Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.11.2008, 06:32:29
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Astfel, poti sa ii tot obligi, ca dupa aceea ii pierd de tot... si CE RASPUNS VOR DA DREPTULUI JUDECATOR???
Apropo de asta nu numai ca l-a pierdut ptr biserica si credinta, cel mai trist e ca l-a instrainat de ea ca mama; copilul a declarat raspicat, afectiunea fatza de tatal plin de patimi ....Cata durere ptr un copil care ajunge sa isi urasca propria mama
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.11.2008, 15:54:15
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

CLD inseamna copiii lui Dumnezeu?

Are cumva legatura cu David Berg?
http://www.watchman-fellowship.ro/Articles_/Familia.htm
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.11.2008, 16:09:52
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Daca este asa, e urat din partea ta sa te dai oita blanda si sa te infiltrezi cu scopul de a influenta "fratii rataciti" din ortodoxie.
Adventisti cu toate jignirile lor , au respectat forumul acesta postant mesaje numai in sectiunea care le era destinata.
Daca este adevarat ca esti adept/adepta CLD atunci sa stii ca scopul niciodata nu scuza mijloacele.
Le scuza doar cand lipseste respectarea libertatii celuilalt iar atunci degeaba le scuza, ca scopul devine doar o scuza a practicilor imorale si inumane.


Daca gresesc astept un raspuns din partea ta .
E posibil sa gresesc , desigur, de aceea am nevoie de parerea ta.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.11.2008, 17:01:16
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
CLD inseamna copiii lui Dumnezeu?
nu, podolski... am intrebat si eu mai demult si intr-un tarziu am aflat ca inseamna Cuvantul lui Dumnezeu; adica inspirat din Biblie, ma gandesc.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.11.2008, 20:16:35
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Pai tocmai aici este durerea cea mare...cazul la care faceam referire e f trist dupa opinia mea... doar mama este credincioasa... si asta nu dintotdeauna ci doar de maxim 10 ani....copiii nu au fost luati treptat cu postul.. ci dintr-o data ii obliga sa tina posturile de peste an!!!!!
Evident ca in mintea lor de copil, neavand o educatie religioasa constanta... fac totul fortat!!!!!! eu cred ca asta numai post nu este... la biserica, mama a vorbit cu preotul sa il lase pe copil sa poarte lumanarea de la citirea Evangheliei.. totul parca e la spectacol.. dupa terminarea citirii evangheliei, baiatul fuge acasa si aterizeaza instantaneu pe computer unde isi posteaza in avatar numai poze macabre cu un puternic iz satanist!!!!!!!!I-am urmarit din umbra si postarile de pe net....toate arata ca are inclinatii spre latura cea intunecata...de ce oare?? teribilismul varstei? sau poate tocmai acest comportament usor tiranic al mamei???
I-a pus chiar sa si jure pe cele sfinte ca nu vor manca de dulce in timpul postului!!!!!!!!!!
Greu de inteles, iar de judecat nu e treaba mea... doar ca ma intristeaza fff mult.. am senzatia ca acei copii, prin comportamentul deviat al mamei, se vor departa din ce in ce mai mult de credinta... sa dea Dumnezeu ca eu sa ma insel!!!
Ai dreptate. Daca parinti nu au discernamant si dreapta socotinta, ii vor indeparta cu excesele lor pe copii de Biserica facandu-i sa urasca credinta si pe Dumnezeu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.11.2008, 20:58:15
tot.eu tot.eu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
ar trebui sa-i puna la post la joaca, adica sa nu-i mai lase sa se joace, ca au timp cand vor fi mari, ca iata ca aia mari se joaca mai mereu... numai cu focul! doar ca focul ala nu o sa arda ci o sa se chinuiasca in focul ala... fiindca hainele celor mari sunt ca nishte haine muiate shi imbibate cu păcură... cum spune CLD... shi cum o sa potyi trece cu ele printr-o padure uscata pe unde unii copaci ori pomi salbatici s-au aprins shi scanteiaza... ca daca nu te dezobijnuieshti de obiceiul capresc de a manca de prin copaci, ca sa revi la a pashte iarba ta pe care o cunoshti, atunci pana la urma o s-o patzeshti... o s-o patzeshti...

Deci daca aia mari o s-o patzeasca, atunci aia micii crezi ca nu? de ce ca sunt mici? Poi n-ai vazut pe cine inhatza dihania infometata primadata? pe pui, ca au shi carnea mai dulce shi mai frageda shi nu consuma atata energie in lupta... pe pui shi pe sfintzi, ca acolo e vorba de laudaroshenie, de mandria ca l-a dus in ispita, fireshte...

