Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.12.2006, 06:58:30
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Putem merge la Sfantul Mina sau la Schitul Darvari. Intradevar, multi dintre crestinii nostrii, se "foiesc", nu respecta orele cand trebuiesc date pomelnicele, sarutate icoanele, etc, insa cred ca putem fi toleranti. Si eu de multe ori m-am intrebat cand ne vom comporta civilizat, dar gandeste-te de cel putin o suta de ani acest popor a fost, mai mult sau mai putin departe de Dumnezeu. Doamne ajuta si te rog sa ma ierti daca am fost mai dur in mesajul anterior.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.12.2006, 12:33:36
veretregn
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de julia
Eu sunt si raman ortodoxa ,e vreo problema veretregn?
nu ti-am impus sa iti schimbi religia. nici nu ti-am propus. atata timp cat crezi in dumnezeu ce mai conteaza. la asta ma referam. sau preferai sa te mint si sa iti sun ca vei arde in iad pentru ca iubesti un catolic?

referitor la copii, eu as recomanda sa ii lasi pe ei sa decida la care biserica se vor boteza, cand vor fi adulti.


la bisericile catolice nu se trancaneste.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.12.2006, 12:46:45
julia julia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2006
Mesaje: 28
Implicit

Am avut ocazia sa merg la biserici catolice din Spania si Italia ,insa acel fior tainic care patrunde adanc in inima in timpul liturghiei si care te face sa te cutremuri, l-am simtit numai in bisricile ortodoxe.
E adevarat ca in biserica ortodoxa lumea se foieste mult iar in biserica catolica mai putin,asta pt. ca in biserica catolica vine doar o mana de oameni ,pe cand la ortodocsi ,bisericile se umplu pana la refuz.Trebuie sa ne gandim ca liturghia in biserica ortodoxa ,facuta dupa tot canonul,poate dura si 3 ore; la catolici totul dureaza 1 h.
Veretregn,stai fara grija,ca se trancane si la catolici si se fac comentarii ca si la ortodocsi.Catolicii sunt tot oameni.
Revenind la botezul copiilor mei,trebuie sa-ti spun ca o sa-i botezam sigur-atat eu, cat si sotul meu ,ne dorim aceasta si ne simtim responsabili pentru ei.Daca nu-i vom invata noi sa fie crestini ,inca din copilarie,la maturitate vor fi poate atei si nu vor sti ce cale sa apuce.E datoria noastra de parinti sa-i educam crestineste.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.12.2006, 10:16:53
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa va ajute Dumnezeu sa aveti o familie crestina pana la sfarsit, iar dragostea care va uneste sa va tina uniti.:)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.12.2006, 10:41:24
catherine catherine is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.12.2006
Mesaje: 1
Implicit

si eu sunt casatorita cu un catolic, dar doar civil. cand am facut cununia civila, am dorit sa facem si cununia religioasa insa preotul de aici,catolic, nu a fost de acord, intrucat eu sunt ortodoxa, iar pt a putea face cununia religioasa, mi s-a spus ca trebuie cel putin 1 an de mers la biserica catolica si de facut niste chestii pt schimbarea religiei,lucru cu care eu nu am fost de acord si nici nu voi fi vreodata. insa acest lucru ma afecteaza enorm, avand in vedere ca eu imi doream foarte mult o cununie religioasa,pt a fi casatoriti nu numai in fata primarului dar si in fata lui dumnezeu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.12.2006, 13:55:12
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catherine
si eu sunt casatorita cu un catolic, dar doar civil. cand am facut cununia civila, am dorit sa facem si cununia religioasa insa preotul de aici,catolic, nu a fost de acord, intrucat eu sunt ortodoxa, iar pt a putea face cununia religioasa, mi s-a spus ca trebuie cel putin 1 an de mers la biserica catolica si de facut niste chestii pt schimbarea religiei,lucru cu care eu nu am fost de acord si nici nu voi fi vreodata. insa acest lucru ma afecteaza enorm, avand in vedere ca eu imi doream foarte mult o cununie religioasa,pt a fi casatoriti nu numai in fata primarului dar si in fata lui dumnezeu.
Draga Catherine,

Bine ai venit printre noi! Legat de ce spui ca esti casatorita cu un catolic, de fapt tu nu esti casatorita, traiesti cu un catolic, rupta de Dumnezeu si de Biserica. E dur cum suna, dar casatoria civila nu e casatorie, e numai un contract care se face pentru lumea de aici, pentru cei care doresc sa traiasca numai pentru lumea de aici. Un crestin traieste pentru vesnicie, pentru mantuirea sufletului si pentru a fi permanent in legatura cu Dumnezeu. Asa ca acel contract al lumii de aici (casatoria civila) nu are nici o valoare in perspectiva mantuirii, ci chiar face cateodata sa intunece constiintele si sa se creada casatoriti.

Ca sa fac o comparatie intre Taina Botezului la un copilas si Taina Cununiei. Cand copilul primeste certificatul de nastere, asta nu are decat valoare administativa, atat. Invierea in Hristos se face prin Botez, in Biserica. La fel si cu Taina Casatoriei. Obtinerea certificatului de casatorie tine numai de administratie, iar adevarata casatorie pentru a avea binecuvantarea lui Dumnezeu vine numai prin Taina Cununiei in Biserica. Acum tu ramane sa te gandesti a cui va fi Judecata de apoi. A primarului sau a lui Dumnezeu?

Domnul sa te lumineze!

Nu fii trista! Mai bine sa constientizezi acum si sa plangi putin incercand sa iesi din starea de pacat, decat sa plangi o vesnicie. Discuta cu sotul tau aceasta problema, aprofundeaza putin adevarurile de credinta, mergi si vorbeste cu un Preot ortodox, o solutie se va gasi sigur. Totul e sa vrei. Curaj, draga Catherine!

Elena

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatorie intre rude simona Nunta 55 27.11.2011 16:34:40
CASATORIE INTRE RUDE JOLIECOEUR Generalitati 26 02.09.2011 16:43:15
casatorie intre o ortodoxa si un evanghelist o copila Generalitati 60 08.01.2011 15:41:29
Care este diferenta intre ortodocsi si catolici?.. lucia_anghelina Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 102 18.12.2010 20:58:15
Casatorie intre rude... faraway Generalitati 1 10.11.2009 13:27:18