Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 09.07.2009, 17:47:06
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
" ...se gaseste destula credinta pentru a ura, dar nu se gaseste destula credinta pentru a iubi !..."
Di asta deriva cel mai bine existenta pacatelor inchipute.
Da.. cred ca ai dreptate..
Reply With Quote
  #172  
Vechi 09.07.2009, 17:55:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Nu, nu sunt intru totul de-acord cu cele lasate de Sf. Parinti, dar le respect viata . Spunea pe undeva Fani ca, si canoanele acelea au fost adaptate si izvorate din insasi mediul de existenta de-atunci, sa nu uitam ca lumea s-a schimbat mult prea mult, gandirea, de asemenea.
Lucrurl cel mai important in ceea ce am afirmat mai sus este ca, nu combat ceea ce a last Mantuitorul pe pamant, si asta spune totul. Se pune prea mult pret pe scrieri si pe dogme, ignorandu-se aproape total IUBIREA, care le eclipseaza intru totul.Iar aceasta iubire se exprima de la sine in foarte multe forme si reactii dintre oameni.
Am mai spus, cine ma cunoaste de 3 ani pe forum, stie ce vreau sa spun, fiindca nu este vorba de o lista de pacate inchipuite, ci de o ideologie intreaga asupra acestora, ideologie formata de toti factorii care determina aceste pacate...relative.
Detest fățărnicia și tocmai de aceea te admir, îți admir sinceritatea, verticalitatea ta . Ne cunoaștem cam tot de trei ani , tu ai venit pe forum puțin înaintea mea , dar sincer ți-o spun, am avut multe de învățat de la tine și la generația din acea perioadă . Nici eu nu sunt pentru însușirea unor învățături pe nemestecate , în mod fanatic , fără a gândi și a înțelege fiecare "fenomen" în parte.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #173  
Vechi 09.07.2009, 20:46:31
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din Pateric: "grecii spovedeau pacatele pe care le aveau, iar egiptenii pe cele pe care nu le aveau".
Reply With Quote
  #174  
Vechi 09.07.2009, 20:58:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Din Pateric: "grecii spovedeau pacatele pe care le aveau, iar egiptenii pe cele pe care nu le aveau".
Foarte interesant . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #175  
Vechi 09.07.2009, 22:49:39
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit sa va spun un caz real

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Nevrednicului: Nu am zis ca nu-mi fac semnul crucii, ci ca nu il fac cand intalnesc o biserica protestanta.
Intr-o conferinta tinuta de Pr.Constantin Necula la Iasi ,parintele povestea ca:

Intr-un sat era o biserica ortodoxa si una protestanta.Parintele din sat isi facea Sf.Cruce cand trecea pe langa biserica ortaodoxa DAR si cand trecea pe langa biserica protestanta.Observad acest lucru ceilatii parinti -colegi,au spus episcopului locului si episcopul in cadrul unei sedinte l-a intrebat de ce isi face Sf. Cruce si cand trece pe langa biserica protestanta.Raspunsul parintelui a fost:Cand trec pe langa biserica protestanta imi fac semnul Sfintei Cruci si zic "Doamne, fa-o si pe asta ortodoxa!". Si ce credeti??........Acum biserica aceea care era protestanta este una ortodoxa


De cand am auzit intamplarea asta cand trec pe langa o biserica protestanta ma mustra constiinta ca nu fac si eu ca parintele....daca toti am face asa,probabil Dumnezeu isi va apleca urechea si spre rugile noastre .....
__________________
[SIZE=3][COLOR=blue]Hristos a inviat![/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #176  
Vechi 09.07.2009, 22:58:05
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ei, da! Cu acest gand imi pot face si eu semnul crucii cand trec pe langa bisericile de aici.
Multumesc NiCcoleta!
Reply With Quote
  #177  
Vechi 09.07.2009, 23:00:49
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Ei, da! Cu acest gand imi pot face si eu semnul crucii cand trec pe langa bisericile de aici.
Multumesc NiCcoleta!

cu mult drag Anca
__________________
[SIZE=3][COLOR=blue]Hristos a inviat![/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #178  
Vechi 10.07.2009, 01:23:18
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Să nu începem iar cu orgasmul că n-are rost , nu e păcat . Punct . Altul, fumatul , Sf. Scriptură nu face referire , dar Sf. Părinți , da. Este păcat sau viciu ? Altul, un sărut nevinovat, este păcat sau nu ? Și pot continua, dar nu mai terminăm nici până dimineață. Sincer vroiam să punctăm prin exemple clare, Ory dragă ! Întrebarea mea ce ți-o adresez direct este : ești întru totul deacord cu cele lăsate de Sfinții Părinți ? Sincer, pentru că știu că ai curajul să răspunzi sincer, indiferent de reacțile celor din jur.
Nu in unele actiuni sta pacatul, ci in duhul cu care sunt facute.

