Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.02.2014, 20:51:03
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Parintele Calciu : „Biserica trebuie sa faca politica”

http://irinamonica.wordpress.com/201...faca-politica/


“În primul rând, ceea ce se întâmpla în America, Europa si în România, nu este politica, ci politicianism, ceea ce este cu totul altceva. Politica este implicarea cetateanului în treburile cetatii. O datorie nobila. Politicianismul este implicarea cetateanului în jefuirea cetatii si a locuitorilor ei. Când Hristos ajuta pe cel sarac, alunga pe speculanti din templu, îl numea pe Irod vulpe si pe farisei morminte spoite, facea politica nobila. Politicianismul vine cu o serie nesfârsita de institutii demonice dupa el, viata sociala este murdarita pâna în cele mai intime fibre.
Desigur, Biserica face politica si trebuie sa faca, dar politica Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Cetatea se mântuieste prin Biserica. Daca Biserica sta în afara cetatii, înseamna ca a dezertat de la datoria ei: ea nu mai mustra pe conducatorul ticalos, nu mai apara pe cel sarac, nu mai propoveduieste cuvântul în societate, în închisori, în scoli, în lumea tinerilor pierduti, în casele bogatilor îndemnându-i la milostenie, restituind astfel macar o parte din bunurile furate de la cetatean, nu se mai ridica împotriva coruptiei.

În preajma ultimelor alegeri, am discutat cu tineri, cu preoti si chiar cu ierarhi posibilitatea ca Biserica sa vindece ranile tarii, sa moralizeze viata publica si, mai ales, lumea politica, prin implicarea preotilor în politica. Nu în sensul formarii unui partid crestin cu preoti si ierarhi în el, ceea ce ar fi constituit o abatere de la linia trasata de Hristos si o coborîre în arena politicianista, unde fiarele salbatice i-ar fi sfâsiat, ci prin promovarea unor persoane civile în viata politica. Asta însemna ca Biserica, în fiecare sat si oras, sa-si dedice o parte din timpul sau cetatii, în sens politic nobil, sa vada care sunt cetatenii buni, cei mai buni si necorupti pentru a fi promovati în alegeri. (…) Astfel, baza propagandei candidatilor nu s-ar mai fi facut cu cheltuieli enorme din furtul organizat, ci prin cuvântul Bisericii. Parea o utopie si era, atâta vreme cât ierarhia Bisericeasca, de la vladica si pâna la ultimul credincios – poporul lui Dumnezeu – nu întelegea misiunea politica a Bisericii, asa cum am aratat mai înainte.” (Parintele Gheorghe Calciu, „Biserica trebuie sa faca politica“)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.02.2014, 23:50:29
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit




Last edited by antiecumenism; 09.02.2014 at 23:52:42.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.02.2014, 00:07:14
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.02.2014, 00:11:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Se pare ca oamenii tot mai usor isi spun speranta in politica decat in Dumnezeu.

N-au invatat nimic din istorie si ce rezulta din amestecul religie-politica.

Imi este imposibil sa inteleg cum cineva ca par. Calciu poate fi un om atat de naiv vizavi de cum devine in practica, implicarea Bisericii in politica.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 10.02.2014 at 00:14:27.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.02.2014, 13:11:20
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cred ca este un tip OK. Nu stiu de ce, dar pare destul de bine ancorat intr-un sistem real de valori. Pe de alta parte, daca ii cautam pe toti de paduchi, ajungem sa ii aruncam pe toti "carmacii" peste bord, asteptand parca pe Insusi Dumnezeu, sa preia carma corabiei noastre. Eu cred ca inclusiv Capsali, daca nu s-ar fi intins atat de nefiresc spre aripa ortodoxa, n-ar fi avut nimeni nimic cu el. Paradoxul consta in faptul ca nu te poti imbraca in preot, pentru a avea o imagine, si sa continui sa injuri sau sa "simpatizezi" cu colegii masoni si invataturile lor eretice. Nu se poate ca aceasta discreptanta sa nu sara in ochi si sa nu fie discreditata de ambele tabere.
In ce ma priveste, parca incep sa regret pentru ca am indraznit sa deschid acest topic. In loc sa dialogam frumos si sa ne intelegem ca intre oameni care au in comun aceleasi idealuri crestine, sau macar morale, avem tendinta sa ne luptam intre noi, cautand invinuiri sau argumente care oricum nu au nimic constructiv. Cand nu avem un gand de pace, ma tem ca finalitatea va fi tot o galceava colectiva! Ferice de cei care au inteles si vor sa stea deoparte, desi iarasi spun, este totusi nevoie si de cineva care sa se implice, dar si de altii care sa-i sustina pe cei ce se implica...
Dumnezeu cu mila!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.02.2014, 13:17:42
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Eu cred ca inclusiv Capsali, daca nu s-ar fi intins atat de nefiresc spre aripa ortodoxa, n-ar fi avut nimeni nimic cu el. Paradoxul consta in faptul ca nu te poti imbraca in preot, pentru a avea o imagine, si sa continui sa injuri sau sa "simpatizezi" cu colegii masoni si invataturile lor eretice. Nu se poate ca aceasta discreptanta sa nu sara in ochi si sa nu fie discreditata de ambele tabere.
.
-ce, a simpatizat Capsalii cu masonii ? de unde stiti ?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.02.2014, 13:57:27
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
de unde stiti ?
Parca ai fi unul dintre protestanti sau atei care au propria lor logica... Eu nu fac trimitere catre ceva sau cineva. Cine cauta, afla, asa cum am aflat si eu! Nu-l judec dar nici nu-l sustin.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.02.2014, 14:22:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

N-ar face rau nimanui daca ai pune niste link -uri si ai da niste citate.
Ba chiar dimpotriva.

Eu de ex. nu pot sa consult pagina lui de facebook, ca nu am cont.
Doar link -urile publice care le-am gasit pe google si care le-am postat deja pe celalat topic, inchis acum.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.02.2014, 16:43:11
meglei mircea meglei  mircea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2014
Mesaje: 2
Implicit Politica si constiinta crestina

Incercati "Meritocratia si Meritocratismul"!Este societatea civila!Nu partide,nu membrul de partid,nu guvernanti,nu mite,nu "care pe care",nu sugloi,ci oamenii de verticale!Incercati si veti afla!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.02.2014, 17:22:07
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Parca ai fi unul dintre protestanti sau atei care au propria lor logica... Eu nu fac trimitere catre ceva sau cineva. Cine cauta, afla, asa cum am aflat si eu! Nu-l judec dar nici nu-l sustin.
-asta nu inteleg cu protestanti si ateii,nu stiu la ce va referiti
-deci la modul concret ati gasit undeva ca Iulian Capsali e mason sau simpatizant? da sau nu? si daca da de ce nu ne dati un link ?
-daca ati cautat si aflat nu puteti sa ne ziceti si noua?
Reply With Quote
Răspunde