Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.02.2016, 18:07:01
alinutzica alinutzica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit Buna seara

Dacă m-ar putea lămuri cineva, sau sa ma îndrume unde sa citesc. Am găsit, nu știu cum căutând altceva pe google, un articol in care scria ceva de genul... Cum de evreii nu l-au recunoscut pe Iisus ca fiind Mesia cu toate Vechiul Testament e plin de profeții, preziceri referitoare la venirea Sa pe pământ. Recunosc ca credința mea e slaba, nici nu am vrut sa citesc articolul de teama ca sa nu ma tulbure. Era scris de un rabin si am bănuit ca sunt argumente împotriva creștinilor.
M-am mai întrebat acum ceva timp legat de lucrul acesta. De ce l-au recunoscut atunci ca fiind Dumnezeu întrupat ? Cu toate ca ei cunoșteau foarte bine Sfânta Scriptura
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.02.2016, 18:26:38
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

În vremea aceea, pe când Domnul a binevoit să se întrupeze, evreii citeau cărțile Vechiului Testament așa cum mulți ortodocși de astăzi citesc patristică doar ca să-și consolideze smintelile, orbirea sufletească și puținătatea minții.

Profețiile conțin inclusiv indicii despre raportarea lor la Hristos. Iată un mic exemplu: "Boul își cunoaște stăpânul și asinul ieslea domnului său, dar Israel nu Mă cunoaște; poporul Meu nu Mă pricepe." (Isaia 1:3)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.02.2016, 18:36:05
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt mereu doua ipostaze concurente: vrei sa ingenunchezi tot ce este la picioarele tale (sa asimilezi lumea la ale tale) sau vrei sa ingenunchezi tu la Cel Care Este.
Pesemne oamenii au, dintotdeauna, tendinta sa subjuge totul la nimicul lor individual.
Apoi, ici-colo, cate unul mai istetel incepe sa ia aminte... Treptat deprinde umilinta rasturnarii perspectivei. Fericit, acesta!
Cu insangerarile lui mantuitoare, cu tot.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.02.2016, 18:59:59
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cand esti sub ocupatie straina, pagana, care te apasa cu toata puterea si tu stii ca ai fost popor ales de Dumnezeu este foarte greu sa-l vezi drept Mantuitor pe un tanar din Galilea, fiu de tamplar, care iti spune ca moartea lui prin crucificare este adevarata victorie si iti mai spune sa-i iubesti pe dusmanii care il vor ucide. Dusmani care nu scapa nici o ocazie sa te inece in sange. Mai degraba ai crede pe un zelot, nationalist, din rezistenta, care asteapta un Mesia razboinic, gata sa te scape de straini si care iti spune ca voia lui Dumnezeu este ca poporul Lui sa fie liber in tara pe care le-a dat-o si ca trebuie sa lupti cu sabia-n mana pt asta.Ipotetic vorbind: noi pe cine am fi ales?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.02.2016, 19:10:41
alinutzica alinutzica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Mulțumesc pentru răspunsuri.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.02.2016, 00:36:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinutzica Vezi mesajul
Cum de evreii nu l-au recunoscut pe Iisus ca fiind Mesia cu toate Vechiul Testament e plin de profeții, preziceri referitoare la venirea Sa pe pământ.
De unde ati tras concluzia ca nu si-au dat seama ca este Mesia ?

Spuneti "evreii". Care evrei ? Mii si mii de evrei L-au recunoscut si L-au urmat. Toti Sfintii Apostoli sunt evrei. Ioan Botezatorul. Lazar, prietenul Domnului, surorile lui din Betania. Mii de familii care au mancat paini si pesti. Pana si orbii din nastere au recunoscut in El pe urmasul lui David. "Osana, fiule al lui David" a strigat tot poporul, adunat in Capitala tarii.

Dar, probabil ca prin "evrei" va referiti la suprastructura politico-religioasa. Adica rabinatul si Sanhedrinul (cu cateva exceptii, precum fariseul Nicodim). Prin urmare, intrebarea dv "cum de evreii nu l-au recunoscut" devine "cum de Ana, Caiafa si sleahta lor nu l-au recunoscut". Ei bine, am sa va dezvalui ceva cutremurator. Convingerea mea este ca l-au recunoscut. Rabini ca Ana si Caiafa si-au dat seama foarte bine, cu mult inaintea rabinului Saul din Tars, ca Isus este Mesia. Este adevarat ca nu L-au recunoscut numai daca va referiti la aspectul public al recunoasterii. Dar, in sinea lor, in inima lor, au stiut. Cei care nu au stiut erau soldatii romani: prea inculti, prea neinteresati de Scriptura, prea betivi ca sa isi dea seama Cine este cel chinuit. Despre ei, despre acestia care nu au stiut vorbeste Domnul cand se roaga Tatalui sa le ierte lor, ca nu stiu ce fac. Nu despre Ana si Caiafa. Aceia au stiut foarte bine ce fac.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.02.2016, 08:59:45
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cei care nu au stiut erau soldatii romani: prea inculti, prea neinteresati de Scriptura, prea betivi ca sa isi dea seama Cine este cel chinuit.
Nu aveau o religie diferita?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.02.2016, 09:34:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu aveau o religie diferita?
Nu mai aveau nicio religie. In niciun caz una comuna. Erau culesi de prin toate colturile Europei, Africii, Asiei (desi cei mai multi proveneau, se pare, din Galia si Hispania: Pilat Pontius fusese guvernator in Galia). Romanii "de susa", oricum minoritari in Armata nu au avut niciodata geniu religios, precum grecii. Importanta, esentiala in viata morala si sociala in vremea Regatului si in prima parte a Republicii, religia decazuse acum si ca importanta, si ca structurare. Si, o data cu ea, virtutile romane. Un fel de ecumenism, avant la lettre si de asteptat in cadrul globalizarii romane, a facut sa fie construite temple pentru un "Deus Incognitus", la care se refera si Sf Pavel in cuvantarea din Areopag. Cele mai multe statui erau, acum, statuile Imparatului, iar cel mai frecvent cult, cultul personalitatii. Oamenii mai participau la viata religioasa ca sa se distreze, cel mult ca sa respecte o traditie devenita "folclor". Ei participau la Lupercalii, Satrunalii etc cam cum participam noi, azi, la "Inviere". Dumnezeu a stiut cand sa Se intrupeze: intr-o vreme de mare degringolada spirituala si morala, nu mult diferita de cea in care traim.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 25.02.2016 at 09:37:27.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.02.2016, 10:26:49
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De unde ati tras concluzia ca nu si-au dat seama ca este Mesia ?

