Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.01.2012, 19:10:46
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

În concluzie, domnule Zaharia, pe cei de alte confesiuni avem voie să-i iubim "frățește și laic", dar nu avem voie să-i iubim duhovnicește ?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.01.2012, 19:11:05
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Frate draga , sa-mi ierti graba cu care am scris mesajul de mai sus , dar l-am scris in metrou venind de la munca ! Iertare , dar sunt sculat de la 4 , si acum am venit de la munca ! Pierd mult timp in discutile astea sterile , am timpul liber limitat , cateva ore pe seara , si oricum cu tine nu o scot la capat , caci am vazut ca esti capos ! Prefer sa scriu mai scurt , dar sa le fac pe cele de folos !
Uite un exemplu de asprime binevenita mie , de la Parintele Duhovnic Paul Lepadatu , cand i-am spus ca am cazut ( in urma cu ceva timp ) si am pus tigara in gura ! Sti ce mi-a spus ? De ce nu m-am dat cu capul de pereti ! Ei , uite ca nu m-am suparat , m-am indreptat Ioane , si-i multumesc pentru asprimea lui , si dau Slava lui Dumnezeu ca am un Duhovnic sever !
Ioane , imi rapesti mult timp tu mie prin discutii de dragul discutiilor , asa ca te las in a filozofa cat vrei pe tema asta , dar NU AI DREPTATE .

PUNCT !

Ba tu sa ma ierti, Cristian, pentru ca te-am suparat, precum vad. Cu adevarat tu faci multe lucruri de folos, mai mult ca mine, pe toate planurile si asta stii ca nu o spun doar asa de fatada ci doar pentru ca e adevar curat.
Iar eu ti-am rapit din timp si te-am tocat de nervi.
Motivul pentru care am postat a fost nevoia de a afla cum e cu asprimea. Uite, cu ajutorul tau am aflat mai mult si mai bine. De aceea iti multumesc inca odata si sper ca recunostinta mea sincera iti va imblinzi putin inima acum suparata. Iarta-ma, Cristian! Voi fi mai atent de acum inainte.

Hristos in mijlocul nostru! AMIN+
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.01.2012, 19:24:25
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Da ii ajutam omeneste ca pe orice om cind sunt in nevoie , dar atit. Fara iubiri netarmurite si rau intelese intre ei si noi . Daca vor iubirea totala , adica si cea duhovniceasca , treaca ei la dreapta credinta si apoi lucrurile se schimba complet si abia atunci pacea va fi desavirsita , abia cind este un singur Domn, un singur botez si o singura credinta ! Dar sa nu uitam : daca vor, pt. ca nimic nu este obligatoriu !
Iata o concluzie foarte buna.
Sunt cu totul de acord.


P.S. Mi s-a parut ca la un moment dat, cand desfasurati ideile, nu mai faceati clar distinctia dintre Pastor si oaia din turma. Parea ca descrieti Pastorul, nu oaia ... sau invers...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.01.2012, 20:03:11
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
În concluzie, domnule Zaharia, pe cei de alte confesiuni avem voie să-i iubim "frățește și laic", dar nu avem voie să-i iubim duhovnicește ?
Domnule frate... am crezut o buna bucata de vreme ca ai ceva cu mine , ca nu-ti place morga mea dar am constatat ca ai polemizat virulent si cu Lucian008 si la fel de prosteste ca si cu mine si si cu altii incit am inteles ce hram purtati .
Va recomand sa reflectati in continuare la ceea ce va face bine si sa sariti dominicaneste la toti cei care nu va plac .
Nici nu banuiam la inceput ca profesia va deviat sufleteste transformindu-va in ... dominicanes.
Dar asta este numai treaba dvs !!

Eu va doresc la cit mai mult venin si cit mai inversunate discutii deoarece vad ca acestea va sunt eutrofice !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 24.01.2012 at 20:10:22.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.01.2012, 20:12:30
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Domnule frate... am crezut o buna bucata de vreme ca ai ceva cu mine , ca nu-ti place morga mea dar am constatat ca ai polemizat virulent si cu Lucian008 si la fel de prosteste ca si cu mine si si cu altii incit am inteles ce hram purtati .
Va recomand sa reflectati in continuare la ceea ce va face bine si sa sariti dominicaneste la toti cei care nu va plac .
Nici nu banuiam la inceput ca profesia va deviat sufleteste transformindu-va in ... dominicanes.
Dar asta este numai treaba dvs !!

Eu va doresc la cit mai mult venin si cit mai inversunate discutii deoarece vad ca acestea va sunt eutrofice !
Domnule Zaharia, postarea dumneavoastră este 100% atac la persoană și 0 barat răspuns la subiect.

Puteți să răspundeți, vă rog, la întrebarea mea ? Pe cei de altă confesiune nu avem voie să-i iubim duhovnicește ? Că doar așa ați afirmat.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.01.2012, 20:25:19
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
În concluzie, domnule Zaharia, pe cei de alte confesiuni avem voie să-i iubim "frățește și laic", dar nu avem voie să-i iubim duhovnicește ?