Despre sarut, unirea trupeasca si cele legate de asta, a spus sf. Ioan Gura de Aur: Sfantul "nu în unirea trupurilor stă necurăția, ci în cugete și în intenția omului".

Se aplica la toate celelalte domenii.

De ce sa fie purtarea pantalonilor pacat? Este o moda oarecare. Nici barbatii nu purtau pantaloni in alte epoci si in alte regiuni ale globului, nu este imbracaminte neaparat barbateasca.

Sigur, daca o femeie poarta pantaloni foarte mulati si cu talia joasa in intentia de a atrage ochii barbatilor si de a -i provoca astfel, probabil ca este pacat.
Dar daca purtam pantaloni, sau orice alta imbracaminte, cu simpla intentie de a ne imbraca intr-un mod discret (ca asa poarta mai toate femeile) si placut la vedere? O femeie care arata bine va fi atragatoare in orice haine, ce este rau in a fi frumoasa si atragatoare, daca nu atati simturile intr-un mod vulgar? Unde este pacatul?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #179  
Vechi 10.07.2009, 01:40:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu in unele actiuni sta pacatul, ci in duhul cu care sunt facute.

Despre sarut, unirea trupeasca si cele legate de asta, a spus sf. Ioan Gura de Aur: Sfantul "nu în unirea trupurilor stă necurăția, ci în cugete și în intenția omului".

Se aplica la toate celelalte domenii.

De ce sa fie purtarea pantalonilor pacat? Este o moda oarecare. Nici barbatii nu purtau pantaloni in alte epoci si in alte regiuni ale globului, nu este imbracaminte neaparat barbateasca.

Sigur, daca o femeie poarta pantaloni foarte mulati si cu talia joasa in intentia de a atrage ochii barbatilor si de a -i provoca astfel, probabil ca este pacat.
Dar daca purtam pantaloni, sau orice alta imbracaminte, cu simpla intentie de a ne imbraca intr-un mod discret (ca asa poarta mai toate femeile) si placut la vedere? O femeie care arata bine va fi atragatoare in orice haine, ce este rau in a fi frumoasa si atragatoare, daca nu atati simturile intr-un mod vulgar? Unde este pacatul?
OK, dar nu ai făcut referire la fumat ! Pe ce bază este el păcat și nu viciu ? Apropos de sărut, dacă eu , tu , oricine merge pe stradă, și-i zboară gândul, că ar vrea să sărute pe X sau Y , este păcat . Da sau nu ? Explicația !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #180  
Vechi 10.07.2009, 01:53:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
OK, dar nu ai făcut referire la fumat ! Pe ce bază este el păcat și nu viciu ? Apropos de sărut, dacă eu , tu , oricine merge pe stradă, și-i zboară gândul, că ar vrea să sărute pe X sau Y , este păcat . Da sau nu ? Explicația !
Cred ca tine intr-o oarecare masura de pacat tot ce ne face dependenti, tot ce este sclavie.
Dar daca e pe asa, nu este si bautul cafelei pacat, pentru cel caruia ii place? (mie, de exemplu) Adica sa-l judec eu pe ala care fumeaza ca sa se mai descarce de tensiuni, si sa-i zic ca pacatuieste, iar eu sa-mi beau cafeaua linistita, stiind ca daca nu o beau ma doare capul sau ma apuca somnolenta? Deci sunt dependenta, nu?

Cred ca exageram, si ca ne vedem mereu la alt nivel decat suntem. Mai intai sa ne curatim noi de dependentele mai grave, si daca chiar suntem atat de perfecti, putem sa fumam si sa bem cafea fara sa devenim sclavi. Sau sa ne lasam de ele, cine stie.

Alt gand: mai bine sa ai o mica dependenta care sa-ti arate ca nu esti un mare ascet, si sa te smereasca, si sa incerci sa te cureti de adevaratele pacate, decat sa nu mai ai nici una si sa ii judeci pe ceilalti ca fariserul din templu.
In categoria asta intra poate si 'sapunul parfumat'.

Eu zic ca mai bine este sa pastram aceste lucruri (cu masura) dar sa le traim altfel. Calea transfiguratoare de care ziceam, nu calea de renuntare pentru oricine.

A propos, exista o sfanta care fuma - sfanta Maria de la Paris, Skobtova (care a murit intr-un agar de concentrare pt ca salva evrei)

Despre sarut, alta data.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34
Ce boala, din lista de sapte, aveti ? Mihnea Dragomir Pocainta 75 15.05.2010 23:08:46
Dependența de internet și hipersexualitatea , pe lista bolilor mintale ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 6 22.03.2010 16:36:44
Iarasi despre grafice,sondaje, filocalie, scl.... alecsandru Generalitati 4 15.05.2007 09:16:13