Spuneti "evreii". Care evrei ? Mii si mii de evrei L-au recunoscut si L-au urmat. Toti Sfintii Apostoli sunt evrei. Ioan Botezatorul. Lazar, prietenul Domnului, surorile lui din Betania. Mii de familii care au mancat paini si pesti. Pana si orbii din nastere au recunoscut in El pe urmasul lui David. "Osana, fiule al lui David" a strigat tot poporul, adunat in Capitala tarii.

Dar, probabil ca prin "evrei" va referiti la suprastructura politico-religioasa. Adica rabinatul si Sanhedrinul (cu cateva exceptii, precum fariseul Nicodim). Prin urmare, intrebarea dv "cum de evreii nu l-au recunoscut" devine "cum de Ana, Caiafa si sleahta lor nu l-au recunoscut". Ei bine, am sa va dezvalui ceva cutremurator. Convingerea mea este ca l-au recunoscut. Rabini ca Ana si Caiafa si-au dat seama foarte bine, cu mult inaintea rabinului Saul din Tars, ca Isus este Mesia. Este adevarat ca nu L-au recunoscut numai daca va referiti la aspectul public al recunoasterii. Dar, in sinea lor, in inima lor, au stiut. Cei care nu au stiut erau soldatii romani: prea inculti, prea neinteresati de Scriptura, prea betivi ca sa isi dea seama Cine este cel chinuit. Despre ei, despre acestia care nu au stiut vorbeste Domnul cand se roaga Tatalui sa le ierte lor, ca nu stiu ce fac. Nu despre Ana si Caiafa. Aceia au stiut foarte bine ce fac.
Mihnea, nu imi pot imagina un evreu credincios, darmite un rabin, sa il ucida pe Ha-Maschiach in mod constient si asumat. Practic, din pdv al religiei lor, ar fi un gest cam ca a ridica pumnul in fata Chivotului; de fapt, chiar mult mai grav. Ori, evreul are o evlavie mai mare decit a celorlalte popoare combinata.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.02.2016, 03:19:25
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Mihnea, nu imi pot imagina un evreu credincios, darmite un rabin, sa il ucida pe Ha-Maschiach in mod constient si asumat. Practic, din pdv al religiei lor, ar fi un gest cam ca a ridica pumnul in fata Chivotului; de fapt, chiar mult mai grav. Ori, evreul are o evlavie mai mare decit a celorlalte popoare combinata.
Imi pare rau ca treci ca vagonul prin halta. Vorbim despre termeni(notiuni) sau despre fapte? Sunt si eu de acord cu Mihnea.

1. Atunci au venit din Ierusalim, la Iisus, fariseii și cărturarii, zicând:
2. Pentru ce ucenicii Tăi calcă datina bătrânilor? Căci nu-și spală mâinile când mănâncă pâine.
3. Iar El, răspunzând, le-a zis: De ce și voi călcați porunca lui Dumnezeu pentru datina voastră? (Mt15,1-3)


Toti traiau dupa datina batranilor, nu dupa Duhul Lui Dumnezeu.
Ei propovaduiau nu mantuirea, ci datina, care si astazi inseamna ZECIUIALA. De aceea L-au rastignit "conducatorii" si-L rastignesc continuu si azi fiindca le strica "datina", adica interesu'.

42. Totuși și dintre căpetenii mulți au crezut în El, dar nu mărturiseau din pricina fariseilor, ca să nu fie izgoniți din sinagogă;
43. Căci au iubit slava oamenilor mai mult decât slava lui Dumnezeu.(In12,42-43)


Nu ai nevoie de imaginatie ca sa vezi realitatea. Si crestinii sunt la fel. Cei care marti presarau ramuri de finic in calea Lui strigand Osana, vineri strigau Baraba; asta-i firea omeneasca.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 26.02.2016 at 05:50:25.
Reply With Quote
Răspunde