Sa inteleg ca dvs ii iubiti duhovniceste pe "schismaticii si ereticii" de ortodocsi?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.01.2012, 20:43:28
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sa inteleg ca dvs ii iubiti duhovniceste pe "schismaticii si ereticii" de ortodocsi?
Mântuitorul îmi cere să-i iubesc pe toți semenii mei.

În consecință, încerc și eu, chiar dacă nu prea îmi reușește.

Pe ortodocși nu-i consider eretici sau schismatici, în sens subiectiv. În mod obiectiv, ei se află în schismă față de Biserica lui Cristos, dar puțini dintre ei sunt vinovați de păcatul schismei.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.01.2012, 21:18:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Mântuitorul îmi cere să-i iubesc pe toți semenii mei.

În consecință, încerc și eu, chiar dacă nu prea îmi reușește.

Pe ortodocși nu-i consider eretici sau schismatici, în sens subiectiv. În mod obiectiv, ei se află în schismă față de Biserica lui Cristos, dar puțini dintre ei sunt vinovați de păcatul schismei.
Un raspuns cotit si abil. Pacat ca e contrazis de majoritatea postarilor dvs. pe acest forum. Subit v-amai apucat dragostea de ortodocsi!

Sensul duhovnicesc se referea la faptul ca nu putem avea comuniune (rugaciune comuna, Euharistie...) in Biserica Tocmai din cauza schismei. Nu putem noi trece, din preamulta noastra iubire, peste legi si canoane. Ce era asa greu de inteles?

In rest, sunt in asentimentul dvs. Mie chiar imi plac catolicii, mai ales daca isi tin credintele si parerile acasa.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.01.2012, 21:26:37
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Un raspuns cotit si abil. Pacat ca e contrazis de majoritatea postarilor dvs. pe acest forum. Subit v-amai apucat dragostea de ortodocsi!
Există, într-adevăr, useri de confesiune ortodoxă care nu îmi sunt simpatici, cum ar fi Cătălin, Zaharia, cum a fost acel de tristă amintire savonarola; văd că și dumneavoastră faceți tot posibilul ca să-mi fiți antipatică.

În același timp, există useri ortodocși care îmi sunt simpatici, cum ar fi OmuBun, Ioan Cezar, MariS, și mulți, mulți alții.

În rest, la modul general, pot să vă spun că am soție ortodoxă, o mamă ortodoxă și un copil ortodox pe care îi iubesc foarte mult.


Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
In rest, sunt in asentimentul dvs. Mie chiar imi plac catolicii, mai ales daca isi tin credintele si parerile acasa.
Și mie îmi plac ortodocșii mai ales atunci când nu se apucă să atace, să critice, să denigreze și să calomnieze ceea ce nu cunosc, cum ar fi, de exemplu, Biserica Catolică.

De asemenea, îmi plac atunci când nu recurg la strategii discutabile, precum ați făcut dumneavoastră cu două postări mai sus, când ați încercat să sugerați că eu aș fi numit vreodată pe ortodocși eretici, deși știți că acest lucru este neadevărat.

Last edited by Erethorn; 24.01.2012 at 21:29:05.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.01.2012, 22:12:06
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Si cum ar trebui sa se desfasoare o intalnire de familie care se face cu membrii de confesiuni diferite?
Cearta,scandal,discutii jignitoare ca aici pe forum(care in majoritatea cazurilor se poarta intre ortodocsi)???

Nu stiu cum este la altii,insa la noi in familie nu se nasc discutii contradictorii pe marginea religiei...nu de asta ne intalnim,ca sa ne afurisim.
Cum mi-ar sade mie,sa-i iau la sfada pe batranii familiei si sa le spun eu "adevarul absolut"?Pai ce stiu eu?Abia merg de-a busilea!

Daca nimeni nu deschide discutia despre dogme crestine este pacat???
Adica nimeni nu deschide vreun subiect,tocmai deaorece ii respecta pe ceilalti si stie ca aceste discutii nu sunt de bun augur.
Si apoi nimeni nu face prozelitism...

M-as supara pe cineva daca ar zice vreo ineptie,de genul: Iisus nu este Mantuitorul si nu a inviat din morti...dar o suparare cu dignitate,de principiu nu una cu ura,razbunare si vorbe de ocara.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre avorturi - Parintele Cleopa pacatoasa Nunta 41 20.05.2023 15:52:41
Parintele Cleopa ne vorbeste despre cele 14 conditii canonice pt mersul la biserica: caminaris Tinuta in Biserica 28 03.01.2013 18:15:44
Parintele Cleopa - despre sarbatoarea Nasterea Domnului(I) cornel cornel Intrebari utilizatori 0 10.01.2011 15:01:32
Despre Iad - Parintele Cleopa patinina34 Din Noul Testament 3 02.01.2009 21:40:32