14:21
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rugaciune a Sfantului Serafim de Sarov

,,Stapane si Doamne al Cerului si al pamantului si imparate al tuturor veacurilor! Binevoieste a-mi deschid usile pocaintei, caci intru intristarea inimii ma rag Tie, adevaratul nostru Dumnezeu, Parintele Domnului nostru Iisus Hristos, Lumina lumii. Nu ma trece cu vederea in marea Ta bunatate si primeste-mi rugaciunea. Apleaca-ti urechea la rugaciunea mea si-mi iarta tot raul pe care l-am facut din propria mea voie.

Iata, caut odihna si totusi nu o aflu caci n-am dobandit iertarea si pacea constiintei. Insetez dupa pace, dar nu o aflu in mine, in adancul greselilor mele. Auzi, o, Doamne, o inima care cu lacrimi Te cauta pe Tine. Sa nu te uiti la faptele mele rele, ci grabeste-Te sa ma tamaduiesti, caci sunt adanc ranit. Cu harul iubirii Tale de oameni daruieste-mi vreme de pocainta si scoate-ma din adancul faptelor mele celor rele. Si sa nu-mi rasplatesti dupa dreptatea Ta si nici dupa multimea pacatelor mele, caci astfel sunt pierdut, o, Doamne. Auzi-ma, Doamne, in ceasul deznadejdii mele.

Iata lipseste dintru mine duhul meu si orice gand de indreptare. De aceea, milostiveste-te spre mine cel cazut si osandit din pricina pacatelor mele. O, Doamne, scapa-ma pe mine cel robit de faptele mele cele rele, incatusat in lanturile greselilor mele. Tu singur stii cum sa-i slobozesti pe cei robiti; si Tu Cel ce stii cele ascunse ale mele, vindeca-mi ranile cele nevazute, dar stiute doar de Tine. Deci, chinuit fiind de durerile cele amare, alerg numai la Tine, Doctorul tuturor celor ce sunt indurerati. Usa celor ce bat de afara, Calea celor pierduti, Lumina celor aflati in intuneric, Rascumparatorul celor aflati in legaturi, Care pururea esti rabdator fata de pacatele noastre si Care dai vreme de pocainta prin marea Ta Iubire de oameni.

O, Tu cel pururea milostiv, si zabavnic la manie, straluceste asupra mea, cel ce rau am cazut in latul pacatelor mele, Lumina Fetei Tale, o, Doamne. Si in nemarginita Ta dragoste intinde-Ti mana catre mine si ridica-ma din adancul greselilor mele. Caci numai Tu singur esti Dumnezeul nostru, Carele nu Te bucuri de moartea pacatosilor si nu-Ti intorci fata Ta de la cei ce striga catre Tine cu lacrimi. Auzi, Doamne, glasul robului Tau celui ce strig catre Tine si straluceste asupra mea celui ce sunt in intuneric, Lumina Ta cea sfanta. Si daruieste-mi harul Tau, caci sunt lipsit de orice nadejde, ca asfel sa ma indrept cu totul spre ajutorul si taria ce vin doar de la Tine.

Preschimba-mi intristarea intru bucurie si incinge-ma cu veselia ce vine doar de la Tine. Si daruieste-mi sa ma vindec de faptele mele cele intunecate si sa ma bucur de pacea alesilor Tai, o, Doamne, in locul de unde au disparut toata durerea, suspinul si intristarea. Deschide-mi usa Imparatiei Tale ca sa pot intra impreuna cu cei ce se bucura de lumina Fetei Tale, Doamne, ca sa dobandesc viata cea vesnica intru Hristos Iisus, Dumnezeul nostru. Amin."

Arhimandrit Lazarus Moore, Sfantul Serafim de Sarov -o biografie spirituala, p. 273-273
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.01.2010, 20:01:52
11111111
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Un glas inaltat catre Sfantul Serafim Sorov

http://www.youtube.com/watch?v=NUgYN...eature=related
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.01.2010, 20:05:12
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

wow! multumim mult! daca mai are cineva cantari rusesti precum aceasta de la manastirea optina, il/o rog mult sa imi dea un mesaj. cantari din acestea mai smerite, nu cor..
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.05.2013, 17:10:20
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

"Dumnezeu Cuvantul, Dumnezeu-Omul, Domnul nostru Iisus Hristos asemuieste viata noastra cu o piata, iar lucrarea vietii noastre pe pamant o numeste negot. El spune tuturor: Negutatoriti pana ce voi veni...rascumparand fiecare clipa, caci zilele sunt rele. Cu alte cuvinte, in cea mai mare parte a timpului tau, lucreaza spre a primi binecuvantarile ceresti, prin bunuri pamantesti! Bunurile pamantesti sunt faptele bune facute din dragoste de Hristos, ce pogoara harul Preasfantului Duh asupra noastra."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sf Serafim de Sarov linistea Diverse Sarbatori 17 31.07.2013 16:09:07
Sfantul serafim de sarov icamilin Diverse Sarbatori 6 19.07.2013 15:39:13
Sarov-Sfantul Serafim Veronique Pelerinaje la locuri Sfinte 17 11.01.2013 07:23:48
2 Ianuarie - ziua praznuirii Sf.Serafim de Sarov carmina Diverse Sarbatori 6 02.01.2011 18:46:51
SF. SERAFIM DE SAROV dodo Preotia (Hirotonia) 4 22.11.2007 21:25:36