Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 07.03.2012, 00:05:07
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Am scris ca nu sint ortodox insa sint dar doar pe jumatate, nici duhovnicul meu nu imi cere mai mult mai ales ca am fost binecuvintat de catre Duhul Sfint cu credinta in Dumnezeu si in Iisus in afara bisericii ortodoxe intr-un loc considerat de multi necrestin.
Asa incit experienta traita ma face sa privesc lucrurile fara partinire.
Mihai, te rog din capul locului sa nu crezi ca fac vreo gluma ori am niscaiva ironie. Dimpotriva, te intreb cat se poate de serios cum vine ce spui tu... Desigur, daca poti impartasi cumva... de crezi ca se cuvine...
Aceasta te intreb pentru ca am cunoscut acu multi ani unom deosebit de afectuos,serios, om de toata isprava, verificat sa zic asa...:), indelung...
Iar el sustinea ca e ... crestin dar... fara Dumnezeu.... M-am crucit atunci, ma tot mir si acum, ce o fi vrut sa spuna, ce o fi spus de fapt...
Altminteri omul a ramas cum il stiu, un om cumsecade si de mult folos pentru multi, e inutil sa argumentez.
Dar... cum ramane cu afirmatiile de acest gen? Eu unul nu pot pricepe.
Te rog sa ma ierti daca am spus ceva nelalocul lui. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 07.03.2012, 12:20:00
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Am scris ca nu sint ortodox insa sint dar doar pe jumatate, nici duhovnicul meu nu imi cere mai mult mai ales ca am fost binecuvintat de catre Duhul Sfint cu credinta in Dumnezeu si in Iisus in afara bisericii ortodoxe intr-un loc considerat de multi necrestin.
Asa incit experienta traita ma face sa privesc lucrurile fara partinire.

1 la prima intrebare ar fi doua raspunsuri
- biserica trebuie aparata doar impotriva cailor spirituale care in urma cercatarii atente dovedesc ca nu sint binecuvintate si care nu sint morale.
-bisrica trebuie aparata de lucrurile negative care au loc in interior fie din lipsuri umane fie din intentiile altora de ase infiltra in sinul ei chiar si in conducere la cirma dogmei si a canoanelor.
-Oamenii impotriva celor care sint impotriva biseicii se numesc oameni incercati si care au inca de invatat unele lectrii inainte de a invata altele si altele.
la lucrurile din interior este mult de munca si mult mai greu de lucrat fiindca in decursul vremurilor cel rau si necredinciosii , mirenii cocotati in sinoade au facut unele lucruri care azi cu greu pot fi indreptate asa incit se prefera tainuirea unor mari adevaruri ori poleirea lor care nu sint bune. -este vb de dogma si canon.
Ele vor iesi la lumina intro buna zi numita de unele profetii "ziua revelatiei" ziua in care taina lui Dumnezeu se va sfirsi si in care vor avea loc mai multe evenimente , este ziua in care cum spunea si Arsenie Boca va apare pe cer crucea si in acea zi va avea loc un eveniment mare.

2 limitele evident trebuie sa se afle in granitele comportamentului crestinesc dar si biblic -pentru ca nu tot ce este considerat crestinesc este si biblic -de ex judecata cu partinire prin interpretarea eronata a Legamintului cu Levi (Primul Legamint). conform Maleahi 2 1-10 adevaratul lui inteles nu permite partinire iar pedeapsa partinirii va fi indepartarea preotilor si facerea lor de ocara.

spuneti ca " nu invrajbim si nu cerem vendete, nu agasam si nu denigram mai ales in cazul in care ne sunt apropiati "
dar cind nu sint apropiati?
cine este aproapele nostru daca nu omul care il cauta pe Dumnezeu fiecare in religia lui fie oaie ratacita ori nu?

pentru un om citit si care cunoaste mai mult decit dogma si canonul, care are si alte surse direct de la fata locului se observa in activitatea de prezentare a altor cai spirituale o anumita partinire prin denigrare, marturie falsa si mistificare, uneori chiar si numai prin generalizare.

nu spun ca nu sint si lucruri negative insa nu poti spune atunci cind nu mai ai argumente ca tot ce e in afara ortodoxie este automat rau si fals, o iubire falsa, o dreptate falsa, respect fals, videcari false , credinta in Iisus falsa si Lege falsa.
este pacat sa spui asta fiindca si acolo lucreaza Dumnezeu -El este manifestat in tot binele din oameni indiferent de credinta sau necredinta.

3 ostas al lui Hrstos atita vreme cit nu esti constient si nu detii destul adevar revelat ...cind esti mic copil nu poti fi ostas decit in mod inconstient doar haric- in caz ca botezul a avut cu adevarat loc si el a fost mentinut- favorizat de mediul spiritual parintesc.

in rest daca doar crezi ca stii dar nu ai cunoscut cum trebuie -prin revelare personala in baza puterii de a purta - aperi totodata si o incredintare dogmatica si canonica care nu este in acord cu adevarul divin pina la capat.

de ce nu este ? fiindca nu trebuie sa fie din mai ulte motive, iar temelia lor este incapacitatea glaotei de a purta adevaruri mai grele si asa incit la vremea potrivita sa se cearna "inca odata Ierusalimul" atunci cind vechile revelatii se vor implini -cind va veni vremea sa fim calauziti in tot adevarul promis.
ortodox doar pe jumatate?! Din cate stiu la Dumnezeu nu merge cu jumatati de masura. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre avorturi - Parintele Cleopa pacatoasa Nunta 41 20.05.2023 15:52:41
Parintele Cleopa ne vorbeste despre cele 14 conditii canonice pt mersul la biserica: caminaris Tinuta in Biserica 28 03.01.2013 18:15:44
Parintele Cleopa - despre sarbatoarea Nasterea Domnului(I) cornel cornel Intrebari utilizatori 0 10.01.2011 15:01:32
Despre Iad - Parintele Cleopa patinina34 Din Noul Testament 3 02.01.2009 21:40:32