Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.11.2006, 08:54:56
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi pare rau nu am citit toate mesajele tale, dar este neaparat necesar sa ai un duhovnic. Acesta este omul care iti indruma pasii pe calea mantuirii. Urcusul duhovnicesc este greu, cu multe piedici, de aceea ai nevoie de ajutor. Incearca sa nu judeci preotii, ei au harul Duhului Sfant. Omul l-ai putea judeca, dupa "duhul" lumii acesteia, insa adu-ti aminte ca inainte de avedea paiul din ochiul aproapelui terbuie sa luam aminte la barna din propriul ochi. Nu vreau sa te superi, insa crestinilor li s-a dat porunca noua de catre Domnul Iisus Hristos:"Iubiti-va unii pe altii, precum Eu v-am iubit pe voi" si " iubeste-l pe aproapele ca pe tine insuti". In privinta casniciei tale, iata ca apar deja dificultati in gasirea unui numitor comun in viata duhovniceasca. Tu vrei sa postesti, el nu. Biserica ingaduie casatoriile mixte, ortodosci cu catolici, insa copiii trebuie botezati ortodox. Pentru mai multe lamuriri avizate(adica de la preoti) acceseaza www.schituldarvari.ro. Doamne ajuta
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.11.2006, 11:42:48
julia julia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2006
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mircea
Imi pare rau nu am citit toate mesajele tale, dar este neaparat necesar sa ai un duhovnic. Acesta este omul care iti indruma pasii pe calea mantuirii. Urcusul duhovnicesc este greu, cu multe piedici, de aceea ai nevoie de ajutor. Incearca sa nu judeci preotii, ei au harul Duhului Sfant. Omul l-ai putea judeca, dupa "duhul" lumii acesteia, insa adu-ti aminte ca inainte de avedea paiul din ochiul aproapelui terbuie sa luam aminte la barna din propriul ochi. Nu vreau sa te superi, insa crestinilor li s-a dat porunca noua de catre Domnul Iisus Hristos:"Iubiti-va unii pe altii, precum Eu v-am iubit pe voi" si " iubeste-l pe aproapele ca pe tine insuti". In privinta casniciei tale, iata ca apar deja dificultati in gasirea unui numitor comun in viata duhovniceasca. Tu vrei sa postesti, el nu. Biserica ingaduie casatoriile mixte, ortodosci cu catolici, insa copiii trebuie botezati ortodox. Pentru mai multe lamuriri avizate(adica de la preoti) acceseaza www.schituldarvari.ro. Doamne ajuta
Iti multumesc pt. sfat Mircea.Acum sunt putin mai impacata.Am cautat cu ajutorul sotului meu o biserica ortodoxa si am gasit una greco-ortodoxa in afara orasului,la o distanta apreciabila, unde savarseste liturghia un preot polonez.Eu locuiesc intr-o insula,in Italia,iar aici exista doar 2 biserici ortodoxe ,iar acest preot savarseste liturghia o data la doua saptamani.Tare m-as bucura daca s-ar gasi un preot roman care ar dori sa oficieze slujblele aici in lb. noastra ,saptamanal.
Acest preot auzindu-mi pasul ,mi-a explicat ca ar trebui sa incerc cu pasi marunti apropierea de sf. biserica a sotului meu si ca nu trebuie sa uit ca viata de familie este importanta si binecuvantata de Dumnezeu.Ne-a spus ca pt. inceput ar trebui sa tinem ultima saptamana din post (neuitand ca noi abia ne-am casatorit).Cu blandete si bunavointa se rezolva toate.SLAVA Domnului!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.11.2006, 18:09:14
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa va ajute Domnul sa aveti o viata de familie binecuvantata. Va doresc un post binecuvantat.:D
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatorie cciubo Nunta 9 03.09.2010 21:22:07
casatorie alina88 Generalitati 20 01.09.2010 21:54:10
Casatorie la 16 ani firulescudaniel Nunta 37 20.12.2008 13:34:04
casatorie alexdnny Generalitati 3 05.05.2008 17:15:45
casatorie madalinutza Nunta 3 21.03.2008 23:40:13