Deci am parerea ca ar fi bine shi copii sa posteasca, adica sa nu se uite pe net sau la filme cu femei, sa nu se joace prin praf cu, sa nu bage in guritza toate spurcaciunile, sa nu se grozaveasca, sa nu minta, sa nu caute aventuri rele, shi multe altele dar eu nu ma pricep, preotul shtie mai bine ce ar avea de invatzat shi de postit... de exemplu, sa nu fuga de la ore, sa nu fumeze, sa nu bea cafea prin pauze shi nici tzuica ori tarii, shi nici sa urmeze moda, adica sa nu se sulimenizeze, sa nu se ia dupa tot felul de malahishti de scena, shi sa nu se bata pe strada, sa nu fie rai, adica sa nu devina bagabonzi ca e foarte urat sa fi bagabond de discoBARa ca acolo se string totzi bobocii shi o s-o patzeasca exact cum a patzit pinochio, shi nu numai la nas ma refer... deci mai bine sa-l caute pe Hristos decat filme shi muzica pe net, toata ziua bunaziua.... dar toate astea cred ca ar trebui sa le faca aia marii, ca aia micii, nici nu-shi dau seama cum ii momeshte Izabele... ca sa-i dea de mancare nicolaitzi-bitzilor.... itzi-bitzi, treci la tabla... nu stiu lectzia Doamna draga... poi de ce n-ai invatzat, ... Fiindc-am fost la bal mascat.... Bal mascat itzi trebe tzie? cu un doi la geografie shi cu unu la purtare? Ieshi afara mai magare!

oooooof cate sunt de postit... sa inceapa cu una din ele shi o sa vada ei cat e de greu.... eu am patzit-o ca nici una nu reushesc s-o postesc asha cum ar fi trebuit... nici una Domane.
cred ca se referea la postul pt copiii mici care nu se uita INCA la filme cu femei.se referea la varsta la care abia incep copiii sa posteasca si poate nu le putem explica destul de bine..
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.08.2009, 10:33:48
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Eu cred ca si copiii pot posti, si inca intr'un mod minunat. Foarte usor, cu multe vitamine din fructe si legume, nu cu putine mese si cu nevointe. Este de folos, dupa parerea mea. Poate nu 40 de zile, dar cu siguranta o saptamana, in marile posturi, nu este greu. Inca nu cunosc prea bine problema, insa nu cred sa existe vreun pericol, ci doar mai mult ajutor de la Domnul vazand credinta parintilor si curatenia copiilor ascultatori.

Mila voiesc, iar nu jertfa.
Deci postul copiilor sa fie un lucru usor si cu mangaiere, iar nu ceva impus, aspru si sever.
Atunci copiii vor fi bucurosi, ca fac si ei ce fac parintii lor.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.08.2009, 12:31:55
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mi mi se pare fara sens si chiar periculos sa pui copiii sa posteasca (alimentar).
Copilul trebuie altfel pregatit pentru credinta, pentru impartasanie.
Sa nu uitam ca vorbim de copii, care sunt in crestere si care au nevoie de alimente, calciu, minerale, vitamine etc. , care se pit dezechilibra usor.
Vorbim de copii care au nevoie de nergie pentru scoala, invatat, viata, joc.
Noi adultii, mai stam linistiti, ne mai culcam, mai uitam de foame, mai mestecam altceva permis.
Dar sa iei cana de lapte sau micul dejun la copil, sa-l trimiti flamand la joaca, la scoala. Ii mai vede si pe altii si nu cred ca va dati seama ce va simti: ala mananca inghetata si ciocolata si eu n-am voie.
Pai va uri pe Dumnezeu numai pentru asta, Dumnezeu fiind de altfel nevinovat ca nu el a inventat postul.
Ah da, exista si copii carora nu le place laptele, branza, untul, ouale, mai ales carnea. Aia pot fi mai usor credinciosi din punctul asta de vedere.
Greu mi se pare si sa vad copii la biserica asteptand nemancati momentul impartasaniei ca sa poata apoi sa manance.
Celor mici li se mai da sa manance, dar unul de 7-8 ani plange ca-l doare burta de foame. Eu am cunoscut asa un caz si acum vine rar la biserica. Asta este rezultatul.
Asadar sa ne gandim bine cum facem sa nu indepartam copiii de la biserica in loc sa-i atragem. Sa le lasam copilaria organismului cu cerintele lui si sa ne concentram pe sufletul lui.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
postul pentru diabetici! simona Generalitati 13 19.11.2012 03:56:18
rugaciuni pentru copii urzicuta Generalitati 14 24.07.2012 21:28:09
O Biblie pentru copii Erethorn Despre Sfanta Scriptura 11 24.11.2010 13:31:32
Ajutor pentru familia cu 6 copii Miha-anca Umanitare 48 10.09.2010 16:02:34
rugaciune pentru copii ginabadea Pocainta 4 19.03.2010 00:38:42